Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 19 čer 2023, 07:33

Palo myslíš, že by ten mráz po odkvětu mohl mít vliv na velikost plodů? Je tedy pravda, že na něktrých odrůdách mám letos bobule menší, například i na Auroře, ale přičítal jsem to spíš suchu v daném období. Ranější ruské odrůdy, které měly v době nejsilnějších mrazů už největší plůdky, to shodily skoro všechno, zbylých pár plodů má velikost normální. Budu dělat po sběru poměrně velkou čistku - to co pomrzlo už 3 roky po sobě musí prostě pryč, 90% rostlin co zůstane bude kanadského původu a kříženci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 19 čer 2023, 07:48

My jsme začali s čistkou zimolezů už včera, při sklizni - Vostorg, Leningradský Velikán, Altaj a Amur nemají u nás místo. S Amurem jsme to vydrželi opravdu dlouho, ale letos oba keře končí. No a podle toho, jak se bude dařit hřížení nebo kupování, budeme nahrazovat většinu zimolezů Kanadou. Letos z ruských za něco stála jen Amphora a Doč Velikana. Necháme si ale Chovancovy semenáčky, to je taková jistota brzké sklizně a taky - dá se to nechat ptákům a ti pak tolik neškodí jinde.
Ještě to přežije Sinij Utes, sice nic moc úrodný, plody nevyrovnané, ale ta chuť je zajímavá, na ozobávání dobrý. A kultivovaně roste, vzpřímeně, nepoléhá, nepřekáží a ani s výškou to nepřehání - takže Aurora vedle má dost prostoru.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 19 čer 2023, 14:59

Michal,nikdy sa mi to ešte nestalo.Tu bolo vody menej ale relatívne dosť.Ja už som tiež kúpil aku pilku ale mi chýba odvaha.Problém je aj ten škodca.Mám marhule,pár na starej klasike.Na nemeckých slivkách ani kus.Nejdem sa rozpisovať v kamčatkách.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 20 čer 2023, 08:23

Pri mojej Fialke, už prechádzam zo štyri razy pri slabšom otriasaní, aby mi do podberáka spadli tie zrelšie. Výhoda striasania pílkou a podberáku je tá, že je to selektívne a dá sa zvoliť intenzita a doba, ako dlho nechám vetvičku triasť. Takto behám od kríka ku kríku, ako motylikár.

Pri kompletnom striasaní kríka, si to istím veľkým podberákom, ktorý sa zasúva pod krík. Je síce nemotorný, lebo je urobený z tenkých oceľových rúrok. Sú to, ako keby sánky. Ploty niekedy odskakujú a v tom sa to zachytí. Nad to si dám ten menší, ktorý je šikovný, dá sa v ňom vyfukať a aj vysypať, ako s lyžicou.

No a k tej veľkosti plodov. Na Fialke sú menšie, ako minulého roku, ale je ich veľa. Amfora sype, ako vždy plno veľkých plodov. Jugana a ostatné Bakčarské asi zlikvidujem a zasadím Auroru. Sú to obrovské kry a namiesto nich by boli 2 - 3 kríky Aurory. Tá zachytila včas zrážky a plody sú priam výstavné. Lístky na Vostorgu mi začali chytať nejakú pleseň. Konce žltnú a černejú. Mozno som urobil chybu s výsadbou Vostorgu. No nechám ho, nech sa ukáže, lebo plody boli 3 - 4 cm. Je pevný, hoci sa trochu viac, ako je treba osypuje. Aurora ho predčí.

Možno pôjde za vlasť aj L. Velikán. Nechávam ho kvôli chuti plodov. No uvidím, lebo sa mi rozťahuje, ako Vojtek.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 20 čer 2023, 21:31

Tak tohoto roku je odroda Beast výborná. Plody veľké sladkokyslé, bez tej japonskej pachute, ktorú je na ostatný Kanadských odrodách sem - tam cítiť. Dokonca som bol v rozpakoch pri malom kríčku, čo to je za vynikajúcu odrodu. No a potom mi to zaplo, že je to Beast. No super chuť a tá rodivosť. Kríky oblepene plodmi. Minule roky mi bol, akosi dosť kyslý. Asi je to dostatkom zrážok, ktoré ovplyvnili chuť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 24 čer 2023, 08:56

Pruty zimolezu dobře dřevnatí
(Aurora)
Obrázek
Wojtek.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 25 čer 2023, 22:38

Po tých dažďoch plody Aurory narástli a je ich kvantum a sú sladučké.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 01 črc 2023, 11:14

Trošku si zaplávali, ale nevyzerá, že by im to uškodilo, skôr naopak.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod radek.god » 05 črc 2023, 09:24

Mate nekdo prosim zkusenost s mnozenim ZIMOLEZU KAMCATSKEHO ?
Konkretne mam naky zeleny rizky a zatim ve vode a nevim, zda to dokaze zakorenit ve vode nebo to musim dat nekam mimo prime slunce do zeminy a prikryt sklem / plastem ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 črc 2023, 09:37

Zalistuj zpět, Viktor (loni) tady má obrázky a je tam i odkaz na jeho youtube kanál s dalšími informacemi.
Ale teď už je na řízkování lonicer dost pozdě, úspěšnost bude malá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 05 črc 2023, 11:10

Kamčatky řizkuji ve skleníku, zapicham přímo do půdy. Úspěšnost je 30až40% žádnou velkou péči tomu nedávám stačí jenom každý den zalévat.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 05 črc 2023, 11:42

moonvil píše:Zalistuj zpět, Viktor (loni) tady má obrázky a je tam i odkaz na jeho youtube kanál s dalšími informacemi.
Ale teď už je na řízkování lonicer dost pozdě, úspěšnost bude malá.

Keby si nebol lenivý tak tu je jednoduchý spôsob S8 viewtopic.php?f=34&t=42&start=225#p57608
viewtopic.php?f=34&t=42&start=255#p58126
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod radek.god » 05 črc 2023, 18:55

paloo píše:Keby si nebol lenivý tak tu je jednoduchý spôsob S8 viewtopic.php?f=34&t=42&start=225#p57608
viewtopic.php?f=34&t=42&start=255#p58126


jj, diky za tip, juknu na to. S14
V podstate jsem zkousel loni zakorenit rizky mnoha keru s bobulema v pisku ci zahradnickem substratu a prikryte igelitakem nebo spis popravde mikrotenovym sackem.
Ale bylo temer nemozne najit na balkone misto kam by slunce neslo cely den a tak to vzdy nakonec uschlo a nic nezakorenilo S13 .Co neuschlo, tak zplesnivelo a zcernalo, listy opadaly.Tak me napada jedine to korenit v byte mimo prime slunce.A spis asi pod sklenici , ne ? Me prijde, ze ty mikrotenovy sacky na rohliky na to nejsou nak moc vhodny. Mam i miniparnik, tam je tak 25-30 °C , ale problem bude nizka vyska, ze se to tam nevejde ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 črc 2023, 11:26

Rast sadeníc v 90L nádobách na pilinách a popole ma prekvapuje. Sadenice boli rok zakorenené odrezky a túto jar som ich zasadil do nádob. Prírastky boli 80 - 90 cm a sú robustného vzrastu. Musím ešte vyriešiť mravce, ktoré sa mi dostávajú cez otvor na boku nádoby.

Môžem porovnať s tými sadenicami, čo som zasadil voľne na pozemok. Čo sa týka udržiteľnosti, tak Vostorg, mi už druhý rok prináša neskutočne množstvo veľkých plodov.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 16 črc 2023, 16:10

Je dobré vědět, že to v nádobách funguje, ale už mám těch kontejnerovek tolik (fíky, borůvky, pepína, jahody, jujuby, atd.), že další nezvládnu, takže zimolezy zůstanou hezky v zemi.
Ale případně to lze doporučit někomu, kdo má pro kamčatky nevhodné stanoviště - např. svažitý jižní pozemek, tam se jim vyloženě nedaří. Pak má smysl je vysadit do 60-90L a strčit někam, kde bude dostatek světla, ale nebudou se vyloženě smažit. Skoro celé jaro mohou být klidně i pod stromem. Třeba jabloně se olisťují docela pozdě, tou dobou už zimolezy odkvétají a pak dá nádoba kousek posunout.
Měl jsem takto asi 2 roky pokusně jednu rostlinu a mohu potvrdit, že rostla velmi hezky a plodila stejně dobře jako v zemi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků