Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 13 dub 2020, 20:54

Mladé listy kamčatky budú na mráz pravdepodobne citlivé.Nebojte, vyrastú nové, odolnejšie,sú to predsa sibirske rastliny.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 dub 2020, 21:44

jaro píše:Mladé listy kamčatky budú na mráz pravdepodobne citlivé.Nebojte, vyrastú nové, odolnejšie,sú to predsa sibirske rastliny.

Jasné. Ja len pozorujem, ako na jednotlivé odrody vplýva to neustále mrazivé počasie. Táto zima a vyzerá to aj na jar sú výnimočné.

Kamčatky u mňa rodia pravidelne. Uvidím, aké to bude pri týchto extrémoch. Vyzerá to, že tých extrémov ešte bude.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 14 dub 2020, 05:50

loni, na tych fotkach co si daval na predoslej stranke mas Auroru a B. Blizzzard. Chcem sa opytat, ze ake su stare tie rastliny? Respektive ako dlho su vysadene v zemi. Rastu Ti dobre v porovnani s inymi odrodami? Pytam sa preto, lebo B.Bors na svojich strankach uvadza, ze rastu bujne. Ja mam ale naopak pocit, ze sa im velmi nechce. Este Aurora ide ako tak, ale Blizzardu sa vobec nechce. Zeby dalsia odroda ktorej nevyhovuje teple a suche podnebie?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 dub 2020, 08:33

Aurora a mám dojem, že celá ta Boreal série byly právě šlechtěny za účelem, aby se daly pěstovat i více jižně. U mě teda rostou zatím hezky, ale hlídám si zálivku, bez toho tady zimolezy po pár letech hynou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 14 dub 2020, 10:53

MartinS píše: Zeby dalsia odroda ktorej nevyhovuje teple a suche podnebie?


Taky jsme to zkoušeli se zimolezy na jihu, máme část zahrady s vysokou hladinou spodní vody a tak jsme doufali, že se jim tam bude líbit. Vloni na podzim jsme ty chudinky zachraňovali (a zachránili, krásně teď rostou) převezením na sever. Vlhko a dostatek vody nestačilo, byly na plném slunci a stačilo dva dny kolem třiceti, u země se nám to tam pohybuje kolem padesáti, a bylo vidět, že je zle. Zkoušeli jsme stínit, ale nepomohlo. Tak tak se dožily po dvou letech toho podzimu.
Možná by pomohlo vysadit větší rostliny, ty naše byly kolem třiceti centimetrů, ale vzdali jsme to, bylo nám jich líto, když víme, že máme místo, kde budou šťastné.
Pokud je ale problém jen v zálivce, možná by pomohl "bazének" - velká nádoba s odtokem tak deset centimetrů nad dnem, aby se tam držela voda, určitě by stačila stará vana s trubkou strčenou a zalepenou v odpadu, která bude vyčnívat tak těch deset centimetrů do prostoru vany.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 14 dub 2020, 11:04

Mám úplně odlišnou zkušenost. Kamčatky mám dvě - Altaj a Amur. Rostou na plné výhni, celý den plné slunce a zalévám sporadicky, když už je opravdu dlouho sucho. Plodí pravidelně a hojně ( kosové si nestěžují ). Na podzim ji upravím fasádu plotostřihem a to je moje veškerá péče.
Obrázekfind closest gas station to my current location
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 dub 2020, 11:24

Vysoká hladina spodní vody nestačí, to bys tu vodu musel mít 10-20cm pod povrchem, což si myslím nemáš. I velmi staré keře (desítky let), které jsem kdy vykopával a přesazoval měly vždy jen mělké kořeny do 20ti cm, nikdy jsem tam neviděl nějaký, který by šel do hloubky za vodou. Jinak řadu zimolezů mám na podobném stanovišti co fíkovníky, plně exponovaný jižní svah, maximální výpal, vůbec jim to nevadí pokud jsou hodně namulčované a zalévané.

Stando odkud ti takto zapěstované rostliny vyhání nové letorosty? Někde nahoře v té "korunce" nebo i odspodu? Pokud i odspodu, to je pak odstraňuješ?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 14 dub 2020, 11:41

Moonvil ma pravdu,zaklad je poriadne namulčovať a pravidelne zalievať a nemôže byť vyraznejši problem,bez ohľadu na polohu.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 14 dub 2020, 12:12

moonvil píše:..to bys tu vodu musel mít 10-20cm pod povrchem, což si myslím nemáš.

Bohužel mám, na části zahrady na jihu je toho hodně špatně......občas to "špatně" zkoušíme nějak využít, ale nic moc.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 14 dub 2020, 14:36

Stanley_51 píše:Mám úplně odlišnou zkušenost. Kamčatky mám dvě - Altaj a Amur. Rostou na plné výhni, celý den plné slunce a zalévám sporadicky, když už je opravdu dlouho sucho. Plodí pravidelně a hojně ( kosové si nestěžují ). Na podzim ji upravím fasádu plotostřihem a to je moje veškerá péče.
Obrázekfind closest gas station to my current location

Pekne ti narástli-to už je doba čo sa poznáme :wink: Menšia je Amur,vyššia Altaj.Matečnice mám origo z Bojníc.Neboli od žiadnych keťasov S14
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2020, 16:54

MartinS píše:loni, na tych fotkach co si daval na predoslej stranke mas Auroru a B. Blizzzard. Chcem sa opytat, ze ake su stare tie rastliny? Respektive ako dlho su vysadene v zemi. Rastu Ti dobre v porovnani s inymi odrodami? Pytam sa preto, lebo B.Bors na svojich strankach uvadza, ze rastu bujne. Ja mam ale naopak pocit, ze sa im velmi nechce. Este Aurora ide ako tak, ale Blizzardu sa vobec nechce. Zeby dalsia odroda ktorej nevyhovuje teple a suche podnebie?

Vysadené sú tak tri roky. Nemôžem posúdiť rast Aurory, lebo som ju poriadne ocvikal kvôli odrezkom. Rezal som práve aj tie obnovujúce vetvičky rastúce vertikálne. V podstate som rezal, čo sa dalo. Mal som tri rastlinky a potom som dokúpil ďalšie tri, ktoré ale boli dosť vyholené a natiahnuté. Aj z tých som rezal. Podarilo sa mi zakoreniť zo 40 rastlín. Z nich robím aj výsadbu namiesto Wojteka.

Aj Blizzard som rezal. To, čo som nerezal je Beast a ten mi rastie bujne.

Beast

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 14 dub 2020, 16:59

moonvil píše: Stando odkud ti takto zapěstované rostliny vyhání nové letorosty? Někde nahoře v té "korunce" nebo i odspodu? Pokud i odspodu, to je pak odstraňuješ?
Letorosty jdou odspoda i v koruně. Dole to vystříhám a vršek sjedu na podzim plotostřihem. Kdybych to nechal na přírodě, byly by to hrozné keře ( co do velikosti ). Takhle je aspoň trochu držím v přijatelných rozměrech.
paloo píše:Pekne ti narástli-to už je doba čo sa poznáme :wink: Menšia je Amur,vyššia Altaj.Matečnice mám origo z Bojníc.Neboli od žiadnych keťasov S14

Ještě jednou díky, Paloo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 14 dub 2020, 17:24

Altaj, tak ten má ale korene. Neviem, či nejaká odroda kamčatiek má bujnejšie korene, ako Altaj. Aj vzrast bol poriadny. Mal som tú skúsenosť s ich likvidáciou. To som sa natrápil. Práve Altaj by mohol byť vhodný do suchších podmienok. No je veľmi skorý, tak neviem.

Spomínam si na neho, lebo bol ako jeden z prvých, čo dozrievali. No sused má ešte jeden, keby niečo.

Altaj, historické foto:

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 dub 2020, 22:12

nene když máš takto vysoku hladinu spodní vody na zahradě vykopej jezírko a chovej ryby. Zabiješ tím několik špatných věcí co tam máš S14 . Voda treba furt ...
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 14 dub 2020, 22:15

Vďaka za všetky postrehy. Mám ich zamulčované a dostávajú aj výdatnú zálievku. Vtom problém nebude. Aurora a B. Beast púšťajú kolmo rastúce obnovujúce letorasty, hoci ich nie je veľa ale predsa zopár ide. Blizzard zospodu nevyháňa vôbec nič, iba vyrastajú bočné krátke výhonky. Beauty to isté čo Blizzard. Akosi im chýba vitalita. Všetky sú vedľa seba, takže podmienky majú rovnaké. Možno som netrpezlivý a rozbehnú sa o rok-dva. V zemi sú od marca 2019, čiže teraz začína ich 2. vegetácia v pôde. Minulý rok som nič nečakal, museli sa ešte len zakoreňovať. Ale teraz po roku som čakal bujnejší rast, takže je to pre mňa mierne sklamanie. V rovnakých podmienkach sú po 6 rokoch Jugana, Altaj a Wojtek mohutné kry okolo 1,5 m. Čo dokazuje, že aj v tunajších "subtrópoch" dokážu prosperovať. Ale niektoré odrody tu zle rastú, najhoršie je to s Vostorgom, ten je taký neduživý.
Loni máš pravdu, že Altaj v teplých polohách rastie dobre, ten ide u mňa najrýchlejšie. Bohužiaľ nám chuťovo málo vyhovuje, tak som nechal len jeden.
Moonvil áno je to tak, v Borsovych článkoch sa píše, že Boreal séria by mohla mať lepšiu adaptáciu na pestovanie v teplejších oblastiach. Súvisí to hlavne s tým, že pučia neskôr a teda nehrozí predčasné narašenie a následné problémy s tým súvisiace. Ako sa im bude dariť tu na juhu, sa ukáže až po niekoľkých sezónach. Ale keď idú v oblasti Brna, malo by to ísť aj tu. Asi to chce viac trpezlivosti.
Nene, v súvislosti s vašim neúspechom na juhu ma napadá ďalší faktor. Možno vyššia vlhkosť vzduchu v chladnejších oblastiach je ten kľúčový faktor. Pretože ani výdatnou zálievkou sa v teplých oblastiach nedá dosiahnuť to, čo v stredných polohách. Takže v tom bude aj niečo ďalšie.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků