Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 18 bře 2019, 10:18

Kombinace jahody - zimolez je naše nejoblíbenější (v ovocném koktejlu s mlékem) :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 18 bře 2019, 11:09

Na stole to máme každý deň. Rozmixované s cukrom je totiž univerzálne. Vyberiem z mrazáku litrovú pet fľašu a v chladničke to máme dotiaľ, pokým sa nezkonzumuje a tak to vyberám, až do prvej úrody. Dávame to k čaju na chlieb ako džem, do bieleho jogurtu, ako nápoj s vodou, robíme smoothie, do ryže, rezancov atd.

Včera sme si dali trošku vína z kamčatiek k obedu. No jednoducho super ovocie.

Aj to sme skúšali a to miešať s jahodami.
Naposledy upravil loni dne 18 bře 2019, 11:23, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 bře 2019, 11:09

Dobrý je i zimolez - třešně. Samotný třešňový džem není moc výrazný (višňový je lepší), ale ten zimolez tomu hodně pomůže.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 18 bře 2019, 11:19

Prave teraz pijem rozmixovaný kakytník s kamčatkami zaliatý vodou. No a pochutnávam si na tom.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 bře 2019, 11:47

loni píše:Prave teraz pijem rozmixovaný kakytník s kamčatkami zaliatý vodou. No a pochutnávam si na tom.


Nevím co to piješ, ale nezní to moc chutně...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 18 bře 2019, 13:43

moonvil píše:Nevím co to piješ, ale nezní to moc chutně...

V mrazáku mám surový a rozmixovaný rakytniķ a zmiešam to s rozmixovanými kamčatkami. V pohári to zalejem vodou, alebo minerálkou. Robíme to osobitne, alebo aj spolu. Odroda kakytníku - Slniečko je aromatický a veľmi nám to chutí. Je to ako smoothie.

Vždy ma to posilní pri namáhavej fyzickej práci a najmä teraz na jar.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 bře 2019, 17:15

loni píše:Na stole to máme každý deň. Rozmixované s cukrom je totiž univerzálne. Vyberiem z mrazáku litrovú pet fľašu a v chladničke to máme dotiaľ, pokým sa nezkonzumuje a tak to vyberám, až do prvej úrody. Dávame to k čaju na chlieb ako džem, do bieleho jogurtu, ako nápoj s vodou, robíme smoothie, do ryže, rezancov atd.

Včera sme si dali trošku vína z kamčatiek k obedu. No jednoducho super ovocie.

Aj to sme skúšali a to miešať s jahodami.


Loni je to síce k tebe ďaleko, ale robíš tu chute. Neviem či si nespravím výlet na východ. :D
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 20 bře 2019, 12:46

Už asi 10 let mám Modrý triumf, Amur a Altaj. Nevěnoval jsem jim v podstatě žádnou péči kromě každoročního prostřihu uschlých nebo zahušťujících větviček. MT rodí hodně, ale drobně. Altaj větší plody, ale tak polovinu co MT. A nejhorší je Amur, u toho se vždycky probírám listy, jestli tam něco uzrálo nebo ne. Asi před 4 rokama jsou koupil pěkně doširoka narostlou Kamčatku, navíc v květu. Odrůda Blue "cosi". Jen mi bylo divné, že květy a hlavně listy vypadají jinak než na těch co už jsem měl doma a navíc že ta nová rostla spíš do šířky než do výšky. A má strašně kyselé plody. Loni na jaře jsem se už chystal, že to všechno vyházím, ale pak mi toho ještě přišlo líto, že když už to kvete, tak to nechám aspoň odplodit. Zároveň jsem nechtěl trápit zakořeněný řízek Altaje a tu "novou" Kamčatku v květináčích, našel jsem místo mezi třešní a broskví (která letos půjde do kopru, předloňská kadeřavost jí odrovnala, loni jsem čekal že obrazí, ale ono nic a na kmínku se udělala jen asi třetinová žíla živého dřeva, zbytek je K.O.). Udělal jsem jim tam vyvýšený záhonek a mocně ho mulčoval posekanou trávou a ono ejhle, holkám se dařilo jako nikdy předtím, narostlo jim hodně nového dřeva, ta Blue "cosi" dokonce na podzim dala druhou úrodu. No a tak jsem tomu dal ještě šanci, že teda kamčatky ještě na oheň nepůjdou. A až letos z lednového zahrádkáře jsem zjistil, že ta novější kamčatka je jiný rod Lonicery, edulis, ty moje starší jsou kamtschatica, tak proto má ta novější jiné listy a růst... :-).

A teď aktuálně:
1) minulý týden jsem z mladické nerozvážnosti nebo pomalu přicházející stařecké blbosti koupil dva už částečně nakvetlé keříky Indigo Yum, doma jsem se probral, ještě v krabici je nechal u severní zdi domu, včera jsem zjistil, že můj Altaj už také začíná kvést, tak k němu zítra ty nováčky donesu (ještě mají dost poupat ve stavu jako Altaj), jestli bude létat o víkendu nějaký hmyz, tak ať pomůže...,
2) včera jsem v zahradnictví viděl hodně narostlý keřík Bakčarského velikána, pozůstatek z loňského nebo předloňského prodeje, cenovka tuším 109,- za takový kus dřeva je určitě dost příznivá, ale váhám, jestli se pro něj vrátit nebo ne, koupili byste ho kvůli množství/velikosti/chuti plodů? (moonvile, loni, paloo, Satane, .....?). Nebo radši shánět zatím malé keříky ale perspektivnější Auroru, Juganu, .....
Naposledy upravil mates dne 20 bře 2019, 15:59, celkově upraveno 1
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 20 bře 2019, 14:33

Jen pro upřesnění - Edulis není jiný rod, rod i druh je pořád stejný: Lonicera caerulea, edulis/kamtschatica jsou spíše poddruhy.
Bakčarského velikána vzít můžeš, ale kdybych měl možnost výběru, tak bych koupil raději menší Auroru nebo ty novější bakčary Juganu, Vostorg, atd.
Aspoň u mě teda ten Bakčarský velikán není úplně nejplodnější - roste velmi bujně, ale bylo na něm vždy tak třetina plodů než na poloviční Auroře. Z jednoho keře samozřejmě těžko soudit, někomu možná plodí víc.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 20 bře 2019, 16:59

mates píše: Odrůda Blue "cosi". Jen mi bylo divné, že květy a hlavně listy vypadají jinak než na těch co už jsem měl doma a navíc že ta nová rostla spíš do šířky než do výšky. A má strašně kyselé plody.

Podľa popisu je to cosi Blue Velvet.V zime som ho vykopal,bola to jedna z najneskorších odrôd.Dobrá na džem :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 21 bře 2019, 10:05

Které odrůdy koupit ti opravdu neporadím mates ,my s těchto zmiňovaných máme jen Auroru. Dobře se sklízí má větší bobule ale švestkovou chuť která nám moc nechutná , tak bych raději zkusil Bakčarský Velikán.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 21 bře 2019, 22:49

Tak zálivku kamčatek se mi podařilo ošéfovat :)

Obrázek

A na střídačku...

Obrázek

Jen doufám, že snesou i mírnou bažinku... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 bře 2019, 08:22

Co to na té fotce je? Nějak mi uniká pointa - vypadá to jak záběr z Akta X.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 22 bře 2019, 12:35

:D Styděli jsme se zeptat, protože jediné, co nás napadlo, je zalévání s rizikem přehnojení nebo spálení rostliny :P .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 bře 2019, 12:57

Ajo, už to chápu, na mobilu to opravdu nebylo vidět, resp. měl jsem z toho dost nepříjemné pocity...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků