muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod alnyfolik » 10 dub 2021, 18:06

Mraz nemraz , muchovniky si idu svoje :D . Velmi odolne rastlinky. Dnes Martin :

Obrázek
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 10 dub 2021, 19:21

To je neuvěřitelné...u nás muchovníky ve stavu mírně narašených pupenů.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod fahrweed » 10 dub 2021, 19:45

nene, u nás taky tak. Muchovník lamarckův, přes 2 m a pupeny jsou teprv "chlupaté"
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 10 dub 2021, 21:11

U nas se taky zatim chrape a to nejen muchovnik...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Kika » 11 dub 2021, 08:37

U nas to vypada, ze by uroda mohla byt, pokud se neco nestane.
Jinak vloni si nas muchodnik oblibila jedna hrdlicka, stihla jsem neco sklidit, nez to odrbala ona, ale jak si tam sedala, olamala nam svoji vahou ty mensi vetvicky. Tak doufam, ze uz za zimu zapomnela, kde ze ten muchovnik byl :wink:
Obrázek
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod pavell » 11 dub 2021, 10:15

Zvláštní že muchovník snad nikdy nezmrzne, a když se povede vybrat dobrý semenáč tak je to vynikající ovocná dřevina. Ty šlechtěné podle mě nemají až tak dobré plody i když mají o trošku větší . Mě se podařily dva semenáče co mají plody opravdu vynikající, dokonce jsme je i zavařovali a zavařené chutnají jak třešně.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: muchovník

Příspěvekod haco » 11 dub 2021, 11:51

dnesny stav muchovnika - este tak 2-3 teple dni a bude kvitnut - ale kedze ma zajtra prist prudke ochladenie tak si este chvilu pockame

muchovniku vyhovuje poloha na priamom slnku ale zo severnej strany murika - teda vo vlhkej menej prehriatej pode - podobne spokojne sa tejto polohe tvaria aj zemolezy
Obrázek

Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 18 dub 2021, 22:17

Zdravím, obracím se na znalejší: mám třetím rokem muchovník lamarckii Balerina, jelikož mi zachutnal a jsem z něj nadšená, našla jsem na naší mini zahrádce místo pro další muchovník. Pročetla jsem tady diskuzi a po zvážení jsem se rozhodla pro muchovník olšolistý Martin. Objednala jsem ho ve Spomyšli - byl docela problém ho sehnat. Přišel takový klacíček 15 cm, ale teď během pár týdnů už vyrašil, má lístky, popohnal do výšky, snaží se. Začala jsem ale zkoumat, jestli mám vlastně semenáč nebo řízkovanec, roubovaný určitě není - to mám tu Balerinu, prostě bych to ráda věděla. Začala jsem konečně zkoumat visačku a zjistila jsem, že to je výpěstek z Jukka.cz a pak jsem si všimla na zadní straně označení Amelanchier lamarckii Martin. Tak jsem z toho zmatená, odrůda Martin je přece muchovník olšolistý, tak jsem ho i objednávala a i v dodacím listě to tak bylo. Teď nevím, co mi to vlastně vyroste, ale listy tedy má jako olšolistý, jiné, než ta Balerina. Jen doufám, že bude k jídlu, kvůli tomu jsem ho vybírala. Jak dlouho budu asi čekat, než ochutnám? Jestli nebude dobrý, tak půjde a budu shánět jiný :-(
A ještě mám dotaz, jestli ho mám vysadit na stanoviště i takhle malý a jestli ho mám hned zastřihnout, zdá se mi to takový hodně malý, ale už vyrašil asi o 5 cm.
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod Radim K » 19 dub 2021, 01:39

Ajaj, asi klasická Polská ruleta :D . Jukka bere značnou část sortimentu, ne-li všechen, z Polska (stejně tak Spomyšl) a tam je to jistota, že je to nejisté :wink: .
Nejlepší bude, když pošleš fotku plně vyvinutých listů, až budou. Z toho půjde určit prozatím alespoň druh.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 19 dub 2021, 08:27

Jako s Poláky to je složité :D oni si moc na pořádek nepotrpí ale zase si nemůžu u rybízu, angreštu a josty na kvalitu stěžovat (navíc oproti CZ překupníkům jsou ty ceny jinde). Třeba stromky bych od nich už nechtěl protože jsme koupili 2 a loni šly oba ze země... Ale to je na jinou sdiskuzi ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 19 dub 2021, 08:37

Stáňa T. píše:Zdravím,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 19 dub 2021, 10:53

Radim K píše:Ajaj, asi klasická Polská ruleta :D . Jukka bere značnou část sortimentu, ne-li všechen, z Polska (stejně tak Spomyšl) a tam je to jistota, že je to nejisté :wink: .
Nejlepší bude, když pošleš fotku plně vyvinutých listů, až budou. Z toho půjde určit prozatím alespoň druh.


Obrázek
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 19 dub 2021, 10:58

Tak jelikož jsem chtěla zrovna tu odrůdu Martin, nebylo moc na výběr, vidím, že to překupují jeden od druhého, Spomyšl od Jukky a ti zas od Poláků. Tak budu doufat, že z toho něco vyroste, asi ho teď na jaře zasadím na zahradu a děj se vůle... Ale pořád váhám, jestli ho mám zastřihnout už letos. Tu Balerinu jsem měla mnohem větší a nic jsem s ní nedělala, větvila se sama, ale ta je roubovaná.
Obrázek
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 19 dub 2021, 13:10

To nezastrihuj, pokud to neni roubovane, tak vyuzijes nove vyhony, ktere casem vyrazi od korenu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 19 dub 2021, 13:29

Otázka na zdejší guru :D mají všechny muchovníky stejnou barvu plodů (modré odstíny) nebo jsou i "červené"?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků