Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 20 kvě 2020, 10:42

Loni, děkuji za předběžné určení. Ten Honeybee mě také napadl, Lening. velikána mám, ale nekvetl, takže nemohu porovnat plody. Ale ani Honeybee by mi nevadil, je to plodná odrůda a na další zpracování určitě dobrá. Uvidím, co z toho vyroste.
Ten tvůj kamčatkový sad je krásný S6 S9 .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MonikaV » 20 kvě 2020, 11:51

Loni- je to nádhera, moc krásné a košaté, jeden hezčí než druhý, (vypadají jako vojáci na přehlídce)gratulace S6
(je to dobrý nápad, tam kde je hodně větrno si krásně podrží tvar)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod studo » 20 kvě 2020, 14:37

loni je to nadhera, cim to hnojis? vyzeraju paradne, moje niektore listy vyzeraju zosuverene, mozno im ten mraz nepomohol, ale poda nie je ziadne terno, tak az viem, co im pridat. najlepsie kym je este 'jar'
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 20 kvě 2020, 21:42

Lenkalor píše:Loni, děkuji za předběžné určení. Ten Honeybee mě také napadl, Lening. velikána mám, ale nekvetl, takže nemohu porovnat plody. Ale ani Honeybee by mi nevadil, je to plodná odrůda a na další zpracování určitě dobrá. Uvidím, co z toho vyroste.
Ten tvůj kamčatkový sad je krásný S6 S9 .


Ta "stromkova" alej ma neprestáva fascinovať. Mam to len prvy rok, tak ešte nevyskakujem. Neskôr sa môžu ukázať nejaké problémy. Dam vedieť, ako to dopadlo. Zatiaľ je to v pohode, len asi musím zo spodu povystrihovať tenšie výhony, aby som znížil ich počet a ponechal len určitý počet.

Honeybee je veĺmi úrodný, dlho kvitne, má tuhšiu šupku a na spracovanie je výborný. Škoda že sa plody ukázali, ako menej odolné mrazíkom. To ma trošku zaskočilo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 kvě 2020, 08:17

studo píše:loni je to nadhera, cim to hnojis? vyzeraju paradne, moje niektore listy vyzeraju zosuverene, mozno im ten mraz nepomohol, ale poda nie je ziadne terno, tak az viem, co im pridat. najlepsie kym je este 'jar'

Ani moja pôda nie je žiadná výhra. Je ťažká, no dlhšie udrží vlahu. No a kompost, veĺa kompostu. Chránit zo začiatku korene a keď je suchšie, tak zalievať. Dôležitá je predpríprava pôdy pred výsadbou a nesadiť na veterných stanovištiach. Po výsadbe ich priviazujem, aby sa nevylámali obnovujúce vetvičky. Burka a silný vietor vie narobiť paseku. No a s tými mrazíkmi, tak tento rok po veĺmi slabej zime si ich užili neúrekom, čo sa aj prejavilo na slabšej úrode u niektorých odrôd. No aj napriek tomu, je vždy niečo oberať.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 21 kvě 2020, 21:44

Loni, tá stromová forma je geniálna.Vidim len jednu nevýhodu v tom že do vnútra sa dostane málo slnka a vnútorné plody pravdepodobne asi poriadne nedozreju, určite daj vedieť výsledok dobrého nápadu. S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod studo » 21 kvě 2020, 22:00

Ja tomu neverim, ale na vysadenych kamcatkach som dnes nasiel a zabil toho maleho tykadloveho zmrda. To snad ani nie je mozne :D17 bojujete s tym nejako?
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jibro » 21 kvě 2020, 22:07

Připojím se ke chvále stromkové aleje, vypadá to jak na zámku :D Jinak v 2018 jsem našel jeden seschlý plod, už nevím jestli byl z Amuru nebo Altaje, které mám vedle sebe, ale vysel jsem z něj semena a jeden semenáč má letos první 4 plody, nečekal jsem to tak rychle. Zatím jsem nechutnal, nechám je ještě dozrát a mezitím vymýšlím komerční název pro novou odrůdu :lol:
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 kvě 2020, 22:11

jaro píše:Loni, tá stromová forma je geniálna.Vidim len jednu nevýhodu v tom že do vnútra sa dostane málo slnka a vnútorné plody pravdepodobne asi poriadne nedozreju, určite daj vedieť výsledok dobrého nápadu. S14

Očakávam, že vetvičky sa budú nakláňať na bok, čo sa aj deje. Vetvičky sa predlžujú a robia sa medzery. Je to ako krík, len o niečo vyššie. Bolo by asi lepšie nechávať menší počet vetvičiek a zriediť ich. No uvidím, ako to bude zrieť.

Tu je vidieť, ako sa nove výhony predlžujú a robia sa medzery.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 kvě 2020, 22:19

studo píše:Ja tomu neverim, ale na vysadenych kamcatkach som dnes nasiel a zabil toho maleho tykadloveho zmrda. To snad ani nie je mozne :D17 bojujete s tym nejako?

Najlepší boj je ich zrezať pri zemi a spálit. To som aj urobil, no nie s úmyslom likvidovať toho chrobaka, ale vytvoriť takuto alej. No a popritom som pravdepodobne nevedomky obmedzil aj toho chrobáka.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 21 kvě 2020, 23:13

Ideme do 2. fazy. Zacinaju zriet kanadania. Na obr. B. Beast. Tie mraz nezredukoval a su pekne nalozene.

Obrázek

Ovocna krabicka pre deti na zajtra. :D Mix Jugana, Amfora, Amur, Wojtek.

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 22 kvě 2020, 07:52

MartinS

To je už niečo pre deti. Mňam. Aj ja som už uvidel na svojích kríkoch modrý plod, no žena povedala, že je jej. No čo už, nebudem sa naťahovať. :D
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 22 kvě 2020, 08:11

Loni
Je zaujimave, ze oproti jahodam tie kamcatky vyzneju kyslo, ale napriek tomu ich vsetci z rodiny jeme subezne s jahodami. Kdesi som cital, ze ked zacnu jahody, kamcatky stracaju vyznam, lebo ich jahody vykonkuruju. Rozhodne toto v nasej rodine neplati. Jeme ich subezne. Kamcatky su akesi navykove. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 22 kvě 2020, 11:35

MartinS

Jahody sú síce jahody, no odkedy máme tie kamčatky, tak po jahodách až tak netúžime, lebo kamčatky ich z časti nahradzovali. Chuť rozmiaganych kamčatiek pripomínala jahody a dokonca bola tá chuť koncentrovanejšia, ako u rozmiaganých jahôd. Jahody nám pripadali viacej také vodnaté, tak sme primiešavali kamčatky. Nemám už malé deti, no z jahodami je väčšia oštara.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1666
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 23 kvě 2020, 08:21

Kamcatky maju vyraznejsiu aromu, na spracovanie su urcite hodnotnejsia surovina. Z mrazenych minulorocnych som robil detom sorbet a bol fantasticky, lepsi ako z jahod, deti sa zalizovali az za usami (aj ja pri vyskrabavani nadoby :D ). Zial, tento rok je uroda drasticky zredukovana mrazmi, takze na mrazenie nebude, mame len na jedenie.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron