Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 08 bře 2019, 21:22

Ešte keď som začínal s kamčatkami okolo roku 1997, alebo tak nejako, už si to ani nepamätám, tak som ani netušil, čo to je. Pár nas bolo v práci, čo sme mali záľubu v pestovaní rôzných noviniek a tak jeden z nás niekde o tom niečo zistil a objednali sme si to. Mal som tri rovnaké sadenice, no názov odrody nebol uvedený. Plody boli na všetkých kríkoch rovnaké - drobné s aromou po lesných jahodách a trošičku nahorklé.

Otázka je, tak prečo mi to vlastne rodilo? Nemal som na blízku žiadnú inú odrodu a široko ďaleko o tom nikto ani nevchýroval. Vyzerá to, že boli pravdepodobne samoopelivé.

Doteraz ich mám, lebo sú veľmi aromatické.

Ešte ma napadlo, že je tu možnosť, že to boli nejaké rôzne semenáče, ktoré sa síce veľmi podobali, no mohli sa navzájom opeliť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 09 bře 2019, 08:22

loni píše:Ešte ma napadlo, že je tu možnosť, že to boli nejaké rôzne semenáče, ktoré sa síce veľmi podobali, no mohli sa navzájom opeliť.

Myslím,že toto je správna odpoveď :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 09 bře 2019, 09:08

Myslím že keby to boli semenáče tak by u nich boli viditelné nejaké rozdiely(tvar plodov, listov, habitus rastliny atď.).
Zo svojej vlastnej skúsenosti viem potvrdiť že odroda Duet je na 100% samoopelivá. Čo som niekde na nete čítal tak ľudia tvrdili že taký Modrý triumph je tiež samoopelivý, čo dokladali tým že majú len jednu rastlinu a tá im plodí.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 bře 2019, 17:46

Tibor píše:Myslím že keby to boli semenáče tak by u nich boli viditelné nejaké rozdiely(tvar plodov, listov, habitus rastliny atď.).
Zo svojej vlastnej skúsenosti viem potvrdiť že odroda Duet je na 100% samoopelivá. Čo som niekde na nete čítal tak ľudia tvrdili že taký Modrý triumph je tiež samoopelivý, čo dokladali tým že majú len jednu rastlinu a tá im plodí.

No, tie odchýlky u semenáčov môžu a nemusia byť na oko viditeľné.

Je možné, že na začiatku sa to pravdepodobne hemžilo rôznými semenáčmi a tak sa o samoopelivosti nedá s istotou tvrdiť. Jedine ak mal niekto len jednu sadenicu a tá mu rodila a široko ďaleko nikde žiadna kamčatka.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 bře 2019, 17:50

Ten Duet som mal medzi ostatnými, tak neviem posúdiť.
Skoro všetko z odrody Duet mi vykapalo a to, čo ostalo som vyhodil.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 09 bře 2019, 17:53

Máme dva semenáče a jeden MT, taky z dááávných dob :) , a nepoznali bychom rozdíl, ani ve velikosti, ani chuti plodů, ani v růstu rostliny. Myslím, že už ani nevíme, který je ten MT :wink: . Občas si myslíme, že něco u některého keře je trochu jinak, ale příští rok je to "něco" zase u jiného keře...takže nic :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 bře 2019, 20:04

nene píše:Máme dva semenáče a jeden MT, taky z dááávných dob :) , a nepoznali bychom rozdíl, ani ve velikosti, ani chuti plodů, ani v růstu rostliny. Myslím, že už ani nevíme, který je ten MT :wink: . Občas si myslíme, že něco u některého keře je trochu jinak, ale příští rok je to "něco" zase u jiného keře...takže nic :D .

Teraz už máme z čoho vyberať.

Každoročná výmena a výsadba je už konečne za mnou. Ešte si namnožím Auroru, aby bolo niečo na výmenu. Celkom sa mi pozdáva.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 09 bře 2019, 22:38

Auroru určitě. A ty nové kanadské už máš?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 10 bře 2019, 10:41

Pre začiatočníkov:Nemám,nestretol som sa a neverím,že existuje v našich končinách nejaký samoopenlivý zemolez :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 10 bře 2019, 13:17

moonvil píše:Auroru určitě. A ty nové kanadské už máš?

Mám Auroru, Blizzard a Beast. Kríčky sú ešte len trojročné a v podstate rovnako veľké, len u Aurory boli obsypané plodmi. Vyzerá to, že je úrodná a aj chuť je celkom dobrá. Pri ostatných Blizzard, Beast som pri pár plodov mľaskal, no zatiaľ som nič zvláštne nevymľaskal. Uvidím tohoto roku.

Nejako mi Aurora dosť nerovnomerne dozrievala a teda aj dlho. Je to pravdepodobne jej vlastnosť, čo mi nie veľmi vyhovuje. Postupne ako dozrievali plody, tak som ich chutnal. Je to síce subjektívne, no zdalo sa mi na prvých dozretejších plodoch, že sú viac aromatické - slivkovú chuť v pozadí náznak lesných jahôd, ako tie, čo dozreli neskôr. Na posledných dozretých tá chuť niekde mizla. Vyzeralo to, že chuť a aróma plodov sa menila v závislosti od času dozrievania a pravdepodobne má na tom to značnej miery vplyv počasie.

No je to ešte skoro posudzovať. Uvidím. Množiť ju určite budem a chcem nahradiť niektoré odrody ako Wojtek a pod.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 10 bře 2019, 14:00

paloo píše:Pre začiatočníkov:Nemám,nestretol som sa a neverím,že existuje v našich končinách nejaký samoopenlivý zemolez :wink:

V tvojich končinách možno nie je, ale či nie je v nejakej doline, za siedmimi horami a siedmimi dolinami? :)
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 10 bře 2019, 14:28

Zemiaky som obmedzil a šup tam ešte jeden šór kamčatiek. Včera som to pozakrýval netkanou textíliou. Aj tak väčšina zemiakov bola obžratá premnoženými medvedíkmi a každý rok sa to zhoršuje. Urýchlilo mi to rozhodnutie.

Obrázek


Niektoré Amfory som zmladil na pník a na Wojtek čaká postupná likvidácia:

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 10 bře 2019, 14:47

Tie Bakčarské mi narástli síce veľké, ale na konci plodu majú nejakú vo vnútri dutinu a ani chuťou ma nejako nenadchli. Keď boli prezreté, tak sa mi zdalo, že v tej dutine je ako keby pleseň. No neviem, mal som ten dojem.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 10 bře 2019, 16:06

Hezká plantáž, sice bych úpně nevěděl co dělat se zhruba čtvrt tunou plodů, ale to už je vedlejší...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod caver » 10 bře 2019, 20:54

loni: zimolezy paráda...a krtonožky...u mne supervzácný a vítaný nález... u vás přemnožený škůdce 8)
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků