řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 19 dub 2015, 15:14

Tak první řízkování Amur a Altaj. Na druhém obrázku improvizovaná pozice pro můj automatický rozprašovač.

Obrázek

Obrázek
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 20 dub 2015, 07:35

metalwarrior665 píše:Tak první řízkování Amur a Altaj. Na druhém obrázku improvizovaná pozice pro můj automatický rozprašovač.

Obrázek

Obrázek

Ten samozavlažovací kvetináč je dobrá voľba, no substrátu by som dal viac aby to držalo rovnomernú vlhkosť a prikryl to nejakým malým fóliovníčkom, dal to vonku a tienil . Myslím si že namiesto rozprašovača by bolo lepšie použiť zmlžovač - vyvíjač hmly. Buď mechanický, alebo ultrazvukový. S ultrazvukovým nemám skúsenosti, no s mechanickým vyvíjačom hmly to mám bez problémov. Vo vnútri fóliovníčka mi pri slnečnom počasí sa automaticky zapne zmlžovač a neustále robí hmlu. Aj keď teploty vyskočia niekedy až cez štyridsiatku, no odrezky sa nespália, ale veľmi rýchlo zakorenia. Potom nemám straty z napadnutia mnilobou - nejakou hubou ako keby to bolo v prípade, že by zakoreňovanie trvalo zbytočne dlho, teda pri nižších teplotách. Takže slnko - svetlo, teplo je dôležité, no podmienkou pri slnečnom počasí je neustála hmla a pri extrémnom slnku tienenie.

Ja som použil vanu a zo spodu som dal piliny, ktoré nasajú vodu a vzlínaním mi celú dobu zakoreňovania zasobujú zakoreňovací substrát. Pred tým ako začnem zakoreňovať naplním vanu vodou, aby piliny nasiakli a po pár dňoch vypustím. Napichám odrezky a pri slnečnom počasí sa mi automaticky zapne vyvíjač hmly.
Naposledy upravil loni dne 18 lis 2020, 05:02, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 20 dub 2015, 13:11

loni píše:Ten samozavlažovací kvetináč je dobrá voľba, no substrátu by som dal viac aby to držalo rovnomernú vlhkosť a prikryl to nejakým malým fóliovníčkom, dal to na slnko a prípadne trošku tienil . Myslím si že namiesto rozprašovača by bolo lepšie použiť zmlžovač - vyvýjač hmly. Buď mechanický, alebo ultrazvukový. S ultrazvukovým nemám skúsenosti, no s mechanickým vyvíjačom hmly to mám bez problémov. Vo vnútri fóliovníčka mi pri slnečnom počasí sa automaticky zapne zmlžovač a neustále robí hmlu. Aj keď teploty vyskočia niekedy až cez štyridsiatku, no odrezky sa nespália, ale veľmi rýchlo zakorenia. Potom nemám straty z napadnutia mnilobou - nejakou hubou ako keby to bolo v prípade, že by zakoreňovanie trvalo zbytočne dlho, teda pri nižších teplotách. Takže slnko - svetlo, teplo je dôležité, no podmienkou pri slnečnom počasí je neustála hmla a pri extrémnom slnku tienenie.

Ja som použil vanu a zo spodu som dal piliny, ktoré nasajú vodu a vzlínaním mi celú dobu zakoreňovania zasobujú zakoreňovací substrát. Pred tým ako začnem zakoreňovať naplním vanu vodou, aby piliny nasiakli a po pár dňoch vypustím. Napichám odrezky a pri slnečnom počasí sa mi automaticky zapne vyvíjač hmly.


Díky za poznámky. Ona ta tryska dělá docela jemnou mlhu, na listech pak zůstane voda. Jede to 8x denně, víc na tom časovači nejde. Uvažuji ještě, že si pořídím ohřívač zespodu, aby se hřáli kořeny.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 20 dub 2015, 21:01

Máš to vonku, alebo v byte? Ja to mám vonku - vo fóliovníku ešte jeden fóliovníček. S ohrevom ani nepočítam, lebo vo fóliovníku mám teploty až až.

Rosenie tryskou je v poriadku. Občas aj ja rosím ručným postrekovačom, no tá hmla sa vznáša neustále vo vzduchu a vynikajúco vplýva na zakoreňovanie.

Keď som začínal, tak som to často rosil, no bolo to nedostatočné, lebo pri slnečnom počasí sa mi parkrát stávalo, že mi slnko - vysoká teplota spálila odrezky aj keď som to rosil. Stačila len trošku väčšia prestávka a bolo po odrezkoch. Orosené lístky pri vysokých teplotách rýchlo strácajú z povrchu vodu a rastlina keď to nestíha zásobiť, tak lístky sčerneli a musel som rezať nové odrezky, čo už samozrejme nie je ono. Ak je hmla, tak nehrozí nedostatočný prísun vody, lebo lístky si nasávajú z hmly vodu rovnomerne a dostatočne aj pri extrémnych teplotách. A práve vtedy nastáva veľmi rýchla aktivita buniek, čo je pozitívne na zakoreňovanie. Odkedy mám zmlžovač, tak je neskutočne pohodlné zakoreňovanie. Občas sa pozriem, či funguje a to je všetko. Je to výhodné aj pre tých, ktorí sú často preč v zamestnaní.

Je to niečo podobné ako naparovanie suchej pleti. Ak pleť len oplachuješ s prestávkami, tak o chvíľu je zase suchá. Hydratácia pleti prebieha oveľa pomalšie. Ak neustále naparuješ pri vyššej teplote, tak pleť nasaje cez rozšírené póry oveľa viac vody. U rastlín je to podobné.
Naposledy upravil loni dne 20 dub 2015, 22:04, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod moonvil » 20 dub 2015, 21:10

Já nic nemlžím ani nepřihřívám, šoupnu řízky do perlitu, zakryju igelitem (třeba světlý pytel na odpad) a dám do stínu až polostínu. Ono si to drží vysokou vlhkost samo. Úspěšnost 99%, pracnost minimální.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 20 dub 2015, 21:52

Ok, aj tak sa dá. No bolo by dobré porovnať na jeseň veľkosť koreňového balu zakorenených odrezkov. Aj v chládku zakorenia, no zakorenenie je pomalšie a aj koreňový bal zákonite musí byť menší. To samozrejme vplýva na jarný štart sadeníc. Beriem samozrejme priemernú veľkosť koreňového balu všetkých zakorenených odrezkov.

Na jeseň ich presádzam jedine do vlastného kompostu do zakoreňovačov s priemerom 14x13 cm.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Pedro » 21 dub 2015, 11:45

Pár kousků jsem zkusil zakořenit předloni, jak píše Michal(dle jeho návodu :-) ) a úspěšnost taky téměř 100%. Lépe je tomu určitě ve stínu či polostínu. A rosit pod igelitem se to vůbec potom nemusí.
Jen jsem tedy bral řízky až později, v květnu po odplození nové výhony.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 21 dub 2015, 14:56

Termín na rez odrezkov je diskutabilný, no je všeobecne známe, že u mladších odrezkov je zakoreňovanie úspešnejšie a keď drevnatejú tak úspešnosť postupne klesá. Všimol som si, že v termíne po odkvitnutí a po výdatnom daždi sú odrezky oveľa vitálnejšie, zdravšie no jemnejšie a preto aj citlivejšie na vysoké teploty. Vyžadujú si teda väčšiu opatrnosť pri extrémnych teplotách. Toto som vyriešil vyvíjačom hmly. V neskorších termínoch prichádzajú búrky, krupobitie a podobné neplechy, ktoré kvalitu odrezkov znižujú. Na lístkoch sa objavujú trhliny, škvrny a je ťažšie si vybrať pekný a zdravý odrezok ak ich potrebujem viacej. Teda ide o množstvo odrezkov. Ak zakoreňujem len pár, tak na tým by som sa veľmi nezamýšľal. Pichnem to do substrátu, dám pod stromy a čakám.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod adopaprcka » 04 kvě 2015, 08:30

moonvil píše:Já nic nemlžím ani nepřihřívám, šoupnu řízky do perlitu, zakryju igelitem (třeba světlý pytel na odpad) a dám do stínu až polostínu. Ono si to drží vysokou vlhkost samo. Úspěšnost 99%, pracnost minimální.
Može byt aj piesok ? musi byt vlhky alebo mokrý ? Aky asi cas trva kym pusti odrezok korienky ?
adopaprcka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2015, 21:14
Bydliště: Hriňová

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod moonvil » 04 kvě 2015, 09:05

S pískem jsem to nezkoušel, ale zimolezy koření natolik ochotně, že nevidím důvod proč by to nemělo fungovat. Hlavně držet tu vysokou vlhkost substrátu i vzduchu a nespálit to na slunku - řízky by ale neměly stát ve vodě, takže písek přiměřeně mokrý s možností odtoku přebytečné vody.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 04 kvě 2015, 10:54

Myslím,že na odrezkovanie je ešte hodne skoro.Zo skúseností sa po 10 dňoch objaví kalus a po 35 dňoch je rastlina s pekným koreňom.Nemusí to platiť a ani neplatí pre všetky odrody :D4
Ten piesok by som asi nepoužil.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod adopaprcka » 04 kvě 2015, 11:57

paloo píše:Myslím,že na odrezkovanie je ešte hodne skoro.Zo skúseností sa po 10 dňoch objaví kalus a po 35 dňoch je rastlina s pekným koreňom.Nemusí to platiť a ani neplatí pre všetky odrody :D4
Ten piesok by som asi nepoužil.

A kedy je najvhodnejšia chvíla ? bolo tu už písane po odkvitnuti kvetov , aj na jesen... kedy teda ? Ak je to najlepsie dat do perlitu tak si ho teda zozeniem, poprípade do nejakeho substratu ?
adopaprcka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2015, 21:14
Bydliště: Hriňová

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod J500j » 04 kvě 2015, 12:30

paloo píše:Myslím,že na odrezkovanie je ešte hodne skoro.Zo skúseností sa po 10 dňoch objaví kalus a po 35 dňoch je rastlina s pekným koreňom.Nemusí to platiť a ani neplatí pre všetky odrody :D4
Ten piesok by som asi nepoužil.



Palo, ja už mám tiež dávno po odkvitnutí s nahodenými plodmi.
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 04 kvě 2015, 12:47

adopaprcka píše:A kedy je najvhodnejšia chvíla ? bolo tu už písane po odkvitnuti kvetov , aj na jesen... kedy teda ? Ak je to najlepsie dat do perlitu tak si ho teda zozeniem, poprípade do nejakeho substratu ?

J500j píše:Palo, ja už mám tiež dávno po odkvitnutí s nahodenými plodmi.


Летом нарезку зелёных черенков съедобной жимолости производят, начиная с момента созревания первых ягод и далее. Благоприятный период летней заготовки черенков жимолости завершается к середине лета. Я делаю нарезку черенков съедобной жимолости именно в эти дни.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 04 kvě 2015, 19:44

Je si treba uvedomiť, že stred leta je ničo iné v chladnejších oblastiach a niečo iné v teplejších oblastiach, kde začiatok vegetácie je posutý na oveľa skorší termín. Potom aj termín odberu odrezkov je posunutý.

Ja sa už za chvíľu chystám na odrezky a dôvody som uviedol vyššie. Ako zakoreňovací substrát používam čistú rašelinu, hrubozrnný piesok a drvený zeolit. Spodnú vrstvu tvorí hrubá vrstva vodou nasiaknutých pilín.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků