řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Pedro » 06 kvě 2015, 08:47

Chladnější-teplejší....
Paloo to tam v azbuce píše jasně-začátek řezu řízků začíná momentem zrání prvních plodů ... to samozřejmě v různých místech i v různých letech může být různé :D10
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod J500j » 06 kvě 2015, 09:31

paloo píše:
Летом нарезку зелёных черенков съедобной жимолости производят, начиная с момента созревания первых ягод и далее. Благоприятный период летней заготовки черенков жимолости завершается к середине лета. Я делаю нарезку черенков съедобной жимолости именно в эти дни.


Ale perspektívne odrezky nie sú ešte asi dosť vyzreté, sú mäkké zelené. S2
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 06 kvě 2015, 15:09

Je predsa známe, že u mladších odrezkov je zakoreňovanie úspešnejšie a keď drevnatejú, tak úspešnosť postupne klesá. Nech tu niekto dokáže opak toho. Ak teda úspešnosť postupne klesá, tak je dôležitejší skorší termín rezu odrezkov ak teda už dosiahnú primeranú dĺžku. V skoršom termíne po odkvitnutí a po výdatnom daždi sú odrezky oveľa vitálnejšie, zdravšie no jemnejšie a preto aj citlivejšie na vysoké teploty. Vyžadujú si teda väčšiu opatrnosť pri extrémnych teplotách. Ako som už spomenul , tak som to vyriešil vyvíjačom hmly a mám bez problémov.V neskorších termínoch prichádzajú búrky, krupobitie, vietor, ktoré kvalitu odrezkov znižujú.Takže OK, do polovice leta, no mne už v auguste začínajú lístky na kamčatkách černieť. Treba to jednoducho odhadnúť, kedy je najlepší termín. Ja si to odhadnem jednoducho. Po odkvitnutí, keď poriadne zleje a vidím že vetvičky majú primeranú dĺžku a teda majú veľkú tendenciu rastu, tak režem a režem. Každý je z inej oblasti s rôznou nadmorskou výškou. Záleží od množstva faktorov aj od odrôd a teda ide o individuálny odhad každého.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 06 kvě 2015, 20:47

Pedro píše:Chladnější-teplejší....
Paloo to tam v azbuce píše jasně-začátek řezu řízků začíná momentem zrání prvních plodů ... to samozřejmě v různých místech i v různých letech může být různé :D10

Je to to isté,len u každého je ten čas zretia v inom období.Ale proste je to vtedy:-začátek řezu řízků začíná momentem zrání prvních plodů ...
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 06 kvě 2015, 21:01

Alebo,dnes keď to už predávajú v každej trafike :D4 Výhonok pri ohybe praskne a zlomí sa.To je ten správny čas S6 Ak už nepraskne/zvuk/tak je neskoro ale dá sa :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 06 kvě 2015, 22:14

Ja mám iné podmienky pri zakoreňovaní. Fóliovníček vo fóliovníku. Predtým, som mal vždy problémy s vysokými teplotami, keď som to mal vonku a bolo to pracné s neustálym postrekovaním. Teraz mi práve takéto teploty vyhovujú. Pri slnečnom počasí aj pri tienení mi niekedy vystúpia teploty 35 – 40 stupňov, no a zmlžovač je neustále zapnutý. Cez deň sa substrát zahreje a množstvo substrátu mi udržuje optimálnu teplotu substrátu aj v noci, nakoľko mám plnú vaňu vlhkých pilín a 15 cm substrátu a preto tak skoro nevychladne. Prvý deň sú odrezky cez slnečný deň zvädnuté , no za 2-3 dni sa prispôsobia a trošku aj podrastú a potom veľmi rýchlo zakorenia. Takýmto spôsobom si môžem dovoliť zakoreňovať veľmi mladé a dlhé výhonky a skoro všetko zakorení bez problémov a nič sa nespáli.

Samozrejme, že každý ma svoj spôsob.
Naposledy upravil loni dne 22 kvě 2015, 08:33, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 08 kvě 2015, 19:24

Mně to zespod černá. To znamená, že tam mám asi moc vody, že? Mám to v samozavlažovácích.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 09 kvě 2015, 08:25

loni píše:Ja mám samozrejme iné podmienky pri zakoreňovaní. Fóliovníček vo fóliovníku. Predtým, som mal vždy problémy s vysokými teplotami a bolo to pracné. Teraz mi práve takéto teploty vyhovujú. Pri slnečnom počasí aj pri tienení mi niekedy vystúpia teploty 35 – 40 stupňov, no a vtedy mi hydrostat neustále automaticky zapne mechanický vyvíjač hmly. Cez deň sa substrát zahreje a množstvo substrátu mi udržuje optimálnu teplotu substrátu aj v noci, nakoľko mám plnú vaňu vlhkých pilín a 15 cm substrátu a preto tak skoro nevychladne. Prvý deň sú odrezky cez slnečný deň zvädnuté , no za 2-3 dni sa prispôsobia a trošku aj podrastú a potom veľmi rýchlo zakorenia. Takýmto spôsobom si môžem dovoliť zakoreňovať veľmi mladé výhonky a skoro všetko zakorení bez problémov a nič sa nespáli.

Samozrejme, že každý ma svoj spôsob.


Jak rychle ti to zakořeňuje?

Já nakonec asi zkusím tu metodu s igelitem bez rozprašování (i když to mi rozum nebere, jak to vydrží :D14 )
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 09 kvě 2015, 18:52

Napr. z roku 2013, tak 5 Júna som už mal takéto korienky.

ObrázekObrázek

Máš to v samozavlažovacom kvetináči, málo substrátu a stojí tam voda, ktorú rozprašuješ. Bude ti to zahnívať! Ja to robím následovne, ako som sa už zmieňoval, tak ide o množstvo substrátu, ktoré je veľmi dôležité, aby sa dala ľahko udržiavať rovnomerná vlhkosť substrátu. S malým množstvom substrátu ti to bude buď rýchlo presychať, alebo naopak a ťažko sa to ustráži. Predtým ako idem zakoreňovať, asi tak týždeň - dva, nechám substrát nasiaknuť a vypustím všetku vodu a nechám odtokový otvor vždy otvorený. Obyčajná stará vaňa, ktorá je zatiaľ najlepší a najlacnejší variant na zakoreňovanie, tak mám na dne vany pozdĺž natiahnutú hrubú drenážnu hadicu a taktiež zhora kolmo na odtokový otvor vo vani, aby som mohol rukou tam dočiahnuť a vypustiť prebytočnú vodu. To všetko som zasypal hrubou vrstvu pilín a na vrchu je zakoreňovací substrát. To všetko mám zakryté malým fóliovníčkom. Môžeš použiť aj betonársku nádobu a podobný princíp. Sú rôznych veľkostí, no musel by si prirobiť nejaký odtokový otvor. No je to na tebe ako sa rozhodneš.

Ak mi to tam zmlžuje, tak z odtokového otvoru vo vani mi neustále odkvapkáva prebytočná voda. Až ma to zaujalo, ako pravidelne si to tam neustále kvapká.

Takéto niečo sa zíde na rozmnožovanie aj ostatných rastlín.

Ja už mám skoro všetko zatrepané odrezkami. Ešte jeden záťah a je to komplet. Odrezky uprednostňujem len tie, ktoré smerujú zo stredu kríka vertikálne a tvoria základ kríka. Teda obnovujúce výhony na ktorých zväčša nie sú plody no majú najväčší rastový potenciál a režem na dĺžku 25 -30 cm. Z kríka ich strihám nožnicami a ihneď upraveným zrezavačom na vlasy, teda žiletkou robím hladký rez a namáčam do práškového stimulátoru a napichám. Zapnem zmĺžovač nastavím vlhkosť a idem preč. Občas pozriem či to funguje, najmä za slnečného počasia. Pri extrémnom slnku tienim. Mám to totiž v ďalšom veľkom fóliovníku.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 10 kvě 2015, 08:51

loni píše:Napr. z roku 2013, tak 5 Júna som už mal takéto korienky.



Díky za rady :wink:

Teď to u mě vypadá takto

Obrázek

Je to v šatně u okna na sever, v malém pařníčku v maltovníku, který je proděravělý. Ze strany na to stříká tryska (ještě jeden maltovník může být vedle). Akorát to asi může vyschnout časem, ale možná ne, nevím.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 10 kvě 2015, 11:54

U mňa to teraz vyzerá takto:
Obrázek
Naposledy upravil loni dne 25 led 2020, 20:37, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 19 kvě 2015, 13:24

Já asi zkusím tu taktiku fólie a měsíc se nestarat. A jestli ani to nevyjde, tak na to řízkování asi peču, něco dělám špatně pořád :roll:
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 24 kvě 2015, 12:42

Takto sa množí v priesmyku :D4 Je to hlavne pre tých ktorí sa tým nechcú živiť,ale funguje v pohode S6
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tak hodne úspechov sezóna začala :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod metalwarrior665 » 25 kvě 2015, 19:09

paloo píše:Takto sa množí v priesmyku :D4


Hezky. Já teda podle rad také ukončil postřikování a prostě to dal do uzavřeného kontejneru, tak uvidíme.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 25 kvě 2015, 19:49

Ono s tým rosením je to také profi ale keď nekto potrebuje pár rastlinek tak toto je pohoda :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků