Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 13 dub 2019, 13:06

loni píše: Všade po tráve samé včely .

--------------


Soused má včely, ale něco takového jsme ještě neviděli...Pravda, někdy u vody nejsou k rozehnání, ale tolik?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod pavell » 13 dub 2019, 14:10

Tak k těm včelám, když je nějakou dobu chladno a včely nemůžou sbírat nektar, nebo vodu kterou hlavně teď na jaře potřebují tak využijí malého oteplení a sbírají na trávě rosu z deště. Určitě nejde o žádné mladé nebo zmatené včely a nelétají daleko od úlů, tak možná v okruhu 100m.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 13 dub 2019, 16:08

Tibor v jednom clanku od Boba Borsa sa pise, ze obsah antioxidantov je dany pomerom hmotnosti a povrchu plodu. Preto maju najviac antioxidantov drobnoplode odrody a potom este podlhovaste. Cenne latky su koncentrovane v supke a tesne pod nou. Zdrave su vsetky odrody, ale su medzi nimi rozdiely.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2019, 17:04

pavell píše:Tak k těm včelám, když je nějakou dobu chladno a včely nemůžou sbírat nektar, nebo vodu kterou hlavně teď na jaře potřebují tak využijí malého oteplení a sbírají na trávě rosu z deště. Určitě nejde o žádné mladé nebo zmatené včely a nelétají daleko od úlů, tak možná v okruhu 100m.

Presne, boli chladné dni a na tráve pri zemi boli pravdepodobne malé kvapky a tak všetko bolo na zemi. No pripadali mi také menšie tie včely a tak som si myslel, že sú mladé včielky.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ivan » 14 dub 2019, 07:19

Možno by sa k tomu mohol vyjadriť nejaký odborník- včelár, ale podľa mňa ide o "divé" včely samotárky(tie u nás sú menšie a tmavšie ako domáce včely)- u nás ich je už veľa rokov na záhrade( v sade) veľa- robia si hniezda- dierky v zemi, takto veľa som ich videl cca pred dvoma týždňami ( boli ich stovky naozaj všade), teraz je ich už pomenej- už si nosia peľ do hniezd v zemi ( a "redukuje" mi ich straka, čo má u nás hniezdo- má to veľmi jednoduché- behá po tráve a chytá včielky- moc ma to neteší, že ich takto redukuje, ale je to príroda...nemám čas odháňať straku, aby som uchránil včielky :) ...a tie včely sú neni útočné ( ako mnohé domáce včely), nechránia si nijak hniezdo, každá z nich má pravdepodobne iba svoju vyhľbenú dierku v zemi
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2019, 08:25

Ivan

Tie samotárky poznám. Máme ich pri starom dome a sledujeme, ako tam chodia do vyhlbených dier. Sú rýchle a svižne lietajú z kveta na kvet.

Tie včely na trávniku sú susedové včely a má ich teda neúrekom. Teraz je to ešte v pohode, ale keď s nimi sused začne pracovať, tak sú nervózne a napádajú. Manželka bez včelárskej čiapky na záhrade ani nepracuje. Keby tak pichali do zadku, tak sa nič nedeje, ale oni nalietávajú do očí a to už nepríjemné je.

Potom v kľude si posedieť na záhrade je niekedy nemožné. Nie všetky včely sú útočné, ale len niektoré. Viem to podľa toho, že ináč bzučia. Nedá sa ich len tak zbaviť. Keď utekáme, tak letia za nami a niekedy aj do vnútra. Pozorujem ako sa rozzúrená včela krúti pri vchode a čaká keď vyjdem . Ináč sa to nedá riešiť, len tak, že si zoberiem včelársku čiapku a tenisovou raketou mávam nad hlavou, až kým ju netrafím. Na chvíľu je kľud, až pokým sa zasa niekde nenájde ďalšia rozzúrená včela.

No čo už, aj taký je život. Včely opeľujú a tak sa musíme zrieknúť pokoja na záhrade.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod pavell » 14 dub 2019, 09:32

loni jen taková rada, pokud na někoho zaútočí včela je dobré zavřít oči, zatajit dech a přestat se hýbat, včela za chvilku odletí. To platí pokud jsi už nedostel žihadlo, potom už tě včely poznají podle vůně jedu a jdou po tobě, takže nezbývá než rychle zmizet.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 14 dub 2019, 09:34

Jak včelu naštve použitý šampon, deodorant nebo lak na vlasy, tak je úprk jediná možnost E4 . Včela ve vlasech nemá jiné řešení :D .
Soused má včelky, že se nechají hladit, ale běda vyjít "začerstva" z koupelny. Nejhůř je teď, když ještě nic moc nekvete, nebo v létě, když "jde do včel".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Alena » 14 dub 2019, 09:58

Moje babička mívala na zahradě včelín, já jako malá dostávala žihadla často, ale jenom když jsem na včelu v trávě šlápla nebo jsem se nějak blbě motala kolem včelínu. Jinak nikdy neútočily.
Holt to tedy bylo tím, že se tehdy nepoužívaly žádné pičifuky.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2019, 11:20

No a samotárka si myslím, že je dosť veľká ako poriadna mäsiarka, možno aj väčšia a nikdy neútočí .

Nech sa vyjadria znalí, tu je video, ako si usilovne robia nové hniezda: https://youtu.be/deeHbfWhVWA

Alebo tu: https://youtu.be/EuE2O7VXEeA


------
Naposledy upravil loni dne 14 dub 2019, 11:55, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2019, 11:28

pavell píše:loni jen taková rada, pokud na někoho zaútočí včela je dobré zavřít oči, zatajit dech a přestat se hýbat, včela za chvilku odletí. To platí pokud jsi už nedostel žihadlo, potom už tě včely poznají podle vůně jedu a jdou po tobě, takže nezbývá než rychle zmizet.


Ja viem, že nemôžem robiť prudké pohyby, lenže pri práci sa to nedá, že . No niekedy útočí bez varovania. Má iný zvuk, lieta rýchlejšie a tak už viem čo zamýšľa.

Rozdráždia ich nejaké zvuky, pot, parfémy, prudké pohyby. No a tie pracie prášky. Keď včelár s nimi neustále niečo robí a ešte pred búrkou, alebo zmenou počasia, tak to radšej sa neukazovať v blízkosti.

Niektorá je takto naprogramovaná útočiť a chrániť a podľa skúsenosti viem, že ak ju nezabijem, tak sa jej na dvore nezbavím. No a tenisova raketa je na to ideálna.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2019, 12:04

nene píše:Jak včelu naštve použitý šampon, deodorant nebo lak na vlasy, tak je úprk jediná možnost E4 . Včela ve vlasech nemá jiné řešení :D .
Soused má včelky, že se nechají hladit, ale běda vyjít "začerstva" z koupelny. Nejhůř je teď, když ještě nic moc nekvete, nebo v létě, když "jde do včel".


Nikdy by som nepovedal, že tak rýchlo vie moja žena utekať, ak by nie tie včely. Len to mávanie rukami a bitie sa po hlave vyzerá trošku komicky. Pár - krát som sa terepol po hlave aj ja, až mi v ušiach cvenžalo.

No príroda je príroda.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 dub 2019, 15:15

to ještě neznáš ako je to zábavne kosit trávu před výletovým otvorem z ulu S6 S9 to není jedno, ale rovnou několik a je jedno kde S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 15 dub 2019, 00:02

No loni, moc hezké, také se chystám ještě rozšířit zastoupení této rostliny na mé zahradě. Mám je moc rád, i když jsem měl pořád jen MT a nové odrůdy mám zatím jenom chvilku. Takže chápu, ale přeci jen mě ten tvůj řádek trochu zaskočil... :D
A je to jedna z mála kytek, která dokáže vypadat nádherně i když je strašná zima a sněží :)

Obrázek
Foto: Varnsdorf, 14.04.19, 09,38 h
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 15 dub 2019, 00:19

A když už jsme u těch včelek, tak ty sice u nás v té kose vidět nebylo, ale někdo přeci jen pracuje:

Obrázek
Foto: Varnsdorf, 14.04.19

Víc jak 6 stupňů určitě nebylo, když jsem to fotil, spíš bych řekl, že tak něco nad 5 stupňů. Je neskutečné, co tato zvířátka dokážou, jsem jim moc a moc vděčný! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků