Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 08 čer 2015, 10:52

petrpan píše:Dobry den, po jak dlouhe dobe zacnou semenace plodit? Premyslim, jestli se do toho experimentovani taky pustit:)


Když letos vysadíš čerstvá semena (hned po sklizni plodů), do zimy vyrostou cca 5cm semenáčky, příští rok budou mít tak 20cm a ten další už se začnou objevovat první plody. Takže to jde celkem rychle.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 08 čer 2015, 14:11

moonvil píše:
Já když letos pozoruju (a degustuju) plody nejnovějších generací ruských a kanadských odrůd, tak si říkám jestli má ta práce se semenáči vůbec nějaký smysl. Ale tohle závěrečné testování, co popisuješ, je celkem zábava, takže zatím pokračuju.
Hlavní degustaci provedli minulý týden kosáci, musím se jich příležitostně zeptat na bodové hodnocení :)


Michale, podle mě to za to stojí :) . Očekával jsem, že z toho vzniknou hořké potvory, ale nepoživatelná není zatím ani jedna. Chuťově jsou plody srovnatelné s mnoha evropskými odrůdami, jedna je i předčila. Velikostně se jednotlivé rostliny liší celkem dost, některé mají plody pod centimetr, což už se určitě lidem sbírat nechce, ale většina má plody okolo 2 cm, což už není tak špatné. Jediná nevýhoda v chuti je zvýšená kyselost u některých semenáčů. Jenže ta je z velké části zapříčiněná nevhodnou sklizní, protože když chci v jeden den ochutnat a porovnat všechny plodící rostliny zároveň, je to bohužel na úkor ideální zralosti některých plodů. Celkově jsem se semenáči spokojen, žádný si nezaslouží vyhoštění, některé ale asi půjdou na kraj přírody :D15 .

petrpan píše:Dobry den, po jak dlouhe dobe zacnou semenace plodit? Premyslim, jestli se do toho experimentovani taky pustit:)


Jak píše moonvil, první rok narostou do 5 cm, druhý rok značně variabilně, u mě některé 20 cm, jiné měly přes 80 cm, ale je fakt, že jsem jim pár měsíců dopřál foliovník a dopoval a dopoval S10 . Výsev byl u mě 2013, rostlin bylo cca 70, letos už zakvetlo 25 rostlin, z toho polovina rostlin udržela už větší počet plodů.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 08 čer 2015, 17:02

Diky, chlapi. Tak ja to prubnu :) Skoda, ze neni tolik mista na zahrade, ale zni to jako dobra zabava.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tchorik » 09 čer 2015, 12:52

Kyle.Reese píše:staci mulcovat posekanou travou a je po "uzalejvani se" a mnohem lip to poroste ;-)


Kyle.Reese - travu taky pouzivam, ale je pravda, ze ne ke kamcatkam, spis mulcuju ve skleniku a k jahodam a hlavne okolo ovocnych stromku. Mam ale u travy problem - mam pocit, ze kdyz prsi, tak pod travou mi zustava sucho, ze udela takovou krustu nad pudou...

Ted mam pripraveny velky kybl pilin z morceci podestylky promichanych s bentonitovym stelivem a zkusim to pokusne k par kamcatkam prihodit a jemne zapracovat do pudy. Uvidime. Tu travu jim tam taky pridam, ma zase dusik, ktery pro zmenu ty piliny odebiraji. Mozna je jeste prihnojim i cereritem... To by bylo, aby nebylo S1 V nedeli jsem videla obrovske kere u Hanky, ty moji chcipacci, uplne jsem se stydela S4
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sorer » 09 čer 2015, 13:39

Ja mam kamcatky zamulcovane slamou. Da sa pouzit aj trava len ked je cerstvo nasekana, treba len slabu vrstvu aby to nehnilo. Inak skusam teraz na zahrade mulcovat drevnou stiepkou, ale bude mozno ju treba dohnojit, ale ako ochrana pody to vyzera dobre. Je to inspiracia podla BTE filmu.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 čer 2015, 17:21

Takto to u nás chŕlime. U mňa už začala sezóna zberu. Najprv ide Altaj, Amur a na moje prekvapenie aj Amfora, ktorá je tohoto roku vynikajúca. Wojtek musí počkať.

Tu je príslušenstvo:
Obrázek

Tu je ten podberák, alebo ako ho nazvať:
Obrázek

Tu je zasa to, čo tam spadlo:
Obrázek

Tu je "turbofúkadlo" s ktorým to vyfúkam:
Obrázek

No a šup ho tam:
ObrázekObrázekObrázek

Potom už len ručne dofúkame. Dnes záťah zo desať kíl. Zajtra pokračujem, lebo počasie je ideálne a všetko zreje ako má.

No a rýchle spracovanie a mraziaci box čaká:
Obrázek
Naposledy upravil loni dne 09 čer 2015, 21:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod lubinek » 09 čer 2015, 19:50

Parádní úroda, hmm... S6
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Kyle.Reese » 10 čer 2015, 00:42

Tchorik píše:travu taky pouzivam, ale je pravda, ze ne ke kamcatkam, spis mulcuju ve skleniku a k jahodam a hlavne okolo ovocnych stromku. Mam ale u travy problem - mam pocit, ze kdyz prsi, tak pod travou mi zustava sucho, ze udela takovou krustu nad pudou...


melo by to fungovat presne opacne :mrgreen: takze bud vetsi vrstvu nebo vic nasekat :) nebo pouzit tu slamu, seno, koprivy nebo klidne i tu kuru...
only strong will survive
Uživatelský avatar
Kyle.Reese
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2011, 13:56
Bydliště: kousek od Pardubic, 242 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod bradhal » 14 čer 2015, 14:40

10 kilo? Hezky.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 21 čer 2015, 09:24

Včera som dozberal Průhonický letní.No a už čakať na ďalší zber o rok S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod triodyn » 21 čer 2015, 22:16

já mám ještě neobrany blue velvet.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 22 čer 2015, 08:10

Ja som ešte neskončil zo zberom. Susedov som už zásobil a tak pokračujem v zbere s tým Wojtekom.

Môj WOJTEK je asi "letný", keďže je ho ešte dosť na kríkoch a nie a nie ho obrať. Bude to asi tým že polieha a dole pri zemi nie je ešte poriadne dozretý a tak musím najprv obrať vrch a čakať kedy dozreje zo spodku. Budem ho musieť na jeseň poriadne pristríhnuť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jujto » 29 čer 2015, 05:33

loni píše:Pekné a úhľadné to má tvoj kamoš.

Ja som svojich rusákov postavil do šóru a uvidím čo sú zač. Ja dávam už dosky a pod. pod textíliu a zošívačkou to tam pripnem, lebo mi to za krátky čas semienka prerastú a to na miestach, kde doska, alebo niečo pod. pritláča textíliu na zem. Potom pri vytrhávaní sa to potrhá. Takto mi to vydrží dlhšie. Keď kosím vyžínačkou, tak to zakaždým vyfúkam.

ObrázekObrázekObrázek

To na pravo , tak to som urobil na kanadky proti naším "milovaným" operencom takýto kryt. Je tam orech a z toho orecha majú vynikajúcu štartovaciu pozíciu.


Fajn napad. Ja som rozmyslal ako to uchytit koli koseniu. Vacsinou tam mam presah textilie do travnika a niecim prilozene (tycka, kamene ...). Potom pri koseni zrusim presah a prelozim textiliu smerom od travnika a ked kosim, idem jednym kolieskom po travniku a jednym po cistej zemi, potom to prelozim nazad. Je s tym sice pri kazdom koseni robota, ale na nic rozumnejsie som zatial neprisiel. To s tou zosivackou je fajn napad. Najma ak mam vzdy smerom od travnika nastrihnutu textiliu koli rastlinam (pouzivam teraz tkanu s tymi zelenymi pasikmi, ale potvora pri nastrihnuti sa strapka, nemate na to niekto fintu, aby sa to nestrapkalo?). Takto to mozem mat na doskach a rychlajsie to poodhadzujem pred kosenim.

Ja mam kryt proti operencom nad cucoriedkami zo siete proti naletom vtactva a kazdy rok to na neskoru jar nahadzujem a v neskorej jeseni zhadzujem. Tiez rozmyslam nad niecim stalejsim, ale nechce sa mi stavat cez dva metre vysoku obludu. Moja siet ma 1.9 m a odrody ako napr. Spartan ju bez problemov prerastaju. Ked to rezem zhora, mam to potom siroke a ani potom okolo toho neprejdem. Zaujal ma tvar tej drotenej konstrukcie. Konkretne tie zhrubnute miesta na hranach. To je rozoberacie?

dik
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 29 čer 2015, 09:42

Ja to ani nepresúvam. Pokosím kosačkou vedľa toho a to čo je tesne pri netkanej textílii, tak pokosím vyžínačkou. Doska a pod. o niečo presahuje a tak žiadny problém. S tým strapkaním pri tkanej textílii mi to lezie na nervy, nakoľko sa mi to namotá aj na kosačku a aj na vyžínačku. Vyriešiť sa to dá jednoducho a to nepoužívať tkanú textíliu ale netkanú. Dá sa ešte zahnúť okraj a vytvoriť rubec a zošívačkou to pripnúť. No vždy sa to nejak začne strapkať.

Táto konštrukcia na fóliovníky je rozoberateľná a pozinkovaná. Je to veľmi univerzálne. Skrátil som svoj fóliovník a zvyšné 4m som dal ako ochranu proti naším operencom.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jujto » 10 črc 2015, 04:04

Dik za tip s tou konstrukciou. Co sa tyka pouzitia netkanej textilie, do dvoch - troch rokov, podla intenzity pouzivania (chodenie, zametanie ...) to mam rozpadnute a poprerastane burinou. Gramaz 50-60 g. na stvorcovy meter. Tkanu mam 100 az 110, nevazil som. Podla odoziev ludi, co to maju celorocne vonku pod zakorenovacmi v skolkach a predajniach rastlin to vydrzi aj desat rokov. Vydrz by to teda malo mat trojnasobnu. Len to strapkanie ma hneva. Skoda ze na to neexistuje nejaky tepelny nastroj na zatavenie/zvarenie, alebo nieco na zalepenie tych okrajov. Ako na spajanie folie na foliac, ci jazierkovej folie.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků