Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 25 dub 2019, 09:47

Kyselá Morena? Ano, záměn bude více a možná by stálo za to začít ty zimolezy identifikovat podobně jako to dělají za oceánem s fíkovníky - tzn. přidávat k názvu zkratku určující původ rostliny (např. "Black Madeira KK")
Takže bychom tu měli "Fialka LO" (loni), "Morena PA" (palo), atd.
Neříkám, že se to uchytí, ale u sazenic, které si množím sám, o tom začnu uvažovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 25 dub 2019, 22:31

Viem, že pravá Morena, by nemala byť tak kyslá. No pod týmto názvom som ju kúpil a pre seba to značím Morena S, podľa zdroja. Fialku som kúpil pod názvom Fialka Homai.

Taktiež mám z dvoch zdrojov Aurory a tak to musím nejako odlíšiť. Možno mám obidve pravé a možno sú iné. To ešte uvidím. Názov nechám a len priradzujem nejaké písmená.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 25 dub 2019, 22:53

ivan píše:peterpan píše:
...joo, kez bych taky bydlel 116mnm, to by to pestovani na zahradce vypadalo trosku jinak :)
áno vypadalo by to inak- neeeskutočné sucho by si mal...a o horúčavách ani nehovorím...
... tu na JZ je sucho značné- dlhodobé...dnes som sadil "čerstvo " kupovanú kamčatku (mali sme dve, máme už len 1, tá druhá to po cca 20 rokoch vzdala), tak sme 1 dokúplili, aby boli dve- viem, že sa im u nás "nepáči"- neoblubujú kamčatky stepné a veterné podmienky...ale máme to ako takú raritku- (cca 20 až 30 malinkých plodov z 1 rastliny)
Jamu som vykopal cca 30 cm hlbokú- aj v 30 cm totálne suchá ílovina S13 S13 :
Obrázek
- mobil mi nerobí kvalitné fotky, v jame je tieň- zem bola naozaj suchá aj v tej hľbke- ani tráva v sade nerastie, ak poriadne nenaprší, nebudem musieť ani kosiť

Ja by som na tvojom mieste to skúsil s tým bazénikom, ako pri kanadkách, len tam dať namiesto rašeliny kompost. Možno to stojí vyskúšať to v suchšej oblasti ako máš ty a to z nejakými neskoršími odrodami, ktoré nie sú až tak náchylné na jesenné kvitnutie.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 26 dub 2019, 11:00

Hehe, no sucho a vetrno mame bohuzel i u nas, snad jen ze tu prazi trochu min. Pred tydnem jsem pripravoval pudu na vyvysene zahodny, kde byl predtim travnik. Ryl jsem na hloubku jednoho ryce a totalni sucho a prasno. Nikde naznak vetsi vlhkosti.
Jsem zvedavy, jestli u nas vubec dneska zaprsi, jak slibujou meteorologove. Ja mam zahradu nejakych 860m2, takze to jeste v pohode uzalevam (krome travy, na tu jsem rezignoval), ale zemedelcum tahle sucha opravdu nezavidim.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2019, 09:04

Zakládání kamčatkária. :) Polovina je v zemi, polovina ještě objednaná.
Máme 2 noname kamčatky asi 10 let, ostatní členové rodiny je jedí, ale mě nechutnají. Začátek dobrý, ale ta pachuť na konci...
Tyhle nové keříky ze Zoji po zasazení ani nezvadly, kromě Vostorgu všechny kvetou.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 28 dub 2019, 10:51

Lenkalor píše: Máme 2 noname kamčatky asi 10 let, ostatní členové rodiny je jedí, ale mě nechutnají. Začátek dobrý, ale ta pachuť na konci...


Skús ich nechať vyzrieť aspoň 3 týždňe po zmodrení. U Aurory mám vyskúšané až 4 týždňe. Po zbere ich nechaj pár hodín odležať, až potom konzumuj. Pokiaľ by ti ani tak nechutili, tak daj do šálky cca 2 dcl plodov a 3-4 lyžičky cukru. Plody roztlač a dobre premiešaj s cukrom. Potom to najskôr ovoňaj až potom ochutnaj. :D Pokiaľ ti to ani tak nebude chutnať, tak to naozaj nie je ovocie pre teba. Kamčatka je ovocie ktoré nechutí na prvý krát, ale väčšina mu neskôr príde na chuť.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2019, 11:15

Když je nechám odležet, tak mi je ostatní snědí. :D To nevadí, mě zase chutnají všechny ostatní bobule, mám ráda i rakytníky, hlohy a trnky. Ale děkuji za radu, pokud někdy bude větší úroda, zkusím to.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 28 dub 2019, 11:53

Mne tu chodia ľudia na ochutnávky a naozaj niekto na tej chuti toho veľa nevidí. Niekomu to nechutná, niekomu to chutná a niekto je z toho nadšený.

No keď som istej žene, ktorú chuť kamčatiek nejako neoslovila, to rozmiagal s cukrom, tak sa prišla ku mne pýtať, či je to to isté ovocie a bola nadšená z tej chuti, ktorú pri priamom konzume nejako nevnímala. Potom už pobehovala tam s miskou, ako malé dieťa.

Keď je to dobre dozreté, tak na začiatku sa to zobká z kríka, ako Amur, L. Velikán, Fialka atd.

Kamčatky rozmixované s cukrom majú bohatšiu chuť a rozdiel v chuti by som porovnal s tým, ako jesť neosolený chlieb.

Niekto cukor nemusí. No v terajšej dobe sú už odrody, ktoré sú veľmi vhodné na priamý konzum a chutnajú skvele.

Tu je odkaz na tých, ktorí to skusili:
viewtopic.php?f=34&t=39&p=71504&hilit=Cukrem#p71504

viewtopic.php?f=34&t=39&p=71548&hilit=ackokiv#p71548

----
Naposledy upravil loni dne 28 dub 2019, 12:15, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2019, 12:09

Když je dám do merendy spolu s jahodami, tak tam tu pachuť necítím. Ale možná je to jen odrůdou, uvidím, jestli budou tyto nové lepší.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 28 dub 2019, 12:12

Altaj má nejakú tu pachuť a nie každému vyhovuje. U ostatných to nejako necítiť. S cukrom vôbec nie.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 28 dub 2019, 12:17

Nechápem to vaše cukrovanie :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 28 dub 2019, 12:39

paloo píše:Nechápem to vaše cukrovanie :(

Nekonzumuješ predsa samotný cukor, ale s čerstvým ovocím jednoducho dochucuješ, ako aj konzervuješ. Mnohí dochucujú horkú kávičku a nikto sa nad tým nepozastavuje. No a kávička nie je čerstvé ovocie, že. No a naše mozgy prijmú denne až 400 kalórií glukózy.

Ak by bol cukor až tak škodlivý, tak načo v takom množstve ho obsahuje mnohé ovocie.

Kto nemá cukrovku, tak sa nemá čo báť trochu toho cukru
Naposledy upravil loni dne 28 dub 2019, 12:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod jaro » 28 dub 2019, 12:44

Treba skusiť viac hlavne novšich odrôd,je v nich veľky rozdiel čo sa chuti tyka.Mne tiež staršie odrody nechutili.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 28 dub 2019, 12:50

Má někdo odrůdu Wołoszebnica .
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 28 dub 2019, 13:00

Pred troma rokmi som ju vykopal zo záhrady :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků