Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 26 bře 2023, 21:16

loni píše:Nech sa ti v darí, keďže v tomto, je potrebné mať veľkú dávku trpezlivosti

Díky, loni! Já to beru tak nějak v pohodě, nebudu to hrotit, vyseju to a co se ujme, to se ujme. To je prostě hodně i o štěstí, a to moc neovlivníš. Naopak platí, že čím víc to žereš, tím míň máš nakonec toho tolik potřebného štěstíčka... S14

Jinak s těmi květy naprosto souhlasím. Je to logické. Ta rostlina je celá taková zrychlená, kolikrát má třeba na vegetaci jen 4 dobré měsíce. Musí to stihnout a o nic jiného než rozmnožení se jí nejde. Takže kvalitně opylený květ se začne okamžitě vyvíjet a trvá přibližně 2 dny, než se vytvoří plůdek a je odhozen květ. Tyhle plody už se vyvíjí a ty jí nikdo už nevezme. :) No, a ten zbytek květů je schopen si na to opylení i třeba 10 dnů počkat, když zrovna nefunguje chvíli počasí a nic zrovna nelítá.
Jinak jsem při hledání počtu semen v plodu narazil na jednu zajímavou disertačku. Nejen, že jsem se tam tuto informaci dozvěděl, ale i plno dalších zajímavých informací. Doporučuji hlavně tu stať o použití. Velmi zajímavé je to kamčatkové víno. Ty už na to, loni, za chvilku budeš mít i materiál, na takovou menší "vinici"... S6
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... e_id=36575
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod thesilentman » 27 bře 2023, 15:06

Ahoj, máte už někdo zkušenosti s odrůdami Blue Banana, Blue Treasure, Giant’s Heart a Strawberry Sensation od Berries Unlimited? Občas tady vidím zmínku, že je někdo koupil, ale nenašel jsem moc hodnocení. Vyplatí se něco z nich zkusit?
Uživatelský avatar
thesilentman
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 říj 2022, 13:40
Bydliště: Jižní Morava 190 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 27 bře 2023, 20:27

thesilentman píše:Ahoj, máte už někdo zkušenosti s odrůdami Blue Banana, Blue Treasure, Giant’s Heart a Strawberry Sensation od Berries Unlimited? Občas tady vidím zmínku, že je někdo koupil, ale nenašel jsem moc hodnocení. Vyplatí se něco z nich zkusit?


Majú ich už niektorí a možno sa ozvú. Tiež som sa pýtal, ale musím počkať.

Našiel som aj informáciu o najnovšej odrode a to od Berries Unlimited - Champion a je 100% Japonského pôvodu. Bude asi neskorší, no uvidíme: https://www.fruitnet.com/main-navigatio ... 80.article
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 28 bře 2023, 09:14

thesilentman píše:Ahoj, máte už někdo zkušenosti s odrůdami Blue Banana, Blue Treasure, Giant’s Heart a Strawberry Sensation od Berries Unlimited? Občas tady vidím zmínku, že je někdo koupil, ale nenašel jsem moc hodnocení. Vyplatí se něco z nich zkusit?

Ano mám všechny tebou zmíněné odrůdy a ty ranější BB a BT jsou super (keříky mám 3 rokem takže jsou ještě malé ale plodů už měli slušně) a co se týče GH a SS ty jsem kupoval loni na jaře a podzim takže jsme měli s jarní GH jen pár plochů a nebyly vůbec špatné! Na rozumné zhodnocení je ale potřeba počkat. Každopádně co u těch pozdějších odrůd pozoruji a je super tak tím že se teprve rozjíždí nebudou takové problémy s mrazy jako již nakvétající Ruské odrůdy...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 31 bře 2023, 09:01

Zatiaľ skoro nič nelieta. Neviem, ako to bude s opelením, keďže počasie bude dosť nepriaznivé.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 31 bře 2023, 09:07

Ani u nás nic nelítá, soused má včely, ale v plném slunci jsme viděli zatím poletovat jen jednu přiblblou včelku. Čmeláka jsme letos ještě neviděli. Nikde, ani na jihu. A na jihu jen jednoho žluťáska, před týdnem, jak bylo to teplo. I mravenci jsou ještě zalezlí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 31 bře 2023, 09:24

Moji čmeláci sice makají spolehlivě, ale jestli bude po neděli opět nějakých -6 nebo -7, tak ty čerstvě opylené plůdky stejně pak opadnou, jako tomu bylo poslední asi 3 roky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 31 bře 2023, 10:41

Tento rok je opravdu velmi podivný, protože ani v Praze zatím nic moc nelétá. Když vidím na kamčatce makat jednoho čmeláka, tak je to důvod k radosti, o včelách ani nemluvě, ty jsem viděl naposledy minulý týden na začátku na mirabelkách a meruňkách, ale od těch mrazů je zase naprosté útrum... :(
Jinak ještě jeden poznatek k životnosti květů. Schoval jsem si nějaké květy i s pylem z mého „Sladkého Wojteka“, abych jimi mohl opylovat Sibirjačku. Opylovat jsem začal s rozvinutím prvních květů v sobotu a květy opadly komplet teprve včera. Takže i po opylení zůstaly na větvičkách 6 dní. Nabízí se dvě vysvětlení. Buď je to dáno odrůdou nebo, a to si myslím spíš, záleží na teplotě, která má zřejmě zásadní vliv na vývoj plůdku po opylení. Protože i zde platí, že květ odpadl až po vytvoření malého plůdku, stejně jako u ostatních 2 odrůd Aurora a „Sladký Wojtek“. Takže s nízkými teplotami se zřejmě plůdek vyvíjí o dost pomaleji, než když je teplo. Jinak o správném zaizolování a opylení jsem téměř přesvědčen, protože ostatní květy na rostlině, které se rozvinuly téměř současně s těmi zaizolovanými, některé i o malinko dříve, stále ještě drží na keři a neopadávají, zřejmě z důvodu opravdu velkého nedostatku opylovačů letos... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 31 bře 2023, 17:25

Presne nad tým som uvažoval a teda, ako nízke teploty vplývajú na starnutie kvetov a to po ich rozvinutí. Ak by chlad ich životnosť predlžoval a teda aj citlivosť na peľ, tak by nedostatok opeľovačov pri chladnom počasí nebol, až taký problém, ako sa zdá. Pri oteplení by sa to dodatočne opelilo. No neviem, musím si to viac všímať. Taktiež sa mi zdá, že nie všetky kvety majú rovnakú životnosť. Taktiež životnosť pripôsobujú intenzite opeľovačov a ešte môže zohrávať v tomto aj teplota. Je to zložitejšie, aby teda rastlina na jednej strane nestrácala veľa energie na udržanie kvetov, tak životnosť jednotlivých kvetov prispôsobuje rôzne, aby bola aj možnosť intenzívnejšie roznášanie peľu, ak teda niektoré kvety, budu mať dlhšiu životnosť.

Idem si odfotiť kvety, aby som si to overil.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 31 bře 2023, 20:38

Podle mého pozorování je zásadním kritériem pro opad květu vyvinutí již znatelného malého plůdku. Toto kritérium bylo shodné u všech 3 pozorovaných odrůd. A teplota bude mít zřejmě vliv na rychlost vývoje toho plůdku (asi nejen) po opylení. Tedy čím vyšší teplota, tím rychleji se plůdek vyvíjí. A dokud nedojde ke kvalitnímu opylení, květ se drží opravdu dlouho, ale asi také v závislosti na teplotě. To ale zatím vypozorované nemám, to je jen předpoklad.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 dub 2023, 22:29

U mě tu litá asi 20 možná i více cmelaku. Kvetou mi už více jak dva týdny. Mráz tu zatím nebyl a v předpovědi he to taky dobře. Jen toho deště by mohlo být méně. Chcije každý den. Už to ani nemerim. Jinak mám vysevy přeorane potkany. Vybrané a zasatene teď kolem 3 -5 cm.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 02 dub 2023, 17:03

Pekne, pri skorých odrodách ešte ani poriadne nevidieť opadané kvety, no u Aurory, tak tam už je niečo vidieť. Divný rok a najmä to, ako rýchlo reagujú Aurory v kvitnutí a to oproti niektorým skorým, ktoré ešte ani poriadne nezačali.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 06 dub 2023, 21:21

Zajímavé, mě Aurora letos také kvete dříve. A Bakczarskij Velikan je zase výrazně opožděný . Ostatní ruské a kanadské odrůdy kvetou přiměřeně zvyklostem.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 dub 2023, 20:45

Konečne som mohol na záhrade robiť aj v tričku. Včely nabehli a bol trochu bzukot.

No prekvapuje ma a to skoro úplná absencia čmeliakov. Neviem si to vysvetliť a čakám, kedy už tie "čmeliačice" vylezú. Sem tam vidím lietať jedného, alebo dokonca som videl aj dvoch. Na počet kríkov a v porovnaní s minulým rokom je to priepastný rozdiel. Vtedy to bolo tak 2 - 3 kusy, na jeden krík. Možno sa to ešte zmení, no uvidím. Tohoto roku kamčatky trošku skôr kvitnú, takže sa možno tých čmeliakoch dočkám.

Prvé kvety sú nejaké malé a zdeformované, ako keby boli v silno narašených púčikoch poškodené februárovými - 16 °C mrazmi. Tie, ktoré mi kvitnú trošku neskôr sú už v poriadku. Ten teplý január do toho poriadne pobabral.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 11 dub 2023, 20:52

Zajímavé. Já nikdy včely na zimolezech neviděl, vždy jen různé typy čmeláků. Ti naštěstí pracují spolehlivě v téměř jakémkoli počasí. Stačí když nemrzne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron