Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 čer 2023, 05:54

Tu sú tie po totálnom reze v roku 2021.

https://youtu.be/p9Ngzx6O9cA

No a tu som robil rez minulu jeseň. Malé kríčky medzi nimi sú mladé vysadby Vostorgu.


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 čer 2023, 06:00

Katika

Príjď ku mne a dám ti kopu sadeníc zadarmo. No a niektoré sú aj 80 cm veľké.

Tu som napichal nové Aurory, Blizzardy a Vostorg. Už majú korienky a nevyzera, že by mi niektorá odišla. No určite nejaké straty budú, ale to nestojí za reč.


Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 13 čer 2023, 08:39

Tak to je paráda, moc se mě to líbí.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 čer 2023, 21:53

Kto nemá podberák na ryby a chvostovú pílku, tak zaspal dobu. Pokrok je nezastaviteľný. :D

Vidím susedu na kolenách v kríku, tak som sa zľutoval a obral jej kríky chvostovou pílkou a podberákom. Vyfúkať a len sypat do nádoby. Má ich tam vysadených zo 10 ks a väčšinou Amfory a wojtek.

Potreboval som náhradnú pilku, ak by sučasná mi počas zberu odišla. No a pozerám a Lidl shop mal za 34,90 €. A už je u mňa.
Obrázek

Ak by niekto si chcel urobiť niečo podobné, tak tu mám par foto, ako som robil nastavec z PPR trubiek.

Sú to obyčajné teplovodné – PPR trubky, ktoré sa dajú veľmi jednoducho zvariť a každý, kto s tým robí, to zvládne za 5 min. Plast je dosť pevný a priemer rúrok je 1/2" - 20 mm. Vodiace puzdro, je z 3/4" PPR spojovacieho dielu. Vo vnútri je prepážka a otvor, ktorý je 20 mm, s menšou vôľou. No dá sa použiť niečo iné, ako vodiace puzdro.

PPR trubky sú lepšie, ako kovový materiál, nakoľko priemer 20 mm zamedzí poškodzovaniu vetvičiek pri striasaní.

Namontovať upevňovaciu časť v tvare pílky a naskrutkovať do PPR trubky, aby sa to upevňovalo uzamykacím mechanizmom, ako bežná pílka. No a namontovať vodiacu časť.

Použil som nerezovú závitovú tyč M14, ktorá sa dala jednoducho naskrutkovať do vnútorného otvoru PPR trubky a naprieč prevŕtal otvor na kolík, alebo skrutku. Uhlovou brúskou som narezal závitovú tyč a v podstate si urobil kópiu upevňovacej časti listu pílky.

Funguje to výborne

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 16 čer 2023, 14:00

Vzhledem k tomu, že mnoho jiného podobného ovoce letos sbírat nebudu, tak to oberu ručně, kolena zatím slouží :wink:
Ale jinak to vypadá užitečně, good job!
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 16 čer 2023, 14:48

loni píše:Kto nemá podberák na ryby a chvostovú pílku, tak zaspal dobu. Pokrok je nezastaviteľný.

Tyhle borůvky padají z keře jako moruše? Já jsem to na těch letošních deseti kuličkách nezjistila. Asi jsem je navíc utrhla předčasně.
Chtělo by to video, jak to funguje, je to zajímavé. Kutilů si vážím. S6
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 čer 2023, 15:55

EvaOstrava píše:Tyhle borůvky padají z keře jako moruše? Já jsem to na těch letošních deseti kuličkách nezjistila. Asi jsem je navíc utrhla předčasně.
Chtělo by to video, jak to funguje, je to zajímavé. Kutilů si vážím. S6


Už som niekde tu dával.

https://youtu.be/-9oo-Us89jg

https://youtu.be/xA9uW6Lwchc

U mňa už vo veľkom prebieha zber:

Moja Fialka sa drží a zbierať to vo veľkom ručne je nemysliteľné. Amfora sype a Auroru ešte nezbieram. Blizzard je už prezretý a je problém ho zbierať. Na zviazaných kríkov mi uz konáre neležia na zemi je to vzdušné a výborne sa zbiera.


Obrázek

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 16 čer 2023, 16:47

Funguje to skvěle. :shock:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 16 čer 2023, 23:14

Neviete co by toto mohla byt za odroda? Dostal som ju pred 2 rokmi. Chutovo su skor kysle.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2023, 06:49

Ať je to co je to, plody to má jak broky, po sběru to vykopej a zasaď něco jiného. Tipů na odrůdy je zde snad dost.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 17 čer 2023, 16:05

Takéto oválne listy som si doposiaľ všimol jedine na Poľských odrodách(Duet, Atut a podobne).
Tie plody sú aj podobné môjmu Duetu, akurát tie moje sú 4 až 5 krát väčšie. Cca 1,5 g a tie najväčšie sa možno blížia až k 2g.
Ak mal krík pravidelnú závlahu a dal takéto broky, tak by som to tiež okamžite vykopal.

Takéto broky som mal aj najmä na mladších kríkoch ktoré som nemal možnosť zalievať(na chate).
Doma kde sa zalievalo boli aj na mladých kríčkoch plody pekné.
Napr. pravidelne zalievaný 3 ročný Doč velikána mal výstavné plody mnohé cez 2,5g a rovnaká 3 ročná rastlina na chate úplne bez zálievky mala plody sotva 0,5g.
Človek by ani neuveril že ide o rovnakú odrodu.
Ale takto to vyzeralo u všetkých mladších kríkov čo ostali bez vody.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 17 čer 2023, 16:34

Inak u nás už je všetko skoršie dobrý týždeň zjedené. Pomaly dojedáme Auroru, Boreal Beauty a Beast. Keby Duet nezjedli slimáky, tak aj na ňom by sme si teraz ešte mohli pochutnávať.
Ten rok som s úrodou spokojný, jedine na Amurovi toho bolo menej ako by som si prial.
Ako som prednedávnom písal, tak veľmi spokojný som s Juganou(úrodnosť aj chuť). Posledné sezóny mi tiež dosť chutil Bakčarský velikán ak sa nechal poriadne dozrieť. Škoda že je menej úrodný.
Minuloročná jednotka v chuti Fialka bola ten rok o dosť menej aromatická.
Aj Doč velikána, ktorý bol minulý rok ozaj vynikajúci bol ten rok chuťovo len taký mierne nadpriemerný.
Ale najviac ma štve Morena. Za celý čas čo ju mám dala 2 alebo 3 krát extra chutné voňavé plody, a ostatné sezóny potom len taký priemer.
Neviem čím je spôsobená takáto každoročná premenlivosť v chuti. Voda, hnojenie, slnko?

Po tejto sezóne rozmýšľam či sa nezbavím Sibirjačky. Ako ste s ňou spokojní vy?
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Flori » 18 čer 2023, 20:02

V Praze dozrálo vše, chuťově nejlepší nám přišel je Honey Bee, když se nechá dozrát..Na Vysočině začíná úroda kyseláků, neznámé odrůdy, ale samoopylující a s vysokou plodnosti.:D S cukrem budou dobrý.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 18 čer 2023, 21:10

Sibirjačku jsem darovala už zjara. Sice je to jedna z nejranějších odrůd a chuťově je také velmi dobrá. Ale potřebovala jsem nějaký keřík odstranit, aby ostatní měli víc místa a Sibirjačka rostla pomaleji a více do stran, tak to padlo na ni.
Ale u nás je teď nejoblíbenější Boreal Beauty pro svou obrovskou plodnost a tvar bobulí. Dobře to přibývá ve kbelíku.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 19 čer 2023, 07:13

moonvil píše:Ať je to co je to, plody to má jak broky, po sběru to vykopej a zasaď něco jiného. Tipů na odrůdy je zde snad dost.

Michal aj u mňa sú plody ako broky....Mrzlo po odkvitnutí a možno je to preto.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků

cron