Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pampel » 06 bře 2024, 17:34

Loni, Moonvil, moc vám oběma děkuji, tohle jsou úžasné informace, máme o čem přemýšlet. Moc jste nám pomohli. Děkuji za návodné fotografie!
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 06 bře 2024, 18:38

Pampel píše:Loni, Moonvil, moc vám oběma děkuji, tohle jsou úžasné informace, máme o čem přemýšlet. Moc jste nám pomohli. Děkuji za návodné fotografie!


Ešte niečo, čo sa mi pri výsadbe veľmi osvedčuje.

Vrstvu popola, ktorý aplikujem pri výsadbe a to nižšie pod korene pôsobí skoro zázračne na rast sadeníc kamčatiek. Samozrejme, že korene oddelím vrstvou zeminy, aby nedošlo k priamemu kontaktu s koreňmi rastlín. Je tam zásoba minerálov, zlepšuje štruktúru pôdy a asi pôsobí aj sterilizačne a to proti rôznej hávedi a hnilobným procesom.

No a do kompostu v ktorom vysádzam sa mi veľmi osvedčuje primiešanie granulovaných slepačincov. Pozor, nie čerstvých z vlastného chovu, ktoré by to mohli popáliť. Tie by som aplikoval na sneh.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pampel » 06 bře 2024, 18:51

loni píše:Pampel

Ešte niečo, čo sa mi pri výsadbe veľmi osvedčuje.

Vrstvu popola, ktorý aplikujem pri výsadbe a to nižšie pod korene pôsobí skoro zázračne na rast sadeníc kamčatiek.


Děkuju za pošťouchnutí, popel pečlivě schraňujeme celou zimu, už jsem to tady četla, ale určitě bych si na to nevzpomněla. :D Už jsme vykopali jámy, navezli koňský hnůj, tak zítra ještě ten draslíkový popel.
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Flori » 07 bře 2024, 15:34

Hofis píše:Jo, v Praze také o víkendu vykvetly první kamčatky, jako první tradičně Modrý triumf.
Dobrou zprávou je i to, že jsem v sobotu narazil na první čmeláčí královnu hledající místo pro hnízdo. Tak snad to bude mít i kdo opylovat. :)

Byla jsem se podívat v pondělí na komunitní zahradě, tady v Praze a dvě kamčatky měly stále těsně před květem,také tam bylo už pár čmeláků na krokusech.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 08 bře 2024, 15:11

U mňa poletovať čmeliaka, som ešte nevidel. Slnkom oblbnutých včiel je dnes hromada, ale sadajú buď k vode, alebo sú všade po zemi. Vyzerá to na mrazík.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 08 bře 2024, 15:53

ja dnes vysadil malou Auroru z kvetnicku P9 a potesilo, ze uz ma par poupat. Na tehle zahrade mi kvete zatim jen jeden kerik Docz velikana, tak Aurora pomuze s opylenim (chystam se dovezt i par rozkvetlych vetvicek z druhe zahrady, ale nevim jak to stihnu).

P.S. jestli chcete prilakat z jara do zahrady cmelaky, doporucuju pobliz vysadit zimolez vonny n. Purpusuv. Na nich uz jsem letos videl nekolik cmelacich matek asi tri ruznych druhu cmelaku.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 13 bře 2024, 00:54

Hola, nám už kvitnú takmer všetky kamčatky, etc.. Včerajšiu víchricu sad prežil.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 bře 2024, 04:13

Pozorujem sem tam spadnúť kvety, ktoré nie sú ešte otvorené. Neviem, čo to znamená, no násada kvetov je veľmi veľká, tak možno preto. Zatiaľ sa otvárajú len sporadicky. Videl som na nich včely, ale čmeliaka ani jedného.
No a s tým napučaním a rýchlym nástupom kvitnutia, tak to boli tohoto roku fofry. Zatiaľ nič nebrzdí kvitnutie, žiadné väčšie mrazíky neboli. Vyzerá to zatiaľ skvele, no je do posunuté skoro o mesiac skôr.

Čo ma prekvapuje, tak je to ožer púčikov malými slizniakmi na zakorenených odrezkoch. Slizniakoch je dosť veľa. To bude zase boj s touto háveďou.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 13 bře 2024, 08:52

Ty poslední dny zde bylo trochu chladněji a deštivo, takže se kvetení přibrzdilo, odhadem je otevřena asi čtvrtina květů na jižním svahu, na některých odrůdách asi víc.
Čmeláci pracují již pravidelně, i pár včel jsem viděl.
Slimáky jsem naštěstí odhalil zavčas a obsypal řízkovance už koncem února. Stejně tak malé semenáče, které byly nejvíce ohroženy - mám jich tu z loňského
ručního opylování asi 200, vůbec netuším kam to příští rok vysadím :?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 13 bře 2024, 13:23

moonvil píše:Ty poslední dny zde bylo trochu chladněji a deštivo, takže se kvetení přibrzdilo, odhadem je otevřena asi čtvrtina květů na jižním svahu, na některých odrůdách asi víc.
Čmeláci pracují již pravidelně, i pár včel jsem viděl.
Slimáky jsem naštěstí odhalil zavčas a obsypal řízkovance už koncem února. Stejně tak malé semenáče, které byly nejvíce ohroženy - mám jich tu z loňského
ručního opylování asi 200, vůbec netuším kam to příští rok vysadím :?

Michal ty sa nezdáš,jak to stíhaš ale gratulujem S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 13 bře 2024, 20:11

[quote="Marek1970"][quote="paloo"]
Tam kde Paloo poradil, u pána Šimalu - maximálne ochotný človek.

Tento web tatraberry.sk je už dlhší čas disfunkcny, pán žiaľ asi už nepredáva haskap....
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 13 bře 2024, 20:22

Momentálne nám z haskapu najviac kvitne blue banana, blue king (zároveň ma aj jednu z najhustejsej vegetácie), Aurora. Ktoré vám hm...?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 19 bře 2024, 13:33

Jaký mráz snesou asi malé plodíky kamčatky? Myslím těsně po odkvětu. Máte někdo vyzkoušeno?
Vím, že se to tu už v minulosti psalo, ale nějak se mi to nedaří najít. Já jen že se radoval, jak to letos krásně vykvetlo všechno naráz napříč odrůdami a měl jsem už i v Praze opyleno na cílené křížení. No a z něčeho už jsou i malé plůdky. Tak jestli to mělo smysl nebo mám ještě zkusit teď opylovat ty nejpozdnější květy (což stejně asi udělám tak jako tak). Bylo minimum -3°C. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 19 bře 2024, 13:45

Při -6 už propadne většina malých plůdků. Měl jsem tu včera -4, tak teprve uvidím jak to dopadne. Nejdříve se to ale zjistí tak za týden až 14 dní, hned to bohužel poznal nelze.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 19 bře 2024, 17:53

Jj, to se mi právě stalo minulý rok. Ale pamatuji si, že to ani nepřirůstalo, takže to možná půjde poznat i o něco dřív. No, tak budu doufat, že to ty -3 dalo... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků