Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2022, 21:25

EvaOstrava píše:Moruše asi může ve vodě zakořenit, podobně jako fíkovník.
https://m.youtube.com/watch?v=dtt8NaBegwU


no stejne jako u granatovniku, nak mi rizek zasycha, tak asi pujde do substratu nekam do stinu pod igelit sacek na pecivo :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 21 čer 2022, 21:59

Radku, moruši jsem zkusila také nařízkovat. Namočila jsem řízky do stimulátoru, zapíchla ke zdi do skleníku ( do stínu) a přikryla přeříznutou horní částí petky.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2022, 23:57

Lenkalor píše:Radku, moruši jsem zkusila také nařízkovat. Namočila jsem řízky do stimulátoru, zapíchla ke zdi do skleníku ( do stínu) a přikryla přeříznutou horní částí petky.

Lenko a cca za jak dlouho Ti ta moruse zakorenila ? To se pro sebe ptam ted u vsech minulych, aktualnich i budoucich rizku vpodstate cehokoliv.
V te vode je videt alespon prubeh :o
A taky resim jak moc a na jak dlouho to prikryt a jak casto vetrat, aby to nezplesnivelo a skutecne zakorenilo.
A i aby treba ta zemina nevyschla.Zatim mam kvetinace v misce od masa s trochou vody a prikryte igelitakem.Urcite to 100% netesni.
Tak by se to snad nemelo zaparit.
Sklenik bohuzel nemam, tam me napadlo, zda by to nezakorenilo i bez toho zakryti.Preci jen co si pamatuji skleniky, tak tam bylo nejen horko, ale i vlhko.Spousta lidi neco mnozi ve velkem a pochybuji, ze maji treba 50-100 vrsku od PET lahvi :shock:
Jinak ted je to s petkama u me spatny S13
Asi pred mesicem bylo mango v akci za 17.90 a ted jsem vzal uz jen 4, ale luxusni cervenozluty za 27.90 a je po petkach :D
Kdyz uz se nejaka PETka uvolni, tak tam hned jde dalsi semeno nebo ji pouziju na druhe patro "miniskleniku" :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Moruše

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2022, 12:22

No, taky se podělím se zkušeností se zakořeňováním moruše a sice odrůdy Gerardi Dwarf. Dostal jsem na jaře několik větviček a nadělal z nich celkem 8 řízků. Ty jsem po namočení ve stimulátoru zapíchal do zeminy pro výsev a množení smíchané půl na půl s perlitem a umístil do minipařníku. Zpočátku vypadalo vše moc dobře, asi 5 řízků pěkně vyrašilo a u dvou se dokonce začaly tvořit i první lístky. Bohužel ale zřejmě po vyčerpání zásobních látek v řízcích postupně došlo k zaschnutí zelených částí a řízky odumřely. Ihned jakmile to začalo zasychat, jsem jeden řízek zkušebně vytáhl a zkontroloval, zda má kořeny, nenašel jsem však ani náznak po nějakých kořenech. Zřejmě to řízkování moruše nebude vůbec jednoduché... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 23 čer 2022, 12:42

Honzo, chce to teď, zelené nebo jen částečně vyzrálé řízky, tuším čtyři očka a dva listy (zastřižené) nechat, petku - podle návodu na youtube - my to kdysi zkoušeli jen ze zvědavosti a fungovalo to. My tam teď už nemáme nic na ustřižení, ale třeba Satan má tu moruši pěknou a velkou......
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 23 čer 2022, 13:14

Radku, zkusila jsem to na zkoušku také minulý týden, jen jestli se to chytí.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod mirka » 23 čer 2022, 22:36

U nás ve Zlíně vím o dvou už vzrostlých stromech černé moruše, jedna je u zastávky MHD, dnes jeli kolem ní, šlo vidět že už zrají.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Rudolf M » 23 čer 2022, 23:17

Ragnar píše:Pendulová alej v Brně. Chutově sou plody moc dobré v různých fázích zralosti. Ty do červena příjemně nakyslé, uplně černé plody hodně sladké.
Obrázek

Obrázek


Tahle výsadba je geniální! Klobouček architektovy byť jen za nápad, vypadá to úchvatně. Mám rád neotřelé výsadby, kde se toho nebojí.
U nás moruše jsou jedno z mála ovoce, co ještě uniká suchu, zrají teď všechny stromy na ráz, je to pěkné, ale je toho moc. Nosím denně hrstě plodů želvám, sám sním jen pár kousků, zbytek hnije na zemi.. Nejvíc mě bere bzenecká, ta má ty plody vyloženě obří, jako jahody. Akorát že strom má 5 m a zralé kusy jsou ty, co spadnou na zem- do ulice.
Tohle není ona, ale je taky velká a dobrá :D (název jsem zapomněl).
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2022, 00:19

Hofis píše:Dostal jsem na jaře několik větviček a nadělal z nich celkem 8 řízků. Ty jsem po namočení ve stimulátoru zapíchal do zeminy pro výsev a množení smíchané půl na půl s perlitem a umístil do minipařníku. Zpočátku vypadalo vše moc dobře, asi 5 řízků pěkně vyrašilo a u dvou se dokonce začaly tvořit i první lístky. Bohužel ale zřejmě po vyčerpání zásobních látek v řízcích postupně došlo k zaschnutí zelených částí a řízky odumřely. Ihned jakmile to začalo zasychat, jsem jeden řízek zkušebně vytáhl a zkontroloval, zda má kořeny, nenašel jsem však ani náznak po nějakých kořenech. Zřejmě to řízkování moruše nebude vůbec jednoduché... :?

No a presne takhle probihala a dopadla zatim vetsina toho, co jsem zkousel stejnym nebo velmi podobnym zpusobem zakorenit jinde, nez jen ve vode :? Chce to proste vic rizku a zakorenit ruznym zpusobem, jednou to vyjit musi, staci kdyz zakoreni 3 a prezije 1 :-)
Prikladem budiz psidium guajava.20-30 rizku v ruzne casti roku mi nezakorenilo a pak jeden jo a tusim, ze do perlitu.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Moruše

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2022, 00:22

Lenkalor píše:Radku, zkusila jsem to na zkoušku také minulý týden, jen jestli se to chytí.

Obrázek

No to jsme zvedav Lenko, tak Ti drzim palce, at to vyjde S6
P.S.: uzaver od PET nikde (nebo jsem slepy :-) , to se tam ta vlhkost udrzi a nevyschne to ? :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 24 čer 2022, 09:04

Radku, je to ve skleníku ve stínu. Spíš jsem se bála, aby to neplesnivělo a nepřehřálo se, je horko.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 24 čer 2022, 13:46

Sladká a dobrá Gerardi Dwarf.

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 24 čer 2022, 19:00

Množí někdo Gerardi Dwarf řízkováním a jaký je úspěch ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Diana.Jerem » 26 čer 2022, 06:46

Letos zakoupená Alba pendula už také zraje, ale plody jsou pidi...
Obrázek

Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 27 čer 2022, 13:56

Zkusil někdo řízkování Gerardi Dwarf a je to snadné ?
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků