Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 22 čer 2016, 08:47

Mám Morenu a poznám ju medzi ostatnými kvôli vlnkám na okraji tvaru listov. Plody sú kyslé ako citrón aj keď poriadne dozrejú.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 čer 2016, 11:29

Tak to asi nebude Morena - ta rozhodně není kyselá. Koštoval jsem Moreny z různých zdrojů a chuťově patřily naopak k těm lepším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 22 čer 2016, 14:47

Čím prihnojujete?na jar som dal hnojivo na čučoriedky trochu podrástli mali aj pár plodov na ktorých si pochutili vtáky :cry: ale teraz sa mi zdá že majú útlm ani nové výhonky nevidno netreba ich pristihnúť? Sadene boli vlani na jeseň.Ďakujem
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 22 čer 2016, 16:26

Kamčatky ti už rásť nebudú v tomto roku. Už sa pripravujú na zimu. Možno ti ešte zakvitnú pred zimou :)
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 22 čer 2016, 18:25

jukinoo: hnojit muzes i "normalnim" hnojivem.
Ja mam morenu od lonskeho jara. Jako jedina mi nevyhani dlouhe slahouny nahoru, ale spis se hodne vetvi do stran kratsimi vyhony. Pritom je to mlady kerik. Pozoroval nekdo neco podobneho? Mozna ji budu muset serezat.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod geochelone » 22 čer 2016, 18:41

Petrpan: mam stejně starou Morenu a stejný vývoj větvení. Ostříhal jsem ji, tak jsem zvědavý co udělá přístí rok.
geochelone
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 kvě 2016, 19:03
Bydliště: Neveklov 413 m.n.m. Matěj

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 23 čer 2016, 00:37

palino79 píše:Kamčatky ti už rásť nebudú v tomto roku. Už sa pripravujú na zimu. Možno ti ešte zakvitnú pred zimou :)


Mé rostliny tedy každoročně dělají 2 periody, ne tedy vždy a všechny, ale většina ano. Druhá perioda přichází právě s koncem června a bývá až do srpna. Rovněž touto dobou rostou "vlky" na kamčatkách.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 23 čer 2016, 07:15

Tak to vela nepovyrastli oproti cucoriedkam duet sa dokonca zmensil,nevadi na jesen este planujem dokupit nejake odrody.Ma niekto skusenosti z Centrum rozvoja zahradnictva v Prievidzi ja som od nich vlani kupoval sadenice.
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod vrana » 04 črc 2016, 21:54

v polsku množí firma kusibab bakčarské,koupila licence. letos jsem nebyl na otmuchovských slavnostech,tak je nemám,Slavnosti bývají v otmuchově asi okolo 1.07.
je to mraveniště lidí, těžko se člověk prodírá davem, ale je tam hodně co koupit.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 25 srp 2016, 22:00

Dnes mi známy priniesol z nejakého Poľského záhradníctva okrem iného aj tri rastliny označené ako SIBIRACZKA. Viem že tu bol po tejto odrode dopyt, tak ak by mal niekto záujem o dve rastliny sa môžem podeliť. Kto je z Košíc alebo bude v najbližšej dobe v Košiciach a má o ne záujem nech dá vedieť.
Tiež mi priniesol STREZEWCZANKU, tak sa chcem opýtať či na nej už niekto mal aspoň pár plodov na ukážku nech viem či sa mi ju oplatí vysadiť, lebo miesta už moc nemám.
Trocha ma mrzí že téma o zimoleze už viac ako mesiac a pol stojí.
Myslel som že keď už sú tie bakčarské odrody nejakým tretím rokom bežne dostupné cez rôzne eshopy, tak som čakal že po tohoročnej sezóne tu pribudne viac praktickích skúseností.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 26 srp 2016, 10:34

Tibor píše:Trocha ma mrzí že téma o zimoleze už viac ako mesiac a pol stojí.
Myslel som že keď už sú tie bakčarské odrody nejakým tretím rokom bežne dostupné cez rôzne eshopy, tak som čakal že po tohoročnej sezóne tu pribudne viac praktickích skúseností.


Nojo, co chceš řešit, když sezóna kamčatek už dávno skončila - mohl bych sem dát fotku mladých semenáčů (hybridy Aurora x kde co), ale koho by to zajímalo...
S bakčarskýma zimolezama je trochu potíž - pokud jsi četl pár stránek zpět, tak je vidět velká nejistota ohledně pravosti odrůd, které se objevují od různých dodavatelů. Pokud je např. u "Doč Velikána" oficiálně prezentována průměrná hmotnost bobule 1,8g a ty držíš v ruce hrst 0,3g kyselých zmetků, tak je něco špatně. A ikdyž na jiné odrůdě od stejného prodejce vypadají bobule trochu lépe, tak se mi stejně nechce nic prezentovat, protože prostě nemám důvěru v pravost rostliny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 26 srp 2016, 11:58

Tibor píše:Trocha ma mrzí že téma o zimoleze už viac ako mesiac a pol stojí.

Tibore, mohl jsi si všimnout, že se zde vždy většinou probírají aktuální věci. Takže na zimolezy " dojde " zase na jaře.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 28 srp 2016, 23:50

Jasne chápem že zimolezy majú dávno po sezóne, len mám pocit že aj počas tej sezóny sa tu toho nejako veľa nenapísalo, pričom ľudia čo kupovali tie nové odrody dva-tri roky do zadu tak už musia mať prvé plody a môžu odhadnúť perspektívnosť odrody.
Ja som napr. na jeseň 2014 kupoval Juganu a Auroru.
O Aurore som sa tu rozpisoval dávnejšie, tak sa nebudem opakovať.
Ale Jugana(ak teda ide ozaj o túto odrodu) ma prekvapila obrovskými plodmi aj dobrou chuťou. Známy kupoval B. velikána, ktorého som ja nechcel lebo som tu niekde dávno čítal že má jemne nahorklú chuť. No ten rok na ňom mal prvé plody a tvrdí že boli dosť veľké bez akejkoľvek horkosti dokonca sladké.

Pravidelne sa tu opakujú dotazy tipu aké tri odrody si vybrať, budú odrody ktoré som si vybral sladké+úrodné a podobne... takže podľa mňa sa sú všetky informácie tohto smeru očakávané a potrebné. Veď ak tie nové Bakčarské odrody majú naozaj vlastnosti aké prezentujú predajci, tak to bude obrovský posun v pestovaní zemolezu u nás.

moonvil, ide presne o tú neistotu ako píšeš a bolo by fajn do nej vniesť trocha svetla aspoň v rámci možností. Pokiaľ ide o tie semenáče, to by asi určite nikoho nezaujímalo, ale keď ti to raz začne plodiť, tak verím že výsledky budú určite zaujímavé a rado sa na to pozrie viac ľudí.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod BXL » 29 srp 2016, 14:34

Co to je "Black"? To nezní jako odrůda zimolezu...[/quote]
Black ma v ponuke Lumigreen.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 02 říj 2016, 21:13

Raz som koštoval malé plody zemolezu, ktoré mali podobnú chuť ako lesné jahody. Boli oveľa lepšie ako moje, ktoré som mal možnosť už ochutnať (jugana, doč velikán - tento bol asi zamenený lebo mal malé plody, bakčarsky velikán rok po vysadení nemal plody). Ktoré odrody majú podobnú chuť ako lesné jahody? Len malé ako amur, sibír, fialka, nymfa, amfora???
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků