Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 17 kvě 2019, 12:52

Paráda, vypadá to dobře a bude to funkční....pokud ty zelené výhony zdřevnatí v této poloze (a ony zdřevnatí) - co víc si přát, lepší sklizeň. čisté plody....A nebude nutné to stříhat tak, aby zůstaly jen ty vzpřímené větve, takže jich v konečném důsledku zůstane víc....líbí!
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2019, 22:30

Tak oba MT v plné parádě, musel jsem udělat rychle foto, než jsem vypustil Krakena (děti). Letos je úroda opravdu bohatá, již několikátá obíračka. Tentokrát se namlsal v klidu i tatínek... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.05.19

Jako další mi ještě dozrává Vostorg. Na to, jak je to malá rostlinka, tak opravdu pěkně plodí. Bezkonkurenčně nejvíce z těch nových malých. Nadějně vypadá ještě ohledně nějaké sklizně Aurora, ale ta je ještě zelená. Ostatní je bída, sem tam nějaký plod. Ale aspoň na ochutnání bude... :)
Obrázek
Foto: Vostorg, Praha-Motol, 18.05.19

A zde je ještě porovnání největšího plodu z Vostorgu s největšími plody z MT. Vlevo Vostorg, délka necelé 3 cm.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.05.19

Jinak chuťově asi lepší Vostorg, o něco sladší a velmi pikantní. Zas na druhou stranu plně dozrálé MT mají celkem značnou příchuť po borůvce, to také není k zahození.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 19 kvě 2019, 16:13

Násada plodov na malom kríčku Aurory:

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 20 kvě 2019, 14:09

Dnešní sklizeň zimolezu váha 331 g.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 20 kvě 2019, 14:47

Proč to sklízíš zelený? Vždyť to nemůže mít žádnou chuť.
I po úplném zmodrání je dobré to nechat ještě nějakou dobu na keři.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 20 kvě 2019, 15:01

Ty zelené spadly při česání samy , nebyl čas koukat na pár bobulí jsou už zralé asi tři týdny , pod sítě se dostal kos do zítra bych nemusel mít nic , chuť je lesní borůvka.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 20 kvě 2019, 15:12

Priznam se, ze kvuli strachu z operencu a vzhledem k tomu, ze to je prvni ovoce zahrady, tak to taky trochu (obzvlast ted na zacatku sklizne) podrthavam. Ale aspon vzdycky pockam, az to uplne zmeni barvu, aby to melo aspon trochu chut a deti to vesele basti. To co vidim v te misce, tak to nesplnuje snad ani pulka z tech viditelnych plodu. To jste jedli jen tak samotne za syrova nebo jste to jedli s cukrem ci v buchte?

Jinak. co se tyce ranosti, tak uplne nejranejsi u me nakonec neni Sibiraczka (ta je druha), ale neprava Docz Velikana. Ma bobule tvarove cca jako borealis, ani nejsou tak prtave, chut ok a plodnost vypada taky dobre, takze si ji zatim nechavam, mozna i dal namnozim.

Postrehy z letosniho rizkovani v terarku prikrytem potravinarskou folii: Prilisna vlhkost na zacatku zpusobila rozjeti plisne i pres postrik Previcurem. Dost rizku umrelo. Do dneska jich zije cca 15/40. Nejvetsi uspesnost maji Vostorg a Sibiraczka. Udelal jsem dve zasadni chyby. 1) nechal jsem terarko uplne prikryte tou folii, coz zpusobilo prehnanou vlhkost. 2) po mechanickem odstraneni plisne jsem substrat lehce zasypal perlitem a nechal odklopeny rok terarka, coz naopak zpusobilo dramaticky pokles vlhkosti vzduchu a nastal dalsi uhyn. Pomohlo zmensit plochu pro vetrani v rohu terarka. Co tak na to koukam, tak se mi ujaly (snad uz toho moc nechcipne) nejlip vetvicky, co byly tenci a min zdrevnatele. Momentalne jsou v terarku 17. den a pomalu uz se jim snad zacnou vyvijet koreny. Chtelo by to nejakou vyhrevnou podlozku pod dno pro priste. Jen pro zajimavost - kazdy den tou dirou foukam dovnitr vzdych z plic (dodavam CO2), ale to je spis jen takove placebo pro me :)

EDIT: mozna jsem se uz ptal, ale... nemate nekdo toho Blue Kinga od Chovance? Celkem by me zajimaly nejake ty reference.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 20 kvě 2019, 16:36

Z toho ovoce jsme udělali koktejl, ale je dobré i samotné.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Alena » 20 kvě 2019, 20:52

Tak mi taky začínají dozrávat - první začal modrat L. Velikán, plody malé, chuť zatím spíš kyselá, pak Jugana, ta má plody krásně veliké, a nakonec Vostorg, velikost něco mezi tím. Zatím všechno kyselé, musím ještě počkat. Jen aby je neobjevili fóglové S12
A žasnu, jak plody během toho deště parádně nalily, hlavně Jugana, a to jsem se je letos snažila zalévat ze všech sil a čím to šlo. Prostě na vodu shůry nic nemá.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 20 kvě 2019, 21:23

Ta Jugana sa rusom ozaj vydarila, jednak su to neskutocne bomby, obera sa to rychlo a pohodlne. Ziadna ina odroda sa tomu u mna nepriblizuje. A su nielen velke, ale patria k tym chutnejsim. Vyborne rastie, urodnost je na dobrej urovni. Jedina negativna vlastnost je rozlozity rast a sklon k poliehaniu. Ale nie je to nic hrozne. Rozhodne jedna z naj z mojho sortimentu.
Jugana
Obrázek
Jugana, vpravo par plodov Amura
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 20 kvě 2019, 21:32

Amfora je obalena, povedal by som, ze najviac zo vsetkych.
Obrázek
Obrázek

No name. Plody stredne velke, ale je sladka, ma malo kyselin. Ani pri podtrhnuti nie je protivne kysla, ako je u zemolezov caste. Vytvara kompaktny vyrazne gulovity ker, urodna. Napada vas niekoho, co by to mohlo byt?
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 20 kvě 2019, 21:38

Otazka najskor na Moonvila. Toto je Aurora z Oravy, zacina modriet. Myslis, ze je prava?
Obrázek
Habitus kra
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 20 kvě 2019, 22:04

petrpan píše:
Postrehy z letosniho rizkovani v terarku prikrytem potravinarskou folii: Prilisna vlhkost na zacatku zpusobila rozjeti plisne i pres postrik Previcurem. Dost rizku umrelo. Do dneska jich zije cca 15/40. me :)

A to kde máš to terarko? Ja mam vo fôliovníku foliovníček. Vlhkosť tam je 100 percentná. Neustále mi to orosuje zvlhčovač a je to na vanách v ktorých je voda. Žiadné namáčanie , alebo postrek v Previcure. Teploty mi tam stúpajú k 30 - 35 a viac. Úspešnosť je vynikajúca. Zatiaľ som len jednu vyhodil a mnohé už maju korene.

viewtopic.php?f=34&t=42&start=285


--------
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 21 kvě 2019, 07:08

Satan takto vypadá zrelý zemolez S6
Jugana, vpravo par plodov Amura
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 21 kvě 2019, 08:12

Ten zimolez , měl dobrou chuť borůvek, a na keři zrál tři týdny, tak nevím o co vám jde.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků