Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 08 kvě 2018, 20:16

Tak sa to tu modrá a fógli sa len tak zlietajú.Zatial je skóre 8:4 :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 08 kvě 2018, 20:46

Foglové už mají hlad, snad to dopadne dobře mám připravené sítě.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pokuston » 09 kvě 2018, 17:24

Tak už se to rozjelo.
Dnešní recept- malá miska kamčatek + 3 malé lžičky cukru rozmixovat , přelét do hrnku (1/2) -dolét perlivou neslazenou matonkou = špica pití
S20
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod bradhal » 09 kvě 2018, 17:47

Kde to lidi žijete? :D U nás brčály, po modré ani stopy.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod daggy007 » 10 kvě 2018, 12:24

Tento rok je plodov malo oproti minulym rokom. Netusim co je pricinou - ci chladne pocasie v dobe kvitnutia, prilisne premokrenie alebo slaba zima :?:
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 12 kvě 2018, 10:25

Letos dávám kamčatkám asi poslední rok. Máme je tu na JZ osmý rok a plody byly jen první dva roky (naposledy tedy cca před 6 lety) a to byl jen jeden keřík MT. Teď máme asi 10 rostlin několika odrůd a už několik let téměř ani plod. V dubnu proběhne vegetace a koncem května skončí. V létě prostě vždycky dostanou na prdel z vedra a sucha, zavlažujeme jako vše, spíš více. Předloni přesazeno do polostínu, loni zamulčováno textilií a vrstvou kůry, tak uvidíme, ale na Moravě jsem kvůli nim takhle šaškovat nemusel. To jsem je kolem roku 2008 prostě zasadil, jen občas zalil a pak každý rok úroda. Tady to raší už koncem podzimu, neusne to a letní sucha to dorazí... jinak si to nedovedu vysvětlit. Teď už je katastrofální sucho do 40 cm půdy, to se prostě nedá uzalívat. A je to od roku 2013 tady každý rok S13 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 12 kvě 2018, 11:11

No vidíš Radime, jsem od vás cca 35 km a mám úplně jinou situaci. Kamčatky mám dvě od Pala, jsou to již obrovské keře. Za celá léta je pouze seřezávám aby mě nevytlačily ze zahrady, zaleju sporadicky když myju květináče, tak tou špinavou vodou a plodí pravidelně a i poměrně hojně. Takže u mně dobrý.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 12 kvě 2018, 12:14

Září 17.9. 2017 , zasazené a ihned zamulčované netkanou textilií a na vrchu kůra si zimolezi na nic nestěžují, dokonce už bude několik plodů z každé odrůdy , rostou jak z vody zalívám málo mulč udržuje vlhko, a to tady neprší 14 dní.
Naposledy upravil Satan dne 13 kvě 2018, 12:03, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 12 kvě 2018, 12:45

Stando, někdy se prostě nestačím divit, co dokáže tak zdánlivě nepatrný rozdíl v klimatu... Absolutně nechápu, jak může někomu prosperovat Kamčatka na JZ Slovenska, v Maďarsku, nebo dokonce v Bulharsku, i tam je nějací šílenci pěstují. To musí být hůře udržitelné, než u nas některé palmy :roll: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 12 kvě 2018, 14:58

Radim K píše:Stando, někdy se prostě nestačím divit, co dokáže tak zdánlivě nepatrný rozdíl v klimatu... Absolutně nechápu, jak může někomu prosperovat Kamčatka na JZ Slovenska, v Maďarsku, nebo dokonce v Bulharsku, i tam je nějací šílenci pěstují. To musí být hůře udržitelné, než u nas některé palmy :roll: :mrgreen:


no proti chorvatsku nic nemám ale kamčatky tam jedou fakt dobře i na plném upalu. Rozdíl je v tom že tam když prší tak prší ale fakt vydatně ne že jen svini jak v česku běžným zvykem jest . Ve čtvrtek večer se setmělo a za chvíli stála voda všude. Mohlo za hodinu spadnout více jak 30 mm srážek :D15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Alena » 12 kvě 2018, 16:37

Radim K píše:Letos dávám kamčatkám asi poslední rok. Máme je tu na JZ osmý rok a plody byly jen první dva roky (naposledy tedy cca před 6 lety) a to byl jen jeden keřík MT. Teď máme asi 10 rostlin několika odrůd a už několik let téměř ani plod. V dubnu proběhne vegetace a koncem května skončí. V létě prostě vždycky dostanou na prdel z vedra a sucha, zavlažujeme jako vše, spíš více. Předloni přesazeno do polostínu, loni zamulčováno textilií a vrstvou kůry, tak uvidíme, ale na Moravě jsem kvůli nim takhle šaškovat nemusel. To jsem je kolem roku 2008 prostě zasadil, jen občas zalil a pak každý rok úroda. Tady to raší už koncem podzimu, neusne to a letní sucha to dorazí... jinak si to nedovedu vysvětlit. Teď už je katastrofální sucho do 40 cm půdy, to se prostě nedá uzalívat. A je to od roku 2013 tady každý rok S13 .

Radime, jsem tady na tom podobně. Na bývalé zahradě u Prachatic jsem se jich celý rok nevšimla s výjimkou doby, kdy dozrávaly plody - to jsem je musela zakrýt sítí. Tady je mám pět let a bída a utrpení, sucho, podloží pískovec, nerostou, neplodí, letos v zimě narašily tak, že pak při tom krátkém mrazu zmrzly. Dám jim ještě rok a asi taky končím... Bez studny tu zahradu uzalévat nemůžu...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 12 kvě 2018, 21:16

Radim K píše:Stando, někdy se prostě nestačím divit, co dokáže tak zdánlivě nepatrný rozdíl v klimatu... Absolutně nechápu, jak může někomu prosperovat Kamčatka na JZ Slovenska, v Maďarsku, nebo dokonce v Bulharsku, i tam je nějací šílenci pěstují. To musí být hůře udržitelné, než u nas některé palmy :roll: :mrgreen:


Tak práve ja pestujem kamčatky na JZ Slovenska a musím súhlasiť, že je to oblasť pre tieto rastliny okrajová, je tu teplo a sucho. Ale napodiv sa mi pri umelej závlahe daria celkom dobre. Nie tak ako v Lyskom priesmyku, ale idú celkom dobre. Zistil som zaujímavú vec. Kamčatkám vôbec nevadí teplo, vadí im len a len sucho. Celý úspech závisí teda od dostatku vlahy. Na toto má silný vplyv kvalita pôdy. V piesočnatých vysychavých pôdach sa im asi bude dariť najmenej. Ja ich tento rok doslova topím, vôbec sa s tým nehrám a niektoré odrody rastú ako vŕby. Niektoré mi nerastú aj napriek výdatnej zálievke, to je odrodová záležitosť, s tým nič nezmôžem. Radim, môj názor je, že sa Ti nedaria kvôli pôde, ktorá pre ne nie je vhodná. U nás je vysoko kvalitná hlinitá úrodná pôda, ktorá relatívne dobre udrží vlahu a idú dobre. Ešte spomeniem zaujímavý experiment, ktorý som robil. Zopár zakorenených odrezkov som vysadil do veľkých kvetináčov a mal som ich vo fóliovníku, kde teplota bežne dosahovala 35 stupňov aj viac, boli každý deň polievané a za jedinú sezónu dosiahli prírastky až 1,5 m! To sa mi vonku nikdy nepodarilo dosiahnuť. Pre mňa je to dôkaz, že teplo im nevadí v prípade, že majú dostatok vody.

Inak čo sa týka tohtoročnej sezóny, som maximálne spokojný. Chuť plodov je nadpriemerná asi vďaka nadbytku slnečného žiarenia. Vďaka tomu, že ich "prelievam" sú plody krásne veľké, nikdy som také veľké nemal. Ako je to u vás ostatných s kvalitou plodov tento rok? Bohužiaľ je toho tento rok menej, lebo som musel polovicu krov presadiť a samozrejme kvôli tomu výrazne skrátiť, nechcel som zbytočne riskovať, že mi vyschnú. Polovica krov je teda tento rok len s pár bobuľami na ochutnanie.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 13 kvě 2018, 00:22

Aleno, tak to máš přesně mé zkušenosti S1 . Bohužel, očividně jsou to kytky, co musí stát ve vodě.

Martine, zajímavý postřeh, že jim teplo nevadí. Budeš mít pravdu, že v případě, že mají dost vody, snesou horko. Máme je zasazené v sadu, kde je jediné místo snad v celé naší obci, kde je poměrně hluboká černozem a všechno tu roste jako blázen. Ovocné i okrasné stromy tu mají 1-3 roky po výsadbě pravidelně přírůstky 1,5 - 2 metry, mrazuvzdorný banán od jara do podzimu naroste ze země do 4 metrů atd. Prostě všechno v pohodě, jen kamčatky furt nic. Ale bude to prostě tou jejich náročností na neustálé vlhko, které, v takové míře, asi nejsme schopni dodat i přes pravidelnou zálivku.

Jen dnes, protože už měsíc nepršelo a ze zeminy je beton, jsme zalévali asi 8 hodin a vyzalévali cca 4000 litrů vody ke všem dřevinám v sadu, z toho skoro polovinu v konvích. Už skoro týden v kuse je každý den letní a zítra by mohla u nás padnout první třicítka. A to je květen! Kdy bude pršet??
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2018, 07:09

Potvrzuji to, k čemu jste se tu v posledních pár komentářích dobrali - horko jim opravdu nevadí, je to jen o té vodě, ale třeba kanadky mi přijdou ještě žíznivější. Ještě takový drobný postřeh k velikosti rostlin - připadá mi, že v extra suché a teplé lokalitě, kde nelze zimolezy uměle zavlažovat, jsou nejplodnější středně velké keře (zhruba do 100cm), jakmile rostliny povyrostou, tak se zvětší jejich odběr vody a těmi povrchovými kořeny ji nejsou schopny získat, tak začnou prosychat a téměř přestanou plodit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 13 kvě 2018, 09:21

V priesmyku medzi prvými odrodami dozrieva Mailon a Maistar :D4
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků