Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 23 kvě 2019, 09:51

Tak jsem predevcirem nasel modra ptaci ho*na pod falsenou Docz Velikanou. Mrchy operene to jsou... Ikdyz tak nejak u nas modraji uz vsechny zimolezy, tak tenhle je nezralejsi a kupodivu to ptaci nejak poznali. Jinde jsem si nevsiml, ze by neco zmizelo, pripadne byly pod keri dalsi modre exkrementy. Na pristi rok asi zacneme sitovat..
Tu fake DV asi opradu zkusim namnozit jeste letos. Plody josu rozumne velikosti a ta ranost je skvela (ranejsi nez Altaj). Jeste vazne premyslim o MT. Libi se mi jeho plodnost, ranost a i ta velikost plodu vypadala celkem ok, co jsem videl fotky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 23 kvě 2019, 12:23

Když jsem žádné sítě nedával bylo všechno v pořádku teď, je to snad všechno ještě horší. Pod sítě se dostávají kosy a docela klovou více zimolezu než když tam sítě nebyly.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 kvě 2019, 12:52

Já úplně ty kosY vidím, jak podlézají sítě a klovou a klovou ... :-)

Ale vážně - pokud síťovat, tak se to musí udělat pořádně, nemá cenu jen přehodit síť přes vršek, musí být dostatečně široká, aby okraje ležely na zemi a mohly se něčím zatížit (staré latě ze střechy apod.).
Tady po loňské kosí chřipce (kosy naštěstí přežily) zůstalo jen pár kousků takže jsem ani nesíťoval, ale kanadky schovám, protože by mohlo přiletět i něco horšího.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Alena » 23 kvě 2019, 14:32

No, tak než stačily úplně dozrát, už je sežrali fóglové. Říkala jsem si, že těch pár plodů nemá cenu zakrývat, že je třeba nezpozorujou, ale chyba lávky S13
Příští rok konám opět protizlodějská opatření.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 23 kvě 2019, 15:51

Chce to kosu na kosy... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 23 kvě 2019, 18:36

Na kosy s kosy vrhl kosý pohled.
Kosi totiž usedli na jeho kosy.
:)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 24 kvě 2019, 10:55

petrpan píše:Jeste vazne premyslim o MT. Libi se mi jeho plodnost, ranost a i ta velikost plodu vypadala celkem ok, co jsem videl fotky.


Abych zbytečně nemystifikoval, chtěl bych to malinko upřesnit. U té fotky těch plodů, co jsem sem hodil, se jedná o výběr opravdu největších plodů na MT, které jsem našel. Ale takových na tom keři zas tolik není. Průměr velikosti plodu je tak 2 cm, zatímco ten Vostorg má prakticky všechny plody takto velké, kolem 3 cm. Plody navíc nejsou tak masité, takže váhově si myslím, že průměrný plod na MT dosahuje asi tak poloviny hmotnosti odrůd, jako je třeba Vostorg nebo Aurora. Ale jinak ano, MT je velmi raný a čeho si na něm cením nejvíce je, že kvete (a také plodí) postupně a tím i velmi dlouho. Letos to opravdu byl opravdu tak 1 měsíc. Spolehlibě mi tedy opyloval všechny ostatní odrůdy, mezi kterými byl rozdíl v květu až 14 dní. Navíc už bezmála 3 týdny sklízíme plody a ještě zdaleka není konec. Už jenom z tohoto důvodu by mezi zimolezy neměl podle mého názoru chybět.
Plodnost je také celkem dobrá, chuť v plné zralosti dle mého názoru výborná se silnou příchutí lesních borůvek, bez hořčinky. Jedinou velkou nevýhodu spatřuji v tom, že zralé plody opadávají.
Původně jsem si myslel, že letos po sklizni některé z keříků MT vykopu a nahradím nějakou jinou novější odrůdou. Ale po letošní zkušenosti je všechny nechám. Chce to jen hodně, hodně vody v předjaří a do odplození a pořádně zamulčovat.

Tak to jen takové shrnutí, abys mě poté nenařkl, co že sis to dal na zhradu... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod bradhal » 24 kvě 2019, 13:18

Já si říkala, že u nás sedává na plotě kos, když tu doteď skoro nebyl. A včera jsem si všimla, že jeden keř už je modrý, áha.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 25 kvě 2019, 21:33

Neodolal som a dnes som ochutnal kanadske novinky. Je mi jasne, ze po zmodreni nie su hned zrele. Ale my ich bezne preberame hned ako.sa vyfarbia, tak som zvedavy aj na toto skore stadium. Najviac mi chutil B. Blizzard, ten po plnom dozreti moze byt ozaj dobry, ale da sa jest hned po zmoodreni, co je pre mna plus. B.Beauty nezaujala, ale ta je neskora, takze to moze byt tym, ze potrebuje viac casu. Aurora zatial neutralny dojem, neurazila, ale ani nenadchla. Mozno tiez potrebuje dlhsie viisiet po zmodreni, uvidim neskor. Takze moj favorit po prvej ochutnavke je B.Blizzard. Ale nejake zavery mozem zacat robit mozno tak po 2 rokoch. :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 kvě 2019, 15:47

MartinS píše:Neodolal som a dnes som ochutnal kanadske novinky. Je mi jasne, ze po zmodreni nie su hned zrele. Ale my ich bezne preberame hned ako.sa vyfarbia, tak som zvedavy aj na toto skore stadium. Najviac mi chutil B. Blizzard, ten po plnom dozreti moze byt ozaj dobry, ale da sa jest hned po zmoodreni, co je pre mna plus. B.Beauty nezaujala, ale ta je neskora, takze to moze byt tym, ze potrebuje viac casu. Aurora zatial neutralny dojem, neurazila, ale ani nenadchla. Mozno tiez potrebuje dlhsie viisiet po zmodreni, uvidim neskor. Takze moj favorit po prvej ochutnavke je B.Blizzard. Ale nejake zavery mozem zacat robit mozno tak po 2 rokoch. :)


Máš fotky plodov boreal série? Prípadne hmotnosť plodov?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 26 kvě 2019, 17:56

Deň otvorených dverí niekoho zaujímal :wink:
2019-05-24
Kombajn z Serbii
Patrząc na nieustające strugi deszczu próbujemy już prognozować termin dojrzewania owoców jagody kamczackiej. Przewidujemy, że rozpocznie się on około połowy czerwca. Ale nie jest to jeszcze do końca pewne.

Zeszłoroczne zbiory przeprowadzaliśmy za pomocą "harvestera" – prostego urządzenia polskiej produkcji, które prezentowaliśmy tutaj w naszej relacji. Był on wspomagany ręcznym otrząsaczem wibracyjnym oraz elektryczną dmuchawą do usuwania zanieczyszczeń z zebranych owoców. Taki zestaw był obsługiwany przez czterech pracowników. Część owoców zbieraliśmy także ręcznie.

W tym roku chcemy spróbować czegoś innego. Między 15. a 20. czerwca przyjedzie do nas z Serbii Marko Kokanović z kombajnem do zbioru owoców jagodowych, którym spróbujemy zebrać jagodę kamczacką. Mamy nadzieję, że maszyna ta nie będzie uszkadzała delikatnych owoców, a jej praca będzie wydajniejsza. Bardzo jesteśmy ciekawi sprawności pneumatycznego systemu otrząsania jagód. Liczymy na to, strugi powietrza będą łagodniej obchodzić się z otrząsanymi pędami, niż metalowe palce wibrujących otrząsaczy mechanicznych. Czy rzeczywiście tak będzie, dowiemy się już wkrótce.

W podanym wyżej terminie planujemy również zorganizować na naszej plantacji Dni Otwarte, jednakże ze względu na pewną dozę nieprzewidywalności dojrzewania jagody, dokładną datę planowanego spotkania potwierdzimy z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 26 kvě 2019, 21:21

Palino, nemam ani fotky, ani som nevazil. To bolo len take impulzivne, ja som mal v plane nechat ich aspon tyzden aj viac po zmodreni. Zvedavost bola silnejsia. Ked ich budem testovat zrele, tak samozrejme odvazim aj odfotim. Mam ich od p. Simalu. Ake boli Tvoje prve dojmy minuly rok z boreal serie a aurory. Cosi sa mi mari, ze ich mas tiez.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 26 kvě 2019, 21:29

Najvacsie plody na Jugane dosahuju takuto uctyhodnu hmotnnost.
Obrázek

Hmotnost 10 plodov, vyberane vacsie plody. Celkova priem. hmotnost je okolo 2,2 g.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod antarian » 26 kvě 2019, 21:44

Musim rict ze me prvni sezona kamcatek potesila...

Sice toho bylo tak na ochutnavku a neplodi jeste vsechny stromky, ale az na jeden noname (kterej neni chutove nic moc s pidi plodama) mi chutove snad vic pripominaji lesni boruvky nez ty kanadky co se daji kupovat v supermarketech :-) (coz je divny kdyz ti ani neni boruvka :-) )

Ale je fakt ze jsem lesni boruvky nemel ani nepamatuju :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 27 kvě 2019, 09:49

Hofis: diky za upresneni. Je mi tak doslo, ze uz tam nemam moc mista a to jsem zas letos rizkoval a jeste tam mam prezivsich 8 semenacu Vostorgu, tak nevim.
Jak mam male kere, tak jsem si rikal, ja ma ten Vostorg celkem drobne plody, ale vcera jsem jich par utrhl a stihly jeste dost narust. Za me supr odruda i chutove. Co do velikosti plodu ale zatim prohrava se Zojkou (ale to je uz znatelne vetsi ker, tak to mozna hraje roli).
Prekvapive Jugany (3/3) nezaplodily letos ani jedna, ale aspon maji extremni prirustky, tak snad pristi rok (loni to byly jeste malinke keriky).

Jo, kdyby mel nekdo zajem o Amury a Altaje cca 50cm (dohromady nejakych 5-6 keriku) z Kladenska nebo Prahy za odvoz, tak dejte vedet. Letos je chci vyhazet. Idealne co nejdriv.. (hodim to i do subfora "nabizim..").
Naposledy upravil petrpan dne 29 kvě 2019, 22:53, celkově upraveno 1
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků