Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaaja-el » 16 úno 2023, 11:15

Odrůdy "Bakcarskaja" a "Bakcarskaja jubilejnaja" jsou to samé?
Odrůda "Borealis" = jakákoliv z Borealis Blizzard, Beast, Beauty?

Tady jsem našel nějaké grafy, ohledně časů kvetení a zrání. Možná to pomůže nějakému začátečníkovi, jako jsem já:-)´
http://www.lovehoneyberry.com/beauty-be ... ery-happy/
Chápu, že ty časy budou +-, ale myslíte si, že by stačilo, když se v kvetení boudou krýt o týden?

Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 16 úno 2023, 20:02

loni píše:Idem sa pozrieť na kamčatky a všetko je pochodené stádom jeleníc. Zatiaľ len hrabali, aby sa dostali k tráve. Nepozoroval som ohryz na vetvičkách kamčatiek. Asi im nechutnajú. Čoho sa obávam, sú poderavené a zničené agrotextílie, čo sa mi už aj stalo. Keď je pôda slabo premrznutá, tak sa to pod ich váhou prederaví.


Mne je srny nekolikrat ozraly, v dobe kdy kvetly - sladky kvitky a novy listy jim chutnaly, musel jsem jim udelat ohradku z vetvi
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod longr » 17 úno 2023, 11:50

kaaja-el Odrůdy "Bakcarskaja" a "Bakcarskaja jubilejnaja" jsou to samé?
Odrůda "Borealis" = jakákoliv z Borealis Blizzard, Beast, Beauty?

Borealis je něco jiného než Boreal B... Chuťově prý není nic moc, narozdíl od těch Boreal.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaaja-el » 17 úno 2023, 12:48

A "Bakcarskaja" a "Bakcarskaja jubilejnaja" jsou 2 různé odrůdy. Už jsem to nastudoval.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 19 úno 2023, 15:57

Hlavně z těch stránek co si čerpal je plno zajímavých informací a dokonce jsou i neskutečně ochotní! Jelikož jsou zpoza louže odkázali mě na jejich "partnera, pěstitele"? v Polsku a ten milerád komunikoval a poskytli i rostlinky. S6
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 19 úno 2023, 16:01

Jo a ještě je super tato tabulka kde máš asi nejčastěji aktuálně pěstované odrůdy rozdělené podle rannosti :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaaja-el » 20 úno 2023, 12:09

Bullets píše:Jo a ještě je super tato tabulka kde máš asi nejčastěji aktuálně pěstované odrůdy rozdělené podle rannosti :wink:
Obrázek


Jen je nevýhoda, že těch tabulek je moc a každá obsahuje jiný "balík" odrůd. Viz třeba Tvá tabulka a tahle:
Obrázek

Byl by kontakt na toho polského prodejce? Klidně do SZ, pokud by to zde veřejně porušovalo nějaká pravidla.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 úno 2023, 09:09

Keď som sa lepšie pozrel, tak tie kvetné púčiky, ktoré boli najviac rozvinuté a teda hlavne na koncoch vetvičiek sú mrazmi veľmi poškodené.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 úno 2023, 10:31

kasta píše: Mne je srny nekolikrat ozraly, v dobe kdy kvetly - sladky kvitky a novy listy jim chutnaly, musel jsem jim udelat ohradku z vetvi

U nás keď kvitnú už nechodia. Majú dosť žrádla v lesoch.

Už napučané vetvičky, alebo lístky im chutnajú a minulé roky som našiel zopár vetvičiek aj ohryzené. No boli to zanedbateľné škody. Nenapučané vetvičky, sú pre nich veľmi "suché" a nelákajú ich až tak na ohryz, ako napr. kanadky a mladé stromčeky. Najviac škody mi teraz robia poškodzovaním netkanky, ktorú potom musím meniť. V podstate schádzajú z hôr za trávou a k zanedbaným pozemkom a najmä k nepozbieraným jablkám, ktoré ležia pod snehom a potom následne robia škody na stromčekoch. Ploty nie sú pre nich problém. A staršie pletivo jednoducho roztrhajú a prederavia.

No v poslednú dobu nie sú zimy, ako majú byť a tak sa zväčšuje problém s predčasným rašením a možno postupne prídu na chuť kamčatkám.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2023, 12:36

Tak jak jsem slíbil včera v sekci počasí, zde je pohled na stádium narašení mých odrůd kamčatek v Praze. Všechny fotografie pořízeny dnes, 21.02.2023.
Amur
Obrázek

Nevím co, říkám tomu „Sladký Wojtek“. Kupováno jako Wojtek, ale již třetím rokem jediná skutečně výrazně sladká kamčatka u mě na zahradě. Letos budu množit. I přes velmi brzké narašení nevymrzá, není to tedy žádný přeborník ani v plodnosti, ani ve velikosti plodů, které jsou relativně drobné, ale vzhledem ke své velmi sladké chuti vyhrává zejména u dětí při degustaci na plné čáře. :)
Obrázek

Vostorg - ve vodě zakořeněný dřevitý řízek z minulého léta, ve dvoře v zimním stínu u zdi. Seříznutý keřík bohužel zatím na podzim neobrazil, snad obrazí ještě teď na jaře. Každopádně záloha je. :)
Obrázek

Modrý Triumf už valí, jako obvykle každé předjaří...
Obrázek
Obrázek

No Kanaďani a Sibirjačka jsou celkem dost pozadu.
Aurora
Obrázek

Boreal Beauty
Obrázek

Boreal Blizzard
Obrázek

Sibirjačka
Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 úno 2023, 12:47

Hofis

Nebude ten tvoj sladký Wojtek náhodou Nymfa? Ta je skorá a veľmi sladká.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2023, 13:28

Loni, netuším, až to dozraje, hodím sem fotky plodů, třeba to pak půjde lépe posoudit. Sám se bohužel v kamčatkách natolik nevyznám, abych mohl určit odrůdu. Samozřejmě poznám, co už teď mám, ale chybí za mnou ta zkušenost s různými odrůdami z předchozích let. Jinak k tomu ještě můžu říct, že tento „sladký Wojtek“ sice raší velmi brzy, mezi prvními, ale dozrává i přes ty drobné plody relativně pozdě, společně třeba s Aurorou nebo Sibirjačkou. Je to jedna z mých nejpozdnějších kamčatek, což je také celkem zvláštní. :shock: A ten keřík se nijak netáhne nahoru, jako třeba ten Modrý Triumf, roste spíše rozložitě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 23 úno 2023, 09:10

kaaja-el píše:Jen je nevýhoda, že těch tabulek je moc a každá obsahuje jiný "balík" odrůd. Viz třeba Tvá tabulka a tahle:
Obrázek

Byl by kontakt na toho polského prodejce? Klidně do SZ, pokud by to zde veřejně porušovalo nějaká pravidla.

Mají to na stránkách docela dobře popsané a každá tabulka je na něco zaměřená s tím že i ti jejich pěstitelé co sdružují mají každý nejspíš jiný "repertoár". Ze své krátké zkušenosti se zimolezy bych šel určitě (aspoň v našem prostředí) do kanadských odrůd kvůli pozdnějšímu nakvétání ;) protože třeba aktuální teplé období ruským tolik nesvědčí a začínají se dost aktivně probouzet... Kontakt se podívám ale nevím jestli ho ještě najdu (je to už skoro 2 roky a mezitím mi v emailu přistálo strašně hodně bordelu...)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 23 úno 2023, 09:14

Hofis píše:Tak jak jsem slíbil včera v sekci počasí, zde je pohled na stádium narašení mých odrůd kamčatek v Praze. Všechny fotografie pořízeny dnes, 21.02.2023.

Teda to máš jinak rozjeté S8 já jsem si myslel jak se mi keříky nerozjely ale vypadají spíš jako ty tvoje kanadské...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 04 bře 2023, 09:57

Vlhkosť pod agrotextíliami si všímam, no nejako som si nikdy nevšímal úroveň premrznutia pôdy pod agrotextíliami, ktorými mám prikrytú pôdu pod kamčatkami.

Je to dosť veľký rozdiel od neprikrytej pôdy. Neviem, aký veľký vplyv to môže mať, no určite to nejaký má a to najmä v jarných mesiacoch v prístupe k živinám a to pri štarte, už narašených kamčatiek. Teraz pri tých neustálych nočných mrazoch okolo 5 - 6 °C, som si túto skutočnosť začal všímať, lebo mám aj niektoré, čo som hnojil maštalným hnojom a textíliu som musel dat dole.

Ráno som prstom stláčal pôdu pod textíliami a v pohode sa dala pôda stlačiť. Vyzeralo to, že je tam slabučká vrstvička zvrchu zamrznutej pôdy. Pod dvojitou vrstvou textílie, som nezacítil zamrznutú pôdu.

No odkrytá pôda je 5 - 6 cm zamrnutá a často nestihne do večera celkom rozmrznúť.

Čo Vy na to?
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků