Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 02 kvě 2020, 21:17

Nemáš to niečím napadnuté. Všimol som si ten lístok a veľa bielých bodiek po lístkoch.


Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod zdendan » 03 kvě 2020, 21:56

Máme je devět let, nejdřív se rozrůstaly, pak plodily a minulý rok nic, všechno uschlo, dokonce i větvičky, keřík vedle jsem myslel, že uschl celý. Je možné, že plodily míˇa míň a já si toho všiml až když přestaly. Žádného napadení jsem si nevšiml.
Nijak je nehnojím, jen zalévám a stříhám suché větve.
zdendan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 25 dub 2011, 21:36

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 04 kvě 2020, 05:56

Trochu mi to připomíná moji původní, nyní již v podstatě neexistující výsadbu zimolezů, které se celkem dařilo až zhruba do roku 2015, kdy se zdejší údolí Svitavy začalo měnit na "Death Valley". Ty keře postupně prosychaly, nové výhony se objevovaly jen sporadicky a dorazil to rok 2018 se svými 350mm.
I na tvých fotkách vidím prořídlé středy keřů a minimum mladého obrostu. Důvodem toho opadávání plodů bude zřejmě letošní duben s ani nevím kolika mrazivými nocemi, kdy to kamčatky schytaly v plném květu opravdu pořádně a ačkoli nebylo ani těch -7°C, což jsem dosud považoval za hranici odolnosti květů, tak spousta plůdků se zarazila ve velikosti cca 3-4mm a časem odpadla. Nikdy předtím jsem to neviděl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4146
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 04 kvě 2020, 10:01

zdendan píše:Máme je devět let, nejdřív se rozrůstaly, pak plodily a minulý rok nic, všechno uschlo, dokonce i větvičky, keřík vedle jsem myslel, že uschl celý. Je možné, že plodily míˇa míň a já si toho všiml až když přestaly. Žádného napadení jsem si nevšiml.
Nijak je nehnojím, jen zalévám a stříhám suché větve.

9 rokov, tak to by už chcelo ich zmladiť - zrezať na pník. No a zožeň si pár nových odrôd, aby boli ako náhrada. Neurobil sa ti tam veľký tieň? Lebo okolité rastliny rastú a podmienky sa menia.

Pozerám, že máš to tam vystlané papierovými kartónmi. Nemusí sa dostať voda až ku koreňom a zleje sa to vedľa.

Potom, ako píše Moonvil boli aj poriadné mrazíky. Neviem v akom štádiu boli plody, pri tých mrazoch.

No a písal si, že si im dal trochu ledku. Čo je to trochu ledku a ako si to aplikoval?

Takže tieto faktory môžu na to vplývať.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 04 kvě 2020, 12:58

Tak pro zpestření zase trochu jiný vhled do problematiky pěstování kamčatek. Nejsem žádným přítelem řezu rostlin a řez používám vyloženě jen z ryze nutných praktických důvodů, jako třeba u jabloní, kde se snažím držet nízkou patrovitou korunu. Ve Varnsdorfu mám 12. leté rostliny (MT), které jsem zatím ani jednou neřezal. Ani v Praze je vůbec neřežu. Vycházím z toho, že příroda to stejně všechno zvládá nejlépe a dělá maximum pro to, aby udržela rostlinu a hlavně i druh, tedy aby co nejvíce plodila. A navíc mě zajímá, jak se po tom zcela přírodně ta rostlina vyvine, tak to mám u všech rostlin.
Když se kamčatka nechá takto volně růst, vyroste nejprve do výšky (u mě je to cca 180 cm) a pak se zarazí a začne růst více do šířky, plodí na nových výhonech po obvodu keře a ze spodních větví si vytvoří takový opravdu hustý deštník, který stíní. Pod rostlinou pak přestane růst veškerá vegetace, která by jí ubírala vodu a vytvoří si tak sama celkem ideální prostředí pro udržování vláhy pod keřem, viz následující obrázek, kde je to trochu vidět.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.05.20

Tím vůbec nechci říct, že řez je špatně, to opravdu ne, ale je třeba si také uvědomit, že tu rostlinu pak přetváříme k obrazu svému a můžeme ji tak i připravit o vlastní, přírodou ověřené obranné mechanizmy proti případnému suchu atd. Úplně stejně se nyní začíná chovat i můj 8letý MT v Praze. Také žačíná růst do šířky a z těch spodních větví si vytvářet pěkné stínítko.

I přes to, že první hlavní vlna květů ve VDF zcela pomrzla, tak díky tomu, že MT kvete opravdu dlouho, se naštěstí přeci jen něco chytlo a úroda nebude úplně na nic.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.05.20

A zde ještě foto Amuru s kompletně omrzlými vršky i s květy. Na něm bohužel nebude letos vůbec nic. Ale sebral se a jede celkem pěkně.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.05.20

A pokud jde o tajemství pěstování kamčatek, je jediné. Vodu, vodu a vodu... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3876
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 04 kvě 2020, 13:15

Řezat samozřejmě nemusíš, ale kolik sklidíš z takového MT co je na fotce? Půl kila? Kilo?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4146
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 04 kvě 2020, 13:21

Správné jsou obě verze. :) Je to jen rozdíl mezi intenzivním a extenzivním pěstováním. Někdo chce mít více úrody a musí tedy vynaložit více úsilí ( hnojení, stříhání, zalévání) a někdo si to zase užívá v klidu, stačí mu menší výnosy a nemusí rostlinu tolik honit. A sebe taky. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1137
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 04 kvě 2020, 13:35

moonvil píše:Řezat samozřejmě nemusíš, ale kolik sklidíš z takového MT co je na fotce? Půl kila? Kilo?


Nikdy jsem to na kila neměřil, pokud ale 2/3 květů nezmrznou, jako letos, nějaké to kilo to asi dá. Ale jak říkám, vůbec nic proti řezu a určitě máš pravdu. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3876
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 04 kvě 2020, 23:01

Hofis

Myslím si, že aplikovať hlboký rez sa vyplatí, nakoľko je kamčatka veľmi vitálna rastlina. Ak má vyhovujúce podmienky, tak pri obnovovaní je ako vŕba. Plody sú väčšie a rastlina zdravšia. Potom aký by bol dôvod preto to, aby sme túto vitalitu rastliny nevyužili?

Dokonca som si nevedomky totálnym rezom obmedzil premnoženie nepríjemného škodcu: Kozlíček zimolezový – Oberea pupillata . Objavil som ho a to vďaka upozorneniu moonvilom na tomto fóre a to práve na starom Amure, ktorý som neorezal. Ak by sa tento škodca premnožil, tak príroda by si to zariadila tak, že by mi vyhynulo množstvo kríkov a začali by mi tam rásť napr tŕnky. Lenže tŕnky mi nechutia a tak radšej budem pestovať a rezať kamčatky.

Myslím si, že ponechávanie všetkého na prírodu, by malo mať svoju mieru. Preto si človek vysádza v záhrade rastliny, ktoré chce na svojej záhrade mať a nenecháva to na prírodu, teda čo tam zaseje. No aj príroda orezáva stromy a kry a robí to vietor, zver, oheň. No a les nie je mojou záhradou a tak rez by mal byť prirodzenou súčasťou záhrady.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 04 kvě 2020, 23:37

Loni, každý to hold bereme jinak, a to je to hezký na tom, že oba budeme mít zahrádku, která se nám líbí a dělá nám radost... :wink:
Beru to tak, že příroda je sama od sebe geniální a moji pomoc nepotřebuje. Jenom ji připravím co možná nejlepší podmínky. A některé někdy malinko usměrním, jako třeba u těch jabloní, nebo aktinidií nebo meruněk atd. Ale mě to prostě tak baví, sledovat ten cyklus té rostliny až do dospělosti. Zas máš odstrašující příklad, jak to může vypadat, když to necháš dojít až tak daleko. Takže v pohodě, není třeba mě litovat... S20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3876
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 kvě 2020, 08:59

Nojo, kdyby měl člověk k dispozici volný hektar pozemku a mohl si tam naflákat co chtěl, tak je to v pohodě, jenže pokud se snaží pěstovat jen na pár metrech kolem domu (v dosahu hadice), tak je snaha o maximalizaci výnosů pochopitelnější a pravidelný řez téměř všeho v podstatě nutností.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4146
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 05 kvě 2020, 21:11

Dnesne obcerstvenie pre deti. Jahody su z foliovnika zo samozavlazovacich hrantikov. Vonku este len kvitnu. Ani kamcatky nie su este uplne zrele, ale detom chutia uz teraz.
Obrázek

Dnes som ochutnal aj zopar plodov Vostorgu a musim konstatovat, ze veru vycnievaju nad inymi. Hoci su este kyselkave, napriek tomu su vyborne.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 922
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 06 kvě 2020, 09:48

Pekne, nech sú zdraví. S6

Už, aby moje začali zrieť. No na ochutnanie si musím ešte počkať.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 kvě 2020, 13:16

Moc hezké, Martine! S6
U mě v Praze už se to také modrá. Ale jsou to jednotky plodů a pouze na MT a Vostorgu. Obě odrůdy zrají tento rok současně, protože vše z dřívějšího kvetení omrzlo a opadalo. Tekže jsi měl Jirko (nene) opět pravdu, všechny ty malé plůdky opadaly, i ty pokroucené větší, co omrzly později, také opadaly. Ještě že něco zůstalo na severu ve VDF, kde poslední vlna květů mrazům unikla. Jinak ale hodnotím tento rok pro kamčatky jako úplně na pytla... S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3876
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 06 kvě 2020, 13:36

Vdaka chlapi. Ono su to len prve plody, vo velkom sa to este trhat neda. Ale inak som z urody sklamany. Straty v dosledku mrazov su znacne. Odhadujem, ze zostalo tak 40% plodov, ostatne zmrzlo. Akurat kanadania su obaleni, lebo ti unikli mrazom kvoli neskorsiemu rozkvitaniu. Vsetci rusi sa uz vyfarbuju, iba Aurora a spol. su zatial superzelene. Najrychlejsi sprinteri tento rok su Altaj, Vostorg a Amur.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 922
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron