Olea europeana

zde můžete probrat vše o pěstování oliv

Moderátor: Stanley_51

Re: Olea europeana

Příspěvekod Tchorik » 27 zář 2010, 22:24

Opravdu? To zni dobre, kde je v Nemecku kupujes? My jezdime nejcasteji do Kauflandu, ale je fakt, ze jsem tam po nich jeste nepatrala. Kupovala jsem tam kdysi ty klasicke, co maji vsude...
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 28 zář 2010, 09:14

Jestli jezdíte do Kauflandu ve Weidenu, tak je mají v patře, je tam turecký a ruský regál, kde jsou právě potraviny z těchto zemí. Kupuji tam ještě čaj, mají ho v kilovém balení za 7€. U nás sypaný čaj ve velkém balení ani neseženeš a navíc je drahej jako prase.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod Tchorik » 23 lis 2010, 23:40

No tak to je uzasna zprava. Skoda jen, ze jsem si to neprecetla driv, byli jsme tam zacatkem listopadu. Ale bylo mi blbe, takze jsem si kaufland ani neprosla... S2
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Olea europeana

Příspěvekod jujto » 24 lis 2010, 09:41

To je skoda. Ja som poslednou dobou tiez na cajicky a toto za tu cenu sa u nas nevyskytuje.
Bol aspon chutovo dobry? Co to bolo? CIerny, zeleny, ceylon, rusky?
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 24 lis 2010, 11:08

jujto píše:To je skoda. Ja som poslednou dobou tiez na cajicky a toto za tu cenu sa u nas nevyskytuje.
Bol aspon chutovo dobry? Co to bolo? CIerny, zeleny, ceylon, rusky?

Je to černý ceylonský čaj, kupuji ho již léta a jsem s ním spokojen. Za tu cenu je to super kauf. Občas ještě mívají turecký černý čaj od Černého moře, ale ten je drobný, tenhle ceylonský je pěkný, velký.Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod Lemon » 04 zář 2011, 22:49

Zdravím tady na fóru.Včera na výstavě jsem viděl parádní stromek plodícího olivovníku.Cena také super 1200 Kč,ale je to můj sen,tak jsem byl naměko.Ptal jsem se na zimování,protože panují kolem teplot značné dohady.Paní prodávající mi říkala raději ne pod nulu,ale říkám,že v Řecku také stromky vydrží mrazy,tak nakonec podvolila,že vydrží -5 st.Další prodávající,když viděl,že o stromek má zájem mi tvrdil že vydrží -10 st,ale to už jsem šel raději pryč....
Dnes v Hornbachu jsem ten samý stromek viděl za 599 Kč,ale ty menší s pár plody měly za 299 Kč,tak jsem si splnil svůj Řecký sen a vzal ho...Je jasné,že je rozdíl velký strom v Řecku,který přežije i silné několika denní mrazy,požáry,sucha..
ale jaká je skutečnost u olivovníku ? Vydrží pár týdnu třeba v temné chodbě,garáži při teplotě 0 až -2 stupně,nebo raději teplejší chodbu s +15 stupni ?
Lemon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 03 zář 2011, 22:47

Re: Olea europeana

Příspěvekod Alena » 05 zář 2011, 09:05

Lemone, vidím, že zatím nikdo neodpovídá, tak ti řeknu svoje zkušenosti. Pokud máš v té chladné chodbě nebo garáži okno, k němuž bys ho mohl dát, aby měl světlo, tak ho dej tam. Jinak stálezelenou kytku jako je olivovník bych do tmy raději nedávala, kdysi jsem po přestěhování neměla jinou možnost, musela jsem všechny své subtropy dát do temného sklepa s jedním malým okénkem a výsledek byl, že mi jich do jara většina uhynula. Další rok mi tam muž pořídil nějakou speciální zářivku na kytky a od té doby jim každou zimu svítím. Taky z toho nejsou nadšené, ale přežijou. Olivovník tam zimuju taky. V šeru jsou schopné přežít jenom kaktusy a juky, když je tam dostatečně chladno. Těch 15 stupňů už mi přijde trochu moc, aby se olivovník nevytahoval a a nevysiloval... Mám zkušenost, že když jsem dala svoje subtropy do chodby, kde je přes zimu taky těch 15-17 stupňů, zanedlouho začaly žloutnout a opadávat; v tom sklepě je jim líp. Ideální by byla zimní zahrada, jenže kdo z nás to má, že... Nechávám kytky venku co nejdéle, přehozené netkanou textilií nebo bublinkatou fólií, a do sklepa jdou, až když jsou mrazíky -5 a víc. A na jaře zase naopak, co nejdřív ven...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod papajavti » 05 zář 2011, 09:18

Ja ho zimuji na chodbe, kde zatim nejmene bylo -2C a to kdyz venku bylo -26C, v kastrolku mi tam zacala zamrzat voda, jinak nikdy nemel problem, je tam svetla dost. Ta chodba je nevytapena, zima z pudy, zima ze vstupnich dveri.
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 05 zář 2011, 09:53

Přidám taky svoji trošku do mlýna - dcera mi přivezla malý olivovník z Turecka ( ze zahradnictví ). První rok jsem ho dal na zimu do baráku a protože měl málo světla, skoro chcípl. Podařilo se mi ho znovu oživit a od té doby zimuje ve skleníku při normálních teplotách ( letos - 21,2°C ). A žije. Nebyl ničím přikrytý ani neměl zabalený květník. Ale určitě to není pravidlo. Většina skleníkových rostlin ze zahradnictví je totiž " rozmazlená " a tím pádem by uhynuly. Na svůj systém musíš přijít sám systémem pokus - omyl, až se dopracuješ výsledku. Každopádně ale radím, sežeň si rostlinu z volné přírody ( Chorvatsko, Řecko, Itálie ). Ty vydrží nejvíc.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod Ramon » 05 zář 2011, 16:06

Stanley_51 píše:Podařilo se mi ho znovu oživit a od té doby zimuje ve skleníku při normálních teplotách ( letos - 21,2°C ). A žije. Nebyl ničím přikrytý ani neměl zabalený květník.

Hodně dělá to, že ve skleníku není taková zima několik dní v kuse, ale přes den teplota stoupne. A dále také to, že rostliny jsou chráněny před větrem a tolik nevysychají jako venku. A v neposlední řadě jsou v relativním scuhu. Ideální.
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 05 zář 2011, 16:08

Ano, souhlasím s tebou a proto píšu - všechno chce zkoušet ve vlastních podmínkách.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod Lemon » 05 zář 2011, 19:02

Díky za infomace.Mám pořádně zateplený skleník,ale přeci jen to promrzne a v zimě při dvacítkách pod nulou,to tam promrzne na -6-7 stupňů,ale třeba několik týdnů.Mrazuvzdorné citrusy,trifoliáty jsou úplně v pohodě.U olivovníku váhám,zda ho tam dám.Jestli nevymyslím něco jiného,tak ho možná šoupnu do tranšeje,ale tam zase to je velmi vlhké,tak nevím,co bude lepší a horší.Ten olivovník je zřejmě roubovaný - má plody.
Dají se někde sehnat semena olivovníku ? Jde mi o stromek,ne o plody.Když jezdíme do Řecka,nikdy se mi nepovedlo rostlinu nařízkovat a plody nebyly zralé,abych vzal semena.
Lemon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 03 zář 2011, 22:47

Re: Olea europeana

Příspěvekod Alena » 05 zář 2011, 19:25

Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod Lemon » 13 zář 2011, 01:09

Dobrá nabídka.Vedle olivovníku jsme toho objednali,víc než jsme původně zamýšleli...Toho roubovance budu šetřit,semenáče budu otužovat,co vydrží..
Lemon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 03 zář 2011, 22:47

Re: Olea europeana

Příspěvekod Alena » 13 zář 2011, 09:00

Ale nečekej, že ti všechno vyklíčí. U Bambusaria mám úspěšnost tak 50:50, některé druhy vyklíčily stoprocentně, některé vůbec, semena jsou asi kdovíjak stará; z Koexfloru to bylo lepší.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na OLIVOVNÍK ( Olea )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník