Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 09 čer 2021, 11:14

U nás právě zrajeme. Padající Chovancovy necháváme kosům (letos je kosů přespříliš, vloni nebyli - to byl klídek).
Zbytek - docela velký zbytek - jsme přehodili netkankou. Musíme to přikrytí nějak vybalancovat - plody se nesmí uvařit a kosi nesmí zjistit, že se pod tu netkanku dá zalézt.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod antarian » 09 čer 2021, 12:13

Tak nevim :-D rekl bych ze vse ostatni roste ale kamcatska boruvka a predtim i kanadsky ani tuk :-D

Za takove 3 roky to vlastne vubec nevyroslo, neco bych rekl ze se spis jeste zmensilo :-D
Plodu tam vetsinou bylo ze bych je spocital na prstech ruky :D (tenhle rok krasny 1 plod z 8 keru :D to ujde :-D)

I kdyz mel jsem pocit, ze tam toho bylo vic, ale kdyz jsem to ted prisel zkontrolovat nebylo tam nic :-D (bud to neco sezralo nebo to opadalo, ale i tak by tam bylo tak 20 30 plodu max)

Vzdycky to nekdy v zime rozkvete (prosinec, leden, unor) - z toho samozrejme nic neni a pak na jare me prijde ze je stejne zima a nic to neopyluje :-D

Zkusim jeste tak rok dva vydrzet, ale asi to vykopu a zkusim neco jineho a kamcatky presunu k rodicum (treba se tam tomu bude darit lepe)

btw. sem tu jedinej komu to fakt vubec neroste a neplodi?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 čer 2021, 13:05

Antarian

Skus si vyskúšať odrody z Kanadského šľachtenia, ako napr. AURORA. Dozrievajú trošku neskôr.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 čer 2021, 13:08

Kika píše:Já jsem včera snědla veškerou úrodu z Altaje - 1 (slovy JEDEN) plod :lol:
Ale nevím, co bylo špatně, vláhy bylo letos dost, možná omrzly květy?

Nie kvety, ake plodíky. Plody Altaja su trošku náchylne na namrznutie.

Altaja som sa zbavil.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sorer » 09 čer 2021, 13:57

antarian píše:btw. sem tu jedinej komu to fakt vubec neroste a neplodi?


Nie si jediny, v Malackach mi to v tom piesku tiez nerastie, mozem liat vody kolko chcem ale ten piesok nic neudrzi a kamcatky by mali vo vode stat. Navyse v zahrade nebyvam, hoci zavlazujem aj cez tyzden plody su male a malo. Niektory krik je aj meter vysoky ale uroda slaba, ine kriky aj ked niekedy narastu, ine roky zase sa zmensia. Pomaly ich stahujem do rohu zahrady. Na rozdiel od jahody ktora zaberie minimum miesta, ale z jedneho trsu jahod mam viacej urody ako z 10 krikov kamcatriek. Takze na moju lokalitu je to len spestrenie jedalnicka, ale inak neperspektivny krik, kedze jahody zacinaju rodit hned dva tyzdne po nom.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Kika » 09 čer 2021, 14:49

Antarian, nejsi. :wink:
Přidávám se. Ty Altaje mám na chalupě, kde je vlhko, ale moc péče tam nemají (a spousta ptáků okolo).
Pak mám jiné odrůdy v Pze, ale bohužel jsem se kvůli stavbě musela hodit do stínu pod meruňku a sice hezky rostly na jaře, ale plody taky nevidět. Pevně doufám, že až je přesadím na sluníčko, ukážou se. :)
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 čer 2021, 15:31

Tam, kde je sucho a piesok, tak bazénik a neskoršie odrody. Tie plody stoja za to a to oveľa viacej , ako klasické čučoriedky a a ani nehovorím o jahodách. Jahody su oveĺa menej výrazné. Ako keby som kamčatky zriedil s vodou.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 09 čer 2021, 16:19

Určite nemôžem súhlasiť. Dobrá odroda jahody(hoc aj praobyčajná Senga sengana) ak má dobré počasie-hlavne teplo a slnko, tak tá aróma a chuť sú božské, určite nezaostáva za zemolezom.
Ale k predošlým príspevkom: U mňa je tiež dosť sucho a pomerne teplo. Posledné roky príliš teplo(ale broskyne sa tešia).
Taká klíma zemolezom evidentne nesvedčí. Ja keď vysadím malú rastlinku trvá mi cca 6 rokov dosiahnuť to čo inde narastie za 2 roky. Je to trápenie a už by som tie zemolezy dávno zrušil keby neboli také chutné a nutrične hodnotné a za ďalšie mi je ľúto toho nechať, keď som do toho vložil toľko energie a času.
Ani intenzívna zálievka nepomáha. Keď začiatkom mája udrú tridsiatky, nedajbože sa pridá vysušujúci vietor rastliny dostanú šok a rast sa rapídne spomalí, alebo aj zastaví. Zalievanie nepomôže a ďalšia sezóna stratená... Ten komu to rastie viacmenej bezproblémovo nikdy nepochopí.

Ten rok bol výnimka.
Chladno a na naše podmienky aj relatívne vlhho.
Krásne prírastky, nádherné zdravé listy, prosperujúce rastliny. Proste radosť :shock:
Iskričku nádeje vidím v nájdení odrôd ktoré sú tolerantnejšie k týmto nepriaznivým podmienkam. Už som to tu raz písal, tak sa nechcem opakovať, ale odrody Jugana a Kola 44 majú u mňa neporovnateľne vitálnejší rast oproti zvyšku. Určite bude takých odrôd viac. Na jeseň som kupoval kanaďanov, tak som zvedavý ako sa bude dariť im.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 09 čer 2021, 17:56

Pánové, neudělali jste mě radost. Kamcatky jsem vysadil v loni a letos do písčité půdy tak uvidíme jak se jim to bude líbit, mám prvních pár kousků úrody tak se to nedá ještě hodnotit.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod antarian » 09 čer 2021, 17:58

Tak uz to zacinam chapat.

Navic jsem zjistil ze to asi fakt zerou ptaci...

Rikal jsem si ze si seberu ten posledni plod :-))) a uz zmizel :-)

Jinak chutove jsou dobre, to souhlasim.

No zrejme jich par vymenim, jen musim vymyslet za co...

Neco co plodi l, ma to do 2, max 2.5 m a ma.to.spis vetsi plody :-)))

Jedine co me napada a splnuje to jsou zakrsle broskve/nektarinky (pripadne fikovniky), ale radeji bych nrco co jeste nemam :-) mozna tam dam tomely to neroste moc rychle a tu vejsku udrzim a mam jen 4 kousky zatim
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 10 čer 2021, 15:07

Potvrzuju že ty kur... ptáci u nás taky obrali malý keřík na kterém bylo už letos pár plodů. To jsem myslel že je kamčatky nezajímají když už byly modré a nemizely. Jen čekali až budou úplně zralé a pak je požraly. My pak přišli s prckama k holému keříku... Takže zítra nebo nejpozději v pondělí síťuju ty další kde jsou plody ještě zelené :/
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 10 čer 2021, 15:39

Letos je to s ptákama opravdu náročné, nechali jsme jim jeden keř - každé ráno jich zpod něho vyletí asi šest...
Bude to boj uchránit potom kanadky. No a vlastně cokoli, s rybízem už ani nepočítáme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 10 čer 2021, 16:15

Hehe, to z minulých let znám, jak byli ptáci drzí, ozobávali kdeco a koukali na mě ze dvou metrů v pohodě, musel jsem jít ještě blíž aby uletěli. Letos ťuk-ťuk, kamčatky si zatím v klidu dozrávají, jahody červenají a kosi se hrabou vedle v posekané trávě pod stromy a plní si zobáky žížalami a další havětí co tam najdou. Ale bojím se až začnou zrát kanadky a rybízy, budu holt muset zalévat pod stromy častěji, aby z půdy nezmizel život a ptáci tam měli furt co zobat.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 11 čer 2021, 12:39

Tak my jsme dneska sklidili první litr zimolezů. Zatím málo, ale bude lépe. Rozmixováno s javorovým sirupem - byl problém zachránit něco pro mražák :wink: .
Přestali nalétávat kosi, už včera byl větší klid a dneska dokonce leželo na zemi pár plodů a ptáci nikde. Asi někde začaly zrát třešně. Ale i tak máme většinu přikrytou, riskovat to nehodláme. Ale vypadá to, že jim to zase až tak moc nechutná, asi - snad - to byla jen nějaká krize.
Sklízelo se to velice dobře, protože jsme před dvěma lety poslechli Loniho a seřezali naše stařičké zimolezy "na pařez".
Bylo nám těch pěkných "bonsají" líto, byly to krásné pevné keře, ale zvědavost nedala . Sice se v zimě pod sněhem něco z nových výhonů polámalo, ale i tak zůstalo dost. Jsme rádi, že jsme to udělali, plody jsou letos obrovské, některé se skutečně blížily třem centimetrům (Chovanec nekecá). Takže ano, na zimolezy musí být přísnost.
Hlavní sklizeň vidíme tak na středu příští týden, kromě Aurory samozřejmě. Letos je to u nás pěkné, tak snad nepřijde žádná bouřka nebo podobné nadělení.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 čer 2021, 13:29

S tým javorovým sirupom to taktiež chcem vyskúšať. Uvidím, aké to budu chute. Ak to bude chutiť, tak potrebujem litre toho sirupu. Na druhý týždeň, keď teda dožijem, mal by som sa tiez pustiť do zberu. Teraz sú len ozobávačky.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků