Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 02 pro 2016, 22:43

Alena píše:Jo, robo, tady je to nebezpečný. Tohle tady je silně infekční prostředí. Tady najednou zjistíš, že potřebuješ tolik kytek, bez kterých se dosud dalo tak spokojeně existovat...
Já jsem se před třemi lety odstěhovala zpátky domů s dvěma řízkovanci zimolezu, že mi to úplně postačí, beztak se sem nic nevejde, a už jich mám zase pět a nevím, kam to nacpu :roll: A to nemluvím o těch dalších kytkách.


JJ úplně ti věřím. Poslední dobou totiž nepřemýšlím o ničem jiném než kam a místo čeho dát zimolezy, klikvy, hlohy, borůvky, mandloň a možná i tomel. A to je podzim, nevím co budu dělat na jaře a nejhorší na tom všem je, že jsem z toho většinu ani nikdy neochutnal S15 . No nic jdu si dát studený obklad.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sorer » 02 pro 2016, 22:58

Muchovnik si nerozmyslal? Ten je podla mna ovela sladsi ako kamcatka.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 02 pro 2016, 23:04

Muchovník naštěstí ne ty mám dva, ale je pravda, že jeden bych vedle jěště mohl vmáčknout. Ach jo chudáci rostliny.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Alena » 03 pro 2016, 10:52

Dva muchovníky (jsou-li to dobré odrůdy) ti stačí. Zkus tam vmáčknout zase něco jiného :lol:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 03 pro 2016, 21:16

Ne ne nikam nic mačkat nebudu, dělám si srandu, už tak jdou na ženu mdloby, když mluvím o flóře. Mám teda na zahrádce ještě trochu místa, tak uvidím jak se osvědčí kamčatky. Pokud mě uchvátí přikůpim ještě max. tři keře.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 03 pro 2016, 21:38

Jestli máš nebo plánuješ děti, tak jsou kamčatky prostě povinnost. Ale i kdyby ti náhodou nechutnaly (což se v ojedinělém případě může stát, tak na zpracování jsou bezkonkurenční.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4062
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 03 pro 2016, 23:05

U nás v rodine mrazíme všetko možné a dokonca aj med ak chceme zachovať tú skvelú panenskú chuť , arómu a konzistenciu ihneď prvého jarného čerstvo stočeného medu a to z kvitnúcich ovocných stromov a kvetov. S príchodom kamčatiek a to je už okolo 19 rokov je v našej rodine každý rok jeden z mraziacich boxov preplnený mrazeným ovocím. No a v drvivej väčšine prevažujú kamčatky a to najmä v rozmixovanom stave s cukrom – ako dreň. Hoci celú jeseň a zimu to dennodenne každý z rodiny konzumuje a to koľko každému hrdlo ráči, tak sa to ešte nikomu neprejedlo. Dávame to na chlieb ako džem, do bieleho jogurtu, zalievame vodou, čajom, ku koláčom a pod. To, že sa nám to neprejedlo, tak to o niečom svedčí. Táto dreň z kamčatiek vynikajúco sfarbuje a má neobyčajnú čerstvú chuť, ktorá v zimných mesiacoch je pre organizmus veľmi žiadaná - blahodárna a pôsobí ako balzam na chuťové poháriky.

Takže u nás v rodine naozaj nemajú konkurenciu. Pre ostatných, ktorí kamčatky ešte nepestovali a ktorí váhajú nad ich pestovaním. Netreba nič objavovať, čo už je objavené a pustiť sa do pestovania kamčatiek. Sú super a je to najperspektívnejšie drobné ovocie a to nie len pre nenáročnosť pestovania. Myslím si, že v budúcnosti zatieni všetky ostatné druhy drobného ovocia. U nás v rodine sa to už stalo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1677
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 04 pro 2016, 20:52

loni: Díky za super tipy, koukám že zimolez má opravdu co nabídnout, když je ve vaší rodině jednička už několik let to mluví opravdu za vše. Už se fakt těším na mojí první úrodu.

moonvil: Mám šestiletého syna který bohužel neholduje ovoci (divné že). Doufám, že do budoucna se to změní. Myslím si, že nebudu mít problém s chutí kamčatek,ujíždim na kyselejší chuti jako má třeba rybíz nebo lesní borůvka. Horší to bude u dalších členů mé rodiny. Proto zatím jen tři keře do začátku.

Alena: Máš pravdu dva muchovníky stači. Mám mladý Thiessen na kterém mi na jaře ptáci nechali na ochutnávku šest výborných bobulí a pěkný vzrostlejší muchovník asi velkokvětý zřejmě Vicky možná i PW vím jen, že je z kruhu. Ten je také dobrý, ale na Thiessena nemá.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 04 pro 2016, 21:03

On třeba v mých podmínkách zimolez není nijak zvlášť úrodný. Hlavně ne v prvních letech. Mám pocit, že např. kanadské borůvky ve stejném věku mají u nás 10x vyšší úrodu. To neříkám, že je špatný, jen ze třech keřů příliš plodů není.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 04 pro 2016, 21:53

petrlcr píše:On třeba v mých podmínkách zimolez není nijak zvlášť úrodný. Hlavně ne v prvních letech. Mám pocit, že např. kanadské borůvky ve stejném věku mají u nás 10x vyšší úrodu. To neříkám, že je špatný, jen ze třech keřů příliš plodů není.


No to doufám, že nebude můj případ. Vím, že jsem psal, že mi na množství tolik nezáleží, ale ocať pocať. Přece si neosadim zahradu hromadou keřů ze kterých pak bude pár plodů.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 05 pro 2016, 08:47

petrlcr píše:On třeba v mých podmínkách zimolez není nijak zvlášť úrodný. Hlavně ne v prvních letech. Mám pocit, že např. kanadské borůvky ve stejném věku mají u nás 10x vyšší úrodu. To neříkám, že je špatný, jen ze třech keřů příliš plodů není.

Keď sadíte všeliake semenáče za 5 korún tak sa nedivte :D4
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 pro 2016, 10:37

Palovy kamčatky jsou Liga mistrů, s tím se nelze příliš porovnávat. My co kopeme okresní přebor musíme prostě počítat s menší úrodou - a není to jen nekvalitními sazenicemi, na spoustě míst zde panuje téměř subtropické klima, proti tomu se nedá dost dobře bojovat.
Srovnávat zimolezy s kanadkami je trochu nefér, mají úplně jiná květenství - a kdybych ke svým kanadkám nelil hektolitry dešťovky, tak nemají šanci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4062
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 05 pro 2016, 10:57

paloo píše: Keď sadíte všeliake semenáče za 5 korún tak sa nedivte :D4
Obrázek


Paloo, co bys teda doporučil za odrůdy?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 pro 2016, 11:13

Keď som začínal a keď si spomeniem na fakt, že som vedel len o jednej odrode kamčatky, tak takýto rozmach rôznych odrôd kamčatiek, ako je teraz sa len tak nevidí. Je super, aký je teraz výber rôznych odrôd kamčatiek a aj s úrodnosťou to nie je až také zlé. Ja si úrodnosť kompenzujem väčším množstvom kríkov a čierne ríbezle, maliny, egreše, jahody jednoducho museli trošku ustúpiť. No a čím väčší počet kríkov a odrôd, tak tým aj väčšia výnosnosť z kríka.

Každý vie, koľko má na záhrade miesta a aké si nastaví priority rastlín. Ja len hovorím, že pestovanie kamčatiek a ako vieme, tak už sú odrody, ktoré už rodia neúrekom a s veľkými plodmi, tak postupne bude prevyšovať nad pestovaním ostatného drobného ovocia.

Kanadské borievky ani veľmi nemrazíme a skôr sú na priamy konzum. V porovnaní s kamčatkami majú mrazené kanadské borievky fádnejšiu chuť.
Naposledy upravil loni dne 05 pro 2016, 22:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1677
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 05 pro 2016, 11:37

moonvil píše:Srovnávat zimolezy s kanadkami je trochu nefér, mají úplně jiná květenství - a kdybych ke svým kanadkám nelil hektolitry dešťovky, tak nemají šanci.

Zabudol si k tomu ešte dodať,že musí byť perfektná úprava pôdy čo je asi najťahšie a najdrahšie na pestovaní :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků