Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pokuston » 03 čer 2018, 17:24

Janko Hraško Gašparko :D10
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 04 čer 2018, 13:32

Pepo píše:U mňa zber skončil na záver s Boreal Bllizard a Beast. Chuť neskutočná oproti ostatným odrodám, ktoré mám (Jugana, Vostrog, Leningradský Velikán). Normálne sa teším až podrastú a budú plodiť bohatšie :)


Pepo, o koľko dní sú približne neskoršie tie kanadské "beštie" oproti menovaným ruským sortám? Teda mám na mysli to, že o koľko priližne predĺžia sezónu. Je mi jasné, že u plne rodiacich krov to môže byť odlišné, ale predsa len určitú predstavu už asi máš. A ešte ma zaujíma, kde si ich kúpil. Chcel bz som ich aj ja vysadiť, len sa bajím, aby ma zas nepodviedli, ako sa mi už stalo mnohokrát.
Ďalšie kríky som už ani nechcel sadiť, ale po tohtoročnej sezóne som predsa ešte našiel 5-6 miest. Určite chcem vyskúšať tú boreálnu kanadskú trojicu a možno ešte nejaké 2-3 dobré ruské odrody. Je možné, že sa budem musieť vzdať svojich 3 Vostorgov, ktoré mám veľmi rád, ale bohužiaľ mi vôbec nerastú. Dám im ešte 2 roky a ak sa nerozbehnú, pôjdu preč, nemám toľko miesta. Máte niekto s Vostorgom podobnú skúsesenosť? Jugana vysadená naraz s ním dosiahla výšku aj šírku 1 meter po 3 rokoch a Vostorg má pár tenkých konárikov maximálne 20-30 cm dlhých. Pritom sú vedľa seba, v rovnakých podmienkach. Asi mu nesedí tunajšia stepná klíma. Ja sa musím zameriavať na odrody, ktoré dobre tolerujú sucho a teplo. Už som ich zopár našiel, takže musím hľadať ďalej. Bors píše na svojich stránkach, že tie ich nové odrody majú bujný rast, preto by mohli byť pre moje podmienky perspektívne.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 04 čer 2018, 14:00

Pokuston: bingo :D
(Amur :) )
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 04 čer 2018, 23:27

U mňa dozrievali boreali zároveň s aurorou. Je možné že to bolo aj teplou jarou, ale aj tak nie sú až také neskoré ako sa píše. Plody mi prídu o čosi tuhšie a majú aj pevnejšiu šupku ako ostatné kamčatky. Teda by sa teoreticky mohli dlhšie skladovať. Chuť patrí podľa mňa k tým lepším, no na auroru nedosiahli.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2018, 07:26

Boreal série zatím jen v kontejnerech (něco v malých, zbytek ve větších) a dozrávají teď taky zhruba stejně s Aurorou. Uvidíme jak se budou chovat v zemi, pokud bude zase někdy trochu teplotně normální jaro, tak bych tipoval jejich zrání na polovinu až konec června, možná i první týden července. Kvalita plodů zatím vypadá dost nadějně, bobule 2g v 9x9cm - začínám věřit tomu "max 3,9g" v ofiko dokumentech Blizzardu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 05 čer 2018, 14:07

Vďaka chlapi za informácie. Ja nemám ani Auroru (poslali mi miesto nej Borealis :D17 ). Aký je približne posun v dozrievaní oproti priemeru ruských odrôd?
Palino, Ty si ich kde kúpil? Myslím tú boreálnu sériu. Zhodujú sa podľa popisov a tvaru plodov? Nerád by som zas kúpil nejaký podvrh.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 05 čer 2018, 18:06

Chlapi nesrandujte. Ja to už naozaj nemám kde sadiť. Už si prajem vidieť len príspevky v duchu že tá nová boreal séria nestojí za nič a určite sa za to neplatí vyhadzovať peniaze...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2018, 21:16

Teď jsem jedl hodně zralý B. Blizzard - velice chutný. Další důležitá věc ohledně plodů z Boreal série - jsou celkem dost pevné a taky dobře tvarované, budou pravděpodobně mnohem vhodnější na přepravu než mnohé (např. ruské) odrůdy. Je tam vidět přítomnost genů japonských haskapů.
Takže nezbývá než začít na zahradě hledat nějaké volné místo!
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pepo » 06 čer 2018, 23:17

Ja som mal možnosť ochutnať aj Aurory a Borealis a musím povedať, že v plnej zrelosti sa mi zdajú všetky zo série Boreal chutnejšie. Ale to môže byť rozdiel v chutiach. Mne prvé dozreli na BBlliz. a BBeast takmer zarovno s Vostorgom a Juganou, ale mali len zopár plodov modrých. Posun bol asi 14 dní oproti Jugane a 8-10 oproti Vostorgu. Sám musím priznať, že dobre držia ti Borealy na kríku a prvé čo som odtrhol boli isto nezrelé, hoci farbu mali a na dotyk boli mäkšie. Leningrad ide von, je kyslý (stále), skončí ako Hrdosť Bakčara. Skúsim aj B. Beauty vysadiť na jeho miesto. MArtinS Všetky som kúpil od Daniela Šimalu z Hladovky. Bral som na jeden projekt čučiedky a skúsil som sa spýtať čo má nové, neľutujem :D . Vlastne ľutujem len to, že som nezobral aj B Beauty, hoci som na to bol nahováraný, že je vraj najchutnejšia zo série. Svokrovcom ani nedávam ochutnať, lebo sa ma ešte budú pýtať, že prečo som im pred rokmi odporúčal Auroru a Borealis :twisted:
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 07 čer 2018, 03:28

Pepo píše:Ja som mal možnosť ochutnať aj Aurory a Borealis a musím povedať, že v plnej zrelosti sa mi zdajú všetky zo série Boreal chutnejšie. Ale to môže byť rozdiel v chutiach. Mne prvé dozreli na BBlliz. a BBeast takmer zarovno s Vostorgom a Juganou, ale mali len zopár plodov modrých. Posun bol asi 14 dní oproti Jugane a 8-10 oproti Vostorgu. Sám musím priznať, že dobre držia ti Borealy na kríku a prvé čo som odtrhol boli isto nezrelé, hoci farbu mali a na dotyk boli mäkšie. Leningrad ide von, je kyslý (stále), skončí ako Hrdosť Bakčara. Skúsim aj B. Beauty vysadiť na jeho miesto. MArtinS Všetky som kúpil od Daniela Šimalu z Hladovky. Bral som na jeden projekt čučiedky a skúsil som sa spýtať čo má nové, neľutujem :D . Vlastne ľutujem len to, že som nezobral aj B Beauty, hoci som na to bol nahováraný, že je vraj najchutnejšia zo série. Svokrovcom ani nedávam ochutnať, lebo sa ma ešte budú pýtať, že prečo som im pred rokmi odporúčal Auroru a Borealis :twisted:

Nemáš Leningradský velikán :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 07 čer 2018, 06:20

palino79 píše: Chuť patrí podľa mňa k tým lepším, no na auroru nedosiahli.


Beriem späť, našiel som dobre dozretý blizzard a chuť sa vyrovná aurore. Ak ešte budem niekedy dosádzať kamčatky tak jedine kanadské odrody. Sú síce neskoršie ale chutia mi viac ako tie ruské. Ešte jeden postreh k opeľovaniu boreal série. Blizzard a beauty sa opelia bez problémov, beast ako opeľovač nie je nutný.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 čer 2018, 07:41

Blizzard je opravdu velmi chutný, bude ale potřeba to mít v zemi pro komplexní srovnání.
Zatím to vypadá, že tentokrát nedošlo k žádné záměně, protože ty plody Boreal série jsou poměrně unikátní v porovnání se vším co tu bylo předtím. Jsem fakt zvědav na jejich plodnost v porovnání s Aurorou, každopádně už chodím s rýčem kolem některých starších keřů a je jasné, že se bude dělat místo pro mladé sazenice.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 07 čer 2018, 07:55

Myslím,že by ste si mali založiť stránku Haskap :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 čer 2018, 08:49

Skoro to tak vypadá, ale asi by to bylo pro část lidí trochu matoucí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 08 čer 2018, 17:12

Zvážil jsem většinu plodů na jednom tříletém keříku Aurory - 2,5kg
Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků