Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 27 dub 2018, 09:05

Doporučované opylovače Aurory , Indigo Gem, Borealis , Honeybee , Tundra , zřejmě jich bude mnohem více . Mám to zatím jen doporučené časem se uvidí jaké to bude na zahradě, a jestli tyto odrůdy se dobře opylují .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2018, 13:04

Kromě snad Indigo Gem bych nic z toho rozhodně nepořizoval, jsou to zimolezy z první generace kanadského šlechtění a stojí celkově za starou bačkoru.
Nechceš jít chvilku "radit" do nějaké jiné sekce? V kamčatkách máš evidentně mezery.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 27 dub 2018, 15:48

Starej se sám o sebe, to je podle tebe ten opelichaný keř , minulý rok hluboce seřízli na 30 cm koncem května , dnes je velký 120 cm a bude mít hodně ovoce , je to neznámá odrůda zimolezu .ObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil Satan dne 28 dub 2018, 06:59, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2018, 17:00

Starám se především o ty, kteří by si přečetli tvůj tip a koupili k Auroře třeba Borealis. To bych jim fakt nepřál.
Všechny ty tvé fotky vypadají jak olejomalba, kdybychom nebyli v sekci kamčatka, tak vůbec netuším co na tom obrázku je - pak se nediv, že mi připadá keřík opelichaný.
Ale jo, z tohoto úhlu je to trochu lepší, 100-200 gramů možná sklidíš. Myslím, že ve tvé lokalitě máš celkem dobré podmínky ke sklizni v řádu x kilogramů z jednoho keře, zejména z těch nejnovějších kanadských a bakčarských odrůd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 28 dub 2018, 08:25

Kde bereš jistotu že u těch kanadských odrůd nedojde k záměně, dle mého názoru a zkušeností se to často stává, já už českým ( zahradníkum) překupníkům nevěřím.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 dub 2018, 16:47

Nikdo ti žádnou jistotu samozřejmě nedá, ale objednávat sazenice přímo z Kanady není úplně snadné a levné, takže zbývá koupit tady od poláka (přes eshopy, které u něj nakupují), vysadit a ověřit osobně. Naštěstí to plodí hned další rok nebo dva, to není zas tak dlouhá doba.
Já osobně měl zatím v poslední době problém jen s odrůdou Doč Velikána koupenou v Limbachu, ale spíš si myslím, že za to nemohli oni jako přeprodejce, ale že nastala nějaká chyba u poláka při množení. Mám teď další rostlinu z jiného zdroje, tak to za měsíc porovnám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 28 dub 2018, 23:01

horalka píše:Dobrý večer, mám prosbu. V kamčatských borůvkách jsem začátečník a potřebovala bych poradit. Zakoupila jsem odrůdu aurora a indigo gem . Indigo mi nějak pošla a mám strach , zda seženu někde zrovna tohoto opylovače. Potřebuji poradit nějakou i jinou odrůdu, která by k auroře šla. Děkuji

Tuto je prehľadne spracovaná tabuľka priamo od Saskatchewanskej univerzity:
S tou štipkou angličtiny si určite poradí každý.
Obrázek

Dávnejšie som tu už niekomu na dotaz v podobnom duchu odpovedal. Ak sa dobre pamätám, tak sa to týkalo toho že sa mi kanadský Borealis úplne presne nestretáva v kvete s ruskými odrodami a keby som nemal Dueta(ktorý kvitne o poznanie neskôr), tak časť kvetov na Borealise ostane neopelených. Skús si to nájsť, možno ti to v niečom pomôže, ale tá tabuľka teraz ukazuje fakticky to isté. Píše sa tam že v kombinácii Aurora+ Rus. sa približne 1/4 kvetov neopelí.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 29 dub 2018, 00:02

Satan píše:Myslím že letos budou plody zimolezu mít horší chuťové vlastností , že vedra jako jsou letos jim neprospějí , v loni to bylo s počasím horší , ale chuť plodů zimolezu byla lepší. Vliv počasí na kvalitu ovoce má určitě velký význam, netvrdím že je to u každého ovoce, ale to jsem zjistil u zimolezu , už jsem to pozoroval v minulých letech ,bude lépe když to nebude pravda.

Tiež som si všimol že chuť sa rok od roku mení a nedokážem prísť na to čím to je. Nehovorím teraz o pomere cukrov a kyselín, čo by sa jednoducho vysvetliť množstvom slnka v čase dozrievania, ale o rôznych arómach a "pachutiach", ktoré mne osobne pri niektorých odrodách veľmi nesedia. Väčšina odrôd čo mám mi vyslovene chutná a tiež u nich pozorujem v jednotlivých rokoch rozdiely v chuti, no nie nejako drastické a vždy mi chutnajú.
No mám aj pár odrôd, ktoré mi prídu až vyslovene nechutné(niesu ani kyslé, ani horké, ale majú nejakú pachuť čo mne proste nereže), no nechcem sa ich zbaviť, pretože sú buď úrodné alebo dozrievajú v termíne keď už žiadne iné dávno niesu. A zaujímavé je že v niektorých rokoch je táto "pachuť" pri týchto odrodách veľmi intenzívna a v iných rokoch len nepatrná. Čo viem určite vylúčiť, tak na to nemá žiaden vplyv sucho. Doteraz každý rok v čase dozrievania bolo u mňa taktiež pekné slnečné počasie, takže nedostatok slnka tu žiadnu rolu hrať nebude. Iba žeby nadmerný slnečný úpal, alebo príliš vysoké teploty? ale to už len hádam... prípadne hnojenie, priebeh jari, priestupný rok???
Každopádne je to veľmi zaujímavé a už dlhšie mi to vŕta hlavou.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 dub 2018, 01:11

co s tímto : Obrázek

po sklizni sejmout na pahýly a at to znova obroste ? šířka i výška kolem 1,5 metru některé přes dva metry dzungle S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 29 dub 2018, 06:36

Ja to režem na peň.No kamarát fleksou zarovno zemou S2 A tie jeho kríky sa mi zdajú lepšie.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 29 dub 2018, 09:45

Ořezali jsme vloni Altaj na asi dvacet centimetrů, obrazil velmi hustě a ty nové výhony mají tendenci se odlamovat - stačí větší déšť a keřík se "rozčísne". Nápad seřezat to zároveň se zemí ( nebo i níž) by tenhle problém asi vyřešil. Místo obrážení by se dalo zasypat hlínou.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sapmok » 29 dub 2018, 20:28

řežu jen prosvětlovacím řezem jako rybízy a zatím žádný problém :)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Kamčatská borůvka

Příspěvekod Rasto » 30 dub 2018, 13:09

vľavo Duet vpravo Wojtek

Obrázek
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pedro » 30 dub 2018, 16:24

K tomu výběru vhodné odrůdy bych jen z vlastní zkušenosti poznamenal, že mám Tundru. Nebral bych ji už jen z toho důvodu, že je výrazně poléhavá, neroste moc nahoru, ale při zemi. Alespoň u mne.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pokuston » 30 dub 2018, 20:17

Tak sem dnes zezobl první modrý Modrý triumf :D5
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků