Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 11 bře 2023, 08:31

nene: a opyli se s temi ruskymi? to bych ji dal spolu s tim Bakc. velikanem do jedny diry (vic mista nemam).
P.S. my musime mit vsechny zimolezy uplne kompletne zasitovany, jinak nezbyde ani bobulka

P.S. aha, ted ctu ze se opyli. tak super, diky moc!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1286
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 11 bře 2023, 08:41

Kasta: S tím opylováním počkej ještě na názory někoho dalšího, my tady máme opravdu dost nenormální zahrádkářské podmínky a různých zimolezů plnou zahradu (ale z kanadských jen tu Auroru). A spousty čmeláků.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2023, 08:41

Martine, podle mě Aurora moc nemá konkurenci. Plody relativně velké, chutné a rostlina bujná a velmi plodná. Jinak to zpoždění je u mě asi 1, max. 2 týdny. A podle tabulky opylovačů zde viewtopic.php?f=34&t=39&start=5445#p110569, se i celkem slušně potkává s ruskými odrůdami, takže by to třeba s tím Bakčarským velikánem neměl být zas až takový problém. Z těch kanadských k tomu snad jen Boreal Beast. Ale ano, jak píšou nene, počkal bych ještě na názory dalších zkušenějších členů fóra... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 11 bře 2023, 08:50

nene píše:Kasta: S tím opylováním počkej ještě na názory někoho dalšího, my tady máme opravdu dost nenormální zahrádkářské podmínky a různých zimolezů plnou zahradu (ale z kanadských jen tu Auroru). A spousty čmeláků.


To je v pohode, ono to stejne bude potreba vyzkouset, mozna jich tam zasadim vic, pripadne i nejaky necham v kvetinaci vedle a pak to vyselektuju. My jsme na stary zahrade ty zimolezy vzdali, namaha tam neodpovidala vysledkum, ale stejne mi to neda a zkusim to jeste na druhym miste, kde je vetsi vlhko a min ptaku :) taky koukam, ze se mezitim objevily dalsi zajimavy odrudy, tak treba se to podari :)

Hofis: super, dik moc! doporuceni od vas dvou mi staci :) ale mrknu treba i na ten Indigo Gem, co tu zminuje moonvil vyse. o moc vic mista uz fakt nemam
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1286
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 bře 2023, 09:46

nene píše:Kasta:
Tak jsem byl moc rychlý a ty jsi ještě připsal - s tím opylováním - my máme Aurory na jednom konci zahrady mezi ruskýma a vzhledem k jarním mrazíkům a divným zimám nám to všechno kvete v podstatě najednou, vloni teda určitě. Takže už dva roky jim slibujeme Honey Bee, ale zatím to vždycky skončilo koupí další Aurory :D a keře jsou obalené plody i tak.


Podobne aj ja si v posledných rokoch všímam, že skoré aj neskoršie odrody sa v kvitnutí dosť stretávajú, čo je podľa mňa priebehom zimy. Na druhej strane dochádza k lepšiemu krížovému opeleniu.

Tento rok bol iný a to v tom, že som mal už v januári púčiky na skorších odrodách dosť narašené a to aj vo vnútri kríkov. Pozorujem, že kvety na vrcholových púčikoch, čo boli najviac narašené boli – 16 mrazmi poškodené. Väčší rozvoj púčikov vo vnútri kríkov bol brzdený a prebiehal následne už pomaly. Pritom neskoršie odrody síce začínali s rašením neskôr, no postupne v rašení púčikov dobehli skoršie odrody a teraz sú narašené aj jedné aj druhé a to len s malým rozdielom. No a takto čakajú narašené skoršie aj neskoršie na vhodné podmienky a na štart kvitnutia. To sa prejaví len na nepatrnom posunutí začiatku kvitnutia a skoré aj neskoršie odrody sa v podstate v kvitnutí stretávajú.

Pri tuhšej zime, keď je dostatočne dlhý vegetačný pokoj a kamčatky nie sú vôbec narašené, tak v jarnom období nastáva rýchly rozvoj púčikov, ktoré ak nie sú mrazmi až tak brzdené, tak pokračujú v rašení. Pritom neskoršie odrody sa zobúdzajú neskôr a v podstate týmto dochádza pri štarte kvitnutia u skorších a neskorších odrôd k väčšiemu časovému rozostupu a teda aj následne k posunutiu začiatku kvitnutia neskorších odrôd.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2023, 09:59

Hodně záleží na lokaci. U mě třeba Mordrý Triumf už regulérně kvete nejméně týden, zatímco Aurora teprve vystrkuje květy z pupenů. Ale to je u mě běžná v Praze věc skoro každou zimu. Modrý Triumf kvete jako první a vlastně i pomalu jako poslední odkvétá, takže se kryje se všemi ostatními odrůdami. Nakvétá postupně a je to asi také dáno tím, že už jsou to velké a dospělé keře, takže květů je na nich opravdu hodně v různých stádiích. Na severu v chladnějších podmínkách to probíhá spíše tak, jak popisuje loni. Skoro všechno vykvete prakticky současně, s rozdílem maximálně jednoho týdne.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 bře 2023, 10:15

kasta píše:Tohle mi prijde, ze plati pro spoustu kvetu, mozna pro vetsinu - tedy ze opyleni zkrati zivotnost kvetu, resp ukonci jeho zivot. Ale u kamcatek jsem nikdy moc opylovacu nevidel a mam za to, ze se opyli i jen vetrem (plody byly vzdy i bez opylovacu)


Áno, aj vetrom, ale často nedostatočne. Rastliny by museli byť z rôznych odrôd veľmi blízko u seba, čo som aj skúšal.

Neviem, ako reagujú už rozkvitnute kvety pri iných rastlinách a či je ich životnosť po opelení skrátená, ale pri kamčatkách je veľmi dôležité dostatočné krížové opelenie, čo nie vždy k tomu dochádza a to z rôznych príčin. Z tohto dôvodu by sa strácal zmysel, aby nastavalo skrátenie životnosti už rozkvitnutého kvetu, ak výživa a podmienky sú optimálne a kvet by mal vydržať čo najdlhšie.

Ak by mal mať rozkvitnutý kvet po opelení skrátenú životnosť a bol by nedostatočne opelený, tak rastlina by si v podstate premrhala príležitosť a to pri zlepšených poveternostných podmienkach, aby došlo k čo najlepšiemu krížovému opeleniu hmyzom.

Naopak, keď je už rozvinutý kvet dobre vyživovaný a sú dobré podmienky, tak by mal byť na rastline čo najdlhšie, aby bola šanca pre dostatočné krížové opelenie a nie len čiastočné. Dajme tomu, že je chladno, alebo suchý vzduch a nelietajú opeľovači. Kvet, ak už rozkvitne, tak má životnosť dajme tomu 7- 10 dní. On nečaká, kedy bude trošku opelený a následne sa skráti jeho životnosť, lebo môže byt nedostatočne opelený. Rozvinutý kvet by mal byť čo najdlhšie, ako je to možné. To zaručí, že keď sa oteplí a zlepšia sa podmienky a začnú lietať opeľovači, tak je šanca pre dostatočné krížové opelenie a tým aj väčšie plody a lepšia úroda. Ak do celkovej životnosti rozvinutého kvetu sa kvet dostatočne neopelí, tak kvety tak či tak opadnú, no a vtedy sú plody menšie, alebo nie sú žiadne.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2023, 10:58

Loni, není to úplně tak, jak píšeš, sleduji to letos na mém Sladkém Wojtekovi, který kvete současně s Modrým Triumfem. Je to zatím malý keřík, který je asi 1,5 až 2 metry od těch velkých Modrých Triumfů a to na severozápad od nich. Takže ideální podmínky to pozorovat, protože poslední dobu celkem slušně fouká od severozápadu. Takže tento „Wojtek“ byl pravděpodobně opylen i bez opylovačů větrem, protože ty 2 starší MT už opravdu regulérně masivně kvetou. A u něj již opadávají kvítky a jsou zřetelné malé zárodky plodů. Zatímco na MT vůbec nic neopadává, okvětí stále velmi pevně drží a čeká na opylení křížem. Takže si myslím, že je to tak, že jakmile dojde ke kvalitnímu křížovému opylení, začne se okamžitě vytvářet plůdek a okvětí vzápětí opadne. Zkus se na to zaměřit... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 bře 2023, 12:43

Hofis píše:Loni, není to úplně tak, jak píšeš, sleduji to letos na mém Sladkém Wojtekovi, který kvete současně s Modrým Triumfem. Je to zatím malý keřík, který je asi 1,5 až 2 metry od těch velkých Modrých Triumfů a to na severozápad od nich. Takže ideální podmínky to pozorovat, protože poslední dobu celkem slušně fouká od severozápadu. Takže tento „Wojtek“ byl pravděpodobně opylen i bez opylovačů větrem, protože ty 2 starší MT už opravdu regulérně masivně kvetou. A u něj již opadávají kvítky a jsou zřetelné malé zárodky plodů. Zatímco na MT vůbec nic neopadává, okvětí stále velmi pevně drží a čeká na opylení křížem. Takže si myslím, že je to tak, že jakmile dojde ke kvalitnímu křížovému opylení, začne se okamžitě vytvářet plůdek a okvětí vzápětí opadne. Zkus se na to zaměřit... :wink:

Súčasne sa síce môžu začať otvárať kvety, ale je rozdiel či sa do deje spontánne, alebo postupne a na to vplýva ako odroda, tak aj celkové poveternostné podmienky. Ak sa ti na MT kvety rozvinuli spontánne a nie postupne, tak sa kvety držia všetky naraz a teda opadnú až dosiahnu svoju maximálnu životnosť, ak teda poveternostné podmienky a výživa je optimálna. Ak na tvojom „Wojtekovi“ začiatok kvitnutia s MT je rovnaký, no kvety sa otvárali postupne a opadávajú, tak by som príčinu opadávania kvetov videl vo vetre, keďže ten tvoj “Wojtek“ je na náveternej strane a teda vietor skôr vyláme neaktívne kvety zo svoje pozície. Preto sa mi zdá, že preto si videl postupné opadávanie kvetov a to bude pokračovať v dlhšom časovom úseku. Pri spontánnom kvitnutí napr. MT a pri bezvetrí sa kvety akože držia dlhšie, no keď začne fúkať, tak všetko bude naraz na zemi. Tento efekt som si pri silnejšom vetre všimol a bolo to pod kríkami na textílii všetko úplne žlté. Takže, ak kvet dosiahne svoju životnosť, tak sa drží pri bezvetrí aj trochu dlhšie. No pri silnejšom vetre skôr opadne. Dokonca často som pozoroval, ako už neaktívne kvety vylamovali čmeliaci a včely tým, že sa chceli na ne uchytiť. Podľa mňa, či by sa dostatočne krížovo opelili, alebo neopelili, tak by si videl to isté, len plodov by bolo pri nedostatočnom opelení menej a boli by menšie.

Keď zoberieme v úvahu to, že rastlina by skrátením životnosti kvetu premrhala príležitosť pre dostatočné krížové opelenie hmyzom, tak logicky by sa týmto vylúčila skrátená životnosť kvetu po opelení, lebo môže byť nedostatočne opelený. Plod sa môže vyvinúť aj pri nedostatočnom opelení napr. vetrom, no plody budú menšie a bude ich menej. No a prirodzene sú rastliny geneticky nastavené tak, aby sa čo najviac rozmnožovali a teda využili všetké príležitosti, aby sa dostatočne opelili a to najmä hmyzom a teda bolo viac semien na rozmnožovanie.

Ináč by rastlina musela detekovať dostatočné krížové opelenie a skracovať životnosť kvetu. Premrhala by totiž príležitosť, kedy by mohla nastať ešte lepšia možnosť a to na dôkladnejšieho križového opelenia hmyzom. To podľa mňa nemôže vedieť a preto aktívny kvet by mal byť na rastline, čo najdlhšie
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2023, 14:25

Nevím teď úplně přesně, jestli si rozumíme v tom, na co jsem chtěl na začátku poukázat. :) Jenom mi přijde, že dokud nedojde k opylení květu, může čekat na to opylení celou svou životnost, tedy dejme tomu těch 7-10 dní, než přirozeně zajde. Pokud však dojde ke kvalitnímu opylení křížem hned třeba druhý den po jeho rozvinutí, už na nic nečeká, začne se okamžitě vyvíjet plod a nejpozději hned druhý den po opylení opadne okvětí a už jede pouze ten plod. Takto to mám za ty roky vypozorované a skutečně to tak je. Není to tak, že každý květ se drží těch 7-10 dní na rostlině a nabere všechna možná pylová zrna a plod se začne vyvíjet až po uplynutí jeho přirozené životnosti. Mě hlavně fascinuje ta dlouhá doba, po kterou je ten květ schopen na to opylení počkat. Podle mě se jedná o jednu z dalších adaptací té rostliny na chladné podmínky, kromě například té vysoké odolnosti květu v mrazu. V jeho původní domovině může dojít k tomu, že se třeba na nějakou přechodnou dobu zhorší počasí a opylení tak dočasně není možné. Tak to rostlina vyřešila tak, že ty květy mají takto dlouhou životnost a jsou si případně schopny určitou dobu počkat v neopyleném stavu na to, až bude květ opylen. Jakmile začnou lítat čmeláci, všechny rozvinuté květy začnou hromadně opadávat, protože budou kvalitně opyleny. A je jedno, jestli jeden květ na rostlině visí rozvinutý 7 dní nebo jenom 2 dny. Prostě bylo splněno zadání, začal se vyvíjet plod a už není víc na co čekat. Pak už jsou jen postupně opylovány (čmeláky) ty květy, které se právě rozvinou a ihned po opylení opadávají. Ale teď, když ještě nic nelítá, tak se květy drží na keři opravdu dlouho. A to je to, na co jsem chtěl upozornit, že jsou schopny si na to opylení slušně dlouhou dobu počkat. Vidím to teď prostě u sebe v přímém přenosu a už jsem si toho všiml i dříve. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 bře 2023, 20:04

Hofis

To je zaujímavé

Musím si to dôkladnejšie odsledovať, lebo ma to tiež zaujíma. V podstate som to sledoval povrchne a často som vychádzal z logiky a nie od podrobného sledovania. No uvidím, ako to v skutočnosti je, lebo opeľovanie je dôležitá téma.

Tu je obrázok o úrovni opelenia

viewtopic.php?f=34&t=39&p=86758#p86758


----
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 bře 2023, 10:39

Jj, také mě to zajímá, ověřím to.
Můj sladký pseudo Wojtek mi totiž nedá spát. To by bylo, kdybych měl něco takového s takto sladkými plody, ale s plodností a velikostí plodů jako u Aurory. Pozdnější rašení už by byl jen takový bonus. :D Tak jsem dnes zaizoloval nejméně rozvinuté květy pseudo Wojteka, který už dávno kvete nebo je dokonce odkvetlý, a zároveň nejrozvinutější květy na Auroře, která teprve vystrkuje květy.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol 12.03.23

No, a zkusím to mezi sebou cíleně zkřížit. Možná přidám do toho pokusu i Sibirjačku, která je ale ještě více zpožděná než Aurora. Mám navíc 11 misek s průměrem 23 cm, pro které nemám žádné využití.
Obrázek

Tak jestli se to podaří a budou nějaké plody, tak to do nich vyseju a zkusím nějakou menší selekci. Bohužel jsem se nikde pořádně nedočetl, jak dlouho trvá kamčatkám nástup do plodnosti ze semene, ale doufám, že to víc jak 3 roky nebude, zvlášť když budou v kontrolovaných podmínkách s maximální péčí. A ani jsem se bohužel nikde pořádně nedočetl, zda a případně v jaké míře se dědí vlastnosti po rodičích, ani v Saskatschewanu o tom nemluví. Asi se jedná o nějaké výrobní tajemství... :( Tak uvidíme jak to všechno dopadne. :?
No a vedlejším efektem toho bude, že opravdu zjistím, jestli je má vysledovaná teorie správná a květ je opravdu schopen počkat na opylení. Pokud ne, tak alespoň budu mít v těch sáčcích nějaký pyl na případné pozdější umělé opylení dalších později vykvitnuvších květů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 12 bře 2023, 10:55

Hofis píše:Bohužel jsem se nikde pořádně nedočetl, jak dlouho trvá kamčatkám nástup do plodnosti ze semene...


První květy na semenáčích se ti objeví třeba třetím rokem, ale z jedné bobule u rostlinky v květináči toho nejde moc poznat. Taková skutečně smysluplná degustace začíná až po minimálně dalších dvou až třech sezónách v zemi, kdy keř hezky zesílí a dá se obírat opakovaně po hrstech. Při křížení s Aurorou to téměř nikdy není propadák a úrodnost je velmi solidní. Plody si velmi dobře drží velikost. Takže takové pokusy rozhodně smysl mají.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 bře 2023, 13:54

Michale, díky moc za postřehy! Hned mám o to víc chuti se do toho pustit. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 bře 2023, 20:46

loni se trochu zadarilo. Sklidil sem tu dole v nemecku prvni slusnou urodu hascapu. Hodne povedene Indigo gem a Boreal blizzard jsem po hrsti plodu vysel. Semena vzesla trochu to narostlo a v zime se mi do toho pustili potkani. Vsechno rozhrabali i vysev hascapu. Pracne sem to vybral presadil a ono se to chytlo. Jen nevim co je co. Potkani su vyhubeni a ted uz mam klid ve foliaku.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků