řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 25 kvě 2015, 20:04

Na mojich, ktoré sú napichané do substrátu už od 7 mája, tak to už vyzerá, že púšťajú korene. Sito zelené žilky napovedajú, že už tam vo veľkom prúdia živiny. Keď skúšam povytiahnúť, tak sa už držia.
Foto: 24.5.2015
Obrázek
Naposledy upravil loni dne 26 kvě 2015, 09:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Tchorik » 25 kvě 2015, 22:56

Tak jste mě navnadili, že jsem taky dnes píchla 4 řízky do skleníku pod plastový kryt. Ale vzhledem ke své lenosti a nedostatku času jsem se s nimi moc nepárala. Žádný stimulátor, jen ty lístky jsem zastříhala. Tak uvidím, jestli se něco chytne.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod romkrom » 26 kvě 2015, 09:46

Nic si z toho nedělej, on ten stimulátor stejně bude spíš placebo :lol:
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod triodyn » 26 kvě 2015, 19:09

No já sem to zkusil podle loni,ale bez mlžení a nejde mi to...,tak ted jsem to prubl znova,ale říky už jsou vyzrálejší,tak uvidim.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 26 kvě 2015, 23:22

Niekto to dáva do chládku, alebo to neustále tieni, lebo ináč tam neustráži teplotu. No ja to mám na slnku vo foliovníčku a ešte k tomu vo vnútri vo veľkom fóliovníku. Môžete si predstaviť, aké teploty tam niekedy vystúpia za slnečného počasia. Pritom len pri extrémnom slnku okolo poludnia tak tienim a občas otvorím na sekundu kryt, ináč je kryt neustále prikrytý. Fígeľ že sa nespália, ale rýchlo zakorenia je v tom, že mám v tom čase zapnutý mechanický vyvíjač hmly - zvlhčovač vzduchu a tá hmla sa vznáša ako jemný opar. To je to, čo mi radikálne uľahčilo zakoreňovanie. Ako je vidieť dole na obrázku, tak pri vyššej teplote a najmä pri slnečnom počasí je tam neustále opar hmly, ako v nejakej parnej saune nahriatej slnkom. Ak nie som doma, tak žiadny problém ako som mal kedysi s neustálym dozeraním, rosením, otváraním, zatváraním a aj tak sa stávalo, že mi to spálila vysoká teplota. Aj keď zabudnem tieniť, tak nič sa nestane, ak teda funguje vyvíjač hmly. Keď som jednému ukázal, tak sa čudoval, ako je tam horúco a plno pary, akoby tam vrela voda. No je to len odstredivý zvlhčovač vzduchu, ktorý ventilátorom rozháňa jemné kvapôčky vznášajúce sa vo vzduchu, ktoré veľmi efektívne absorbujú svetelné žiarenie premenené na teplo. Odrezky aj pri vysokej teplote v pohode nasávajú túto hmlu. Od tejto hmly je substrát vždy rovnomerne vlhký a najmä teplý a to aj večer. Prebytočná voda, ktorá sa zráža na substráte mi dole odkvapkáva. Postrekovačom rosím len výnimočne a doteraz som to urobil len par krát. Listy na kamčatkách sú dosť odpudivé na striekajúcu vodu, no nie na hmlu.

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 28 kvě 2015, 18:58

Na týchto obrázkoch čo som tu dal aj vyššie, tak je vidieť, čo sa mi ojedinele stáva, keď je tam tá hmla. Niektoré odrezky púšťajú korene aj vo vzduchu:

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Tchorik » 28 kvě 2015, 22:26

Tak jsem včera dala ještě 8 kousků Modrého triumfu, jestli mi to zakoření, tak jsem zvědavá, kam to pak nacpu. Ale teď mě napadlo, že je možná zkusím dát taky do květináčů jako kanadky, aspoň by mi nechcípaly suchem. To mi připomnělo, že jsem dnes na kanadkách našla puklice, ach jo. Mravenci to tam vesele pasou a já přemýšlím, jestli stříkat nebo nechat být...

Loni, tu mlhu bych do skleníku taky potřebovala, to by se tam asi sviluškám moc nelíbilo S1
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod romkrom » 29 kvě 2015, 10:22

Tchorik píše:Tak jsem včera dala ještě 8 kousků Modrého triumfu, jestli mi to zakoření, tak jsem zvědavá, kam to pak nacpu. Ale teď mě napadlo, že je možná zkusím dát taky do květináčů jako kanadky, aspoň by mi nechcípaly suchem. To mi připomnělo, že jsem dnes na kanadkách našla puklice, ach jo. Mravenci to tam vesele pasou a já přemýšlím, jestli stříkat nebo nechat být...

Loni, tu mlhu bych do skleníku taky potřebovala, to by se tam asi sviluškám moc nelíbilo S1


Zeškrábat a spálit potvory jedny...
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 30 kvě 2015, 08:40

Moje odrezky už drevnatejú! Boli napichané po odkvitnutí, keď dosiahli primeranú dĺžku.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod petrpan » 30 kvě 2015, 23:40

Ahoj, uz nejaky cas tohle forum procitam, ale konecne mi byl aktivovan ucet, tak mohu i psat.
Letos jsem zakoupil nejake kamcatky (Altaj, Amut, Duet, Morena). Jsou to male kere, ale i tak jsem z nich odebral rizky (bavi me ruzne mnozit kytky). Mam je napichane v truhliku, ten je v pruhledne pytli (nejake diry na vetrani tam jsou) a cele je to ve skleniku.
A ted moje otazka: Uz je to tak 4 tydny a stale zijou. Co dal, pokud uz maji koreny? Mam je presadit do volne pudy nebo do skleniku? Prezijou prvni zimu venku? Diky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 31 kvě 2015, 10:09

Neviem ako ostatní, no ja ich presádzam na jeseň. Zakoreňovací substrát je už poriadne prerastený koreňmi a tak si zoberiem ostrý nôž a jednoducho ich vyrežem a dávam do 14x13 cm veľkých zakoreňovačoch. Mám ich vonku aj cez zimu na netkanej textílii a to na mieste kde mi to tienia stromy. Tie zakoreňovače sú dole otvorené, aby mi bez problémov pretekala voda a nezahnívali korene a aby mi vzlínaním nasávali vlhkosť zo zeme cez netkanú textíliu na ktorej sú položené. Takto to praktizujem už dlhšie a je to výhodné. Ak by som to mal v menších normálnych kvetináčoch, tak by bol problém s častým presychaním a potom aj s častým zlievaním, čím by sa vyplavovali živiny. Takto mi to tak často nepresychá a drží mi to vlhkosť a živiny na dlhšiu dobu. Pri normálnych kvetináčoch absentuje vzlínanie vlhkosti zo zeme, keďže zo spodu majú plast.
Naposledy upravil loni dne 25 led 2020, 20:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Stanley_51 » 31 kvě 2015, 11:13

petrpan píše:Ahoj, uz nejaky cas tohle forum procitam, ale konecne mi byl aktivovan ucet, tak mohu i psat.


Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod petrpan » 31 kvě 2015, 12:38

Stanley_51:
Diky :)

loni:
Diky za uspokojivou odpoved. Snad uz jen posledni dotaz. Ty keriky na tech fotkach, to stihne vyrust do podzimu z jednoho kvalitniho rizku?
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 31 kvě 2015, 12:57

To množstvo kríčkov čo tam vidíš je z minuloročného množenia. Na začiatku je odroda WOJTEK. Všetky boli na jeseň zostrihané na 7 - 10 cm pníček.
Naposledy upravil loni dne 31 kvě 2015, 13:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod petrpan » 31 kvě 2015, 13:04

loni píše:To množstvo kríčkov čo tam vidíš je z minuloročného množenia. Na začiatku je odroda WOJTEK.

Jo, to vlastne dava smysl:) Diky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků