Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 17 kvě 2018, 11:02

Byl z těch, co jsme ochutnali, jediný s vůbec nějakou chutí - tedy ne pouze kyselý nebo vodnatý nebo hořký. Já nemám na zimolezy nějak přehnané chuťové požadavky, vím, co můžu čekat, takže mě chuť- protože byla pro mě zajímavá a příjemná :) - příjemně překvapila. Navíc máme Wojtek zafixovaný jako odrůdu, kterou "nebrat"....v rámci hesla "polské nebrat" :o . Potom, co jsme doma ochutnali a viděli, jak letos vypadá a chutná např. Amur (velké plody), tak to není zase až tak neplatné heslo, ale pokud bychom Wojteka koupili, tak by nás to zase až tak moc nemrzelo. Spíš nás zklamala Zojka, čekali jsme víc.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4225
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 17 kvě 2018, 13:36

U me mela vzdycky morena spis soudkovitejsi tvar a hlavne uplne odlisny rust vetvi oproti ostatnim odrudam, dokonce mi tu nekdo na foru daval za pravdu. Plod yvypadaji cca jako ty vyfocene moonvilem zde: http://www.plnazahrada.cz/img/other/lon ... molezu.jpg
nene: cim vas zklamala Zojka? U me je obsypana a velikost plodu je urcite nadprumer. Chutove v porovnani s ostatnimi odrudami taky zadny propadak a to jsem ji nenechal poradne vyzrat zatim.
Jinak amur nezklamal - opet nejchutnejsi bobule, jake jsme mel moznost letos ochutnat. Ale pravad u nas na zahrade z vetsiny rizkovancu jeste neni co ochutnavat. Takze Vostorg, Juganu, Fialku, Nimfu, ochutnam az se dostanu v nedeli ke tchanovcum na zahradu, kam jsem dal vsechny puvodni kere.
Amur:
Obrázek Obrázek
Zojka (uz probrana od nejzralejsich plodu):
Obrázek

Jinak vcera uz jsem odebral rizky, tudiz zacal s letosnim mnozenim zimolezu.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2018, 13:44

K Wojteku pridám aj ja svoj názor. V princípe poliakom veľmi nedôverujem, ale povedal som si, že v rámci objektivity od nich vyskúšam aspoň Wojteka. Po 3 sezónach to hodnotím takto. Plusy sú: dobrá adaptácia na tunajšiu suchú a teplú klímu, nie sú problémy s predčasným kvitnutím, výborne mi rastie na rozdiel od niektorých ruských odrôd, je úrodný, konáriky sú plodmi doslova obalené a veľkosť plodov je stredná a uspokojivá. Mínusy: rozložitý vzrast a poliehanie pod ťarchou plodov. Chuť plodov hodnotím ako priemernú, mám aj chutnejšie odrody, ale na druhej strane aj horšie. Celkové hodnotenie: lepší priemer. Ako ťažiskovú odrodu by som ho nesadil, ale ako doplnkovú prečo nie, pokiaľ je dostatok miesta. Ešte jedna vec, kvitne neskôr, tým môže slúžiť ako opeľovač pre neskoršie kvitnúce odrody.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 17 kvě 2018, 14:59

petrpan: až ochutnáte Vostorg, Juganu, Fialku, Nimfu možná nebude co objasňovat :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4225
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 17 kvě 2018, 16:04

Dnes jsme ochutnali z těchto odrůd zimolezu ,( Czelabinka ,Bakčarský Velikán , Morena ), plody ve všech případech byly půl centimetrů velké ,cedulky
byli napsané správně ? Ale horší to bylo u odrůd, tam se nejednalo o žádné z uvedených spíše to byly semenáče , na dotaz odkud keře pochází mi bylo odpovězeno že je to česká distribuce. To bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli, kyselý humus E11 E11 , jak si takový humus muže někdo dovolit prodávat ,a ještě to pojmenovat těmito odrůdami .
Naposledy upravil Satan dne 17 kvě 2018, 20:22, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 17 kvě 2018, 18:57

nene píše:petrpan: až ochutnáte Vostorg, Juganu, Fialku, Nimfu možná nebude co objasňovat :)

Takze problem jen s chuti nebo i dalsimi vlastnostmi?
Mne se u ni libi, ze je rana a ma dost nadprumerne velkych plodu.
Jinak morena je uz od mala rozlozita a ma takove radoby ohnute vetve. Poslu foto pozdeji.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 17 kvě 2018, 20:10

Zkoukni diskuzi ještě kousek dopředu, píšu, že jsme ochutnávali v prodejně - takže jen chuť.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4225
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 17 kvě 2018, 20:55

Dnes som ochutnal Lenin.velikan.Loni mal si pravdu,jeden z naj.zemolezov.Chut sladšia ako pri amure, dužina pevna, určite odporúčam,a to nieje ešte úplne dozrety. S9
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 17 kvě 2018, 21:18

nene: moje chybka, nejak jsem ten prispevek prehledl. Za me Zojka chutove OK, ikdyz neni poradne vyzrala. Mam na zahrade srovnani s pravdepodobne semenacema, ktere mi byly prodany kdysi jako ruzne odrudy.. Buh vi taky, jestli moje Zojka = Zojka v prodejne :)
Tady je obrazek moji Moreny, takhle mi rostou vsechny kytky Moreny, puvodne mnozene z jedne rostliny zakoupene jako Morena. V nedeli zkusim nafotit plody na vetsim keri, jestli tam jeste budou.
Obrázek
A tady jeste jeden plod Zojky s mym palcem. Jeden z tech vetsich (ikdyz vicemene je vetsina podobne velka), ale ty nejvetsi uz snedly bohuzel deti. Mozna se jeste nejake zvetsi - dozrava postupne.
Obrázek
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Kamčatská borůvka

Příspěvekod Rasto » 17 kvě 2018, 21:48

Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 18 kvě 2018, 10:02

jaro píše:Dnes som ochutnal Lenin.velikan.Loni mal si pravdu,jeden z naj.zemolezov.Chut sladšia ako pri amure, dužina pevna, určite odporúčam,a to nieje ešte úplne dozrety. S9

Čakal som, že bude úrodnejši. Už to začína dozrievať aj u nás. Nalialo nám už poriadne a kamcatky sú veľké ako kone. Teraz už len aby bolo slnko.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 18 kvě 2018, 17:53

Mal som zatiaľ iba pár plodov ale boli sladučké, úrodnosť zhodnotíme neskôr.Zemolezy sú tu tohto roku fakt velikánske,amur je mám pocit dvojnásobný.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 18 kvě 2018, 22:34

Tu mám nejaké Ruské čudo - judo. Názov nepíšem, lebo odroda je ktovie čo. Krík trošku vyniká veľkosťou aj väčšími lístkami. No a plodiská sú poriedko no sú takéto:

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 18 kvě 2018, 22:54

Loni,ja mám niečo podobné.Krik a plody obrovské,no chuťou veľmi nezaujali.Mal to byť Bakcar.velikan.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 19 kvě 2018, 06:09

Minulý rok jsem hluboce seříznul Modrý Triumf, z kmene dobře obráží nové větve ale listy jsou větší mají úplně jiný tvar než na původním keři , nevíte někdo čím to je ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků