Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 06 kvě 2020, 13:54

Dnes je, že by psa nevyhnal. Zima 5 - 6 °C, fúka vietor a prší.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 07 kvě 2020, 09:12

Ten propad urody po mrazech je fakt hrozny. Na MT zustali jen par zarazenych bobulek, na Altajich to same, Amur jsem navic tesne pred mrazy presadil a kdyz jsem pak videl jak vypada, tak jsem ho orezal a skvele obrazi. A co mam jednu edulisku, tak na te nezustala ani bobulka, ted tam jeste par kvitku na novych vetvickach kvete, tak uvidim, ale tohle se mi u ni zatim nikdy nestalo.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 kvě 2020, 10:02

Teď se ukazuje, že i u kamčatek je opravdu důležité mít ve sbírce odrůdy s různou raností - aspoň teda u mě ty novější kanadské celkem těm největším mrazům unikly a něco na nich bude, zbytek propadl velmi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 07 kvě 2020, 13:40

Teď už bych jen potřeboval poradit, jak poznat ideálně zralý plod kamčatky (na obrázku Blue King)
Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 07 kvě 2020, 14:18

fahrweed píše:Teď už bych jen potřeboval poradit, jak poznat ideálně zralý plod kamčatky (na obrázku Blue King)
Obrázek


Tak, že ho zješ pred zrkadlom. :D

No a teraz vážne. Nechaj plody, nech zmäknú. Niektore odrody opadávajú, no nie vždy je to znak zrelosti. Niektoré sladšie odrody chutnajú aj podtrhnuté. Niektoré musíš nechať dlhšie, aby nabrali chuť, lebo nedozrete sú ako šťaveľ.

Vždy je lepšie, aby poriadne dozreli, no nie vždy to výjde.

Prezreté sa mi pri oberani rýchlo lepia a potom je problem ich zbaviť smetia. No ak poriadne dozreju, tak to je niečo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 07 kvě 2020, 17:22

:-D ... S14 perfektní vysvětlení, oboje :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 07 kvě 2020, 19:46

V tomto boduju Vostorg a B.Blizzard, ze su dobre aj podtrhnute, staci pockat kym zmodreju. U ostatnych treba cakat dlhsie, kym su dobre. Aj Nymfa sa da oberat skor, lebo ma malo kyselin. Ale celkovo je trochu fadnejsia.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 07 kvě 2020, 20:30

Dnes jsem obhlížela kamčatky a uvažovala, jak je ochráním před tím nadělením, co slibují. Loni jsem je sázela a rozhodně je chci letos ochutnat, takže udělám, co se dá. S12 Kromě Leningradského velikána, Dozc velikána a Tomičky (tu nejspíš vyhodím,, vůbec neroste) všechny kvetly a plodí.
Takže, jak jsem je obhlížela, tak je vidět, že ty minulé mrazíky jsou vidět (podle poškozených letorostů a zdeformovaných listů) na Silgince, Leningradském velikánu, Sibiračce a i na Blue Banana. Trošku na Gordosť Bakčara.
Morena, Fialka, Bakčarskij velikán, Aurora, Jugana, Vostorg a Boreal série jsou nepoškozené.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 07 kvě 2020, 21:53

MartinS píše:V tomto boduju Vostorg a B.Blizzard, ze su dobre aj podtrhnute, staci pockat kym zmodreju. U ostatnych treba cakat dlhsie, kym su dobre. Aj Nymfa sa da oberat skor, lebo ma malo kyselin. Ale celkovo je trochu fadnejsia.

Ten Vostorg mi stal na mieste, ako malinky kríček s minimálnymi prírastkami. Zrezal som ho a naštartoval. Teraz pozerám, že púšťa krásne obnovujúce výhony.
Naposledy upravil loni dne 07 kvě 2020, 22:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 07 kvě 2020, 22:00

Lenkalor píše:Dnes jsem obhlížela kamčatky a uvažovala, jak je ochráním před tím nadělením, co slibují. Loni jsem je sázela a rozhodně je chci letos ochutnat, takže udělám, co se dá. S12 Kromě Leningradského velikána, Dozc velikána a Tomičky (tu nejspíš vyhodím,, vůbec neroste) všechny kvetly a plodí.
Takže, jak jsem je obhlížela, tak je vidět, že ty minulé mrazíky jsou vidět (podle poškozených letorostů a zdeformovaných listů) na Silgince, Leningradském velikánu, Sibiračce a i na Blue Banana. Trošku na Gordosť Bakčara.
Morena, Fialka, Bakčarskij velikán, Aurora, Jugana, Vostorg a Boreal série jsou nepoškozené.

Pekná zbierka. Koľko je plodov na Blue Banana v porovnaní s ostatnymi? Alebo je to ešte malý kríčok?
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 07 kvě 2020, 22:19

Jeden krík odrody Beast mi tiež ostal stáť. Neviem, čo sa deje, lebo to nebol malý kríčok. Ešte kvitne no kvety a lístky sú zakrnuté. Beast je neskorý. Druhý krík rastie dosť bujne. Chuťou ma ale nenadchol.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 07 kvě 2020, 22:43

Blue Banana pěkně roste letos i loni, takže patří k těm větším. Jsou na něm vidět ty pokřivené namrzlé výhonky a listy, ale další nové výhony rostou dobře. Řekla bych, že patří k těm plodnějším, Vostorg má už sice plody o třetinu větší, ale Banana jich má o dost víc. I když na váhu to pak možná vyjde nastejno.
Vostorg měl loni jako jediný takovou zajímavou nažloutlou barvu listů, ale letos má stejnou barvu jako ostatní.
Ještě je zajímavé, jak mají různé kamčatky různou kvalitu listů. Od hladkých tenčích až po kožovité chlupaté. Myslím, že Aurora má nejhrubší a nejchlupatější. A ty hladké více trpěly na mrazíky.
Fotka Blue Banana koncem března. Kvetl pěkně a tady u nás i mezi prvními.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 08 kvě 2020, 10:12

Dnešní fotka Blue Banany. Napočítala jsem asi 100 plodů. Ty malinké jsem nepočítala.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 08 kvě 2020, 11:08

Lenkalor pekná zbierka. S6
Čakáme na zhodnotenie kvality plodov, keď Ti dozrejú. Rastlinka vyzerá pekne vitálne. Už to nemám kam dávať, ale keď bude pozitívna recenzia, budem musieť na jeseň vyčariť nejaké miesto. :D

Loni, mne sa Vostorgy trápili asi 3 roky, tak som ich zrezal na jar 2019 a pekne vyhnali hruba po 8-10 výhonkoch. Dosiahli okolo 50 cm. Lepšie ako nič. Tento rok pekne obrastajú. Síce to nie je rast ako u Jugany, ale aspoň sa vytvorili pekné menšie kríky, ktoré už budúci rok môžu priniesť slušnú úrodu. Aj tento rok majú okolo 200-300 plodov (neviem, čo ma to napadlo ich približne počítať). Mám 3 rastliny. Je to odroda, ktorá rodí výborné a veľké ovocie, ale musíme sa zmieriť so slabším rastom. Výborné je, že je skorý. Povedal by som, že je to skoršia alternatíva k Aurore, tá ale rastie o dosť bujnejšie.
Čo sa týka Beastu, chutnal som len zopár plodov minulý rok z malej rastliny, takže nemôžem veľmi hodnotiť. Z tej malej vzorky sa mi ale zdali dobré, lepšie ako Beauty. Kráska bola sklamanie z Boreal série. Najlepšia Aurora, po nej Blizzard, Beast a ďaleko za nimi Beauty. Pre mňa prepadák. Uvidím tento rok, kry pekne zosilneli a majú toho pekne naložené.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 08 kvě 2020, 14:01

MartinS - chci vyzkoušet, kterým odrůdám se tu bude dařit a které nám budou chutnat. :) Navíc, při takovém množství odrůd se v květu musí všechno potkat a opylit. A místo tu je, syn dokonce říkal, jestli nechci dát borůvky všude okolo, aby nemusel orat a vozit hnůj pro brambory. :lol:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků