Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod studo » 15 kvě 2023, 15:41

loni dakujem za super mega odpoved! S6 viem, ze v inych prispevkoch si pisal, ze si sam pripravujes nejaky kompost na hnojenie. k tomu mam ja este velmi daleko - tvoje kriky vyzeraju velmi pekne zelene a vitalne - odporucas hnojit skor na jar a potom az na jesen niecim s draslikom pre lepsie drevnenie? alebo nejak inak?
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 kvě 2023, 20:26

Studo
Hnojím buď neskoro v jeseni, alebo január - február na sneh. Počas vegetácie už nehnojím. Dá sa na sneh prihnojit popolom, alebo nejakým NPK, alebo na jeseň hnojom.

Sledujem, že ak dám pod vysadenú sadenicu trošku hlbšie vrstvu popola a samozrejme oddelím od koreňov vrstvou kompostu a takto vysadzam, tak tieto kríky sa mi zdajú vitalnejšieho rastu. Vyzerá to, že im tento spôsob výsadby veľmi prospieva. Takto to už robím u všetkých novo vyradených sadeniciach.

Dokonca som vyskúšal takto vysadiť Aurory do 90l maltovníkov na piliny s 5 cm vrstvou popola. Zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petpod » 21 kvě 2023, 13:03

Katika píše:Ahojte,
Nemate nahodou skusenost, co sa moze diat so zemolezom? Bol kupovany asi pred 5 rokmi ako Aurora, krasne rastol a maval plno plodov. Uz minuly rok bol takyto, vyrasil par listkov, par kvetov a ostal takto cely rok. Tento rok to iste, uz aj vedla zasadeny borealis zacina chradnut. Ostatne zemolezy rastu v pohode /mam ich cez 15/ a o tomto case su uz odkvitnute a husto zelene.
Povodne bol zamulcovany kamienkami, minuly rok som ich odstranila a dala koru v nadeji, ze to pomoze. Na konarikoch zacina rast lisajnik, moze ten vadit?

Obrázek


ahoj katika, aj si prosim zistila co tomu zemolezu je? ja mam ten isty problem. minuly rok som mal iba zopar takto "postihnutych" krickov, tento rok ovela viac. minuly rok mali prekny rast a tento rok iba zopar listov a plodov a ziadne nove prirastky. odrezal som niektore konariky a nemaju ziadne diery, ani nevysychaju... odrezal som aj zdravy konarik z ineho zemolezu s peknymi prirastkami a vnutri bol taky isty ako tie, ktore nemaju ziadne prirastky. este som sa nedostal k tomu aby som zemolez vykopal a pozrel sa na korene... tak mozno tam bude nejaka chyba
Obrázek
petpod
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 kvě 2023, 13:54

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petpod » 21 kvě 2023, 13:07

ahojte, toto sa mi stalo prvy rok na kamcatkach. zacali odhnivat nove vyhonky z miesta kde vyrastaju zo stareho konarika. nasiel som tiez uz zhnite plody (pricom ostatne su este zelene)...nema niekto podobny problem? neviete co tomu moze byt? vdaka
Obrázek

Obrázek

Obrázek
petpod
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 kvě 2023, 13:54

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 21 kvě 2023, 13:45

Taky nevím co se to děje, tento rok mě tímto způsobem odešel Amur, Indigo gem a Zojka.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2023, 18:57

No, letos je extrémní tlak kadeřavosti, moniliózy, spály a kdejakých dalších neřádů a některé z nich se nově objevují na rostlinách, které dosud odolávaly.
Takže něco z toho škodí i na zimolezu - pár takových zahnědlých výhonů jsem viděl i na své plantáži, ale nic dramatického.
Vypadá to a chová se to jako monilka, ale musel by nechat udělat rozbor, aby se to potvrdilo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 21 kvě 2023, 23:35

Ja to tiež sem tam vidím, ale nie je toho veľa. Najprv som si myslel, že sú to larvy toho chrobáka, ale nevidel som poškodenie vetvičiek, len niekde na koncoch zhnednú lístky. No a na kríkoch začínam videl dosť veľa drevokazných chrobákov, čo ma znervozňuje.

No a na stredu očakávam silné búrky. Dúfam, že ma minie ľadovec. Skúsim natiahnuť nejaké tie siete proti ľadovcu.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petpod » 22 kvě 2023, 06:54

moonvil píše:No, letos je extrémní tlak kadeřavosti, moniliózy, spály a kdejakých dalších neřádů a některé z nich se nově objevují na rostlinách, které dosud odolávaly.
Takže něco z toho škodí i na zimolezu - pár takových zahnědlých výhonů jsem viděl i na své plantáži, ale nic dramatického.
Vypadá to a chová se to jako monilka, ale musel by nechat udělat rozbor, aby se to potvrdilo.



mate nieco overene/odskusane na moniliozu? napadnute konariky vyrezem a spalim ale chcelo by to asi niecim streknut... vdaka
petpod
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18 kvě 2023, 13:54

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 kvě 2023, 08:55

Já zimolezy ničím nestříkám a ani to nemám v plánu.
Pokud to šlo přes květy, tak už je stejně na postřik pozdě. Uvidíme v dalším roce zda se to bude zhoršovat nebo šlo jen o nějaký exces vlivem počasí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 22 kvě 2023, 21:32

Na Vostorgu jsem našla první namodralé plody, je čas stavět :D
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 23 kvě 2023, 11:03

Letos se musím těžce zastat staré dobré odrůdy Modrý Triumf. Nemít letos tyto dva keře v Praze, tak nemáme z kamčatek prakticky nic. Na většině keříků letošní malé plůdky zmrzly. Na kanadských sice ne, ale jsou to malé keře, takže na nich toho zatím moc není. Ale třeba i Aurora, která letos byla o trochu dřívější, tak nemá vůbec žádné plody. A Modrý Triumf jede a plodí jako o závod. Z těch 2 keřů letos určitě pár kilo bude, už jsme toho mraky snědli, i nějaké misky utřené s cukrem byly, a dnes bude další, již třetí velký sběr. Jak tato odrůda postupně nakvétá, tak i postupně zraje, a letos to tak dost zachránila. Sice ty první plůdky také přemrzly a opadly, ale pořád toho dost zbývá. Letos díky dostatku vody v půdě je i velikost plodů velmi slušná, i když to samozřejmě na novější velkoplodé odrůdy velikostně nemá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 24 kvě 2023, 09:21

Tak u mňa to ešte nie je, ani na poriadne ochutnanie. Plodov mraky a zdá sa, že je to rekordná úroda. Jedina odroda, ktorá vyzerá s úrodnosťou slabšie, je Sinij Útes. Dokonca aj L. Velikán je tohoto roku nadpriemerne úrodný.

Ešte, aby nás minuli tie ľadovce, ktoré dnes hrozia. Zatiaľ sa táto spúšť nám vyhýba. No keď som videl videá, čo to včera narobilo na ostatnom území Slovenska, tak ostáva len dúfať, že to nás dnes nejako minie.

Dnes ráno, som dokončil odrezkovanie a v podstate Aurora dominuje. Potom Vostorg a Blizzard.

Fialka
Obrázek

Aurora

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 24 kvě 2023, 10:08

Daří se nám nad očekávání množení Aurory hřížením. Pod keři Aurory máme netkanku, tak jsme jednu spodní rozvětvenou větev jen ohnuli a položili naplocho na ni, zasypali seshora substrátem a připlácli velkým plochým kamenem. Nečekali jsme nic, takže tři krásně zakořeněné rostliny z jedné větve (kterou bychom jinak ustřihli) jsou docela překvapením. Hřížili jsme předloni koncem léta.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 24 kvě 2023, 12:45

Zimolez Kamčatský po hlubokém řezu 10 - 15 cm
(Aurora )
Obrázek
Wojtek.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sida » 28 kvě 2023, 11:42

Ahoj všem. V září 21 jsem si na zahradu vysadila tři kamčatky. Auroru, Morenu a Indigo Gem. Byly to maličké keříčky. Letos už jsou větší, trochu zaplodily, ale připadá mi, že rostou pomalu, jsou cca 40 -50 cm vysoké. Mám zahradu na jílu, tak jsem vykopala jamky 50 x 50 a jílovitou zeminu smíchala s koupenou zahradní a kompostem. Přimíchala jsem rohovinu a granulovaný hnůj. Letos na jaře jsem přihnojila cereritem a kopřivovou jíchou. Možná jsem měla vykopat širší jámy, ale byl to nadlidský výkon. Mají keře šanci prokořenit do jílovitého okolí? Jamky jsou v trávníku, plánuji celý pás trávy kolem kamčatek strhnout a prorýt to a vylehčit. Bude to stačit? Děkuji za rady.
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků