Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod Kika » 19 kvě 2023, 05:49

Takové vysoké stromy jsou ještě u Thomayerovy nemocnice.
Toho jsem se taky bála. Tak mám GD, ale ani po 4 letech neplodí. :D11
Tak jsem vloni pořídila jinou zakrslou a ta vypadá, že by mohla zaplodit už letos.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Re:

Příspěvekod Petr z H. » 19 kvě 2023, 07:21

radek.god píše:Jedna ma dorust az 3 a druha az 5 m :shock:
Samozrejme nevím, o kolik za rok maly proutek s par listy povyroste.
A je otazka jak na to pujde hmyz.Moruse si pamatuji predevsim u rybniku.Lakave, chutne, ale v takovem oblezeni srsnu, ze kazdy plod byl draze vykoupen bodnutim S13


Přikládám foto moruše bzenecké, což je roubovaná odrůda na semenáči moruše bílé. Tedy jde o vzrůstný strom v dospělosti klidně 20 m. Nicméně ono docela zásadně záleží na podmínkách lokality, kde je pěstován. Mám ji na kopci, málo tu prší a půda je propustná, hlinitopísčitá, vysychavá, chudá na živiny. Takže po 6 letech od výsadby má pouhého 2,5 m a už 2 roky jsem ji vůbec nestříhal. Viz foto.
Oproti tomu ta samá, kterou mám zasazenou dole na zahradě, má kvalitní půdu a dostatek vody, má každý rok minimálně metrové přírůstky, a stříhat je potřeba, roste hodně bujně.
Co se týká hmyzu, na moruše nelítá vůbec nic - ani vosy, ani včely, ani mouchy. Ačkoli v době zrání broskví s ním mám velký problém, moruši zcela ignorují. Takže toho bych se vůbec nebál. Ani na těch popadaných v morušeové aleji ve městě, kterou jezdím do práce, žádný hmyz není.
BTW sršně jsou nesmysl. Ty začínají lítat na ovoce až v září, před zimou, zatímco moruše zrají v červnu - červenci.


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod ivan » 19 kvě 2023, 10:10

Peter z H. píše:
Co se týká hmyzu, na moruše nelítá vůbec nic - ani vosy, ani včely, ani mouchy. Ačkoli v době zrání broskví s ním mám velký problém, moruši zcela ignorují. Takže toho bych se vůbec nebál. Ani na těch popadaných v morušeové aleji ve městě, kterou jezdím do práce, žádný hmyz není.
BTW sršně jsou nesmysl. Ty začínají lítat na ovoce až v září, před zimou, zatímco moruše zrají v červnu - červenci.
Peter,
mám cca 12m vysokú morušu- plody načínajú: bzdochy, lienky východné, muchy, osy včely, sršne, ...+ žerú je vrabce, drozdy, škorce, holuby hrivnáky...len veľmi málo plodov nie je poškodených + aj na zemi neskutočné množstvo hmyzu na popadaných plodoch...a sršne a osy načínajú aj letné jablká čo dozrievajú začiatkom júna- ....Peter, tak to máš fajn, že nič ti nenačínajú- a škodia len v septembri...u nás celoročne...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 19 kvě 2023, 10:31

Chlapi diky obema za cenne rady a sdileni zkusenosti , hlavne Petrovi za ty fotky a popis, aspon mam predstavu.
Kdyby se to drzelo tech 2.5m do vysky a sirky, tak by to bylo idealni.Je to tady spise hlina po stavbe, proste nic urodneho vyzivneho, ale pri me "smule" chytne i tady moruse "slinu" a trhne rekord, to je jasny E1
S tim hmyzem jsou to az 35 let stare vzpominky z detstvi, je mozne ze srsni/vosy tam jen proleteli nebo tam letali na neco jineho a ta moruse v tom byla nevinne :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Re:

Příspěvekod nene » 19 kvě 2023, 13:54

Petr z H. píše:BTW sršně jsou nesmysl. Ty začínají lítat na ovoce až v září.....




Kde to je? Že bychom se přestěhovali...... :lol:
U nás se sršni budí s prvníma červnovýma hruškama ......
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Re:

Příspěvekod Petr z H. » 19 kvě 2023, 14:10

nene píše:Kde to je? Že bychom se přestěhovali...... :lol:
U nás se sršni budí s prvníma červnovýma hruškama ......


Jak říkám - sršni se objevují až v září, kdy začínají vyhryzávat dozrávající jablka. Přes léto jsem zatím žádného nepotkal. Ani doma na zahradě, ani na kopci v sadu. Přes léto řádí pouze včely na nektarinkách.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 19 kvě 2023, 14:45

Jak jsem se dočetla, dělnice se líhnou v červnu, takže teoreticky mohou už být na dozrálém sladkém ovoci, jiné nevyhledávají. Ale mladé krmí hlavně živočišnou potravou.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 19 kvě 2023, 15:05

U nás na přezrálé a spadané moruše létají hlavně včely. A sršně tam pak loví včely. Ani jedny si nevšímají lidí, pokud do nich nenarazí.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 19 kvě 2023, 15:09

Já myslím, že to souvisí s tím, co se sršňům zdá dostatečně sladké. Hrušky třeba bývají sladké hodně.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod ivan » 22 kvě 2023, 22:01

Chladné počasie spôsobilo oneskorené kvitnutie moruše( cca 10-14 dní)- kvitne až teraz:
Obrázek
- a je vysadená v najchladnejšej časti záhrady- z juhu jej tieni obrovský orech a zo severu je nechránená od silných vetrov....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 25 kvě 2023, 17:42

No ja Albu a cernou Shin Tso flaknul nekam na sever za barak na kopecek, tesne pred vetve obrovskeho jehlicnanu.Jedna miri smerem na zapad a druha na vychod.Ted na obe sviti slunce skoro cely den, pokud se neschova po poledni za strechu.Mezi ne jsem vrazil schizandru, ze se jako bude pnout kolem jehlicnanu nebo ji spagatem pomuzu :wink: .Svetlejsi misto, kde by nikdo neprudil, jsem nevymyslel :shock: I kdyby ta cerna moruse dala tech avizovanych "az" 5m, tak nema sanci se vysce jehlicnanu priblizit.Ale nepredbihejme, zase tak rychly rust neocekavam E3 E3 E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Moruše

Příspěvekod Argout » 25 kvě 2023, 19:56

Mám dvě Trnavské, které jsou na prozatímním místě, než trochu vyrostou. Je jim asi 5-7 let a rostou neskutečně pomalu. Letos opět ani náznak, že by chtěly plodit. Ztrácím s nimi trpělivost.

Naproti tomu letos zasazený GD je doslova obalený, vypadá to na hezkou první sklizeň.

Převislá Alba má každoročně spoustu půlcentimetrových plodů, zhruba tak 2 z nich ochutnám a zbytek najednou zmizí. Každoročně z ní řežu dlouhatánské větve, roste dolů jak šílená. Je celkově k ničemu, ale zatím ji nepotřebuji likvidovat.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 27 kvě 2023, 15:13

Argout píše:Je celkově k ničemu, ale zatím ji nepotřebuji likvidovat.


No ja si prave rikal, jaka je chut tech bilych, nikdy jsem je nemel, nikde jsem je nikdy nevidel :-o
Nevadilo by mi, kdyby skoncily na 2-3m vysky, ale zase aby to trvalo 5-7 nebo i vic :-o
Kdyby zaplodily treba uz pristi rok v 1-1.5 m, bylo by to fajn :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 27 kvě 2023, 16:07

Moruše alba ale nemusí mít jen bílé plody, ale i černé nebo červené podle odrůdy. Alba označuje barvu něčeho jiného (dřeva či pupenů).
Našla jsem mapu moruší. Jeden strom bych měla mít dost blízko. To jsem zvědavá, jestli ho najdu. (-:
https://www.google.com/maps/d/viewer?hl ... 12292&z=19
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 27 kvě 2023, 17:11

Parada, diky za mapu :-)
U me v okoli nic :-( vsechno centrum Prahy nebo mista s hustym provozem S13
Bral jsem je tady s kiwi a dalsimi rostlinami
https://www.nazazvorce.cz/katalog/netra ... oruse-bila
Tak snad bude bila :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků