Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 15 črc 2021, 10:09

Nemyslím žeby mulčovanie organickým materiálom bolo menej účinné v porovnaní s agrotextíliou. Samozrejme treba použiť dostatočnú vrstvu. Textíliu mám rokmi overenú na jahodách. Na iných rastlinách mám odskúšané: slamu, kôru, drevenú štiepku/hrubšie piliny, bežne mulčujem pokosenou vyššou trávou. Ak sa okolo rastliny nastelie poriadna vrstva pokosenej trávy, tak to vlahu zadrží podľa mňa ešte lepšie ako tá textília. S tou drevnou štiepkou už nemulčujem lebo dosť rýchlo prerastá burinou a tiež som prestal používať kôru, lebo mi ju rozhrabávajú vtáky a v tých rozhrabaných miestach potom tiež vyrastá burina. Slama je perfektá, ale voľako k nej momentálne nemám dostup.
Medvedíka som našťastie v živote na vlastné oči nevidel, ale treba rátať s tým že pod každým druhom mulču aj textíliou sa milujú schovávať a klásť vajíčka slimáky, čo je problém hlavne u tých jahôd.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 črc 2021, 13:07

Tibor

Práve že príliš hrubá vrstva posekanej trávy pod kríkmi môže spôsobiť efekt kôpky sena a to tým, že sa voda zleje pri suchšom počasi mimo koreňovu sústavu. Je ťažko odhadnúť hrúbku. Záleží od org. materiálu, jeho hrubky, štruktúry, od vhkosti pôdy a schopnosti uchovávať vlhkosť atd. atd. Potom je tu problém postupného prerastania burinou a to cez hocijaký mulč. No a vytrhávanie buriny počas vegetácie im taktiež neprospieva a to najmä pri suchej pôde. Korene mladších sadeníc su v podstate na rovnakej úrovni, ako korene buriny.

Tento problem sa da vyriešit tak, že trošku mulčovať organickým materialom - najmä polamanymi konárikmi a pod, ale súčasne zakryť agrotextiliou. Medzi pôdou a textíliou vznikne medzera, kde sa vytvorí klima, čo majú kamčatky veľmi radi. Agrotextília nie len že tieni a chrani proti prerastaniu buriny, no má aj dôležity efekt v tom, že voda prejde ľahko cez textiliu do pôdy, no vodna para má už problém uniknúť.

Je to niečo podobné, ako keď svetlo ľahko prenikne cez skleník, no už tepelné žiarenie, má problém uniknúť.
Naposledy upravil loni dne 15 črc 2021, 14:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 črc 2021, 14:04

Keď prechádzam medzi kamčatkami, tak aj teraz stále nachádzam plody na kríkoch Aurory. Dokonca vidím , ako sa objavujú zelené plodíky, ako keby to nebralo konca a to je už polovica júla. Pripadá mi, ako keby sa zázračne a znenazdajky neustále objavovali plody.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 15 črc 2021, 14:34

Tak to by som veru prijal :lol: ja ešte sem tam narazím na ojedinelý plod na Aurore, ale o Amuroch môžem len snívať. Keby mi všetok Duet nezožrali slimáky, tak možno ešte ten by sa dal teraz zjesť. Ale Duet aj tak chuťovo nestojí za nič. Teda pokiaľ mám odrodu pravú, ale popis na neho celkom sedí.

Pokiaľ ide o ten mulč, tak to som myslel tak všeobecne a nie len na Kamčatky. Ja musím mulčovať všeličo ak sa nechcem upolievať k smrti... Ale musím zaklopať že za posledné 2 týždne nám toho napršalo požehnane S6 Škoda že to je u nás posledné roky výnimka S13
Cez hrubšiu vrstvu mulču z trávy voda ťahšie prenikne ku koreňom-treba ozaj poriadný dážď, ale na druhú stranu to potom aj lepšie tú vlhkosť udrží.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 črc 2021, 18:12

Duetu som sa zbavil už dávno. Namiesto neho si daj tu Auroru.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 16 črc 2021, 09:44

Ja som ku Duetu na jeseň posadil drienku, tak čakám že tá ho časom zahubí tieňom.
Doteraz mi ho bolo ľúto vykopať, lebo dozriéva keď už žiaden iný zemolez nieje. Ešte Kola 44 mu konkuruje. S príchodom B. Beast, Beauty, Gigants heart atď. stratil toto svoje jediné plus.
Jedno čo je na ňom zaujímavé je ešte jeho vzhľad. Okrúhle listy, ktoré sa nepodobajú na žiaden iný zemolez čo mám a rast ako keby sa rozlieval po zemi- šírka cca 1,5 metra a výška asi 70 cm.
Inak Auroru mám druhým rokom, a keby bolo viac miesta, tak okamžite dosádzam. Ten rok ma ozaj milo prekvapila chuťou. Aj Boreal Beast sadený na jeseň chuťou prekvapil(v dobrom).
Z neskorých odrôd tu dávnejšie boli spomínané odrody Blue velvet a Prúhonický letný, ale keďže ich chuť nebola popisovaná veľmi kladne, tak som ich nikdy nezháňal.
Kedy tieto odrody dozrievajú v porovnaní s tými Beastami a Beautami ? A majú ozaj takú mizernú chuť?
Ale pokiaľ ide o termín dozrievania, tak tu ma B. Beast a Beauty sklamali. Som čakal že sezónu natiahnú o niečo viac. Zatiaľ sa mi vidí že ešte aj ten Duet ja neskorší, ale nechcem robiť predčasné závery, lebo B. Beast a Beauty mám len od jesene. Uvidíme na rok.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 16 črc 2021, 10:15

Tibor - jsou dva "druhy" kamčatek, kamtschatica a edulis, Duet je edulis, taky jsem nějaký edulis měl, ale letos skončil v ohni, místo něj je Blue King

Loni - jakou gramáž netkanky dáváš?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 črc 2021, 16:54

mates píše:
Loni - jakou gramáž netkanky dáváš?

Vyskúšal som všelijaké gramáže a aj tu z Lidlu, čo sa mi na druhý rok rozpadla. Teraz si priplatím a kupujem 120g tkanú agrotextíliu. Kraje zarubim sponkovačkou, aby sa vyžínačkou nenatačali vlákna. Z hrubšej sa tak neuvoľňujú, ako z tenkej. Mám aj tkanú z Kauflandu, tak to je katastrofa. Vlákna sa neustále uvolňujú a na to nemám nervy. Takže 120g a vydrží 6 rokov aj viac, keď sa po kosení vyfukuje, aby neprirastla z náletových semien. Keď sú ešte zo spodu podrvené konare, tak ani náletove semená nenaklíčia.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaossik » 19 črc 2021, 21:00

Nevíte co to je na Kamčatce? Je to jen na kminku, nevím jestli to tam nějak škodí?


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 19 črc 2021, 21:08

Puklice.
Odstraňujeme mechanicky, přes zimu většinou vymrznou - měli jsme je na argutách na jihu, po letošní zimě zmizely.
https://www.ceskenapady.cz/puklice-cnp-1039-8840.html
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod JozefS » 03 říj 2021, 12:32

Dobrý deň, chcem si teraz na jeseň vysadiť kamčatku. Bývam v bytovke no máme záhradku. Pôjdu asi do 30-50l kvetináča, možno časom ak nájdem miesto tak do zeme. Chcel som len jednu odrodu na vyskúšanie, Auroru, ale potrebuje čo som sa tu dočítal opeľovača. Tak vás chcem poprosiť o radu mám možnosť k nej kúpiť Bakčarskaja, Indigo Jam, Honey bee. Ktorá odroda by sa k nemu hodila? Ďakujem.
JozefS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 02 říj 2021, 22:11

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2021, 20:00

Zkusil bych něco ze stejného vrhu, tedy Boreal sérii. Nabízí se Boreal Blizzard, Boreal Beast nebo Boreal Beauty.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 03 říj 2021, 20:23

JozefS píše:Dobrý deň, chcem si teraz na jeseň vysadiť kamčatku. Bývam v bytovke no máme záhradku. Pôjdu asi do 30-50l kvetináča, možno časom ak nájdem miesto tak do zeme. Chcel som len jednu odrodu na vyskúšanie, Auroru, ale potrebuje čo som sa tu dočítal opeľovača. Tak vás chcem poprosiť o radu mám možnosť k nej kúpiť Bakčarskaja, Indigo Jam, Honey bee. Ktorá odroda by sa k nemu hodila? Ďakujem.

Tu je tabulka opelovačov :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 03 led 2022, 10:27

Byl jsem dnes zkontrolovat kamčatky v Praze, jestli už opravdu nezačínají v tomto počasí "blbnout", jak psal nedávno Michal (moonvil). Pořádně blbne zatím pouze jediná, kterou jsem kupoval jako Wojtek, ale ukázalo se, že to asi Wojtek není. Ta už jde pomalu na květ... :(
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.01.21

U ostatních to zatím vypadá jakžtakž, pomalinku začíná rašit ještě Amur, Vostorg a MT. Ale zatím jenom náznaky. Sibirjačka, Jugana a Boreal série zatím nic. Ještě to pak omrknu ve VDF, abych měl srovnání.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 03 led 2022, 11:43

Tak u mě kamcatky spí věčným spánkem ani náznak řešení. Ale o kanadkach se to říct nedá,tam je vidět náznak raseni.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků