Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod triodyn » 02 led 2017, 02:19

Mrkni na poslední fotku ty smíšku. :)
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 02 led 2017, 21:39

Co to tady řešíte s tím mulčem? Vždyť je to jednoduchý - pokud někomu prší v hlavní vegetační sezóně 3x denně, tak mulčovat nemusí, ale jinde s ročním průměrem 400mm, z čehož často třetina spadne v jeden den, je to naprosto nezbytné. Ni?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 07 led 2017, 14:03

sasman píše: Ptal jsem se ho e-mailem: "Přesně tento typ draka prodává firma Pemag Mikulov. Jiné BS vinařské potřeby velké Bílovice."
takže: http://www.pemag.cz/
http://www.vinarskepotreby.cz/ :wink:


Ještě k těm drakům: Dostal jsem se k tomu zeptat se prodejců e-mailem na ceny:

BS vinařské potřeby nabízí (zatím nejsou v e-shopu) 2 verze:
Vrána – Kč 690,-- s DPH
Sokol – Kč 640,-- s DPH
Předpokládám, že to je cena bez tyčky.

Ten Pemag mi zatím neodpověděl (psal jsem jim tam někdy kolem Vánoc).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sapmok » 07 led 2017, 15:54

sasman píše: Ptal jsem se ho e-mailem: "Přesně tento typ draka prodává firma Pemag Mikulov. Jiné BS vinařské potřeby velké Bílovice."
takže: http://www.pemag.cz/
http://www.vinarskepotreby.cz/ :wink:

Ještě k těm drakům: Dostal jsem se k tomu zeptat se prodejců e-mailem na ceny:

BS vinařské potřeby nabízí (zatím nejsou v e-shopu) 2 verze:
Vrána – Kč 690,-- s DPH
Sokol – Kč 640,-- s DPH
Předpokládám, že to je cena bez tyčky.

Ten Pemag mi zatím neodpověděl (psal jsem jim tam někdy kolem Vánoc).

Dobrá práce. Dík. :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod bradhal » 09 led 2017, 10:49

( Napíšu jen do závorky, protože to není dobrý způsob k následování, ale taky je mám zatím bez mulče - dokonce jsou pod přesahem střechy, takže na ně téměř neprší, na jižní straně. Žijí a plodí bez mulče, protože jsou před nimi maliny, které je kryjí od největšího žáru, a hlavně je do nich sveden přepad z bečky na dešťovku. Ovšem časem půjdou jinam a s nastýlkou počítám. Je to určitě plus.)
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sapmok » 09 led 2017, 16:12

Co se týče mulče, tak mám zamulčováno textilií a štěrkem a nikdy jsem nezalil. S1
V suchém létě 2015 jsem kontroloval stav vlhkosti pod textilií a byl jsem velmi mile překvapen. S6
Ináč, záhon je v létě chráněn před poledním sluncem ostružinami. :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod vrana » 15 led 2017, 21:23

já měl před 15 lety na staré zahradě 30leté zimolezy,některé vysoké i 2,5m. bez zálivky, ale někdy když bylo moc sucho jsem tam hadicí stříkl,neb konví.vydržely všechno.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 06 úno 2017, 20:18

nene píše: Právě jsme si vzpomněli, proč zapěstováváme zimolezy jako stromky :roll: .


Nene, v jaké výšce máte založenou korunku? Jako rybíz/angrešt? Máte fotku?
Už jsem nad zapěstováním stromku taky přemýšlel (třeba 1 kus na zkoušku). Obecně je lepší keř, ale stromky bych mohl vysadit i na místa, kde osobně keře určitě sadit nebudu.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 06 úno 2017, 20:43

Nojo, ale odkud ti budou vyrůstat nové výhony? Bál bych se snížené úrodnosti s takovým tvarem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 06 úno 2017, 20:58

Takto som pestoval jednu rastlinu,ale bola to skôr imidžová záležitosť.Fotka je tu alebo na porade.sk
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 06 úno 2017, 21:08

moonvil píše:Nojo, ale odkud ti budou vyrůstat nové výhony? Bál bych se snížené úrodnosti s takovým tvarem.


Jo, taky jsem psal, že keř je lepší, ale stromky bych mohl vysázet na místa, kde mám na výběr mezi stromkem nebo ničím - třeba kolem potoka, kde keře hlavně kvůli sečení určitě sadit nebudu - kdyby to mělo aspoň trochu rozumnou plodnost, tak 2 kusy risknu.

Docela mě teď zaujalo, že Pavel (ze Zlína) má vysázeny neoplocené kamčatky a nemá je ožrané od zvěře (viděl jsem na vlastní oči) - prý je okusují akorát ke konci zimy, takže je jen na tu dobu zakryje (nechci mu tady dělat tiskového mluvčího, ale zhruba takto to říkal) :idea:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 06 úno 2017, 21:32

paloo píše:Takto som pestoval jednu rastlinu,ale bola to skôr imidžová záležitosť.Fotka je tu alebo na porade.sk


Celkem usilovně jsem tu fotku hledal, ale nenašel. nedá se.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 07 úno 2017, 01:38

My jsme vždycky brali zimolezy jenom jako okrajovou brzojarní příjemnost a plodnost jsme nijak moc neřešili, ale přesto mám pocit, že by tak nějak ani nemohla být vyšší - prostě větve, které jsou, tak jsou na jaře obalené do modra a spíš toho vždycky tak třetina opadala, protože jsme nestíhali jíst. Jsou to ty první keře od Chovance (tři). Pak máme ještě Amur a Altaj, po jednom keři, ty jsou mladší a zatím jenom v klasické keřové formě.
Úmysl v tom, jak jsou zapěstované ty "stromky" (spíš bonsaj než stromek s korunkou, ale stromek by určitě šel udělat, stejně jako u angreštů nebo rybízů, když nechcete roubované) opravdu , kromě snahy o pevnost větví, žádný rozumný nebyl - navíc rostou u plotu, takže jsou stříhané naplacato, aby se vešly, jednak se nám to líbí :) - a v neposlední řadě jsme ani nevěděli, jak to udělat jinak. Takže po sklizni, když už začne pomalu červenat a opadávat listí, vezme manželka nůžky a vystříhá všechny nové "vlky" od země, prostříhá dost drasticky všechno, co se kříží a překáží a výsledkem je po letech přerostlá bonsaj se silnými kosterními větvemi a obrostem. Říká, že ví, že to určitě dělá blbě, že je přece pitomost likvidovat omlazující výhony, ale když ono se jí to tak líbí, že si nemůže pomoct :lol: . No, kdyby zimolez každé jaro nezaplodil, nebo kdyby bylo vidět, že je něco výrazně špatně s plodností nebo růstem, určitě bychom tenhle přístup změnili, ale ono to tak nějak funguje a ti Chovancovi nezmaři každoročně plodí dostatečně. Horší je to s A+A, jsou v podstatě ve stejných podmínkách a stříhané zatím "rozumně", ale u nich se s plodností nedaří, hlavně Amur se fláká, ale to je asi odrůdou.
Ten povzdech o zapěstování do stromku vznikl proto, že po přečtení téhle diskuze a hlavně Loniho příspěvků, jsme se rozhodli se sebou něco udělat a zkusit pěstovat zimolezy rozumněji, podle zdejších rad- vlastně nás nikdy nenapadlo přebytky zamrazit :oops: , což je pozoruhodné, protože jinak mrazíme všechno S2 .
No a tahle zima nám připomněla, že prvotním impulsem k vytvoření silných a pevných větví na zimolezu byla před lety zima, která nám všechny zimolezy polámala až k zemi. Tož tak :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 11 úno 2017, 02:41

Kusibab má nejaké nové odrody. Ten Sinij Utes vyzerá zaujímavo má nejak veľa plodov na konáriku.

http://in-vitro.pl/oferta.php?m0=3&p=16#
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 11 úno 2017, 08:40

Jestli dobře počítám, tak tam přibyl jeden bakčar a tři kanadské novinky - na ty jsem celkem zvědav. V prodeji budou ale až koncem roku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků