Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 05 kvě 2023, 09:07

Fialka mi ještě stále nakvétá, ostatní druhy už odkvetly. Pokud se neuplatní její samosprašnost, tak to bude bída.
Koho k ní máš jako opylovače pro pozdní fázi? Auroru?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 kvě 2023, 20:43

Počítám že příští tejden dozraji první plody
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 kvě 2023, 22:13

EvaOstrava píše:Fialka mi ještě stále nakvétá, ostatní druhy už odkvetly. Pokud se neuplatní její samosprašnost, tak to bude bída.
Koho k ní máš jako opylovače pro pozdní fázi? Auroru?

Honeybee mi kvitne dlho a je celkovo dobrým opeľovačom.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 06 kvě 2023, 09:26

Díky.
Původně jsem netušila, že interval kvetení je tak dlouhý. Spoléhala jsem i na sousedovy keře. Ale jednak jsou dost daleko a hmyz nelítal, a jednak jim odkvetly strašně brzo. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 08 kvě 2023, 10:11

V piatok som si všimol prvé modrejúce plody na Amurovi. Deň na to sa namodralé plody objavili aj na Jugane, Morene a B. velikánovi.
Nedalo sa inak a bolo treba včasné odrody zasieťovať.
Pár rokov nazad som kúpil túto sieť, no dvakrát spokojný niesom.
Sieť sa veľmi ľahko trhá a natiahnúť ju na deklarovanú šírku 5 metrov je priam nemožné.
Vrelo neodporúčam.
Ja som toho kúpil 5x100 metrov v nádeji že mám vystarané na mnoho, mnoho, mnoho sezón.
Obrázek
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 08 kvě 2023, 11:04

Mám vyzkoušené sítě na vagony a sítě z Oslavanu. Obojí doporučuji. Ty vagonové mají větší oka, ale ptáci se tím neprotahují. Používám je asi 3 roky a vypadají nezničitelně.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 08 kvě 2023, 11:39

V Praze už také začínají modrat první Triumfy, děti mi přinesly pár plodíků na ukázku. Bohužel mi ale ten mráz -3,3°C začátkem dubna většinu úrody spálil, plůdky se přestaly vyvíjet a postupně opadly nevyvinuté v malé velikosti. Na některých raných keřích nezůstalo vůbec nic. Držáci jsou kanadské odrůdy, na těch něco bude, ale jsou to ještě malé rostliny, takže spíše pár vzorků na ochutnání. A také klasicky Modrý Triumf, který kvete průběžně asi měsíc. Tam něco na zobání je. Takže letošní úroda nic moc. Na severu to snad bude trochu lepší, tam to nakonec kvetlo o něco později. A bohužel opadly i všechny plůdky z květů, co jsem řízeně opyloval na křížení a následnou selekci, takže další pokus bohužel zase až příští rok... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 10 kvě 2023, 08:29

Plodíky na niektorých odrodách, sú naozaj náchylné na omrznutie. Pozoroval som to napr. Na odrodách - L. Velikán, Sinij Útes, Honeybee a aj konce plodov na odrode Altaj, som mal často omrznuté. Takže kvety sú dosť odolné, no plodíky už nie az tak. Aurora, Blizzard, Beast omrznutie plodov zvladajú celkom v pohode a nepozoroval som nejaké poškodenie.

U mňa už s kvitnutím končia všetky odrody. Plodov je ako maku, len aby neprišiel nejaký cirkus s veľkým ľadovcom. Zakrytie proti ľadovcu je dosť náročná záležitosť. Tohoto roku už aj bol, ale len malý a tak nenarobil veľa škody. Minulého roku ma len o trošku minul veľký ľadovec a v okolitých obciach narobil totálnu paseku. Ak by sa to stalo, tak nič nenarobím. No čo už, ako sa hovorí - Boh dal, Boh vzal. Zatiaľ to vyzerá skôr na zalievanie, len mi akosi už odišlo čerpadlo. Asi som ho nemal vyberať zo studne. No, bude nové.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 10 kvě 2023, 17:09

Není to čerpadlo jen "zakousnuté"? Mě jakoby odešlo už třikrát. Poprvé jsem ho dal na opravu a opravář mi ho vrátil, že je ok, stačilo jen po něm lehce pobouchat. Podruhé a potřetí jsem si ho rozchodil sám a nakonec jsem ho dal ve vrtu asi o metr výš, možná je dole u dna gebus z jílu a když se to dostane do čerpadla a zůstane to tam na delší dobu, tak to nějak ucpe vrtulky.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 kvě 2023, 10:22

Jasné, musím sa na to pozrieť
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod studo » 14 kvě 2023, 19:05

natrafil som na tvoj youtube kanal loni. vyborne videa :wink: S6 tento rok chcem namnozit zemolezy z novych letorastov, ktore rasia zo starych, ktore rastu horizontalne. 2 otazky:

1.odstrihnut tie starsie ktore nechcem aby rastli po zbere, na jesen, alebo az na jar?
2. tie mlade vyhonky co sa mi zakorenia. nechat ich kazdy v separatnom kvetinaci cez zimu? pride mi to este skoro ich pichat do zeme hned po zakoreneni. ako potom dosiahnem, aby mi vyrasilo kopa mladych vyhonov, aby somich vedel zviazat ako ty? :D
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod lipoti » 14 kvě 2023, 22:19

U nás přes víkend dozrály první plody Jugany, což je v dosavadním pěstování nejranější termín. Letos jsem nepozoroval ani nějaké opadání nevyvinutých plodů kvůli mrazu, na rozdíl od minulých let.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pavuk » 15 kvě 2023, 04:22

studo píše:natrafil som na tvoj youtube kanal loni. vyborne videa :wink: :D


Ahoj,

Dáš prosím link na ten youtube kanál?
Neviem ho nájsť.

Ďakujem S6
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 kvě 2023, 10:01

studo píše:natrafil som na tvoj youtube kanal loni. vyborne videa :wink: S6 tento rok chcem namnozit zemolezy z novych letorastov, ktore rasia zo starych, ktore rastu horizontalne. 2 otazky:

1.odstrihnut tie starsie ktore nechcem aby rastli po zbere, na jesen, alebo az na jar?
2. tie mlade vyhonky co sa mi zakorenia. nechat ich kazdy v separatnom kvetinaci cez zimu? pride mi to este skoro ich pichat do zeme hned po zakoreneni. ako potom dosiahnem, aby mi vyrasilo kopa mladych vyhonov, aby somich vedel zviazat ako ty? :D

Veľa a vysokých výhonov narastie jedine u zrezaných kríkov, ktoré sú staršie a teda majú silnú koreňovú sústavu. Taktiež totálny rez sa na jeseň dá urobiť aj pri výsadbe z mladších kríkov, nakoľko vysadené kríky majú rovnomerný nárast nových výhonov. Taktiež ú kríkov, ktoré z nejakého dôvodu majú malé prírastky, alebo nízky rast a silné zahustenie periférie kríka.

To čo je na videu robím u starších kríkov, ktoré už majú tendenciu poliehať, v strede sa vyhoľujú a na periférii sa krík zahusťuje. Plody sú menšie a teta je krík súci na zmladenie. Robím to neskoro v jeseni a zrežem ho komplet 10 – 15 cm od zeme. Staršie kríky majú silnú koreňovú sústavu a pri tomto termíne reze je vitalita rastu nových výhonov oveľa väčšia, ako pri inom termíne. Takto zrezaný krík je ponechaný až do jari, kedy napichám dve palice ku každému zrezanému kríku. Pri takomto totálnom zrezaní kríka je problém v tom, že nové rýchlo vyrastajúce výhonky sa nemajú pri silnom vetre o čo oprieť a pri väčšej búrke by došlo z väčšej časti k ich vylámaniu. Teda, či chcem krík tvarovať, alebo nie, tak či tak výhony musím priebežne priväzovať. Postupne zdrevnatejú a zachovajú si tento vertikálny tvar. Ďalšie výhonky vyrastajúce zo stredu kríka sa už majú o čo oprieť a teda o zdrevnatelé vetvičky a krík takto sám seba chráni proti ich vylámaniu.

Pri vertikálnych výhonoch sa na ďalší rok budú vytvárať nové vetvičky, no už v hornej polovici kríka. Dolná polovica kríka ostáva vyholená a keď niečo vyrastá, tak to vylomím a energia sa nasmeruje do hornej polovici kríka. Následne sa začnú vetvičky v hornej polovici kríka nakláňať na bok – horizontálne, čo podnieti rast obnovujúcich vertikálnych výhonkov. Takto sa postupne vytvorí, ako keby stromček – krík no vyššie nad zemou a týmto sa skláňajúce vetvičky, už nebudú dotýkať zeme.

Zatiaľ to skúšam na odrode Amfora no mám aj v menšom množstve aj odrodu Honeybee, Juganu a aj Auroru. Tie odrody, ktoré nemajú až takú tendenciu poliehať, tak rastú prirodzene vzpriamene, no keď sú staršie, tak sa postupne začnú, tak či tak nakláňať a je vhodné ich takto zmladiť.

Čo sa týka odrezkovania na množenie, tak to robím okolo dvoch týždňov po odkvitnutí a žiletkou režem vertikálne obnovujúce vetvičky 20 – 25 cm s 2 – 3 pármi listkov. Vrchol a to v mieste, kde sa najviac ohýba zrežem. Takto napichám do palety so substrátom – rašelina + zeolit a nechám v množiarni pri vyššej teplote v hmle rýchlo zakoreniť, aby to nezničili nejaké huby a plesne. Ak to zakorenenie neprebieha v hmle, tak je potrebné viacej tieniť, aby to nespálilo slnko, no musím počítať s tým, že zakorenenie môže prebiehať pomalšie a teda s väčšou príležitosťou pre huby a hnilobné procesy. V hmle tienim 300g geotextíliou, lebo pri rýchlom zakorenení potrebujú dosť svetla. Len keď sú extrémne horúčavy, tak viac zatienim. Po zakorenení ich postupne vynesiem von a až vtedy poriadne tienim a tak sú až do neskorej jesene. Potom ich vytrasiem zo substrátu a presádzam do kontajnerov. Takto sú vonku v kontajneroch cez zimu. Na jar sa môžu už aj vysádzať.

Po vysadení taktiež napichnem dve palice a podväzujem, aby sa vetvičky nevylámali a dávam aj plastový obrubník.

Tú napr. boli zrezané na jeseň 2021. Za rok 2022 narástli okolo 1 m. No a tento rok vyzerajú už takto s množstvom plodov.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 kvě 2023, 13:01

Pavuk

Mám tam len také krátke videa, ktorými chcem motivovať na pestovanie tohoto vynikajúceho "nového" ovocia. No aj tu na tomto fóre som našiel od mnohých prispievateľov množstvo informácii, ktoré ma aj motivovali na rôzne experimenty a chcem sa aj podeliť o vlastné skusenosti s ich pestovaním, ktoré možno niektorí využijú.

Tu je video s minuloročnej úrody, ktorá bola chvála Bohu veľmi dobrá. https://youtu.be/M2ezbyHBna4
Tohoto roku to vyzerá na ešte lepšiu, no nechcem predbiehať, lebo sa to môže rýchlo zvrtnúť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků