Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod pavell » 10 kvě 2019, 16:37

A máš samce nebo samici?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 10 kvě 2019, 17:34

Myslím, že samici, šištice s květy se na tom tvoří, ale pak to všechno opadne. Dočetl jsem se, že Kagayama by měla být dvoudomá, viz následující link: http://www.balkep.org/mulberry-cultivars.html.
Možná by pomohl i jakýkoliv roub z jiného stromu, protože jinde jsem se zase dočetl, že moruše jsou cizosprašné, ten mi ale nepřijde zas tolik důvěryhodný. Abych řekl pravdu, tak přesně nevím, jak u moruše vypadají samčí a samičí květy, abych to mohl přesně posoudit.
U Starkla jsem ale našel odkaz na tuto moruši pouze ve slovenštině, zde: https://www.starkl.sk/morusa-132200/.
V sekci opylování se tu píše, že pokud je málo plodů, tak chybí vhodný opylovač. Ale v hlavním popisu to samozřejmě neuvádí, a když jsem jí před mnoha lety kupoval, tak o tom nebyla ani zmínka. Ale doufám, že snad byli natolik slušní, že alespoň poslali samici. Stačilo by mi pár roubů z jakékoliv samostatně plodící moruše, rád je i vyměním, samozřejmě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 10 kvě 2019, 19:00

Kokuso a další máme, ale to ti stejně nepomůže, protože jsem na žádném neviděl samčí květy. To je důvod, proč ti nejspíš žádná odrůda nepomůže kvety opylit. Ono v moruších je značný taxonomický, ale i celkově informační bordel. Plodnost bych přirovnal k tomelům. Plody se tvoří obvykle partenokarpicky, ale jsou i květy čistě samičí nebo čistě samčí.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 10 kvě 2019, 22:03

V zimě ti mohu dodat rouby z mého samce.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod Lenkalor » 10 kvě 2019, 23:13

Dotaz začátečníka. Jsou všechny druhy moruší opylovatelné všemi jinými morušemi pokud tam jsou samčí nebo samičí květy podle potřeby ?
Ve vsi máme na návsi 5 hodně starých moruší alba a několik mladých stromů moruše alba. A já mám několik let starou moruši černou bzeneckou v květináči, protože z jara v zemi vždy omrzla. Stromy na návsi plodí každý rok, mají černé, bílé a jedna i růžové plody. Tak, jestli mi opylí tu mojí Bzeneckou ?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 11 kvě 2019, 00:23

Lenko, Jestli máš Bzeneckou, tak to není nigra (alespoň co jsem zatím "Bzenecké" viděl, ale alba s obrovskými černými plody.
Před cca 3 lety ale např. zahr. Kruh zaměňovalo Bzeneckou za Trnavskou, a to už je nigra.
Nejprve se tedy ujisti, co máš (v létě pošli fotky). Ale vlastně to není pro "opylení" až tak podstatné, protože jak Bzenecká, tak Trnavská, tvoří partenokarpicky bez opylení (pokud v okolí není samec). Pokud je v okolí samec, tak by měly v plodu množství klíčivých semen.
Zatím jsem se nesetkal s moruší, která by neplodila partenokarpicky, ale zrovna výše zmíněnou "Hofisovu" kagayamae nemáme. Zatím z druhů a jejich odrůd plodily: alba, rubra, latifolia, bombycis a macroura a všechny partenokarpicky bez (vyvinutých) semen. V Brně vím jen o jedné pravé nigře a tam plodí strom taky sám.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod Lenkalor » 11 kvě 2019, 08:50

Vím určitě, že jsem ji kupovala jako Bzeneckou, protože to mám napsané. Ale nenapsala jsem odkud, takže to jsem samozřejmě zapoměla.
Stromek už má listy, protože je zatím ve skleníku. A má listy jako nigra, tak jsem z toho jelen.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 11 kvě 2019, 10:56

Hmm, tím pro mě chaos v těchto dvou odrůdách pokračuje :lol: . Na obrázku máš skutečně nigru a podle mě - Trnavskou. Tuto jsem ve všech zahradnictvích právě viděl prodávat jako Trnavskou a vzhledem k tomu, že je i zakrslejší, by to na ni sedělo. U nás má po 4 letech jen 1,5 metru, zatímco jiné mají přes 1,5 metru hned v rok roubování.

Asi by to chtělo se optat místních zde na fóru kolem Bzence, jestli neznají mateční strom?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod Hofis » 11 kvě 2019, 11:29

Mockrát děkuji za reakce a rady, k těm moruším se toho opravdu moc dohledat nedá a jak říká Radim K, je v tom docela bordel, mi teda přijde... :(

To moonvil: Mockrát děkuju, Michale!!!
Ozvu se v zimě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Lenkalor » 11 kvě 2019, 12:56

Tahle roubovaná nebude. Tak budu doufat, že bude někdy plodit. Když přišla, tak to byl takový deseticentimetrový chudáček. Potom dva roky po sobě vždy dobře přežila zimu venku v zemi, ale po narašení přišly mrazíky a spálily se listy. Pak se z toho vždy dost dlouho vzpamatovávala a nerostla
. Takže z ní bude taková větší bonsai a na konci zimy se dá do foliovníku. A je možné, že je z Kruhu.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 13 kvě 2019, 12:35

Mne letos moje dve alby na zahrade narasily dost brzo "diky" teplemu jaru. Minuly tyden cela zmrzla (plody, listy). Jsem zvedavy, jak se z toho vzpamatuji. Byl to celkem smutny pohled.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Lenkalor » 13 kvě 2019, 15:45

Asi až budou starší, budou i odolnější. Moruše u nás na návsi zmrznou málokdy.

Dnes na náměstí u zeleniny v Domažlicích jsem viděla moruše.

Obrázek

Obrázek
Nejspíš to bude stejný zdroj, z kterého mám tu moji.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 13 kvě 2019, 17:07

Zejtra na náměstí jdem, tak se asi mrknu. Každopádně je to ta nigra, dle mě Trnavská.
Jsem zvědav, kdy a co to bude plodit. Zatím nekvetla a není zřejmé, jestli už letos, po pěti letech, pokvete. To už je snad i rychlejší si počkat 3-4 roky na semenáč a když by to byl čistý samec, tak přeroubovat :roll:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod Satan » 17 kvě 2019, 10:01

Morus alba , každý rok řezaný strom stáří 15 let,výška stromů 2 m .
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 17 kvě 2019, 10:40

Satan: a jak plodi?
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník