Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 22 úno 2024, 15:29

moonvil píše:Hezké, ale ta rostlina přímo prosí o nějaký mulč. Jak se za pár měsíců ta okolní černozem rozpálí, tak se jí to líbit nebude.

Jo dobrý nápad, sice od jihu stiní třešeň a zem je písčitá a rychle vysycha. Na obrázku to vypadá jako černozem ale je to písek. Musím nějaký mulč sehnat na polovinu kamčatek se už nedostalo.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Flori » 23 úno 2024, 20:51

moravak píše:Po posledních třech jarních dnech, kdy teploty vystoupaly na 15 stupňů, začínají kamčatky tady na mikulovsku nakvétat. Jen ten hmyz zatím chybí. Co hůř, na broskvi redhaven se začínají ukazovat růžové okvětní lístky v nalitých květních pupenech. Jestli bude takhle, tak do půlky března vykvetou. Ach jo.

Na Vysočině byla hodně napučená třešeň, japonská švestka, japonské hrušky - velmi nezvyklé na tohle období a kanadská borůvka(foto). Takže to bude zase bez úrody.. :( a Kamčatky vykvetou do pár dní jak v Praze tak na Vysočině, pokud se výrazně nesníží teplota..

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jing » 24 úno 2024, 12:28

Našiel som na sieti ruskú publikáciu o zemoleze a muchovníku:

https://beta.webshare.cz/file/Hrz9Ztqrp ... hovnik-pdf
Jing
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 24 úno 2024, 06:40

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod FranTom » 24 úno 2024, 18:05

Už mi kvete většina druhů, to zas bude naprd až přijde mráz :(
Obrázek
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 26 úno 2024, 11:16

Jo, v Praze také o víkendu vykvetly první kamčatky, jako první tradičně Modrý triumf.
Dobrou zprávou je i to, že jsem v sobotu narazil na první čmeláčí královnu hledající místo pro hnízdo. Tak snad to bude mít i kdo opylovat. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 26 úno 2024, 17:17

u me uz jsou na berounsku taky pred rozkvetem. a na plne rozkvetlem zimolezu vonnem uz vcera krome vcel bzucel i prvni cmelak - matka, ale uz sbirala pilne pyl :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaaja-el » 26 úno 2024, 18:35

Máte už někdo zkušenosti s Boreal sérií? Fakt Boreal Beauty zraje až na přelomu července/srpna?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 26 úno 2024, 20:57

Tak pozdě ne. Poslední kanaďany lze sklízet ještě začátkem června, ale zrají v květnu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pampel » 27 úno 2024, 11:29

Prosím o radu zkušenější. Chceme vyměnit staré keře Duetu a Atutu. Po studiu tohoto fóra jsme loni pořídili 3 Aurory a Honey Bee, ale chceme i nějaké odrůdy, které budou protikladem pozdní Aurory, i když samozřejmě nebudou mít její kvality. Na druhou stranu jsem se tu dočetla, že ve vyšších polohách kvetou všechny skoro stejně. My jsme Praha-východ, 480 m.n.m. Vím, že Honey Bee, Fialka a Indigo Gem jsou ranější a kvetou dlouho. Takže vás prosím o potvrzení, jestli kombinace Honey Bee, Fialky, Indigo Gem a Aurory jednak zajístí kvalitní opylování a jednak, jestli si tím natáhneme sklizňové okno do května. Případně bychom přidali i zde chválenou Amforu a Morenu. Případně jsem otevřená dalším návrhům. Jde především o to, mít co zobat už v květnu. :)
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 27 úno 2024, 12:55

Zobat v květnu budete každopádně. U těch nejranějších lze něco sklidit již koncem dubna (letos na jihu snad už koncem března jak to tak vypadá).
Morena je hodně raná, ta u mě kvete vždy jako první.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 bře 2024, 09:08

Takže minulého roku, sa mi prvé kvety začali otvárať 26. 3. 2023. Teraz je to tesne pred rozkvetom a uvidím, kedy sa otvoria. Od zajtra, už začnú mrazíky a možno ten začiatok kvitnutia trošku oddialia. To je teda dosť posunuté. Na včely to bude chladno. No uvidíme.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 bře 2024, 11:22

Tak dnes som uvidel prvé otvárajúce sa kvety. Začali mi kvitnúť. Takže je to o 21 dní skôr, ako minulého roku.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pampel » 06 bře 2024, 11:31

loni píše:Jugana a ostatné Bakčarské asi zlikvidujem a zasadím Auroru. Sú to obrovské kry a namiesto nich by boli 2 - 3 kríky Aurory.


Loni, prosím tě, znamená to, že Aurora je v dospělosti užšího tvaru než ostatní kamčatky? Hledala jsem rozměry, abychom věděli, jak daleko zasadit nové keře, ale internet je v tomhle skoupý a dost povšechný. Našla jsem jedinkrát uvedenou informaci, že by mohla mít průměr 120 cm. Zdá se ti to reálné? Děkuji.
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 06 bře 2024, 13:24

Pampel píše:Loni, prosím tě, znamená to, že Aurora je v dospělosti užšího tvaru než ostatní kamčatky? Hledala jsem rozměry, abychom věděli, jak daleko zasadit nové keře, ale internet je v tomhle skoupý a dost povšechný. Našla jsem jedinkrát uvedenou informaci, že by mohla mít průměr 120 cm. Zdá se ti to reálné? Děkuji.


Aurora má tendenciu rásť štíhlejšie, konáre sú pevnejšie a až tak nepoliehajú. No pár kríkov mi rastie dosť rozložito. Záleží teda od počiatočného rezu pred výsadbou. Pri silnejšom počiatočnom jesennom reze pred výsadbou začnú bujne narasť silné vertikálne výhony a základ kríka sa urobí oveľa rýchlejšie, ako bez tohto rezu. Vtedy až tak nevzniká tendencia poliehania spodných konárov a teda hustý obrast v spodnej časti kríka. Kostrové konáre budú mohutné a obrast vyššie nad zemou.

Môžeš sa rozhodnúť a to podľa možností a efektívnosti. Ja to vysádzam od 0,80 – 1 m a je to dobré kvôli opeleniu a aby sa kríky trošku navzájom dotýkali - opierali a vytvárali súvislejší obrast. 6 - 7 ročné kríky mi narástli pri rozostupoch 1 m, do výšky okolo 1,4 m a šírky 1,2 m.

Obrázek

Dá sa Auroru aj tvarovať, ale to už ide o staršie kríky, ktoré totálne v jeseni zrežem na 15 cm od zeme a následne narastajúce výhony podviažem k dvom tyčiam, aby rástli vertikálne. Obrast sa silných vertikálnych výhonoch sa začne vytvárať v hornej polovice kríka a konáre sa začnú postupne nakláňať na bok a vznikne korunka. Vtedy ten spon môže byť aj 0,80 m.

Obrázek

Pre efektívnosť a často aj s obmedzeným priestorom na výsadbu, by som kľudne vsadil pre Auroru rozostupy aj na 0,8 m a to so silným jesenným predvýsadbovým rezom. Alebo s jesenným rezom o rok po výsadbe. Pre Beast, ktorý rastie mohutnejšie, by som dal rozostupy 1m a viac.

Tu mi Aurora rastie dosť rozložito a teda je súca na jesenný totálny rez. No väčšina z kríkov Aurory mi rastie pekne do tvaru - V.
Obrázek
Naposledy upravil loni dne 06 bře 2024, 18:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 06 bře 2024, 16:04

Moje nejstarsi Aurora (8-9 let) ma vysku a sirku cca 180cm. Jeste chvili a budu ji muset zacit trochu krotit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků