Olea europeana

zde můžete probrat vše o pěstování oliv

Moderátor: Stanley_51

Re: Olea europeana

Příspěvekod meyer » 03 bře 2021, 12:33

No já to vidím podobně, jen jsem to raději hodil sem, aby mi to náhodou nevzal "nevhodný" zásah.
Už jsem jednu měl, je to asi 6 let. Vydržela mi 2 sezony a byla koupená stylem Lídlovníky, ale v Normě za 40kč. Ovšem moje baba vždy v době mé nepřítomnosti otevře dveře na lodžii i v největším mrazu. A tak mám o subtropy na nejsvětlejším místě bytu pak vždy postaráno. S13 Asi jsem to poté dorazil přezálivkou a bylo po ní. Tak mi to mrzelo, přece jen oliva za 40 korun to je kauf že... :) A s touhle bych to rád dotáhl o kus dále. Díky Stando. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Olea europeana

Příspěvekod Radim K » 04 bře 2021, 00:22

Pokud šlo o koupenou již kvetoucí rostlinu, patrně šlo o import z Itálie nebo Španělska, čili rostlina byla zvyklá na určitou sumu tepla a slunce. Po přechodu do reality českého klimatu nevytvořila rostlina dostatek asimilátů na to, aby opět vykvetla. To by se mělo časem srovnat :wink:.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Olea europeana

Příspěvekod Petra75 » 04 bře 2021, 11:39

Ahoj všem, podělím se s mými zkušenostmi z pěstování olivovníku. Před dvěma lety jsem ho dostala darem, púvodní majitel už ho nechtěl, a mně se hodil na jižní stranu k baráku. Ale o pěstování olivovníku jsem nevěděla nic. Něco málo jsem se dočetla, třeba čím hnojit, to nevím doteď :D Dostala jsem ho, kdyz zrovna kvetl a na jižní straně se mu hodně líbí..Stromek byl doslova obalený plodama..na oko to vypadá krásně. Pak všude píšou, přezimování v chladné místnosti do 10 stupňú..dala jsem ho do světlé koupelny s oknem v horním patre, kde se v zimě netopilo..Asi 12-15 st..Tyhle podmínky se olivovníku bohužel nezamlouvaly a celý postupně opadal. Skoro všechny listy..Pak na jaře, jak začlo na něj svítit slunce, tak ještě brzy nakvetl a ty květy bohužel nevydržely a nedošlo k opylení..Urodily se jen 2 olivy. Přemýšlela jsem co s holým koštětem..Dala jsem k němu zahradní kompost a čekala co se stane..Moc šancí jsem mu nedávala..Olivovniku kompost nevadil, ba naopak..Skoro celý znovu obrostl listy až na nějaké větvičky..
Dočetla jsem se, že by měl přes zimu venku vydržet teploty do -7 stupňů, rak jsem ho do těch - 5 nechala tentokrát u baráku u zdi venku a pak když začal padat sníh, dala jsem ho do nevytápěného skleníku..Myslím že tady Stanley psal,že mu vydržel ve skleníku i -20 st..Riskla jsem to teda a vydržel ty mrazy, kdy bylo venku -16st..ve skleníku bylo asi -14..Jen jsem květináč radši obalila hadrem.
Olivovník tentokrát neopadal a tváří se zatím v pohodě..Teď ho mám venku už u jižní zdi baráku, bála jsem se, aby mi ve skleníku opět brzy nenakvetl, chvílema tam bylo i 20 st..tak jem ho vyndala ven. Snad přežije venku ty mrazíky a vlhkost, která je zde v podobě každodenních mlh. Přenášet ho zase do skleníku se mi nechce, je opravdu strašně těžkej.
Posílám nějaké foto

Takhle vypadal na podzim

Obrázek

Obrázek


A takhle vypada teď po těch mrazech


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod meyer » 04 bře 2021, 14:41

Radim generál
ok, díky já už jí pak přesadil do citrusového substrátu, moc to nezalévám, možná to loni skoro nasazovalo, ale pak to nevykvetlo, budu s ní pokračovat.

Petra
to je dobrý příběh, to se mi líbí.
:D
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Olea europeana

Příspěvekod Lenkalor » 05 bře 2021, 12:58

V roce 2019 jsem na eBay koupila z VB pecky olea europea, původně na bonsaje s tím,že bych rostliny sroubovala dohromady. Prvním rokem jsem semenáče zimovala v chladné místnosti, kde nechávám kaktusy. Loni jsem úmysl přehodnotila, protože místo uvnitř ubylo, tak jsem si řekla, že buď vydrží přez zimu bez práce ve starém skleníku, nebo S13 . Takže jsem je ani nijak nezazimovávala, jen dostaly lepší místo u zdi. Ze stejného důvodu tam zůstaly pokusně některé loňské řízky fíkovníku a jeden trochu starší fíkovník.
Olivovníky vydržely překvapivě dobře, jen pár horních lístků je poškozeno.
Obrázek
Čidlo je asi na nejchladnějším místě, letošní minimum ve skleníku - 12,3 °C.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod Martin1986 » 17 bře 2021, 21:22

Ahoj,

minulý rok jsem koupil v OBI pěkný evropský olivovník. Takže zatím nemám zkušenosti. Sklidil jsem prvních 5 oliv. Přes zimu, vždy když v noci šla teplota pod -3st byl v tmavé garáži, takže cca 30 dní za zimu. Nyní na začátku března je již trvale venku na jižní straně domu, přes den tam už slušně pere slunko a v noci to klesá až k -4st.. Tedy obrovské rozdíly. Nemůže to olivovník poškodit? Zatím vypadá bez ztráty lístečku. Dělám ale dobře? Přes den plné slunko a v noci -4st.
Obrázek
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 17 bře 2021, 22:47

Já mám můj olivovník asi ve stejné velikosti v květníku venku celý rok a v letošní zimě zvládl -17,9°C. Je také z OBI, takže předpokládám stejná sorta. Pak mám ještě druhý z Turecka, starý asi 15 let, také v květníku a ten jsem za celá léta ještě neschoval. Přežil všechny zimy.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod Martin1986 » 30 bře 2021, 08:01

Ahoj, co prosim muze znamenat hnede konecky listu?
Obrázek
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Olea europeana

Příspěvekod mitas » 30 bře 2021, 19:51

Myslím, že to usychanie končekov listov bude prílišným prelievaním a tým pádom odhnívaním koreňov. Na olivových plantážach si moc vody neužíjú a dožívajú sa aj stovky rokov. Takže moja rada: ubrzdiť zálievku, lebo ti odhnijú korene a oliva ti pôjde do večných lovíšť ! :lol:
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod Prcek » 20 dub 2021, 08:17

Obrázek

Obrázek

Olivy pod mostem v Kunovicích.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Olea europeana

Příspěvekod laradek » 23 dub 2021, 17:01

Obrázek
Letos dozravaji az ted.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Olea europeana

Příspěvekod meyer » 07 kvě 2021, 09:34

měl bych dotaz jestli je vhodné olivu v tuto dobu zkrátit, rád bych jí poněkud zmenšil, a jestli se "neurazí"?
To bych dost nerad. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Olea europeana

Příspěvekod Stanley_51 » 07 kvě 2021, 10:09

Už jsi ji měl mít ostříhanou ( kadeřnictví už jsou otevřená :lol: ), tak neváhej a udělej ji fazonu. Po střihu ti pěkně zhoustne korunka a nasadí na květy. Když budeš čekat, nic nezískáš. Já jsem ji stříhal již před měsícem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Olea europeana

Příspěvekod meyer » 19 kvě 2021, 17:47

Tak jsem to hned střihnul, ale zatím je klid, asi se rozmýšlí co dál.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Olea europeana

Příspěvekod laradek » 23 kvě 2021, 06:44

Za chvili pokvetou.
Obrázek
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na OLIVOVNÍK ( Olea )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků