Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 11 dub 2019, 09:59

Chápu. Pokud to dělá nové výhony i výš v té "korunce", tak je to asi ok - zajímalo by mě jak jsou pak tyto výhony dlouhé v porovnání s těmi co normálně vyrážejí odspodu a mívají klidně i metr.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 11 dub 2019, 10:35

Občas nahoře vyraší nějaký splašenec /víc splašenců/, ale hned se to začne větvit, takže délky těch spodních rozhodně nedosáhne....no a když je to už kolem těch dvou metrů, tak je stejně příští rok sestřihneme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 dub 2019, 14:37

Ok, šlo mi o to, jestli má ty nové malé keříky smysl řezat resp. zapěstovávat do nějakého tvaru. Já se spíše vždy snažím držet toho, že ta rostlina asi sama nejlíp ví, co jí vyhovuje, takže jsem ty MT zatím vůbec nestříhal. Ono pak není moc co zkazit (samozřejmě jabloně atd. řežu). Vytvoří to pak uvnitř keře takovou kostru z hlavních prutů a obrůstá a plodí to po obvodu. Tak je to tedy správně a asi jedná o typický habitus této rostliny, teda jestli rozumím dobře tomu, co říká moonvil.
Takže nic se řezat nebude... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 12 dub 2019, 11:58

Tak Fialky už pomaly odkvitajú:

Obrázek

No a Amfory to rozbalili. Vyzeráto, že tá zima ich trošku brzdí, no sem tam vidím čmeliaka ako sa snaží.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 dub 2019, 14:26

Koukám, že nejsi žádný troškař... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 12 dub 2019, 15:17

Loni, ako hodnotis Amforu po chutovej stranke? Mam 2 kriky, je neskutocne urodna, aj plody su paradne, len mi akosi nepasuje
po chutovej stranke. Mozno z nich skusim urobit dzem, ze co to spravi.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 12 dub 2019, 15:49

Hofis píše:Koukám, že nejsi žádný troškař... :D


Pri kamčatkách nemôžeme v žiadnom prípade byť troškari a to nie len kvôli opeleniu a rodivosti. Za prve, pohodlne a rýchlo sa dajú namnožiť a aj obmena za nové odrody prebehne relatívne rýchlo, nakoľko už po roku od výsadby sa dá zistiť ako chutnajú plody a o čo ide a čo namnožiť a vymeniť.

Staré a vyholené kríky zrežem, niektoré nahradím novými, niektoré mi začínajú rodiť a niektoré sú v plnej rodivosti. No a niektoré mám na experimentovanie a skúšanie. Takže len určitá časť kríkov je v plnej rodivosti, no a aby bolo aj na odrezky.

Tu už mi začínajú rásť nové výhony

Obrázek

Tu je skoro celý rad zmladený z odrody Amfora. Ide to pohodlne, ak to robím takto radikálne a zaradom.

ObrázekObrázek

Teraz nabehnem na Auroru a chcem nahradiť Wojteka, lebo mi polieha a veľmi sa rozťahuje.

Z tej Aurory mám 3 kríčky a kto vie koľko bude odrezkov. Ešte som si dokúpil 3 kríčky no tie boli veľmi vyholené, tak uvidím.

Aurora

Obrázek

Uvidím ako je to s ostatnými kanadskými odrodami. Idem množiť Fialku, Auroru, Amforu, L. Velikána, Juganu a možno aj iné Kanadské odrody ak sa ukážu, že sú vhodné. Tie Bakčarské mi narástli skoro do výšky ako som mal Altaje a to je už moc. Plody sú veľké, no na konci s dutinou, tak neviem, neviem či ich budem množiť.

No a tu je moja množiareň - a je to:

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 12 dub 2019, 17:27

MartinS píše:Loni, ako hodnotis Amforu po chutovej stranke? Mam 2 kriky, je neskutocne urodna, aj plody su paradne, len mi akosi nepasuje
po chutovej stranke. Mozno z nich skusim urobit dzem, ze co to spravi.


Je to veľmi kompaktný kríčok, čo si najviac cením, nevyhoľuje sa až tak rýchlo, je veľmi úrodná, plody sú veľké a dobre sa striasajú. Chuťovo je to taký stred a pri dobrom roku vynikajúca a je chutnejšia ako Wojtek, ktorý ma zase pevnejší povrch a je lepší na drsnejší zber.

Najvyváženejšiu chuť má Amur, dosť sa drži a to na dlhšej stopke a neosypuje sa. Až na tu úrodnosť je super. Leningradský Velikán je až presladený a očakával som väčšiu úrodnosť. Má zvláštnu arómu, ktorá mi celkom chutná. Potom mám nejakú Fialku Homai, ktorá je zvlaštna tým, že plody sú veľké a dosť sa drži na kríku, aj keď už celkom zmäkne, má tuhšiu šupku, no nie až priveľmi tuhú, je príjemnej sladkokyslej chuti s vynikajúcou arómou. No a je ešte aj úrodná. Je to moja top odroda.

Aurora mi tiež celkom chutná a podľa toho, že sú to malé kríčky aj úrodná. Možno výhoda a možno aj nevýhoda to, že nerovnomerne dozrieva.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 12 dub 2019, 22:40

Ano, ten kompaktny rast je pre Amforu typicky. Odlisuje sa od ostatnych. Amury mam 4 ks z celkoveho poctu 25 rastlin. Drzim ich prave kvoli dobrej chuti, urodnost je skutocne podpriemerna. Tento rok ma ale prekvapil na svoje pomery celkom slusnou nasadou. Idealna detska odroda. Aj ked deti spasu aj kysle. :D
Z ruskych je moj milack Vostorg, ale slabo rastie, takze hladam dalej. Kanadske budem (dufam) ochutnavat prvy krat.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2019, 10:40

MartinS píše:Ano, ten kompaktny rast je pre Amforu typicky. Odlisuje sa od ostatnych. Amury mam 4 ks z celkoveho poctu 25 rastlin. Drzim ich prave kvoli dobrej chuti, urodnost je skutocne podpriemerna. Tento rok ma ale prekvapil na svoje pomery celkom slusnou nasadou. Idealna detska odroda. Aj ked deti spasu aj kysle. :D
Z ruskych je moj milack Vostorg, ale slabo rastie, takze hladam dalej. Kanadske budem (dufam) ochutnavat prvy krat.

Amur je na také zopkanie z kríka ideálny. Aby to malo nejaký ten zmysel, tak tých Amurov je potrebné viac kríkov, aby si každý niečo nazopkal a to priamo z kríka. Amur má veľmi vyvážený pomer kyselín a cukrov. Má aj celkom dlhú stopku a nemám odrodu s tak dlhou stopkou.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2019, 10:47

Tu je porovnávacia tabuľka antioxidantov

Obrázek
Naposledy upravil loni dne 13 dub 2019, 11:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 13 dub 2019, 11:01

Ten Borealis sice stoji za prd, ale aspon ma vela antioxidantov. :D Budem ho ozobavat pre zdravie. Chcel som ho darovat vtakom, ale nenecham im nic. Nepotrebujem tu mat dlhoveke drozdy. :lol:
Ale jasne, ze aj ostatne odrody maju antioxidanty. Vseobecne plati, ze drobnejsie plody maju viac antioxidantov ako velke. Na druhej strane tych vacsich zje clovek vacsinou viac, cim sa to vyrovnava.
Som nesmierne vdacny za toto cenne ovocie. S6
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 13 dub 2019, 11:11

To je tzv. vítězství na celé čáře :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2019, 12:41

Vyjdem ku kamčatkám a musím pozerať, kde stúpam. Všade po tráve samé včely . Pravdepodobne vyleteli mladučké včely. Nejdú na kamčatky, ake sú pod nimi na tráve. Pijú vodu, alebo čo vlastne to robia.

https://youtu.be/NXjphkjWTLU


--------------
Naposledy upravil loni dne 13 dub 2019, 14:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 13 dub 2019, 12:56

MartinS píše:Ten Borealis sice stoji za prd, ale aspon ma vela antioxidantov. :D

Ťažko povedať koľko má Borealis v porovnaní s inými odrodami antioxidantov. Je všeobecne známe že farbivá s vysokou antioxidačnou schopnosťou sa nachádzajú v šupke, takže sedliacký rozum mi tiež hovorí že čím väčší plod, tak tým menší podiel šupky k objebmu. Je dosť pravdepodobné že šľachtením sa u najnovších odrôd výrazne znížil pozitívny zdravotný účinok. Napríklad pri starých odrodách z Bakčaru sa uvádza obsah antioxidantov-vit. P, vit. C atď. Pri nových odrodách už uvádzajú iba vit. C, obsah cukrov, pektínov... Ktovie prečo asi už antioxidanty neuvádzajú :lol:
Cez zimu som na youtube pozeral nejaké Poľske video o zimolezoch, tak hovorilo sa tam niečo o tom že plody sú veľmi hodnotné lebo okrem antokyanových farbív obsahujú aj iridoidy, ktoré majú podobné zdravotné účinky a navzájom sa vhodne doplňujú. Túto kombináciu obsahuje len málo ovocných druhov. U nás to sú tiež niektoré odrody drieňov. Už si to presne nepamätám tak snáť som to nejako nepoplietol. Tiež tam hovorili že väčšie množstvo iridoidov spôsobuje horkú chuť.

Tu je obsah vit. P uvádzaný pri niektorých starších odrodách(Bakčar):
Zoluška: vit.P-599mg/100g vit.C-140mg/100g
Assol: vit.P-530mg/100g vit.C-34mg
Gerda: vit.P-1470mg/100g vit.C-23mg/100g
Goluboje vreteno: vit.P-992mg/100g vit.C-106mg/100g
Berel: vit.P-1263mg/100g vit.C-23mg/100g
Ohnivý opál: vit.P-1620mg/100g vit.C-16mg/100g
Lazurnaja: vit.P-1010mg/100g vit.C-22mg/100g
Selena: vit.P-1828mg/100g vit.C-18mg/100g
Sírius: vit.P-1524mg/100g vit.C-16mg/100g
Silginka: vit.P-už sa neuvádza vit.C-42mg/100g
Sibirjačka: vit.P-už sa neuvádza vit.C-32mg/100g
Bakčarský velikán: vit.P-už sa neuvádza vit.C-37mg/100g
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků