Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod vvjr » 05 bře 2023, 19:19

Ahoj. Chtěl bych Vás poprosit o radu.
Máte někdo zkušenost se špatným růstem Modrého Triumfu? Pořizoval jsem ho už asi před pěti lety, ale je to stále maličký keřík s drobnými větvičkami, které se lámou a vypadají, jako kdyby byly suché. Zálivky by měl mít dost. Už jsem ho zkoušel již zastřihnout u země, obráží, ale působí stále stejně. Hned vedle něj mám zasazené dvouleté keříky Blue Velvet a Fialka a ty rostou zcela bez problému.
Máte někdo podobnou zkušenost u této odrůdy? Dali byste mu ještě šanci nebo raději vyměnili za jinou odrůdu? (případně jakou)
Moc díky !!!
vvjr
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 bře 2023, 22:16

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 05 bře 2023, 20:31

To je zajímavé, u mě roste Modrý Triumf bez problémů i v Praze, takže vody by mohl mít určitě více, než má, a i tak má celkem bujný růst. Jakou tam máš půdu? Těžkou nebo spíš lehčí, kyselou nebo zásaditou. A není tam třeba nějaký škůdce, který by mohl ožírat kořeny? Jinak Modrý Triumf už určitě je překonaná odrůda, ale já si jí přesto nechávám kvůli dvěma věcem. Je to velmi dobrý opylovač, který raší jako z prvních a nakvétá postupně, takže zvládá opylovat vše ostatní kolem sebe. A plody mají ve zralosti výraznou borůvkovou chuť, kterou jsem u žádné jiné odrůdy necítil. Pokud jde o jiné odrůdy, určitě bych doporučil Auroru, stačí trochu zalistovat a pročíst pár stránek nazpět. Oproti Modrému Triumfu je tak dvakrát úrodnější, plody mají minimálně dvojnásobnou hmotnost a i chuťově jsou výborné. Navíc raší později a vyhýbá se tak pozdním mrazíkům.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 05 bře 2023, 22:44

vvjr píše:Ahoj.Moc díky !!!

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod thesilentman » 08 bře 2023, 23:23

Ahoj, sleduju tohle fórum už dlouhou dobu a dělám si z něj i výpisky, ale teď jsem si uvědomil, že jsem si nepoznačil ranost jednotlivých odrůd zimolezů. Vím, že Boreal série je pozdější, ale zajímalo by mě, které odrůdy - tedy samozřejmě z těch novějších chutnějších - jsou nejranější. Mám vysazený Vostorg a Fialku a z kanadských Auroru a B. Blizzard a mám místo už jenom na dva keříky. Zvažuji ještě taky B. Beast, ale pozdější moc už nechci, protože mám pak kanadské borůvky, spíše bych chtěl něco raného. Místní zahradnictví nabízí odrůdy Docz velikána, Indigo Gem a Honey Bee. Má smysl pořizovat si něco z toho nebo spíše koupit jiné odjinud? Díky za rady. :-)
Uživatelský avatar
thesilentman
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 říj 2022, 13:40
Bydliště: Jižní Morava 190 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 09 bře 2023, 01:33

Jestli máš v dosahu Doč velikána, tak ji klidně vem - ty pěticentimetrové plody jsou velice fajn.
Indigo gem je snad taky docela raná a je opravdu hodně plodná, dá se z ní průběžně sklízet snad měsíc v kuse a pořád tam toho dost zůstává.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 09 bře 2023, 12:59

Mám zajímavý postřeh ke kamčatkám, ale chtěl bych si to ještě ověřit i u někoho jiného. Letos na to bude možná dobrý rok. Přijde mi, že když květy vykvetou dříve, než létají opylovači, tak květy dokážou čekat na opylení i několik týdnů beze změny a okvětí pak upadne až po opylení. Všiml jsem si toho už minulý rok, a letos se mi to potvrzuje, protože v Praze už mi MT kvete 2 týden, vůbec nic nelítá, ani čmeláci, a květy jsou stále na keři v nezměněné podobě. Pozorovali jste někdo také něco podobného?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 09 bře 2023, 16:34

Hofis- s tím kvetenim je to zajímavé, nikdy jsem si toho nevšiml musím se na to zaměřit. U nás zatím nekvetou.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 bře 2023, 21:31

Hofis píše:Mám zajímavý postřeh ke kamčatkám, ale chtěl bych si to ještě ověřit i u někoho jiného. Letos na to bude možná dobrý rok. Přijde mi, že když květy vykvetou dříve, než létají opylovači, tak květy dokážou čekat na opylení i několik týdnů beze změny a okvětí pak upadne až po opylení. Všiml jsem si toho už minulý rok, a letos se mi to potvrzuje, protože v Praze už mi MT kvete 2 týden, vůbec nic nelítá, ani čmeláci, a květy jsou stále na keři v nezměněné podobě. Pozorovali jste někdo také něco podobného?

No neviem, ale myslím si, že predlžená doba kvitnutia - nemyslím jednotlivého kvetu, keď už rozkvitne, ale celkové kvitnutie závisí od poveternostných podmienok, ale aj od odrody.

Keď kvet už rozkvitne, tak by mal vydržať na rastline 7 – 10 dní.

No keď je suché a veterné počasie, nedostatok výživy a ak je rastlina niečím stresovaná, alebo chorá, tak kvet opadne aj skôr a to aj vtedy, keď nie je dostatočne opelený. Má to samozrejme vplyv na úrodu.
Naopak, ak sú optimálne podmienky a výživa kvetov je dostatočná, tak kvet vydrží dlhšie a to aj vtedy, keď už je opelený. Dôležité je totiž dostatočné opelenie a teda aj optimalne podmienky a výživa, aby kvet vydržal na rastline čo najdlhšie, aby k dostatočnému opeleniu došlo. Plody a teda aj úroda je potom väčšia. Nezdá sa mi, že by samotný kvet čakal na opelenie a keď nastane opelenie, tak až vtedy odpadne. Môže odpadnúť pred dostatočným opelením, ako aj po opelení, alebo aj môže a to pri optimálnych podmienkach vydržať po maximálnu dobu 7 -10 dní.

A čo sa týka kvitnutia. Odroda, ale aj poveternostné podmienky vplývajú na to, či bude kvitnutie prebiehať spontánne a rýchlo odozneje, alebo postupne a teda v predlženom čase.

Niektoré roky, keď sú teplejšie zimy a kamčatky sú v podstate s nepatrným rozdielom narašené a to či už skoršie, alebo neskoršie odrody, tak nábeh kvitnutia skorých a neskorších odrôd je len maličko posunutý a v kvitnutí sa často stretávajú. No u neskorších odrôd to trvá dlhšie, kým celkom odzneje kvitnutie. Ak sú tuhšie zimy, tak ten rozdiel pri štarte kvitnutia u skorých a neskorších odrodách je väčší.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 10 bře 2023, 19:27

Hofis píše:Mám zajímavý postřeh ke kamčatkám, ale chtěl bych si to ještě ověřit i u někoho jiného. Letos na to bude možná dobrý rok. Přijde mi, že když květy vykvetou dříve, než létají opylovači, tak květy dokážou čekat na opylení i několik týdnů beze změny a okvětí pak upadne až po opylení. Všiml jsem si toho už minulý rok, a letos se mi to potvrzuje, protože v Praze už mi MT kvete 2 týden, vůbec nic nelítá, ani čmeláci, a květy jsou stále na keři v nezměněné podobě. Pozorovali jste někdo také něco podobného?


Tohle mi prijde, ze plati pro spoustu kvetu, mozna pro vetsinu - tedy ze opyleni zkrati zivotnost kvetu, resp ukonci jeho zivot. Ale u kamcatek jsem nikdy moc opylovacu nevidel a mam za to, ze se opyli i jen vetrem (plody byly vzdy i bez opylovacu)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 10 bře 2023, 19:30

jeste otazku - jakou kamcatku byste doporucili do male zahradky? mensi ker, rany a pokud mozno urodny (v ramci moznosti). na stare zahrade mam Wojtka, Amur, Bakczarskij velikan a snad jeste Sibirjacku. Urcite narizkuju B. velikana a co k nemu? chutove nuance tolik neresim, chutnaji podobne a soucasne je chut tak promenliva podle pocasi a zralosti, ze to stejne moc nerozlisim.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 10 bře 2023, 19:56

Auroru
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 10 bře 2023, 20:00

Sice není raná, ale ano - Auroru.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 11 bře 2023, 07:56

Hofis, Nene: a co to znamena, ze neni rana? me na tech zimolezech bavi nejvic, ze dozravaji v kvetnu, kdyz jeste skoro nic jinyho neni. pozdejsi bych nechtel, maximalne tak prelom kveten cerven. pak uz jsou muchovniky :)

P.S. tak ted jste me pekne nalomili, neco jsem si jeste o te Aurore precetl a vypada fakt zajimave. Ale to bych k ni musel dat neco jinyho nez je ten Bakc. velikan, asi spis taky neco z Kanady, kvuli opyleni, ne? No a ted teda dilema, jestli se vykaslat na tu ranost a jit radsi do tech kanadskych.... tak diky :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 11 bře 2023, 08:20

Kasta:
Ona není nějak moc opožděná, pro nás u nás je to ideální prodloužení sklizně zimolezů. V podstatě sklidíme ruské a hurá, konečně komplet dozrála Aurora. A to je radost :wink: . Taky jsme to nejdřív brali tak, že smysl zimolezů je v té ranosti, samozřejmě, ale tu Auroru poznáš po chuti a zapamatuješ si ji tak, že se na ni budeš těšit celý rok :wink: . Navíc roste pěkně silně a vzpřímeně a dobře se stříhá a prostříhává a nezabírá místo do šířky. Opravdu doporučujeme zkusit a kdyby ti něčím nevyhovovala, můžeš ji vyhodit k nám :lol: , my bereme každou.
Jo, jednu nevýhodu má - je to jediný náš zimolez, který nám zkoušejí sklidit kosáci.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 11 bře 2023, 08:28

Kasta:
Tak jsem byl moc rychlý a ty jsi ještě připsal - s tím opylováním - my máme Aurory na jednom konci zahrady mezi ruskýma a vzhledem k jarním mrazíkům a divným zimám nám to všechno kvete v podstatě najednou, vloni teda určitě. Takže už dva roky jim slibujeme Honey Bee, ale zatím to vždycky skončilo koupí další Aurory :D a keře jsou obalené plody i tak.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků