Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petpod » 14 dub 2024, 13:23

loni píše:Skús rozrezať konárik, či tam nie sú larvy drevokazného chrobáka. Niekedy sú až pri kmieniku. Každy rok mi takto odíde pár kríkov. Aj dnes som pozoroval na troch menších kríčkoch poškodenia larvami. Dávnejšie som to mal oveľa horšie. Prejdi si dozadu. Tam sme sa snažili to riešiť - Oberea Pupillata. No zdá sa mi, že ich je viac druhov, čo škodia.


dohodol som na floraservis.sk ze im mozem poslat vzorky a pozru mi to pod mikroskopom, co by to mohlo byt

ale odrezal som stonku a nasiel tam larvu, asi to bude ten kozlicek, ci?
skusim kriky aj prerezat a vyhonky spalit, ale asi budem musiet zial aj postriekat, mate nieco overene? spominalo sa tu Actara 25 WG


Obrázek
petpod
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 18 kvě 2023, 13:54

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 14 dub 2024, 16:49

Ja som skúšal Actaru ale úspešný som nebol :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2024, 17:05

No neviem, ako to na nich učinkuje, ale práškom na mravce ufukujem kmieniky na menšich kríčkoch. Je dobrý na mravce aj na pripadné vošky. Deltamethrin je dosť bezpečný. Je ho dostať v supermarketoch v prášku - Biolit proti mravcom. Ak z kmienika vychádzajú nove výhony, tak to môže byť pre larvy vstupnou bránou do kmienika. Ten prášok je dosť odolný voči zmáčaniu a mohol by brániť v kladeniu vajíčok v oblasti kmienika tými chrobákmi. Ja to aplikujem na malé kríčky. Ak larva je výššie nad kmienikom, niekde v hornej polovici kríka, tak nič sa nedeje, stačí odrezať konárik a spáliť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod haco » 17 dub 2024, 19:50

toto sme tu este nemali... polovica aprila a prve kamcatky sa zacinaju vyfarbovat...
Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 17 dub 2024, 21:30

Ani toto sme tu ešte nemali. Sused už ťahal med a suseda hovorí, že taky dobrý med ešte nemali. A ja na to, či vie z čoho je ten med, keď skoro dva týždne som tam mal na kamčatkách bzukot, ako na lipe. Ten med je neskutočne chutný. Zajtra si vypýtam ďalší, ako bolestné. Vyzerá to, že z väčšej časti, je ten med z kamčatiek. Nektáru mali kvety toľko, že vcely chodili cicať aj zo spadnutych kvetov na agrofólii. Dokonca som jeden kvet roztiahol a ochutnal lesknúci sladký nektár.

Preto majú názov Honeyberry. Možno ten názov nemá súvis s medovými bobuľami, ale s kríkom a teda kvetmi, ktoré majú veľa nektáru. Nedávno sme sa o tom bavili, že prečo ten názov - honeyberry, keďže bobule majú k sladkosti medu ďaleko.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 18 dub 2024, 09:11

haco píše:toto sme tu este nemali... polovica aprila a prve kamcatky sa zacinaju vyfarbovat...
Obrázek


no fakt, já jsem taky včera vpodvečer našel několik modrajících/fialovějících plodů na Blue Kingovi (z těch odrůd u mě kvetl jako jeden z prvních)
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 21 dub 2024, 13:46

Dnes sme u nás degustovali BV tmavé voňavé štavnate indigo bobule :)
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 21 dub 2024, 15:01

Se mate vy jste degustovali a my oklepavali od snehu… S8
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 21 dub 2024, 22:28

loni píše:Ani toto sme tu ešte nemali. Sused už ťahal med a suseda hovorí, že taky dobrý med ešte nemali. A ja na to, či vie z čoho je ten med, keď skoro dva týždne som tam mal na kamčatkách bzukot, ako na lipe. Ten med je neskutočne chutný. Zajtra si vypýtam ďalší, ako bolestné. Vyzerá to, že z väčšej časti, je ten med z kamčatiek. Nektáru mali kvety toľko, že vcely chodili cicať aj zo spadnutych kvetov na agrofólii. Dokonca som jeden kvet roztiahol a ochutnal lesknúci sladký nektár.

Preto majú názov Honeyberry. Možno ten názov nemá súvis s medovými bobuľami, ale s kríkom a teda kvetmi, ktoré majú veľa nektáru. Nedávno sme sa o tom bavili, že prečo ten názov - honeyberry, keďže bobule majú k sladkosti medu ďaleko.


Asi mate s významom honeyberry pravdu. Cmeliaky, vcely ich u nás veľmi veľa navštevujú.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 22 dub 2024, 08:39

I v Praze už to začíná zrát, jako obvykle první Modrý triumf. Fotil jsem jsem včera, v noci na dnešek tu byly -2°C, takže kdyby to náhodou zmrzlo, tak můžu říct, že alespoň něco stihlo do prvních mrazů dozrát... :lol:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 21.04.24

Jinak mám jeden postřeh k Auroře. Zdá se, že je v plůdku méně mrazu odolná, než většina odrůd. Letos jsem opět uměle opyloval křížem Auroru a Sibirjačku s mým "Sladkým Wojtkem". Vše bylo opylováno křížem ve stejnou dobu, poté přišel mráz -3°C ve stádiu malého plůdku. A zatímco na Auroře se všechny plůdky zarazily a opadaly, na "Sladkém Wojtkovi" a na Sibirjačce zůstaly prakticky všechny. Vzhledem k tomu, že jsou všechny rostliny na stejném místě, byly opylovány ve stejnou dobu a mráz zastihl plůdky prakticky vy stejném stádiu zralosti, lze usuzovat na to, že Aurora je ve ve stádiu malého plůdku více náchylná na mráz. Takže asi první negativum, které bych Auroře mohl vytknout. Je trochu škoda, že na můj letošní výsev kamčatek budou semínka s Aurorou coby maminkou chybět. Ale je tam pár plodíků na "Sladkém Wojtkovi" s Aurorou jako tatínkem, a o ty mi hlavně jde. A také opylování křížem mezi Sibirjačkou a "Sladkým Wojtkem" přineslo nějaké plody na obou rostlinách, takže pokud to teď definitivně nezmrzlo při těch -2°C, bude na rozdíl od minulého roku letos konečně i něco na výsev. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 22 dub 2024, 10:13

Tak to je neprijmé, lebo Aurora vždy kvitla trošku neskôr a prakticky som nevidel poškodenie malých plodíkov, keďže už neboli až také mrazy. To, čo viem z predošlých rokov, tak náchylné sa omrznutie malých plodíkov ma Honeybee, L. Velikán, Snij Útes, Altaj.

Teraz už sú väčšie plody, tak uvidím na Aurore, ako to zvládne nasledujúcu noc. Možno bude pri vyjasnení aj mínus 4°C.

Možno záleží aj na prístupu rastliny k draslíku. No uvidím.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 24 dub 2024, 16:08

Úplně nejhezčí keř, z pohledu olistění a květů je Bakčarský velikan. Tam není žádné poškození po zimě. Sice chuťově je v plodech cítit velmi jemná kamčatková hořkost, ale i proto ho nechávám. Někdy lidé při šlechtění velikosti a chuti plodů zapomínají na nutriční a původní léčivé hodnoty, které se potlačují.[/quote]

U nás má backarskij velikan už teraz prvé veľmi sladké, šťavnaté a mäkšie plody. Žiadna horkosť. Ma slnečné stanovisko.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 24 dub 2024, 16:11

Odroda Duet bola vyslachtená určite v Poľsku??
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 29 dub 2024, 11:26

Amur už fialoví. Nevím, jestli zabralo moje štětečkování nebo něco přišlo od sousedů. Ale mají keře dost daleko a v tu dobu ani vloni jsem žádný hmyz neviděla. Wojtek kvete o trochu později a tak jsem je ručně opylovala. Asi by bylo dobré sehnat odrůdu, která kvete stejně brzo, a zasadit ji úplně těsně vedle Amuru. Prý není vůbec samosprašný.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 901
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 29 dub 2024, 12:55

EvaOstrava píše:Wojtek kvete o trochu později a tak jsem je ručně opylovala.


Co přesně jsi opylovala? Pokud se vůbec nepotkají v květu (což si úplně nedokážu představit), tak není co opylovat. A pokud se potkají, tak opět není důvod běhat se štětečkem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků