Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaroMira » 21 bře 2017, 23:58

Já mám první květy na Czeljabince.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 22 bře 2017, 09:07

Tak u mě včera vykvetly teprve dříny, zimolez zatím žádný.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 25 bře 2017, 19:30

Dnes som bol na obhliadke v záhrade a kvitnú už asi dve tretiny odrôd, Jugana je už v plnom kvete. Ale dnes pri tom studenom vetre som tam nevidel ani živáčka. Aj som rovno popolieval, u nás už je mierne sucho.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 26 bře 2017, 07:51

Kterou roční dobu řezat kamčatské borůvky, a jak správně provést řez .
Naposledy upravil Satan dne 26 bře 2017, 20:10, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 26 bře 2017, 20:09

Osobně bych řezal po sklizni a konci růstu, tedy až tak koncem července, spíšev srpnu a to celé větve u země. Pozdě na podzim, nebo v zimě bych nestíhal, základy květů jsou již hotovéa tím že vystřiháme střed, tedy nejlépe osluněné větve by jsme se ochuzovali o úrodu. Střihám tak, aby vznikl keř ve tvaru kotle. Silné větve po obvodu a vnitřní vystříhat, pak křižící se, polamané při sklizni a do středu keře vrůstající. Pěstuji tak většinu nízkých a hustých keřů. Zimolez, rybíz, některé borůvky. Dříny a muchovníky zase jinak, spíše ve tvaru stromku. Tedy jeden vzpřímeně rostlý kmínek a z něj obrost, což se u zimolezu ani moc nenabízí, ale netvrdím že by to nešlo.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 26 bře 2017, 20:16

petrlcr - dýk.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 26 bře 2017, 21:10

petrlcr píše: Střihám tak, aby vznikl keř ve tvaru kotle.


Všiml sis, že píšeš do jiné sekce? Broskve jsou úplně jinde...
Ne, vážně, jak jsi přišel na takový tvar keře? Nedokážu si to u zimolezu představit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 26 bře 2017, 21:35

Nedokážeš si představit keř, kdy ze země rosta několik větví a středové rostoucí kolmo se vystřihují? Půdorys toho keře by byl s trochou nadsázky kruh s volným středem. Větve od země rostou v určitém úhlu dle dřeviny a odkladnějí se od středu do stran. Dobrá, kdo v tom nevidí kotel, možná mu to připomene trychtýř, nebo kornout, dle úhlu v jakém větve rostou. Ale klidně i kýbl, nebo silo, hodně podobný se jeví otočený míček (košík) na badminton . Každý ať si vybere. Dost běžné je toto zapěstovaní u černého rybízu.Žádný výhon se nenechá růst jako terminální, prostě několik výhonů (3 až např. 7) přibližně o stejné síle se udržuje v obdobné výšce, ty se od sebe odklánějí a do středu jde světlo. Broskev to určitě není, jelikož to je obecně strom a má tedy kmen a keřovité broskvoně lze zapěstovat také na způsob černého rybízu do tvaru kotle, či toho kornoutu :wink: .
Naposledy upravil petrlcr dne 26 bře 2017, 23:10, celkově upraveno 1
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 26 bře 2017, 21:59

Ten tvar jsem pochopil, ale chtěl jsem vědět co tě přimělo něco takového praktikovat zrovna u zimolezu? Napadají mě jen samá negativa. Přístup světla do středu keře mi v tomto případě nedává smysl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 26 bře 2017, 22:10

Spíš mě nenapadá jediné negativum. V podstatě některé keře do tohoto tvaru narostou samy. Pokud nechám růst pět výhonů, samy se rozloží do stran a je logické, že nenechám růst větve do středu, jelikož se tam budou křížit, vznikne zahuštěný střed, kde se plody nedají pomalu ani sebrat a bude středem prorůstat plevel. Takto se i střed dá zamulčovat. Pěstovat zimolez kulovitého tvaru keře přijde zase mně vyloženě nevhodné, vyholený a zahuštěný střed, plody a listy jen na obvodu a prorostlý plevelem ke kterému se takřka nedá dostat, aby se vyplel, špatně se i seká trávník okolo. Asi je také důležité posoudit, jak velký keř chci pěstovat, pokud ho budu pěstovat do výšky cca. 1,5m, přijde mi kotlovitý tvar takřka ideální.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 26 bře 2017, 22:40

My to máme přesně opačně, zimolezy spíš jako stromky a muchovníky jako keře. A ne že by nám to přišlo v pořádku - zimolez chce být keř (ale celkem ochotně se nechá "ukecat" na jakýkoli tvar) a muchovník dělá všechno pro to, aby si vytvořil jeden hlavní rozvětvený výhon. Zatím mu v tom bráníme, ale náš způsob střihu na keř (odplozené větve pryč) se nám moc nezdá, reakce není vyhovující. Mohl byste prosím napsat do sekce Muchovník, na jakém principu provádíte řez muchovníku na stromek?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 26 bře 2017, 23:05

V podstatě přesně jak popisujete Vy. Muchovník ne že bych pěstoval jako stromek, to spíš ten dřín, ale nechám růst jeden, až tři výhony a ty sami rostou do jakéhosi pyramidálního tvaru, více či méně kolmo a z kmínku vyrůstají větve, které se dále větví. Obdobně nechávám růst i hlošiny, hloh, aronie, kalinu a obdobně i rakytník. Zde v podstatě ani moc nezasahuji, spíš prosvětlovací řez a tak nějak ten keř usměrňuji. U tohoto tvaru je hranice mezi keřem a nízkomenen stromu asi velice tenká. V podstatě nízkokmeny ovocných stromů jsou spíše z botanického hlediska také keře. Ne každý muchovník ale roste takto. Myslím, že zrovna muchovník ´Prince William´ se neustále snaží růst jako rozložitý keř, což je přesně tvar o který moc nestojím. To zimolez moc jako stromek růst nechce, nebo neumí, ale ano, asi se k tomu dá donutit. Jinak mně i ten zimolez docela ochotně tvoří zmiňovaný kotlovitý tvar sám. Od kořenů vyrůstá více větví, žádná nemá moc snahu růst sama do výšky. Jediné co dělám, že vystřihuji středové výhony a větve vrůstající do středu. Ano, proto aby do nitra šlo světlo, větve jsou zelené pomalu od země a tak také plodí. Do středu nasypu mulč, ten se rozsype okolo a snadno se udržuje i okolí. O nevýhodách tohoto tvaru se samozřejmě rád něco přiučím, je možné, že si je neuvědomuji, nebo nepřipouštím. Jediné, co mě snad napadá, že by mohl větve, které nerostou kolmo, polámat sníh, ovšem nikdy se mi to nestalo.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 01 dub 2017, 18:58

U mňa už konečne prvé kvety. Čmeliaci sa už začínajú krútiť okolo kríkov. Už to začne.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 01 dub 2017, 23:06

Také jsem měl dnes takovou meditační chvilku a koukal jak to kvete. Rozkvetlé jsou cca. z půlky úplně všechny odrůdy, jsem zvědav na úrodu. Také mě docela překvapilo, kolik už je čmeláků.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 dub 2017, 00:09

Aj u mňa prvé kvety.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků