Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 13 kvě 2018, 09:24

Myslím,že sťažnosti na Morenu nie sú oprávnené S2
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 kvě 2018, 11:18

Radim K píše: Bohužel, očividně jsou to kytky, co musí stát ve vodě.

To by som netvrdil, nakoľko na miestach, kde je silné zamokrenie hynú. Ja tu mám síce vysokú hladinu spodnej vody, no je to tak akurát a pri veľkých horúčavách sa vzlínaním dostáva vlhkosť až ku koreňom. Pri menších kríkoch im ešte chránim koreňový systém netkankou. Ak je krík už veľký, tak si chráni výpar z koreňového systému už sám. Zeminu tu mám ťažkú, ktorá drží vodu dosť dlho a vždy ich sadím do vlastného kompostu.

Kto býva na takýchto suchých lokalitách a chce mať úrodu kamčatiek, tak prečo neskúsiť kamčatky pestovať v bazéniku, ako to robíme u kanadiek, len vrchnú zeminu by som dal inú.

Tu mám bazénikové rodeo. V zadu sú kamčatky, ktoré som ale nedal do bazéniku. Bolo by dobré to vyskúšať.Niekto sa možno ozve, kto to vyskúšal. Rasť by mali v bazéniku v pohode si myslím.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 13 kvě 2018, 21:41

Radim K, tak keď máš kvalitnú pôdu, pravdepodobná príčina neúspechu bude predsa len nedostatok vody. Tu na juhu sa kamčatky bez závlahy vôbec nedajú pestovať. Prežiť síce prežijú, ale živoria a úžitok je z nich minimálny až takmer žiadny. Mám 3 rastliny na konci záhrady "pre vtákov" o ktoré sa nestarám a ročné prírastky majú okolo 10 cm a plody sú drobné. Jedna rastlina dokonca koncom minulého leta uhynula.

Prekvapenie tejto sezóny je pre mňa Nimfa vysadená minulý rok. Priniesla prvé plody výbornej sladkokyslej chuti(viac sladkej ako kyslej). Zhodla sa na tom celá rodina, že je super. Samozrejme môže ísť o inú odrodu, keďže záruku pravosti odrody nemám. Po chuťovej stránke pre mňa zostáva top Vostorg, Amur, Nimfa a jeden noname ker s menšími ale výbornými plodmi. Najväčšie plody má Jugana, to sú neuveriteľné bomby, ale chuťovo je priemerná. Ešte mám 2 úrodné veľkoplodé odrody (bohužiaľ zámeny, takže neviem aké), ktoré sú ale protivne kyslé aj keď ich nechám dlho visieť. Nevadí, to budú dobré odrody na džem. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 13 kvě 2018, 22:37

Když si uvědomíte, ze kterých končin kamčatky pochází ( název napoví ), tak je přeci jasné, jaké podmínky potřebují. Rostou na Sibiři, kde je v létě klidně + 35°C, ale zároveň na permafrostu, takže neustálý přísun vláhy. No a kořenový systém je permafrostu uzpůsoben, tzn.že koření mělce. Pokud jim tohle dáte, budete sklízet.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod johny2 » 13 kvě 2018, 23:49

Jugana a LeningradskyVelikan v druhom roku po vysadbe zarodili. Kriky su vysoke cca 60cm. Vlavo je Jugana, vpravo LeningradskyVelikan. Obe odrody su chutovo prijemne sladkokysle.
Obrázek
johny2
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 17 zář 2016, 23:08
Bydliště: Bratislava USDA 7b

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 14 kvě 2018, 00:21

Loni: jj, to jsem řekl spíše nadneseně, ale asi jsi na to kápl. Pro kanadské borůvky a brusnice, klikvy, medvědice, libavky a další, jsme vytvořili rašeliniště, prostě bazének bez odtoku z folie a daří se jim, sice je každé léto rovněž musíme zalévat, ale ty alespoň prosperují. U kamčatek by to problém také mohlo vyřešit, ale místo rašeliny použít kompost. No, asi v zimě nějaký takový bazének uděláme a alespoň dostanou další šanci :).

Poradíte, kde se dají sehnat skutečné a opravdu chutné odrůdy? Popř. Nemáte někdo nějaké namnoženy k odprodeji? :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ivan » 14 kvě 2018, 07:02

Radim K píše:Aleno, tak to máš přesně mé zkušenosti S1 . Bohužel, očividně jsou to kytky, co musí stát ve vodě.
Martine, zajímavý postřeh, že jim teplo nevadí....
Jen dnes, protože už měsíc nepršelo a ze zeminy je beton, jsme zalévali asi 8 hodin a vyzalévali cca 4000 litrů vody ke všem dřevinám v sadu, z toho skoro polovinu v konvích. Už skoro týden v kuse je každý den letní a zítra by mohla u nás padnout první třicítka. A to je květen! Kdy bude pršet??

Radime, kamčatky ani u mňa neprosperujú tak, ako vidím s fotiek tu na fore...ja ich mám zasadené už viac ako 20 rokov- výška rastlín ešte nepresiahla cca 70 cm- prírastky krátke, plody sú ( samozrejme nie veľa)- mám veľmi ťažkú ílovitú zeminu ( v zime vrchná vrstva premočená, v lete suchá a tvrdá ako betón)- príčina bude asi tam ( je pravda, že som ich nikdy veľmi nepolieval)- ale už boli aj "mokré " roky a to isté...napr. ríbezle tiež u mňa "nejdú" a môžem ich polievať koľko chcem..takže presnú príčinu nepoznám - ale asi to je aj kombinácia tepla( hlavne na jar) suchého vzduchu s vetrom, pôdy, vody...
My máme tento rok za máj -už 12 letných dní, za apríl 11 a [i]13 mm zrážok za 44 dní[/i] údaje s oficiálnej meteostanice- takže toto asi tiež kamčatkám nemusí vyhovovať( a to ich mám zasadené v tieni pod stromami- kde je slnka veľmi málo)- inak na priamom slnku by boli podľa mňa už kaput
"Ale beriem to tak, že nie všetkému sa mi musí dariť"...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 14 kvě 2018, 07:32

Radim K píše:Loni: jj, to jsem řekl spíše nadneseně, ale asi jsi na to kápl. Pro kanadské borůvky a brusnice, klikvy, medvědice, libavky a další, jsme vytvořili rašeliniště, prostě bazének bez odtoku z folie a daří se jim, sice je každé léto rovněž musíme zalévat, ale ty alespoň prosperují. U kamčatek by to problém také mohlo vyřešit, ale místo rašeliny použít kompost. No, asi v zimě nějaký takový bazének uděláme a alespoň dostanou další šanci :).

Poradíte, kde se dají sehnat skutečné a opravdu chutné odrůdy? Popř. Nemáte někdo nějaké namnoženy k odprodeji? :)

Radime daj vedieť na jeseň niečo mám.Vyplavím zeminu a pošlem,však som ti dlžníkom :oops: Mám ale len s tých starých odrôd lebo tie nové kým nebudú dlhšiu dobu skúšané sa mi nezdá košér.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 14 kvě 2018, 07:41

Radime tady nakupuji už od žádného překupníka nic nechci, pravost odrůdy na vysoké procenta. Září 2017 koupené zimolezy už narostly 60 cm , a bude i menší sklizeň z každé odrůdy. Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 14 kvě 2018, 08:10

Ak niekto nemnoží s osvedčených kríkov tak je to vždy len predajca.No a prečo by to niekto robil keď Kusibab namnožil desaťtisíce a predáva to za babku.Ale to tu netreba riešiť,že?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod daggy007 » 14 kvě 2018, 10:22

paloo píše:Myslím,že sťažnosti na Morenu nie sú oprávnené S2

Tak u mna Morena tento rok je absolutny vitaz, taktiez nejaka uroda je aj na Amfore. Starkelacke Modre triumphy maju tiez dost plodov, no su strasne male a pri najslabsom.dotyku opadavaju - casom ich nahradim inou odrodov. Nymfa ma este zelene plody. Zvysne odrody su este mlade kriky, tak uroda bola len symbolická.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 14 kvě 2018, 10:32

Ivane, u tebe se nedivím už vůbec, vlastně se divím, že ti i pod stromy přežijí :lol: . U nás jsou v sadu, rovněž v polostínu stromů, v nejnižší části, kde se "hromadí" vlhkost, což letos fungovalo tak do konce dubna, teď už není vlhkost nikde :lol: .

Paloo, díky moc! Ozval bych se na podzim. Nevadí, že budou starší, hlavně, když tebou osvědčené :wink: .

Satan: dík za tip, Poláků už se trochu bojím. Na podzim jsem kupoval nějaké vzácné ovocné dřeviny z webu Garden of dreams Szczecin a byl to slušný podvod. Ještě čekám na identifikaci posledních rostlin (až se pořádně olistí) ale 80% není to, co mělo být. Pak to rozmáznu napříč internetem :D15 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 kvě 2018, 10:57

Radime z těch novějších ti mohu na podzim dodat Auroru, mám ji přímo z Kanady z Prairie Plants, žádný polák se jí nikdy ani nedotknul ;-)
Naplno plodí už druhou sezónu, ty dvougramové bobule se krásně sklízí, určitě ji budu zase množit (v nějakém rozumném počtu pár desítek kusů).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod radim » 14 kvě 2018, 11:25

Michale, mohly bych taky poprosit o jeden vzorek pro sebe? Kamčatky mě nadchly a byl bych vděční i za prověřený vzorek. Stejné je to se mnou u muchovníků, kdy jsem před 7 lety koupil (asi semenáč) a ochotně ho nechávám pro ptáky, protože jíst se to skoro nedá. Aurora je opěvovaná :-)
Uživatelský avatar
radim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14 lis 2017, 20:22
Bydliště: Olomouc, 240 m.n.m. (6b)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Radim K » 14 kvě 2018, 12:47

Michale, super! Moc díky. Určitě se domluvíme. Už začnu hledat místo na budoucí kamčatkoviště. Kompostu bude myslím dostatek. Ještě něco přidat do budoucího substrátu? Rašelina je zbytečná?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků