Olea europeana

zde můžete probrat vše o pěstování oliv

Moderátor: Stanley_51

Re: Olea europeana

Příspěvekod Lenkalor » 04 črc 2022, 20:55

radek.god píše:Olivy nesnasim, ale je to kytka, tak to chci zkusit :wink:

:lol: :lol: :lol:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod radek.god » 25 zář 2022, 13:00

Prvni rizek olivovniku v miniparniku, kde se neco deje (nove svetle zelene listky) :wink:
3 mam jeste ve vode, ale zatim nekoreni.
Co bylo v zemine mimo miniparnik, tak uschlo a nezakorenilo S13
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Olea europeana

Příspěvekod mirka » 28 lis 2022, 00:18

Koupila jsem citronový olivový olej, měli i s lanýži.
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod meyer » 07 pro 2022, 23:34

Mám tu originál plody olivy z Dalmácie, budu to zkoušet vypěstovat na parapetu v pařníčku. Má to šanci vyklíčit? E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 08 pro 2022, 11:33

Zdeňku, za zkoušku nic nedáš, ale já jsem to zkoušel několikrát a nikdy z toho nic nebylo. Olivy se množí řízkováním, je to rychlejší a spolehlivější metoda.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod meyer » 08 pro 2022, 21:44

Jo Stanley, to máš pravdu, když mě ale víc baví zkusit mít originál z dovezeného plodu nebo semen. O tohle jsem se také snažil už několikrát u oliv z Řecka a také nic. Tady a ale cítím nějak větší šanci.
Nevím proč ale podobně to bylo stejně kdysi semínek ze sklenice fíkového džemu od Didy Boži. Materiál co mi sedl na jazyk. S6 No a tak jsem udělal hokus pokus. Jelo jich dost v raném stadiu, vydržel mi jeden a ten stojí za to. :) Říkám mu Dida Boža a udivuje mě na 3leté dřevo svou vitalitou.
S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Olea europeana

Příspěvekod Bruno47 » 07 dub 2023, 16:47

Stanley_51 píše:Zdeňku, za zkoušku nic nedáš, ale já jsem to zkoušel několikrát a nikdy z toho nic nebylo. Olivy se množí řízkováním, je to rychlejší a spolehlivější metoda.


Já jsem zkoušel vícekrát, a ani jednou to nevyšlo
Bruno47
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2023, 20:11

Re: Olea europeana

Příspěvekod radek.god » 09 kvě 2023, 15:53

Tak v Kauflandu mi uz olivovnik za 239 vyprodali :-( Ale na facebooku nekdo psal, ze ma citrus meyer ted z lidlu a tak jsem tam pro nej musel taky a koukam jeste krome fikovniku meli olivovnik za 99 :P
Tak jsem vzal předevčírem jeden mensi s poupaty
a uz mezitim rozkvetl :-)
Jinak mam pres pul roku jeste jeden rizek ve vode.Kdyz uz pustil koreny, tak po presazeni do zeme uschnul.


Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Olea europeana

Příspěvekod radek.god » 06 črc 2023, 17:36

Po mesici ve foliovniku na slunci, 35-42°C

Obrázek


Obrázek

V porovnani s ukazovackem
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Olea europeana

Příspěvekod Argout » 10 črc 2023, 14:12

Loni jsem na dovolené koupila menší stromek odrůdy Cipressino (taky se jí říká Frangivento). Prý autofertile :) (čili samosprašný). Asi nebude mít valnou zemědělskou hodnotu (= úžasné, chutné či velké plody), protože všude vyzdvihují jeho dekorativní a větrolamové výhody.
Sice jsem chtěla nějaký chladuvzdornější, ale nebylo. Kamarádka se s olivovníkem nemaže, zimuje ho ve skleníku a prý dobrý. Tak jsem to chtěla při nejbližší příležitosti zkusit taky.

V zimě jsem jej též nechala ve skleníku (PC tunel, žádné závratné termoizolační vlastnosti), společnost mu dělaly granátovníky. Na jaře mu opadala asi třetina až polovina listů, ale přežil to, nakonec začal obrůstat, vykvetl a po květech zbylo jakési malé cosi. Ještě to nestojí ani za fotku. S12
Nakonec vypadá líp než moje předešlé pokusy se zimováním olivovníku doma. No minimálně nemá puklice.

Nepamatuju si nejnižší teploty. Ale soused Kasta měl zaručeně podobné.

Akorát jsem ho teď nechala v cizí péči a začaly se mu trochu loupat větvičky. Nevím, jestli to není ledovou vodou při zalévání (protože nevím, jestli to zalévali ledovou vodou).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Olea europeana

Příspěvekod PavelP » 16 črc 2023, 20:05

Argout píše:Loni jsem na dovolené koupila menší stromek odrůdy Cipressino (taky se jí říká Frangivento). Prý autofertile :) (čili samosprašný). Asi nebude mít valnou zemědělskou hodnotu (= úžasné, chutné či velké plody), protože všude vyzdvihují jeho dekorativní a větrolamové výhody.
Sice jsem chtěla nějaký chladuvzdornější, ale nebylo. Kamarádka se s olivovníkem nemaže, zimuje ho ve skleníku a prý dobrý. Tak jsem to chtěla při nejbližší příležitosti zkusit taky.

V zimě jsem jej též nechala ve skleníku (PC tunel, žádné závratné termoizolační vlastnosti), společnost mu dělaly granátovníky. Na jaře mu opadala asi třetina až polovina listů, ale přežil to, nakonec začal obrůstat, vykvetl a po květech zbylo jakési malé cosi. Ještě to nestojí ani za fotku. S12
Nakonec vypadá líp než moje předešlé pokusy se zimováním olivovníku doma. No minimálně nemá puklice.

Nepamatuju si nejnižší teploty. Ale soused Kasta měl zaručeně podobné.

Akorát jsem ho teď nechala v cizí péči a začaly se mu trochu loupat větvičky. Nevím, jestli to není ledovou vodou při zalévání (protože nevím, jestli to zalévali ledovou vodou).


Jestli je tam takové malé zelené cosi, a vůbec to neroste, nedošlo k opýlení a opadá to :? mám letitý keř z Chorvatska, něco od silnice, a vyvinuté olivy jsem tam měl 2x (je to hned poznat, že jsou velké a rostou). Dokonce jsem je zkoušel kvasit ve slané vodě. Výsledek byl bída, ale musel jsem to zkusit :D
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod Argout » 16 črc 2023, 21:36

PavelIP :
Dala bych tomu sanci, protoze kvety byly ve stadiu postupneho odpadavani, kdyz jsem olivovnik videla naposled. Za par dni uvidim, jak to dopadlo. Pokud by se uracil, tak samozrejme taky planuju zkusit nejake ty procesy. :wink:
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Poškodenie úrody olív 2023....

Příspěvekod ARBORETUM » 07 srp 2023, 06:04

Poškodenie úrody olív 2023.... :|
https://www.peak.cz/byznys-s-olivami-a- ... ste/38651/
Dávej příspěvky tam, kam obsahem patří a nevytvářej nová témata!
admin
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 62
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Olea europeana

Příspěvekod radek.god » 25 zář 2023, 17:50

Plody ( par mm) uschly a opadaly
Ale letos kupovana rostlina zije.
Po vice nez roce ve vode jsem se odvazil zasadit darovany rizek z jineho olivovniku s par delsimi korinky do zeminy.
Všechny predchozi rizky s malo korinky uschly velmi kratce po presazeni do zeminy.

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Olea europeana

Příspěvekod Martin1986 » 10 úno 2024, 19:41

Dnes jsem nad Hustopeci objevil olivovniky zasazene v zemi. Zda se, ze si zacinaji zvykat na jihomoravske klima.
Obrázek
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

PředchozíDalší

Zpět na OLIVOVNÍK ( Olea )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník