Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 11 dub 2023, 22:28

Dnes som videl dokonca cmeliaka pracovat v dazdi. To som celkom cumel. Tomu hovorim pracovitost. :D
U nas na kamcatkach dominuju cmeliaky a chodi ich tam dost, nemozem sa stazovat. Dokonca makali aj ked sem prudil ten arkticky vzduch pred par dnami v tom ladovom vetre. Ked je trochu lepsie pocasie, chodia na kamcatky aj vcely.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 12 dub 2023, 10:45

moonvil píše:Zajímavé. Já nikdy včely na zimolezech neviděl, vždy jen různé typy čmeláků. Ti naštěstí pracují spolehlivě v téměř jakémkoli počasí. Stačí když nemrzne.

Presne tak. Včely nabehnú, keď to kvitne vo veľkom a je slnečno, teplo a najmä, keď predtým popršalo. Čmeliaci sú vždy spoľahliví.

Otazka je, čo sa s čmeliakami stalo. Jedine, že vo veľkom, ešte len začnú vyliezať.

Aha, včely a iba včely. Ak nie včely, tak tohoto roku nemá kto opeliť.
https://youtu.be/do8wkoQsbYU


---‐---------
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2023, 19:34

Tieto dni sú super a opeľovacie podmienky priam dokonalé. Čmeliakov som napočítal už akosi viac a vyzerá to, že pokým zistia, že kamčatky kvitnú, tak im to trochu dlhšie trvá, ako včelám. Keď to už zistia, tak sa už neustále vracajú a je ich viac a viac. Samotárky vidieť, len sem tam. No a včely, tak tie sa dnes naozaj činili. Prší záhradnický dáždik a najbližšie dni očakávam bzučanie, ako na lipe.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 dub 2023, 12:27

Tak dnes, je to pravé orechové. Bzukot, ako na dvoch lipách.

https://youtu.be/wFFSQswNhSw

-------
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 16 dub 2023, 19:07

Tak u nás včely nevidět, dneska za celý den na zahradě jeden jediný čmelák, jinak nic. Ani moucha. Kamčatky kvetou, něco sice po mrazech opadalo, ale i tak vypadají krásně. Tak snad se další hmyzáci brzy objeví.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 dub 2023, 19:34

Nene

Tiež som bol zo začiatku z absencie opeľovačov vykoľajený, no ten dáždik a teple dni urobili svoje a aktivita opeľovačov postupne narástla a dnes dosahuje vrchol. Čmeliakom vzájomná komunikácia nejako drhne, no keď zistia, kde je dobrý zdroj, tak sa spoľahlivo vracajú. U včiel aktivita postupne upadná, ako si to pamätám za minulé roky.

Tieto vrcholy nájazdu včiel sa z roka na rok trošku kolíšu. Minulého roku to bolo 17.4.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 16 dub 2023, 20:03

Loni - hlavně ty včely nám trochu dělají starosti, soused je včelař.....V lednu občas nějaká poletovala, ale teď nic.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 16 dub 2023, 20:27

U nás bohužel také nic. Před týdnem jeden čmelák. Jelikož mám keříky nové a malé, dělám čmeláka sama.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 16 dub 2023, 20:41

ad čmeláčice - zdá se mi, že jsem někde četl, že nemají paměť jako včely, takže jejich vracení se je jen opětovné objevování již nalezeného a soudě podle jejich zmatečného poletování po zahradě by to mohla být pravda

edit 17.4.2023 10:45
tak to vypadá, že mám špatnou paměť já :-), co jsem dneska koukal do různých článků, tak čmeláci s pamětí problém nemají a dokonce se dokážou naučit různé blbosti, tak třeba jsem si to popletl s tím, že si mezi sebou nedokážou naslepo předávat informace o místě kde to hodně kvete jako včely
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 17 dub 2023, 17:15

Mates
To by mali problém si nachádzať svoje hniezdo, ak by mali s orientáciou a pamäťou nejaký problém.To bezcielné poletovanie čmeliačice kade - tade, ma svoj účel a to nájsť si nejakú tu dieru v zemi. No neviem, kto ho vie, ako to je.

Tu je napr. "boj" včely s opadnutým kvetom. Trošku som sa bavil, keď som videl, čo robia niektoré včely s opadanými kvetmi.
https://youtu.be/d-Vw6JED_Kk
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 19 dub 2023, 20:04

Tak dnes včely na kamčatkách len minimum. Asi dali prednosť inému zdroju. Takže, čo sa týka včiel, tak nie sú spoľahliví a stáli opeľovači, ako čmeliaci. Na kamčatky idu len za určitých špecifických podmienok, a najmä, ak niet na blízku iný zdroj. Je to také nárazové a potom ich aktivita rýchlo upadá. Ani sa nečudujem, ako sa trápia pokým vlezú do kvetu, aby teda dočiahli na nektár.

Čmeliakov pribudlo a je ich teraz dostatočné množstvo. Kvety sú veľké a vlhkosť vzduchu je optimálna. Opeľovacie podmienky sú ideálne.

Dnes som zasadil dve Aurory do 90L nádob nad piliny, len s tým rozdielom, že som na piliny dal tak 3 - 4 cm popola a presypal kompostom. Uvidím, aký to bude mať efekt.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2023, 09:56

U mě v Praze už odkvétají poslední zbytky z Boreal série. Ale poslední dobou to tu konečně začalo lítat trochu víc. Včely nevidět, akorát včera přes to polední slunce jsem pár zmatených včel viděl. Ale u čmeláků se konečně začíná objevovat i mladá generace, tzn. většina královen už zvládla zahnízdit, i když nějaké královny ještě létat vidím, to jsou pořádné kusance. Jinak třeba „Sladký Wojtek" nerozdýchal ty mrazy a prakticky všechny plůdky shodil. No snad jsem něco přehlédl. Na MT taky ta první vlna plůdků dost propadla, ale pořád je tam toho celkem dost z toho dalšího průběžného kvetení. Na Auroře a Sibirjačce se plody drží, už je jen pár květů, ty ale kvetly tak o 2 týdny později. Boreal série má ještě květy, ale jsou to vesměs malé rostliny vysazené minulý rok. Tady se ještě uvidí. Každopádně podmínky jsou letos pro kamčatky relativně příznivé, je hodně vláhy v půdě hned začátkem jara a to studenější jaro jim určitě nevadí, mají pěkné přírůstky za poslední týden. Hlavně aby pak pěkně svítilo slunko na dozrávání. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaaja-el » 20 dub 2023, 10:59

Sousedce kvete časně z jara nějaký exotický ozdobný myrobalán s tmavě červenými listy a zdá se, že mi všechny čmeláky odlákává. Neviděl jsem jediného na mých zimolezech. Všichni bzučí jen na tom myrobalánu..:-(
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 21 dub 2023, 21:18

Co sa tyka cmeliakov, mam odpozorovane, ze sa postupne z roka na rok naucia chodit na zemolezy. V zaciatkoch to bola bieda, ale z roka na rok ich chodi viac. Teraz uz chodia "na istotu". Ledva sa prve kvety otvoria, uz sa do nich dobyjaju. Kamcatky su pre cmeliakov atraktivne, susede kvitla velka slivka asi 5 m od kamcatiek a cmeliaky si ju nevsimali. Je pravda, ze mam cez 20 krov, moze to mat na to vplyv. Mozno 2-3 kriky su menej zaujimave, to uz neviem.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaaja-el » 22 dub 2023, 22:47

Díky za naději:-)
Mám jich 8, ale jsou malinké a vybrané aby kvetly spíše postupně s určitým překrytím. Letos kvetly jen 2. Ale už jsem koukal, že tam jsou malé bobulky, tak tam asi přece jen nějaký čmelák zabloudil.

MartinS píše:Co sa tyka cmeliakov, mam odpozorovane, ze sa postupne z roka na rok naucia chodit na zemolezy. V zaciatkoch to bola bieda, ale z roka na rok ich chodi viac. Teraz uz chodia "na istotu". Ledva sa prve kvety otvoria, uz sa do nich dobyjaju. Kamcatky su pre cmeliakov atraktivne, susede kvitla velka slivka asi 5 m od kamcatiek a cmeliaky si ju nevsimali. Je pravda, ze mam cez 20 krov, moze to mat na to vplyv. Mozno 2-3 kriky su menej zaujimave, to uz neviem.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků