řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod dzani696 » 01 črc 2021, 05:04

Včera dorazili vetvičky, pravdupovediac musel som si ich vyzdvihnúť na pošte (ako vždy). :) Neviem ako je to možné ale často sa opakujúci scenár: Nič nedorazí, žiadny papier v schránke, na stránkach napísané že doručovateľ nezastižen(pritom som bol celý deň doma :) ) ale už je to uložené na pošte.
Obrázek
Precízne zabalené ale o tom písal už Hofis.Takže ja len poďakujem :D Ďakujem Lenko. :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Lenkalor » 01 črc 2021, 10:44

Nestěžuj si :D Pořád to k vám na Moravu, přes celou republiku, přišlo o den dříve než do té... jak že se to městečko jmenuje.. Jo, Praha! Asi ji nemohli najít.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod nene » 01 črc 2021, 11:29

:lol:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 01 črc 2021, 15:21

Ano, je to prdel zakopaná... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 28 kvě 2022, 16:55

Idem, že vyhodím odložené minuloročné zakorenené odrezky, ktoré sa doteraz nezobudili. No keď tak vyhazujem, tak pozerám, že v zemi púšťajú výhonky niekde spod koreňov. Takže radšej počkať a hneď nevyhadzovať. Vetvičky sú úplne odumreté, ale dokáže sa ešte obnoviť. Okolo 5 rastlín neskončili v komposte.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 24 črc 2022, 10:59

Jen taková zajímavost k roubování kamčatky. Minulý rok jsem psal, že zkusím dva mé nejstarší keře na jaře seříznout akorát na ten spodní deštník a naroubovat do nových výhonů nějaké jiné odrůdy. Nakonec z toho bylo 10 roubů ze 4 odrůd, Jugana, Aurora, Vostorg a Sibirjačka. Rouby jsem neoznačoval, byl to jen takový pokus. Rouboval jsem hnědé do zeleného 10 června, dřevité rouby oholené od staré kůry, obalené parafilmem. K uvázání použita potravinářská fólie. Úspěšnost není kdovíjak valná, zatím jedou z 10 stoprocentně 4, jeden už pučí, takže možná 5. Ostatní zatím nic, ale zdají se být stále relativně čerstvé. Některé ty rouby byly už skutečně starší dřevo, takže tam i může chvíli trvat, než někde vyjedou z nějakého skrytého záložního pupene. No, uvidíme, jak to poroste dál. Praktičnost tohoto počínání je asi značně diskutabilní, možná by bylo daleko lepší to vykopat a dát tam rovnou novou rostlinu, ale ještě uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Já jen, že takhle hnědé do zeleného by to možná roubovat i šlo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 24.07.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Lenkalor » 24 črc 2022, 19:41

Tak praktické je to v tom, že čím víc odrůd, tím lepší opylení. :) Pokud není místo pro více keřů.
I hmyz ušetří pár letových minut. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod nene » 24 črc 2022, 20:48

A nesmí se z výhod zapomenout na procvičení jemné motoriky :wink: ( ne, vážně, jako zbytečnost mi to roubování kamčatky fakt nepřipadá, opylovačů není nikdy dost).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 03 srp 2022, 13:57

Mám tu další poznámku, tentokrát přímo k řízkování kamčatky. Byl jsem nucen seříznout na pahýl Vostorg, protože mi nějak skomíral a nechtěl letos růst. Po ušmiknutí jsem si všiml malé dírky v kmínku, asi ji navštívil ten hnusný brouk. Nicméně to již bylo zčásti zaceleno a larvu jsem nenašel. Ty tenčí větvičky z toho keříku jsem použil na roubování, viz výše. A protože mi bylo líto ty tlusté ostříhané kmínky vyhodit, dal jsem je do nádoby s vodou a hodil je do pěstírny do stínu, kde je teď stabilní teplota kolem 20 stupňů. No, a úplně jsem na to zapomněl. Když jsem si šel dnes do pěstírny pro květináč, všiml jsem si, že se jeden z těch kmínků nějak zelená. Tak jsem ho prozkoumal a hle, má kořínky. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.08.22

Dával jsem to tam někdy začátkem června, takže cca po 2 měsících se vytvořily kořínky. Ten druhý kmínek zatím žádné nemá, ale začíná rašit, tak se ještě možná nějaké vytvoří. Zřejmě to ve vodě půjde s minimálně částečným úspěchem kořenit. A přímo dřevité řízky... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod jaro » 05 srp 2022, 12:10

Super Hofis,na jar to určite vyskúšam. S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 01 čer 2023, 14:32

Ešte týždeň a mali by mať dostatočné korene. Odrezkujem z odrody - AURORA, VOSTORG, BLIZZARD.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 09 črc 2023, 14:12

Vyzerá to, že zakorenené odrezky po záplave dostali impulz a krásne púšťajú výhony.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2023, 09:15

Jen tak pro zajímavost. Minulý rok jsem tu psal o tom, že mi zakořenil celkem silný dřevitý řízek Vostorgu přímo ve vodě, viz příspěvek 03.08.22 o pár příspěvků nazpět. To byl jen takový pokus, protože se mi to po zřezání nechtělo vyhodit. No, a letos mohu potvrdit, že asi nešlo o náhodu. Dal jsem takto do sklenice zakořenit dřevitý řízek z Aurory i normálně s listy. Po 4 týdnech ve sklenici s vodou za oknem už má kořínky. Takže pokud v tom nejedete profesionálně jako třeba loni S6, tak tohle je taková další alternativa pro množení kamčatek, prakticky bez práce. Stačí dát do nějaké sklenice s dešťovou vodou a vodu pouze pravidelně dolévat... :wink:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 22.08.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod kasta » 23 srp 2023, 15:20

Hofis: super, já letos zkoušel tu tvojí metodu přiklopeného květináče a už mám dva malé bakčarské velikány. aurora bude další na řadě, až ti povezu nějakou mučenku, asi ti ukradnu větvičku :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 24 srp 2023, 09:42

Něco se tam snad najde... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Předchozí

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků