Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 20 čer 2017, 10:57

Mal som skôr na mysli to že si pýtaš radu. :D4
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 20 čer 2017, 11:03

Každá rada dobrá :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 20 čer 2017, 11:06

Ok tak nasaď véééľa Aurory, tá mi chutí :D
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sorer » 20 čer 2017, 13:14

Satan píše:Ahoj sorer , kde si Kamčatské borůvky kupoval dík za odpověď.

Konkretne ten akoze amur a altaj mam zo zahradnictva beran. Ostatne bud z mountberry alebo novsie som nakupoval z kohaplantu.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod onry » 21 čer 2017, 12:27

Už asi pro letošek s křížkem po funusu, ale podařilo se mi velmi dobře uchovat plody po sběru. Po zběžném vyčištění od nečistot ale bez praní ve vodě jsem jednotlivé vrstvy prosypal krystalovým cukrem a hodil do ledničky. Na rozdíl od jiného ovoce kamčatky nepustily skoro žádnou šťávu a ani se nezačaly kazit (jsou tak už 3 týdny) odebírám postupně do pohárů, buchet apod. Dřív jsem zamražoval nebo zavařoval ale vždy se tak plody rozblemcaly . Cukr zároveň upravil i hořkost některých odrůd.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 čer 2017, 12:42

onry píše:Už asi pro letošek s křížkem po funusu, ale podařilo se mi velmi dobře uchovat plody po sběru. Po zběžném vyčištění od nečistot ale bez praní ve vodě jsem jednotlivé vrstvy prosypal krystalovým cukrem a hodil do ledničky. Na rozdíl od jiného ovoce kamčatky nepustily skoro žádnou šťávu a ani se nezačaly kazit (jsou tak už 3 týdny) odebírám postupně do pohárů, buchet apod. Dřív jsem zamražoval nebo zavařoval ale vždy se tak plody rozblemcaly . Cukr zároveň upravil i hořkost některých odrůd.



To znie zaujímavo.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 21 čer 2017, 16:15

Sorer já koupil v zahradnictví Kruh u Jilemnice, tam jsem koupil před 14 lety údajně Modrý Triumf, dopadl jsem stejně špatně jako ty . Žádný Modrý Triumf se nekoná , od té doby se jím vyhnu velikým obloukem , tady v Čechách jde jen o kšeft , o pravost odrůdy ani náhodou.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 21 čer 2017, 18:02

Z čeho usuzuješ, že se nejedná o MT? Zrovna u této lokální odrůdy myslím nikdy nebyl důvod k nějakým záměnám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 21 čer 2017, 22:36

moonvil píše:Z čeho usuzuješ, že se nejedná o MT? Zrovna u této lokální odrůdy myslím nikdy nebyl důvod k nějakým záměnám.

Modrý Triumf má úplně jiný tvar plodů a hlavně chuť, koupen u Chovance, to je MT. Ten druhý co jsem koupil v zahradnictví Kruh u Jilemnice pod názvem Modrý Triumfu, má plody menší oválné v žádném případě nejde o Modrý Triumf ,fotka je na straně 235 ,MT originál je 234 .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 22 čer 2017, 00:03

Známý byl na jedné přednášce, kde mluvil i Chovanec a prý si Chovanec nechal zaregistrovat obchodní název "Kamčatská borůvka", protože než to udělal, tak mu pořád lidi volali, že u někoho koupili "jeho" kamčatské borůvky a že to prý stojí za prd :D Když má registrovaný obchodní název, tak je to vyřešené (pokud by někdo jiný prodával "Kamčatské borůvky", tak je to naprosto zřejmé porušení Chovancových obchodních práv)
Ještě jsem si vzpomněl: prodejstromku.cz z tohoto důvodu prodává "ČUKOTSKÉ borůvky" nikoliv kamčatské :D
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 22 čer 2017, 07:16

Mluvil jsem s Chovancem a jen mi to potvrdil, že má právo používat tento název.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 22 čer 2017, 08:40

Pre mňa je to stále :D4
Zemolez kamčatský - Lonicera camtschatica (Sevast.) Pojark

angl. „honeysuckle, sweetberry", nem. „maibeere ",poľsky „suchodrzew jadalny, jagoda kamczacka", rus. žimolosť sinnaja
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 22 čer 2017, 15:48

anglicky ještě "haskap berry" ale je to myslím převzaté z japonštiny :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 22 čer 2017, 21:53

Myslim, ze anglicky rikaji lidove honeyberry. Coz mi prijde tak trosku ironicke :)
Jinak pred mesicem (mozna jen 3tydny...) jsem vyextrahoval z Vostorgu 85 semen - z cerstvych plodu - cili zadna stratifikace. Konecne zacinaji byt videt klicky. Ale loni u jinych odrud to trvalo taky tak..
Nekdo nejake nove zkusenosti s plodicimi semenaci? Myslel jsem, ze moonvil uz nejake bude mit podle cteni na plnazahrada..
Naposledy upravil petrpan dne 23 čer 2017, 22:28, celkově upraveno 1
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 čer 2017, 13:55

Ale jo, pár desítek semenáčů už zaplodilo - šlo převážně o různé kombinace odrůd Tundra, Borealis, Assol, Fialka, Berel, Amfora, atd.
Borealis a Berel už bych dnes ke křížení nepoužil, ale předtím to byly novinky, potenciálně zajímavé. V dalších pokusech budu používat určitě Auroru, Vostorg a podobné velkoplodé odrůdy.
Z výsledků vyhodnocování je důležité hlavně to, že převážná většina semenáčů je použitelná - obvykle mají menší plody (ale ne nějak výrazně) a co se týče chuti, tak to není žádný propadák, docela dost potomků si drží rodičovské vlastnosti. Jen výjimečně se mezi nimi objeví nějaká zcela nepoživatelná znetvořenina.
Ale jinak bych tohle množení semeny moc nedoporučoval - nic extra převratného tím nevznikne (ne v tomto malém množství vzorků), jedinou výhodou je snadné klíčení a celkem brzký nástup do plodnosti (3-4 roky), lze tedy vyrobit hafo sazenic s nimimálními náklady, ale stejně tak lze nařízkovat už existující, ověřené odrůdy. Pro hračičky ale celkem dobrá zábava.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků