Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 15 dub 2021, 20:32

loni píše:Chudáka Blizzarda som musel zrezať. Ešte malá vetvička ostala.

To je hnus ten chrobák:

Obrázek

Veru aj mne sa ťažko na záhradu pozerá :cry:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pokuston » 15 dub 2021, 20:36

Měl jsem kamčatky na plném slunci a tam jenom živořily - po přesazení do polotiena za starý ořech rostou a plodí jak o závod.
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 dub 2021, 21:22

Plné slunce jim samo o sobě vůbec nevadí, jde jen o to zajistit, aby nepřesychaly v žádné fázi roku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Kika » 15 dub 2021, 21:41

Taky jsem musela presadit do polostinu 3 ze 4 a dari se jim lip nez na slunicku (a nez te jedne, co tam zustala), ale to bude tim, ze nedodavam pravidelne vodu. V polostinu ji maji prirozene asi vic.
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 dub 2021, 06:49

moonvil píše:Plné slunce jim samo o sobě vůbec nevadí, jde jen o to zajistit, aby nepřesychaly v žádné fázi roku.

Presne to som chcel napísať. No a to nehovorím o fádnej chuti plodov, ak nie sú na plnom slnku.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 dub 2021, 10:19

V podstate si musíme najprv uvedomiť, ako rastú v prirodzenom prostredí a nasimulovať to. Majú veľmi plytké korene. To, že znesú zatienenie neznamená, že im to vyhovuje. Ak v neprirodzených a teda suchších a teplejších oblastiach rastú lepšie v polotieni, alebo v tieni, tak to neznamená, že je to vyhovujúce prostredie. Poukazuje na to, že sa im v týchto oblastiach v polotieni, až tak neprehrievajú a nepresychajú korene. No miera zatienenia sa vždy prejaví na nižšej úrode a hlavne na kvalite plodov.

Ináč povedané, že ak im vadí presychanie koreňov, tak to nie je dôvod, aby sme ich vysádzali v polotieni, alebo tieni. Naopak, znamená to, že ak chceme, aby dobre rodili a mali chutné a výživné ovocie, tak by sme ich mali zasadiť na chránené slnečné stanovištia, ale súčasne zabezpečiť to, aby sa korene neprehrievali a nepresychali. Ako sa hovorí, hlava na slnku a nohy v chládku a vlhku.

Preto prirodzene rastú v hustých formáciách a na slnečných stráňach, blízko riek a na mokradiach, kde je spodná voda, no nie až taká, aby zasahovala až ku koreňom. No súčasne taká, aby vzlínaním zabezpečovala rovnomerne vlhký substrát a to aj počas slnečných a suchších období. Majú plytkú koreňovú sústavu a tak korene nezasahujú až k spodnej vode, ale sú na vrchu. Pritom si sami tienia korene vlastným hustým porastom a pri koreňoch si vytvárajú chladnejšiu a vlhšiu klímu. V suchom období sa vlhkosť dostáva ku koreňom vzlínaní. Mladé vetvičky sa prirodzene naťahujú za svetlom z vnútra kríkov a plody sú väčšinou na periférii kríkov. Vo vnútri sa vyhoľujú.

Preto by sme ich mali vysádzať na slnečné stanovištia a chránené pred vetrom. No ak nechceme vytvoriť prirodzenú húštinu, ale chceme rozostupy a pohodlný zber, tak im musíme chrániť korene pred presychaním a zabrániť burine, ktorej korene sú v podstate na rovnakej úrovni, ako korene kamčatiek. Sú citlivé aj vtedy, ak sa počas vegetácie vytrháva burina, ktorá je blízko koreňov. Tomu sa treba vyhnúť. Dávam veľa kompostu a na to hrubé konáre a zakryjem to agrotextíliou. Mám vysokú spodnú vodu a ťažkú a hlbokú hlinitú pôdu, ktorá drží vodu. Dokonca som novú výsadbu trošku vyvýšil, aby snáď korene niekedy nestáli vo vode a dobre som urobil. Ak pridám z vrchu kompost, tak je to ideálne, lebo vlhkosť sa dostáva zo spodu vzlínaním, súčasne to mám zakryté textíliou a ešte, ak dlhšie nezaprší, tak zalievam. Agrotextilia sčasti zabráni zbytočnému úniku vlhkosti a ako som pozoroval, tak pod textíliou je chládok a zemina sa tak neprehrieva. Dokonca pod textíliu často nasypem hrubšie polámané konáre, aby medzi textíliou a zeminou vznikla vzduchová medzera. Vytvorí sa tam klíma a to im, ako pozorujem, veľmi vyhovuje.

Dokonca chcem vyskúšať kamčatky vysadiť do 90l nádob a využiť poznatky pri pestovaní kanadiek v bazéniku. Nasimuloval som takýto bazénik s pilinami, no v nádobe, aby substrát bol rovnomerne vlhký. Odizoloval som nádobu od substrátu nopovou fóliou, aby sa to neprehrievaloa vyvýšil a to kvôli klesaniu substrátu. Ako substrát dám kompost s hlinitou pôdou zo záhrady, trošku rašeliny a jemný zeolit. No a zakryjem to ešte textíliou, aby teda nebol zbytočný únik vlhkosti. V nádobe bude stáť na určitej úrovni voda. Ešte sa rozhodujem do akej výšky. Piliny postupne zabezpečia vzlínanie a to až ku koreňom. Taký mesiac budem zalievať aj z vrchu, aby sa to prepojilo a začali pôsobiť kapilárne sily. No a dám ich na slnečné stanovištie. Ak by to fungovalo, tak dám vedieť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 16 dub 2021, 23:38

Toto mozem potvrdit na zaklade vlastnych skusenosti. Kamcatky pestujem v suchej a teplej oblasti a slnko teplo im vobec nevadi. Za predpokladu vydatnej zalievky. Rastu mi tu vyborne, ale dostavaju hektolitre vody! Bez toho by tu na juhu len zivorili. Takze cesta k uspechu je slnecne miesto, mulcovanie a vydatna zalievka.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 17 dub 2021, 18:18

Otázka pro zkušených pěstitelů, jsou tyto rostliny stejná odrůda nebo je každá jiná. Každá je koupená v jiném zahradnictví ale obě mají být odrůda Zojka.
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 17 dub 2021, 19:02

Jedna je kanadka a druhá kamčatka, pokud to dobře vidím.....??
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mitas » 17 dub 2021, 19:51

Aj podľa mňa je to tak. Kanadskú čučoriedku by si mal čím skôr vybrať z tej zeminy a presadiť do kyslej rašeliny.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 17 dub 2021, 20:21

Nemám v tom úplně jasno,ta olistena s květy měla na květináči napsané Brigitta a na štítku Zojka. Na účtence byla Brigitta, no to je tak když si to člověk nekupuje sám. Tak teď v tom mám chaos.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mitas » 17 dub 2021, 20:34

Brigitta je Kanadská čučoriedka a pestovať ju treba v kyslej rašeline ( pH 3 - 4 )
Zojka je zimolez kamčatský ( Kamčatka ) a nie je náročná na pH a tým pádom ju môžeš pestovať v akejkoľvek záhradnej zemine.
Tá s kvetmi je Zojka ( zimolez kamčatský ).
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2021, 03:31

mitas- tak to jsem si myslel že z květy je kamcatka. Zajímavé že záměna byla v obou zahradnictví, bez listí a květů jsem to nepoznal. Kamcatku mám v kyselé raseline a kanadku bez rašeliny, budu to muset prohodit. Ale teď nikdo neví jaké jsou to odrůdy.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 dub 2021, 07:19

Este by bolo dobre ku kazdej z nich zasadit inu odrodu ako opelovaca. Akurat ked nevies ake su to odrody, potom sa tazko vybera ina. :(
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2021, 08:16

MartinS - dnes jsem to přesadil, tak snad to bude v pořádku. Mám ještě Bluecrop a Duke a z kamcatek mám Leningradsky velikan, Amur, Aurora, Indigo gem, a snad tu Zojku což není jisté. Opileni by mělo být dostatečně zajištěné. Rostliny jsou vysazene letos a v loňském roce až na Bluecrop který už rodil. No a ta údajná Brigitta kdo ví jestli bude Brigitta.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků