řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

řízkování kamčatky

Příspěvekod Dáša » 03 srp 2007, 22:33

Někde jsem ji? dříve četla, ?e nyní je dobré období na řízkování kamčatské borůvky. Tehdy to nebylo je?tě u mne aktuální, tak jsem tohle téma pře?la.
A teď, kdy? bych si to chtěla vyzkou?et zase téma nemohu nalézt. Pomů?e mi někdo radou, jak na to? Díky Dá?a
Dáša
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 čer 2007, 09:26
Bydliště: Ti?novsko

Příspěvekod Stanley_51 » 04 srp 2007, 14:29

Pokud mně pamě? neklame, psal na toto téma pojednání vrána na livingu. Ten má asi s kamčatkami vět?í zku?enosti. Tak skus tam, jestli ti odpoví. Já je skou?el řízkovat několikrát a ani ?uk.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod paloo » 14 srp 2007, 15:26

Zemolez sa dá odrezkova? s rôznymi výsledkami poča? celej vegetácie.Či?e treba skúsi? aj teraz a ponecha? osudu.
Ideálny čas je keď dozrievajú prvé plody.Skú?al som aj metodu od Honzu Kolu namočenie do vody a vymieňanie vody.Je tie? čiastočne úspe?ná.Tak?e dotoho.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2007, 16:36

Paloo, já jsem zkou?el kamčatku řízkovat ji? několikrát, bohu?el neúspě?ně.
Pou?il jsem metodu do vody i se stimulátorem do substrátu, ale nikdy to nevedlo k úspěchu. Řízky poka?dé uschly. Ale ?ivot je ?kola, tak zkou?ejte dál.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod sten.k » 14 srp 2007, 20:51

tak jsem se u sousedů Slováků dočetl, ?e se dá mno?it hří?ením :

Rozmno?ování hří?ením:
Zakořeňovat lze částí rostlin popínavých nebo ohebných. Výhonek rostliny připevníme kouskem drátu ve tvaru U do zeminy v květináči. Rychleji zakoření, kdy? na spodní straně části ponořeného výhonku uděláme zářez. Dbáme na dobrou závlahu a teplotní podmínky. Zakořeňovánní je zdlouhavé. Dělá se na jaře na jednoletých výhoncích. Rostliny s tlustými listy a dřevnatým stonkem (arálie, fikusy, dracény), které nemů?eme ohnout k zemi se mohou zakořeňovat vertikálně. Potřebujeme polyetylenový sáček naplněný substrátem. Na příslu?né větvičce uděláme zářez nebo sloupneme kousek kůry ve velikosti úzkého prstenu, který vsuneme do sáčku se substrátem. Dbáme na správnou vlhkost a teplotu, tento způsob se pou?ívá u rostlin, které mají holou spodní část stvolu a ztrácí dekorativní vzhled.
Uživatelský avatar
sten.k
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 14 kvě 2007, 21:24
Bydliště: Tachov

Příspěvekod sten.k » 14 srp 2007, 21:01

a dal?í info o hří?ení:

hří?ení - principem je zakořenění větve nebo ?lahounu hří?ené rostliny. Ta je pak oddělena člověkem a vzniká tak nový jedinec, či jedinci.

Hří?ení mů?e být:
přírodní - spočívá v tom, ?e se větev nebo ?lahoun sama dotýká del?í dobu země a po čase zakoření s tím, ?e například spojení s původní rostlinou uhnije.
obyčejné -
del?í stonek vycházející z rostliny přihrneme hlínou a zbytek se nachází nad zemí. Pokud stonek zakoření mů?eme ho oddělit od mateřské rostliny a vypěstovat novou rostlinu. Vyu?ívá se zejména u bobulovin.
vrcholové - spočívá v zabodnutí vrcholu stunku do země. V momentu, kdy na tomto místě vyra?í ze země nový stonek, oddělýme starý stonek od původní rostliny.
paprskové - spočívá v několikanásobném přihrnutí dlouhých stonků. Jedná se vlastně o multiplikovanou podobu obyčejného hří?ení.
vzdu?né - provádí se ve vzduchu na větvích či ?lahounech. Větev se nařízne po vnitřní letorosty a neprodi?ně zabalí s ovlhčenou ra?elinou nebo jiným materiálem. Po čase mů?eme skrz igelit vidět ra?ící kořínky. V tomto momentě větvičku uřízneme a zasadíme. Důle?ité je pou?ít průhledný igelit, tak aby jsem viděli ra?ící kořínky. Dale musíme pevně utěstnit, aby se do rány stromu nedostali ?kůdci. Toto hří?ení se provádí spí?e v humidněj?ích tropech či sklenících. V suchých oblastech je malá pravděpodobnost úspěchu.
Uživatelský avatar
sten.k
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 14 kvě 2007, 21:24
Bydliště: Tachov

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2007, 21:31

Řečeno s klasikem " ?edá je teorie a zelený je strom ?ivota". Dva roky se o to pokou?ím a pořád nic. Hří?ení je samozřejmě stará osvědčená metoda a u mnoha rostlin se ani jiná pou?ít nedá ( kromě výsevu semen). Bohu?el, u mně ani tohle nezabralo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod konales » 15 srp 2007, 18:38

Tak jak černý rybíz,začnou na černém rybízu opadávat listy,tak nařezat 30cm dlouhé řízky,2třetiny do země,zastínit i přes zimu,zálévat a na jaře určitě polovina vyroste.Dá se tak dělat i kiwi.
konales
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 05 črc 2007, 13:15

Příspěvekod Stanley_51 » 15 srp 2007, 21:52

Vyzkou?ím a na jaře poreferuji. I kdy? - koupil jsem dvě sazenice Lonicery v Kruhu a jedna je hořká a druhá kyselá. Obě stojí za prd. Ale za zkou?ku to stojí, aspoň bude zku?enost.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 29 srp 2007, 18:37

něco se chytlo,moje zku?enost-zásadně bez stimulátoru! Obrázek
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 29 srp 2007, 20:05

Tos jenom napíchal na sucho do substrátu ? Bez stimulátoru ? A kdys to sázel ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 29 srp 2007, 23:25

Tak do čistyho bílyho písku jsem to dal v puli července po skončení růst.periody a vyzrání , pou?il jsem ten gelový stimul.-někde tady jsi s nim předváděl řízkování arguty.dal jsem to do truhlíku-přikrytého igelitem,ale ne na těsno,-folie je na drátěné konstrukci.no s tim stimul. to dopadlo katastrofálně-v?echno uschlo(to není moje první ?patná sku?enost ze stim. při zakoř.-v?dycky se nechám zblbnout :roll: )ale jsem to zkusil znova čer.-srpen a bez.... no a něco se chytlo-né teda v?echno.ra?í vrch,nevím co to dělá v písku,ale nechám to tam co nejdéle.zalívám ,a? písek oschne.voda se nesmí dostat na listy,jinak to začne plesnivět a listy začnou odcházet a je men?í ?ance na ujmutí,je potřeba provětrávat minifoliák :lol: řízky by měly být aspon půlkou v písku.vysoká teplota-?patně,polostín,?e se řízkům daří pozná? tak,?e jejich listy vypadají k světu(mů?ou být i trochu poschlé,ale měli by mít trochu zelené barvy) a mů?e? napjatě čekat,jestli do toho půjdou nebo ne :wink: některy si dávají načas,tak hodně trpělivosti,někdo psal na livingu,?e se mu to probralo a? zima-jaro-cca pul roku.jo a je třeba sledovat situaci a kdy? něco odejde(hlavně listy) ,tak pryč s nima,aby se plísní nenakazilo ostatní!!!umrtnost je docela velká :cry: myslím,?e ted by se to je?tě dalo skusit,pokud jsou listy zelené :idea: NO KA?DOPÁDNĚ JEDNODUCHY TO NENÍ!!-jako rybíz,nebo arguta,je?tě jsem skusil hří?ení,ale nevyhrabu to dřív ,ne? na jaře :roll: uf
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod paloo » 30 srp 2007, 11:37

Tak?e ja sa trápim od 2004.Vtedy som odlomený konár pichol do substrátu B Soběslav a nechal vonku,zalieval a on sa chytil.Vravím si paráda ďal?í rok som odrezkoval xxxx a len sedem sa ujalo.Najjednoduch?ia je metoda podľa Rusov za zelena,keď dozrievajú prvé plody,tento rok som po prvý ráz skusil a funguje to.No vlani som odrezkoval v polovici augusta,či?e neskoro a chytili sa skoro v?etky odrezky.Niektoré sa v zime zobudili tak som ich preniesol na teplý balkon a po určitej dobe som s nich odrezkoval a ujateňos? bola 50 percentná.Odrezky tohtoročné práve začínajú kvitnú?.Ak budem ma? čas zajtra nafotím
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Příspěvekod Stanley_51 » 30 srp 2007, 13:15

No zkusím to je?tě nařízkovat, uvidím, co to udělá. Mě toti? začínají kamčatky znovu kvést, letos podruhé. Místo co by opadaly a připravily se na zimu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod paloo » 30 srp 2007, 13:43

E?te som zabudol napísa? skú?al som rôzny stimulátor no najviac sa osvedčil u mňa Stimulax lll gel.Listy vrchné 2 páry nekrátim,nechávam celé.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Další

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pavel a 7 návštevníků