Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 dub 2021, 21:54

No, mě to upřímně taky hodně překvapilo, ještě jsem takovéto škody na kamčatkách nepozoroval, ani za celou dobu ve VDF na dnes již skoro dvoumetrových keřích. Ale to může být odrůdová záležitost. Stalo se to při tom jednom náhlém ranním vyjasnění, tedy při radiačním mrazu. Mám takový pocit, že při těchto radiačních mrazech vznikají takové místní malé mrazové pruhy nebo i spoty velmi chladného vzduchu, které pak mají takovéto devastační účinky. Jinak si neumím vysvětlit, že výhon hned vedle je úplně ok. Je to vidět i na těch fotkách. Už se o tom mluvilo i minulý rok při omrzání pouze některých výhonů kiwi, jak se to třeba stalo letos Martinovi S. Ale to vysvětlení od Kaossika mi také zní velmi dobře, může to být i tím zastoupením cukrů v daném výhonu. Do některých výhonů nemusí ta rostlina třeba stihnout zvednout tu koncentraci těch cukrů včas, když přijde nenadálé razantní ochlazení ve velmi krátkém čase. Je to prostě záhada, ale děje se to pouze u radiačních mrazů za jasné oblohy a u různých rostlinných druhů.
Ještě edit, to samé vlastně po tom radiačním mrazu pozoruji letos i na květech meruněk. Vedle sebe zcela nepoškozené bílé květy s hnědými zmrzlými. A květy přitom byly ve zcela stejném stádiu vývoje. :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2021, 08:37

Hofis píše:Loni, pokud tě to zajímá a stále ti to nejde zobrazit, tak tady jsou ty fotky ke stažení v originálu:
https://www.uschovna.cz/zasilka/KGUZUHE3NHPU8ZA9-TWZ/
:wink:

Asi sa mi len nenačítali. Mohol som si obnoviť stránku. Je to už OK.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2021, 10:39

Bullets píše:Pokud se do toho pustíš určitě dělej průběžnou dokumentaci ;)

Už som sa do toho pustil

90 l nádobu som najprv vo vnútri omotal 50 cm nopovou fóliou a naplnil po vrch utlačenými pilinami.
Bude to tak lepšie, lebo medzi stenou nádoby a pilinami bude medzera a nemal by sa substrát až tak prehrievať. To urobím aj pri zemine, keď tam vložím pás nopovej fólie, aby sa to neprehrievalo.

Zatiaľ som žiadne bočné diery do nádoby nevŕtal, nech tam stojí voda, aby sa piliny poriadne nasiakli. Pridal som do vody trochu síranu amonného a zalial.
Teraz už len počkám, zasypem zeminou až po vrch a zasadím kamčatky. Ešte sa rozhodujem, aké dve odrody mám vysadiť. No a počítam s tým, že zeminu ešte zakryjem netkankou.

To navýšenie nopovej fólie mám okolo 15 cm, kde bude zemina a počítam s postupným klesaním substrátu.
Priebežne dám ďalšie foto.

Ak má niekto ešte nejaký nápad, prípadne dôvod, prečo by to som to tak nemal robiť, nech kľudne napíše. Uvidím, ako to bude pri kamčatkách fungovať. Nie každý, má možnosť si to zasadiť do pôdy a na vhodné stanovište. Ak by to fungovalo, tak by to bola aj takáto možnosť a to podobne, ako pri kadadkách.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2021, 15:43

Z těch několika kamčatek, které nebyly přikryté nejhůře dopadla Docz Velikana.
Obrázek
Ostatní jsou v pořádku, alespoň tedy výhonky.
Fialka
Obrázek

Bakczarskij velikan
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2021, 19:12

Asi má server - postimg nejaký problém. Zase sa občas nenačítavajú obrázky. Myslel som si, že je to len v mobile s obnovením stránky. No teraz, ako tak pozerám, tak aj na PC.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 13 dub 2021, 19:42

@loni nechybi ti nejake aktualizace? Me se vse zobrazuje spravne jak na notasu kdyz kouknu tak hlavne na mobilu/tabletu ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 13 dub 2021, 20:00

To opravdu vypadá na problémy serverů Postimg.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 13 dub 2021, 20:29

Ked ste hovorili o tych omrzlinach, prispejem aj ja svojou skusenostou. Urcite je to odrodova zalezitost, pretoze vsetky odrody su v poriadku, iba Morena ako jedina ma omrznute vrcholce mladych vyhonkov. Nehladal som nejake drobne poskodenia, takze je mozne, ze by sa nieco naslo aj na inych odrodach. Ale zdialky viditelne omrzliny ma len Morena. Ale aj tak to nie je nic vyznamne.
Viac ma zaujima, ako dopadli mlade plody, pretoze minuly rok zmrzli a bola vyrazne redukovana uroda. Ale prejavilo sa to az neskor, najprv som si nic nevsimol.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2021, 20:48

S mladými plody jsi určitě mnohem napřed než my, ale také jsem na to zvědavá.
Ale zaujala mě hlavně Aurora, která u mě v první řadě kvete a přitom zatím nepouští mladé výhony ( na rozdíl od ostatních). A mladé výhony jsou asi náchylnější na zmrznutí než květy.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 13 dub 2021, 22:53

My uz pomaly dokvitame, este par dni a je koniec. Uz je na nich vela malych zelenych plodov. S napatim budem cakat, ako prezili piatkovy mraz. Prizemnu teplotu sme mali -9,9 a v 2 m -5. Kvety vydrzia dost, ale mam obavu, ze male plody vydrzia trochu menej.
Aurora je vyborna odroda, urcite budem dosadzat. Ako jedna z mala nenamrzla pri februarovych mrazoch, lebo nebola narasena. To neskore budenie v zime je vyborna vlastnost do oblasti s teplou zimou.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Markoevans » 15 dub 2021, 12:09

Dobrý deň, uvažoval som nad kupou nejakého netradičného ovocia, rozmýšľam ze si kúpim loniceru, auroru a blizzard, chcel by som sa opýtať ci bude dobre rodit a ci sa jej bude darit aj v polotieni, kedze mame maly dvor, na slnko ju uz veľmi nemam kde šupnúť.
Markoevans
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 05 dub 2021, 13:16

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 dub 2021, 12:54

Markoevans píše:Dobrý deň, uvažoval som nad kupou nejakého netradičného ovocia, rozmýšľam ze si kúpim loniceru, auroru a blizzard, chcel by som sa opýtať ci bude dobre rodit a ci sa jej bude darit aj v polotieni, kedze mame maly dvor, na slnko ju uz veľmi nemam kde šupnúť.

Polotieňu sa treba vyhnúť. Nevieme v akej si zóne.

Aurora + Bizzard - BAD

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 15 dub 2021, 12:56

Markoevans píše:Dobrý deň, uvažoval som nad kupou nejakého netradičného ovocia, rozmýšľam ze si kúpim loniceru, auroru a blizzard, chcel by som sa opýtať ci bude dobre rodit a ci sa jej bude darit aj v polotieni, kedze mame maly dvor, na slnko ju uz veľmi nemam kde šupnúť.

Zkus kombinaci Honeybee a Auroru všude se o nich píše že super tak jsem na to taky dal a pořídil obě ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 dub 2021, 13:00

Chudáka Blizzarda som musel zrezať. Ešte malá vetvička ostala.

To je hnus ten chrobák:

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 dub 2021, 14:49

Tak sa mi sdá, že ten chrobák nareže zelenú vetvičku a to tesne nad miestom skade vyrastá. Potom sa larva prevrtáva do hrubšej vetvičky a ide smerom dole.

Skúšal som to odsledovať olúpaním zdrevnatelej vetvičky :

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků